Постанова
від 03.05.2018 по справі 915/822/17
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 року м. ОдесаСправа № 915/822/17 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колоколова С.І.

суддів: Разюк Г.П., Принцевської Н.М.

секретар судового засідання: Полінецька В.С.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (свідоцтво серія МК 000962 від 14.04.2016, договір від 11.01.2018, довіреність № 01/54-136 від 11.01.2018)

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність № 0101/2018 від 01.01.2018)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка»

на рішення господарського суду Миколаївської області від „11» жовтня 2017 року, повний текст якого складено та підписано „17» жовтня 2017 року

у справі № 915/822/17

за позовом Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка»

про стягнення 30 849,19 грн.

В С Т А Н О В И В :

18.08.2017 року Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі по тексту - позивач) звернулось до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» (далі по тексту - відповідач) про стягнення боргу за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у квітня 2017 року у сумі 30 849,19 грн. Також позивач просив стягнути з відповідача судові витрати.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 38/486 від 25.03.2008 року щодо перевищення договірної величини споживання електричної енергії за квітень 2017 року, чим

Рішенням господарського суду Миколаївської області від 11.10.2017 року у справі № 915/822/17 (суддя Коваль Ю.М.) позов задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» грошові кошти в сумі 30849 (тридцять тисяч вісімсот сорок дев'ять) грн. 19 коп. - борг за перевищення договірних величин споживання електроенергії, а також грошові кошти на відшкодування судових витрат у справі з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.

Висновок суду мотивований тим, що позивачем належними доказами доведено здійснення нарахування двократної вартості перевищення товариством договірної величини споживання електричної енергії, чим порушені умови договору про постачання електричної енергії за квітень 2017 року.

Не погоджуючись із зазначеним вище рішенням місцевого господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати повністю та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Скаржник в своїх доводах та запереченнях посилається на те, що суд повно та всебічно не перевірив всі обставини справи, не дав належну правову оцінку доказам, порушив та невірно застосував норми чинного законодавства, в зв'язку з чим виніс незаконне і необґрунтоване рішення, яке не відповідає обставинам справи і вимогам закону.

Апелянт зазначає, що 20.04.2017 року споживач з письмовою заявою звернувся до позивача з проханням про збільшення обсягу постачання електричної енергії, що підтверджується належними доказами направлення зазначеної заяви на адресу постачальника.

Також скаржник зазначив, що споживачем було здійснено ряд дій, направлених на своєчасне повідомлення позивача про обсяг спожитої електричної енергії у квітні 2017 року понад встановлену величину споживання, направивши Заяву про корегування величин на електрону пошту позивача 20.04.2017 та подана через канцелярію філії позивача 24.04.2017 року, з додержанням визначених у договорі строків.

28.02.2018 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» надійшли доповнення до апеляційної скарги, відповідно до яких зазначив, що 24.04.2017 року після отримання заяви , позивачем був виставлений та наданий рахунок № 38/486/4/4/П2 від 24.04.2017 року у сумі 47 351,47 грн., з призначенням платежу Активна електроенергія з датою оплати 25.04.2017, який був оплачений 04.05.2017 року.

Представником позивача надано до суду відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого представник в судовому засіданні просив апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін, вважаючи його правомірним, обґрунтованим, відповідаючим матеріалам справи та нормам чинного законодавства.

28.02.2018 від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» надійшли доповнення до апеляційної скарги, відповідно до яких в судовому засіданні просив апеляційну скаргу задовольнити, оскаржуване рішення скасувати.

Розглянувши та перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, доповнення до неї та відзив, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла до наступного.

Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017р. N2147-VIII (який набрав чинності 15.12.2017) Господарський процесуальний кодекс України викладено у новій редакції.

Пунктом 9 частини 1 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147- VIII від 03.10.2017р. установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ст.269 ГПК України (в редакції Закону України №2147- VIII від 03.10.2017) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Як встановлено господарським судом першої інстанції та підтверджено в ході апеляційного провадження, 25.03.2008 року між Публічним акціонерним товариством «Миколаївобленерго» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» (споживач) був укладений Договір про постачання електричної енергії, відповідно до предмету якого, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 30 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка продажу електричної енергії по кожному об'єкту Споживача визначається додатком № 8 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (а.с.10-14).

29.01.2013 року Додатковою угодою до Договору про постачання електричної енергії № 38/486 від 25.03.2008 року, якою Додатки № 1 та №1а до Договору викладено в новій редакції, а саме сторони дійшли згоди, що всі положення договору, в які не було внесено змін залишаються незмінними. Також зазначена, що додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання та є невід'ємною частиною Договору № 38/486 та діє протягом дії договору (а.с.25).

Додатком № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу» , в редакції від 29.01.2013 визначено, що постачання електроенергії споживачу здійснюється постачальником у межах договірних величин електроспоживання, зазначених у додатку № 1-а за місяцями. Споживач самостійно контролює власне електропостачання, прогнозує обсяги споживання електричної енергії та самостійно оплачує їх з урахуванням попередньої оплати (планових платежів) і роздрібних тарифів, що діють у розрахунковому періоді та друкуються в газеті «Южная правда» чи інших друкованих виданнях. Споживач має право не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення розрахункового періоду, визначеного у п. 1 додатку № 10 до договору, звернутися до постачальника із заявою щодо зміни встановленого у додатку № 1-а обсягу постачання електричної енергії. Постачальник проводить зміни встановленого обсягу постачання електроенергії поточного розрахункового періоду та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання заяви надає споживачу рахунок на оплату зміненого обсягу електропостачання з терміном сплати один операційний день (у разі, якщо за умовами договору споживач має здійснювати попередню оплату або плановий платіж). Постачальник має право відмовити споживачу в збільшенні договірної величини електроспоживання у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором. У разі перевищення договірних величин споживання електричної енергії, споживач несе відповідальність згідно ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» (п.п. 1, 3, 5 додатку № 1 до договору), (а.с.26).

Додатком № 1-а «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу на 2017 рік» в редакції від 05.12.2016 (а.с. 36) сторонами погоджено на квітень 2017 року договірну величину споживання електроенергії в розмірі 9000 кВт/ год.

За квітень 2014 року енергопостачальною організацією було складено Акт про використану електричну енергію за квітень 2017 року в обсязі 25574,00 кВт. та виставлений рахунок № 38/486/4/1 за споживання активної електричної електроенергії у загальній сумі 37 019,03 грн., також складено Акт приймання передавання товарної продукції (електроенергії), переданої через мережі ПАТ «Миколаївобленерго» (а.с.37-40).

Рахунок на оплату електричної енергії та акт за використану електричну енергію були отримані відповідальною особою споживача 24.04.2017 року. При цьому у рахунку було повідомлено з терміном його оплати - 25.04.2017 року.

За твердженням відповідача вище вказаний рахунок був оплачений 04.05.2017 року.

Між тим, 24.04.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» звернулось до менеджеру із збуту електроенергії Філії ПАТ Миколаївобленерго з заявою щодо збільшення обсягу постачання електричної енергії , відповідно до якої просило встановити обсяг постачання електричної енергії на розрахунковий період квітень 2017 року - 30200 кВт, оскільки станом на 20.04.2017 року товариством спожито 21 130 кВт електричної енергії. (а.с.42).

03.05.2017 року позивач направив на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» повідомлення про відмову в коригуванні договірних величин споживання електричної енергії, відповідно до якого повідомило, що у зв'язку з несвоєчасним зверненням та невиконанням товариством договірних зобов'язань щодо оплати електричної енергії за Договором про постачання електричної енергії , відмовлено у коригуванні договірних величин споживання електричної енергії за квітень 2017 року на величину 21200 кВт, договірна величина споживання електричної енергії складає 9000 кВт. (а.с.41).

26.05.2017 Публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» направило супровідним листом ТОВ «Ковалівка» рахунок за перевищення договірної величини споживання електричної енергії та повідомлення про перевищення договірної величини споживання електричної енергії (а.с.45). Зазначений рахунок та повідомлення були отримані товариством 30.06.2017 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.48).

Відповідно до ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ч.1 ст.276 ГК України, загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін.

Згідно до ч.6 ст.276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.277 ГК України).

Статтею 26 Закону України „Про електроенергетику» , пунктом 6.1 Правил користування електричною енергією та умовами Договору №38/486 від 25.03.2008 року передбачено, що поставлена/отримана електрична енергія повинна оплачуватися щомісячно та в повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, позивач свої зобов'язання за укладеним договором виконав у повному обсязі.

Пунктом 3.2.1 договору передбачено, що споживач має право на зміну (корегування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 договору.

Згідно п.4.4 ПКЕЕ, затверджених постановою НКРЕ України від 31.07.1996 року № 28, споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Споживач, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, та/або споживач постачальника за нерегульованим тарифом, електроустановки якого обладнані засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії, має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної граничної величини споживання електричної потужності. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.

Зі змісту п.3 Додатку № 1 в редакції від 29.01.2013 року до Договору, п.1 Додатку № 10 в редакції від 31.01.2014 року до Договору, Додатку № 1а в редакції від 05.12.2016 року до Договору вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» мав право на зміну договірних величин споживання електричної енергії за квітень 2017 року, шляхом звернення з заявою до енергопостачальної організації не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення розрахункового періоду.

Відповідно до п.1 Додатку № 10 до Договору Порядок розрахунків , розрахунковий період вважається календарний місяць.

Місцевим господарським судом вірно встановлено, що постачальник повинен був звернутись з повідомленням про зміну договірних величин споживання електричної енергії до 24.04.2017 року.

Як вбачається з відбитку штампа ПАТ Миколаївобленерго у правому ніжному кутку, 24.04.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» звернулось через канцелярію філії до менеджеру із збуту електроенергії Філії ПАТ Миколаївобленерго із заявою від 20.04.2017 № 14 про збільшення обсягу постачання електроенергії.

Крім того з доказів наданих відповідачем вбачається, що заява постачальника про збільшення договірної величини споживання електричної енергії, 21.04.2017 року була направлена по електронній пошті працівнику Філії ПАТ Миколаївобленерго - ОСОБА_3 (а.с.66-69).

Таким чином, у зв'язку з тим, що заяву відповідача, енергопостачальна організація отримала 24.04.2017 року, направило повідомлення про відмову у коригуванні договірних величин споживання електричної енергії 03.05.2017 року, відповідно до п.4.4 ПКЕЕ (протягом п'яти робочих днів).

Відповідно до п. 6.14 ПКЕЕ перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії. Період підбиття підсумків розрахункового періоду та повідомлення споживача про їх результати розпочинається з 3 робочого дня і має не перевищувати 10 робочих днів від останнього дня періоду для здійснення споживачем остаточного розрахунку.

4 травня 2017 року ТОВ Ковалівка було надано фактичний рахунок №38/486/4/1 за активну електричну енергію за квітень 2017 року з терміном його сплати 22 травня 2017 року.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. (статті 525, 625 Цивільного кодексу України).

Відповідно до п.6.6 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 року за № 417/1442 (із змінами та доповненнями), оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

За ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Частина 1 ст. 199 Господарського кодексу України передбачає, що виконання господарського зобов'язання забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин.

За ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором.

Згідно ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.

Посилання ТОВ Ковалівка про недотримання позивачем умов Договору в частині нарахування двократної вартості електричної енергії, суперечить ч.5 ст.26 ЗУ Про електроенергетику (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) та не приймається колегією суддів до уваги.

За викладених обставин, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Миколаївської області від 11.10.2017 року у справі №915/822/17 відповідає вимогам чинного законодавства та матеріалам справи, а тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» - без задоволення.

Керуючись статтями ст.ст.233, 240, 281-285 Господарського

процесуального кодексу України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковалівка» - залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Миколаївської області від 11 жовтня 2017 року у справі № 915/822/17 залишити без змін.

Постанова в порядку ст.284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття

Повний текст постанови

складено „07» травня 2018 року

Головуючий суддя С.І. Колоколов

Суддя Г.П. Разюк

Суддя Н.М. Принцевська

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.05.2018
Оприлюднено11.05.2018
Номер документу73835589
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/822/17

Постанова від 03.05.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 19.04.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 22.03.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 06.03.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 21.02.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 25.01.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 11.01.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 11.01.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 27.12.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Судовий наказ від 30.10.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні