Справа № 479/132/18
№ 2/479/165/18
з а о ч н е
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2018 року Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Кондрачук А.П.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в смт. Криве Озеро відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без участі сторін та без здійснення повного фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості ,
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості, вказуючи на те, що 01 червня 2012 року між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк Приватбанк та ОСОБА_1 укладено кредитний договір без номеру, відповідно до якого кредитор надає позичальнику кредит в сумі 13 000 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
Внаслідок порушення зобов'язань за кредитним договором станом на 21 січня 2018 року відповідач має загальну заборгованість 17 878 грн. 12 коп., яка складається: заборгованість за кредитом - 3 468 грн. 65 коп., заборгованість по відсоткам за користування кредитом - 11 369 грн. 01 коп., заборгованість з пені - 1 712 грн. 93 коп., крім цього: 500 грн. - штраф (фіксована частина) та 827 грн. 53 коп. - штраф (процентна складова).
Поскільки позичальник неналежно виконує зобов'язання за кредитним договором, кредитор просив задовольнити заявлені позовні вимоги.
В судове засідання представник позивача не прибув, в заяві просив розглянути справу без його участі, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Ухвалою судді від 02 березня 2018 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження на 20 березня 2018 року.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду повідомлений вчасно та належним чином, що підтверджується оголошенням розміщеним на офіційному сайті суду. Заперечення проти позову, заяви про розгляд справи в порядку загального позовного провадження протягом встановленого судом строку з дня вручення ухвали судді, відзиву він не надав.
Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно даних анкети-заяви від 01 червня 2012 року між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк Приватбанк та ОСОБА_1 укладено кредитний договір без номеру, відповідно до якого кредитор надає позичальнику кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку Універсальна /GOLD.
Факт отримання ОСОБА_1 кредиту 01 червня 2012 року, його згода, ознайомлення та прийняття ним умов, правил надання кредиту, тарифів банку підтверджується даними заяви на видачу кредиту, підписаних позичальником, що надані йому в письмовому вигляді.
Уклавши з Публічним акціонерним товариством Комерційний банк Приватбанк кредитний договір та отримавши грошові кошти, відповідач порушує свої договірні зобов'язання, що призвело до виникнення заборгованості, оскільки умови договору не виконує, борг не сплачує.
Відповідно до Умов та Правил надання банківських послуг, які є невід'ємною частиною договору, передбачено, що договір діє протягом 12 місяців з моменту його підписання. Якщо протягом цього строку жодна із сторін не проінформує іншу сторону про припинення договору, то він автоматично лонгується на той же строк, що передбачено п. 1.1.7.11.
Пунктом 1.1.5.1 вищевказаних умов передбачено, що сторони несуть відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків у відповідності з законодавством України і умовами договору.
Як встановлено п. 1.1.7.5 Умов та Правил надання банківських послуг, відповідний картковий рахунок може бути закритий на підставі заяви клієнта або банк має право закрити, повідомивши про це боржника. При цьому клієнт повинен не пізніше 30 днів з дня повідомлення повернути картку в банк, після чого її обслуговування припиняється. Боржник має погасити всі види заборгованості перед банком в тому числі, які виникли протягом 30 днів з моменту повернення карти. Банк закриває картковий рахунок в строк не раніше 30 днів з дня закінчення обслуговування картки.
Згідно даних розрахунку внаслідок порушення зобов'язань за кредитним договором ОСОБА_1 станом на 21 січня 2018 року має загальну 17 878 грн. 12 коп., яка складається: заборгованість за кредитом - 3 468 грн. 65 коп., заборгованість по відсоткам за користування кредитом - 11 369 грн. 01 коп., заборгованість з пені - 1 712 грн. 93 коп., крім цього: 500 грн. - штраф (фіксована частина) та 827 грн. 53 коп. - штраф (процентна складова).
Як передбачено Умовами та Правилами надання банківських послуг, а саме п. 2.1.1.5.5, позичальник зобовязаний погасити заборгованість по кредиту, процентам за його використання а також сплатити комісії на умовах, передбачених цим договором.
Умовами спірного договору, а саме пунктами 1.1.5.21, 1.1.5.25 передбачено застосування пені як виду цивільно-правової відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по даному договору, внаслідок чого нарахування пені відбувається за кожний день прострочення.
У той самий час, згідно з пунктами 1.1.5.20, 2.1.1.12.7.4, 2.1.1.12.8.1 Умов та правил надання банківських послуг передбачена сплата штрафів як виду цивільно-правової відповідальності за невиконання або неналежне виконання грошових зобов'язань по кредитному договору, процентів за користування кредитом, комісії за обслуговування.
Пунктом 1.1.5.20 Умов встановлено: при порушені клієнтом строків платежу по любому із грошових зобов'язань, передбачених цим договором більше ніж на 30 днів, клієнт зобов'язаний сплатити банку штраф в розмірі 500 грн. + 5% від суми заборгованості по кредитному ліміту з врахуванням нарахованих і прострочених процентів і комісій.
Відповідно до п. 2.1.1.12.7.4 в разі невиконання або неналежного виконання боржником зобов'язань по сплаті процентів за користування кредитом в розмірі, вказаному в Пам'яткі клієнту (довідка про умови кредитування і тарифи) боржник сплачує банку штраф в розмірі 100% від розміру неналежно сплачених процентів, передбачених в Пам'яткі клієнту (довідка про умови кредитування і тарифи). Сплата штрафу здійснюється боржником за кожний місяць такого порушення починаючи з останнього місяця неналежного виконання боржником зобов'язань по сплаті процентів за користування кредитом.
Згідно п. 2.1.1.12.8.1 вказаних Умов за невиконання боржником зобов'язань по сплаті комісії за обслуговування кредиту також боржник сплачує банку штраф в розмірі 100% від розміру неналежно сплаченої комісії. Сплата штрафу здійснюється за кожний місяць такого порушення починаючи з останнього місяця неналежного виконання боржником по сплаті винагороди по кредиту.
Згідно умов договору встановлено строк позовної давності щодо повернення кредиту, оплати процентів за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафу, витрат банку терміном 50 років, що передбачено п. 1.1.7.31 Умов та Правил.
Відповідно до вимог п. 2.1.1.5.6 Умов та Правил надання банківських послуг у разі невиконання позичальником зобов'язань за договором, він зобов'язаний на вимогу банку, виконати зобов'язання з повернення кредиту (у тому числі простроченого кредиту та овердрафту, оплати винагороду банку).
Також п. 1.1.7.41 Умов та Правил передбачено, що договір діє без обмеження строку. Сторони передбачили, що дія договору закінчується в момент закриття останнього рахунку/вкладу клієнта, відкритого в рамках договору. При наявності у клієнта до моменту закриття останнього рахунку непогашеної будь-якої заборгованості перед банком. Договір припиняє свою дію після повного погашення всіх заборгованостей.
Згідно п. 1.1.7.43 клієнт вправі в будь-який момент розірвати договір, повідомивши про це банк шляхом письмового повідомлення, якщо інше не передбачено Умовами та Правилами надання банківських послуг.
Як передбачено п. 2.1.1.8.4 відповідний картковий рахунок може бути закритий на підставі заяви держателя або банк має право закрити, повідомивши держателя (крім випадків, передбачених п.п. 2.1.1.4.4, 2.1.1.8.1, п. 2.1.1.9.2). При цьому держатель має не пізніше 30 днів з дня повідомлення повернути карту в банк, після чого обслуговування карти припиняється. Держатель повинен погасити всі види заборгованості перед банком, в тому випадку протягом 30 днів з моменту повернення карти. Банк закриває картковий рахунок в строк не раніше 30 днів з дня припинення обслуговування картки. Банк закриває рахунок в строк не раніше 30-ти днів з дня припинення обслуговування картки.
Судом встановлено, що відповідач відкривши картковий рахунок, отримавши кредит, прийняв на себе боргові зобов'язання перед банком, але відповідно до вимог, передбачених ст.526 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язання не виконував належним чином.
Відповідно до ст. 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом, розмір і порядок одержання яких встановлений договором.
Статтею 1049 Цивільного кодексу України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частин позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України.
Відповідно до наданого позивачем останнього розрахунку боргу станом на 21 липня 2018 року, відповідач 30 серпня 2017 року погасив борг в сумі 1 493 грн., що перериває строк позовної давності.
Вирішуючи питання про задоволення позову в частині позовних вимог про забезпечення виконання зобов'язань суд виходить з того, що відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).
За положеннями статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Умовами спірного договору, а саме пунктами 1.1.5.21, 1.1.5.25, передбачено застосування пені як виду цивільно-правової відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по даному договору, внаслідок чого нарахування пені відбувається за кожний день прострочення.
У той самий час, згідно з пунктами 1.1.5.20, 2.1.1.12.7.4, 2.1.1.12.8.1 Умов та правил надання банківських послуг згідно ускладненого договору передбачена сплата штрафів як виду цивільно-правової відповідальності за невиконання або неналежне виконання грошових зобов'язань по кредитному договору, процентів за користування кредитом, комісії за обслуговування.
Враховуючи вищевикладене та відповідно до статті 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності - забезпечення виконання боржником зобов'язання, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення - строків виконання грошових зобов'язань за кредитним договором свідчить про недотримання положень, закріплених у статті 61 Конституції України, ч. 3 ст. 509 ЦК України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення, а зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк Приватбанк підлягають частковому задоволенню за виключенням вимог про стягнення пені в сумі 1712 грн. 93 коп.
Згідно ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума по оплаті судового збору в сумі 1 762 грн. 00 коп.
На підставі ст.ст. 526, 536, 610, 625, 1046, 1048, 1050 ЦК України, керуючись ст.ст. 76-81, 141, 259, 263-265, 274-279, 280-282 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (ЄДРПОУ 14360570, рах. № 29092829003111 МФО 305299) заборгованість за кредитним договором без номеру від 01 червня 2012 року в сумі 16 165 грн. 19 коп., яка складається: заборгованість за кредитом - 3 468 грн. 65 коп., заборгованість по відсоткам за користування кредитом - 11 369 грн. 01 коп., штраф (фіксована частина) - 500 грн., штраф (процентна складова) 827 грн. 53 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1 762 грн.
В задоволені іншої частини позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Апеляційна скарга має відповідати вимогам ст. 356 ЦПК України.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
СУДДЯ: (підпис)
Копія вірна:
Суддя Кривоозерського
районного суду ОСОБА_2
Рішення набрало законної сили ____
Оригінал рішення зберігається в цивільній справі № 479/132/18
Керівник апарату суду ОСОБА_3
Суд | Кривоозерський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2018 |
Оприлюднено | 05.05.2018 |
Номер документу | 73776481 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Кондрачук А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні