РІШЕННЯ
Іменем України
03 травня 2018 року м. ЧернігівСправа № 927/196/18
Господарський суд Чернігівської області у складі:
судді Цимбал-Нарожної М.П.,
за участю секретаря судового засідання Одинець І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №927/196/18, розгляд якої здійснено у порядку спрощеного позовного провадження,
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго»
вул. Реміснича,55-Б, м.Чернігів, 14000;
до відповідача: Сосницької районної дитячо-спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України
вул. Чернігівська, 51, смт. Сосниця, Сосницький р-н,16100
про стягнення 8564,60 грн
за участю:
представника позивача: не прибув,
представника відповідача: не прибув;
Позивачем – Публічним акціонерним товариством «Облтеплокомуненерго» подано позов до Сосницької районної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України про стягнення 8564,60грн, у тому числі 7103,29 грн боргу, 387,22 грн. 3 % річних, 1074,09 грн. інфляційних.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем умов договору №20-0052 від 08.10.2012 на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 20.03.2018 відкрито провадження у справі №927/196/18, та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам у справі строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.
До Господарського суду Чернігівської області через відділ діловодства суду від позивача надійшло клопотання №765 від 17.04.2018 про приєднання до матеріалів справи уточненого розрахунку 3% річних та втрат від знецінення грошових коштів, а також копії акта звіряння несплаченого боргу з жовтня 2016 по лютий 2017 року та надано докази направлення даного клопотання відповідачу.
Так, згідно з уточненим розрахунком 3% річних період нарахування останніх становить з 09.11.2016 по 01.03.2018, у зв'язку з чим, розмір річних становить 379,82 грн. До зазначеного клопотання також позивачем додана заява про виправлення помилки, відповідно до якої позивач зазначив, що період нарахування річних та інфляційних становить з 01.11.2016 по 01.03.2018.
Клопотання долучено судом до матеріалів справи.
03.05.2018 через відділ діловодства від позивача надійшло клопотання №863 від 03.05.2018 про долучення до матеріалів справи копій звітів про спожиту теплову енергію про візуальне зняття показань засобу (приладу) обліку теплової енергії за період з жовтня 2016 року по лютий 2017 року включно. До зазначеного клопотання позивачем надано письмове пояснення стосовно причин неподання зазначених доказів у строк, визначений судом та пояснення щодо порядку здійснення розрахунку.
Так, позивач зазначає, що вищезазначені звіти вперше відправлялись відповідачу кожного місяця в період з жовтня 2016 року по лютий 2017 року включно в двох примірниках, але жодного підписаного звіту відповідачем позивачу так і не повернуто, і лише наприкінці квітня 2018 року позивач зміг отримати відповідні копії звітів.
Відповідно до ч.8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Враховуючи поважність причин пропуску строку, суд приймає зазначені акти до розгляду та розглядає спір з врахуванням поданих доказів.
Позивач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи в суді.
Відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи в суді. Ухвали у справі направлялись відповідачу за адресою реєстрації, визначеною відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул. Чернігівська,51, смт. Сосниця, Чернігівська обл. Ухвали суду повернуті відділенням зв'язку як неодержані з відміткою «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення».
Відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом строк у відповідності до норм ГПК України не скористався.
Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
У зв'язку з неявкою усіх учасників справи у судове засідання, на підставі ч. 6 ст. 233 та ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України вступна та резолютивна частини рішення була підписана судом у нарадчій кімнаті без її проголошення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
08.10.1012 між ПАТ «Облтеплокомуненерго» (далі-Виробник) та Сосницькою районною дитячо-юнацькою спортивною школою «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України (далі-Споживач) укладено договір на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії №20-0052 (далі- Договір), відповідно до умов якого Теплова організація (позивач) зобов'язується виробляти, транспортувати та постачати Споживачеві (відповідачу) теплову енергію для опалення, а Споживач (відповідач) зобов'язувався сплачувати Теплопостачальній організації (позивачу) за теплову енергію за встановленими тарифами/двоставковими тарифами в терміни та на умовах, передбачених цим договором (п.1.1. Договору).
Відповідно до п. 1.2. договору тарифи/двоставкові тарифи на теплову енергію змінюються за поданням Теплопостачальної організації до органів державної влади (місцевого самоврядування) за умови їх затвердження (погодження) в установленому діючим законодавством України порядку. Нові тарифи/двоставкові тарифи є обов'язковими для застосування та набувають законної чинності для сторін без укладення додаткової угоди.
Відповідно до п.1.3., Договору (з врахуванням Додаткової угоди до Договору від 30.12.2015), ціна цього договору на день його підписання становить 329232,65грн. (з ПДВ). Ціна цього договору не може змінюватися після підписання цього договору до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених ч.5 ст. 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель». Ціна цього Договору складається з вартості виробництва, транспортування та постачання за цим Договором теплової енергії. Вартість виробництва, транспортування та постачання за цим Договором теплової енергії визначається на підставі встановлених тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та кількості спожитої теплової енергії, визначеної згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п.5.1. Договору, облік споживання теплової енергії проводиться за показаннями засобів (приладів) обліку або розрахунковим методом у відповідності до даних, вказаних у Додатку№1 цього договору, встановлених норм споживання (витрат) теплової енергії/води тощо (при розрахунку кількості спожитої теплової енергії на підігрів води), а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України (норм, правил і таке інше) в сфері теплопостачання та «Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні», затверджених Держжитлокомунгоспом України 14.12.1993.
Згідно з п.5.5. Договору, кількість (осяг) спожитої теплової енергії визначається за показаннями засобів (приладів) обліку або, при їх відсутності, несправності або пропуску споживачем строків проведення державної метрологічної повірки або на період відсутності засобу обліку, пов'язаної з проведенням державної метрологічної повірки – розрахунковим методом у відповідності до даних, вказаних в додатку №1 цього договору, встановлених норм споживання (витрат) теплової енергії/води тощо, а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів в сфері теплопостачання та «Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні».
Відповідно до Додатку №1 до Договору площа опалювальних об'єктів встановлена наступним чином: смт. Сосниця, вул. Чернігівська,51, приміщення площею 157,61 кв.м.
Відповідно до п.6.1. Договору, розрахунки за надані послуги Споживач здійснює у грошовій формі шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації у відповідності до всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим у встановленому порядку тарифом та згідно з умовами цього договору.
02.01.2015 сторони уклали Додаткову угоду до Договору, відповідно до якої змінили умови п.5.4., п.6.3., п.6.4. Договору.
У відповідності до п.6.2. Договору, розрахунки за теплову енергію здійснюються за розрахунковою одиницею - гігакалорією.
Відповідно до п.6.3. Договору (в редакції Додаткової угоди від 02.01.2015), розрахунки Споживача з Теплопостачальною організацією за теплову енергію здійснюються щомісячно з показаннями засобів (приладів) обліку або, у випадках передбачених цим Договором, розрахунковим методом, що передбачений цим Договором, у відповідності та з урахуванням всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим тарифом та згідно з умовами цього договору. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
При цьому Сторони домовилися про таке: у місяці, в якому розпочинається опалювальний період, для розрахунків за теплову енергію, що постачається для опалення, розрахунковий період починає свій перебіг з дати початку опалювального сезону (визначається рішенням виконавчих органів відповідних органів місцевого самоврядування або органами виконавчої державної влади) та закінчується у останній день календарного звітного місяця. У місяці, в якому закінчується опалювальний період, для розрахунків за теплову енергію, що поставляється для опалення, розрахунковий період закінчується датою закінчення опалювального періоду (визначається рішенням виконавчих органів відповідних органів місцевого самоврядування або органами виконавчої державної влади).
Відповідно до п.6.4. Договору (в редакції Додаткової угоди від 02.01.2015), розрахунки за теплову енергію Споживач здійснює згідно умов Договору щомісячно до 7-го числа місяця наступного за розрахунковим, незалежно від того чи є 7-е число місяця вихідним, святковим чи робочим днем.
Позивач, на виконання умов Договору, поставив відповідачу у період з жовтня 2016 по лютий 2017 теплову енергію на загальну суму 7103,29 грн.
Нарахування спожитої теплової енергії, яка поставлена відповідачу здійснювалось за показами приладів обліку, відповідно до звітів відповідача про спожиту теплову енергію, як передбачено пунктом 5.5 Договору.
Позивачем до справи додані звіти про спожиту теплову енергію про візуальне зняття показань засобу (приладу) обліку теплової енергії від 26.10.2016, від 21.11.2016, від 14.12.2016, від 30.12.2016, від 13.01.2016, від 25.01.2017, від 22.02.2017.
На підставі звітів про спожиту теплову енергію з жовтня 2016 року по лютий 2017 року позивачем виставлялись відповідні рахунки, а саме: № 20-0052 від 31.10.2016 на суму 457,26 грн, № 20-0052 від 30.11.2016 на суму 2266,02 грн, № 20-0052 від 30.12.2016 на суму 2593,80 грн, №20-0052 від 31.01.2017 на суму 5598,18 грн, № 20-0052 від 28.02.2017 на суму -3811,97 грн.
Помісячний розрахунок за теплову енергію здійснювався за формулою з врахуванням: різниці між останніми показниками лічильника (ГДж) та попередніми показаннями лічильника (ГДж), займаної площі відповідачем, що становила у відсотковому відношенні 41,99029%, тарифів, що діяли в спірний період та для переведення ГДж в ГКал застосовано коефіцієнт, де 1 ГКал дорівнює 4,1868ГДж.
За спірний період були встановлені наступні тарифи:
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері комунальних послуг за №1757 від 29.09.2016 тариф на теплову енергію для бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ПАТ «Облтеплокомуненерго» (м. Чернігів) з 01 жовтня 2016 року становить 1177,00грн./Гкал, Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг за №2126 від 02.12.2016 тариф на теплову енергію для бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) ПАТ «Облтеплокомуненерго» (м. Чернігів) з 30.12.2016 становить1421,82 грн/Гкал.
Пунктом 7.3.3. Договору сторони передбачили, що споживач несе відповідальність за порушення порядку розрахунків, передбаченого пунктом 6.4. цього договору – сплачує на користь Теплопостачальної організації пеню у розмірі 1% від сум простроченого платежу за кожен день прострочення, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення і 3% річних від простроченої суми.
Як вбачається з матеріалів справи, за юридичною природою вказаний Договір є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Загальна вартість спожитої відповідачем теплової енергії за спірний період становить 7103,29 грн.
Обов'язок щодо оплати за надані позивачем послуги на постачання теплової енергії за період з жовтня 2016 року по лютий 2017 року станом на час звернення позивача з позовною заявою до суду відповідачем належним чином не виконаний, що є порушенням умов договору і стало підставою звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Заборгованість відповідача станом на час звернення позивача з позовною заявою до суду становила 7103,29 грн.
Відповідач свого обов'язку по оплаті вартості поставленої у період з жовтня 2016 року по лютий 2017 року включно в сумі 7103,29 грн не виконав, а тому вимоги позивача про стягнення 7103,29 грн є правомірними, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.
За неналежне виконання відповідачем умов договору по оплаті вартості поставленої теплової енергії позивачем, на підставі п. 7.3.3. договору та ст. 625 Цивільного кодексу України нараховано та пред'явлено до стягнення 387,22 грн 3% річних за період прострочення виконання зобов'язання з 01.11.2016 по 01.03.2018 та 1074,09 грн інфляційних за прострочення виконання грошового зобов'язання за період з жовтня 2016 року по лютий 2018 року включно.
Вимоги позивача по стягненню 3% річних підлягають частковому задоволенню на підставі слідуючого: при нарахуванні 3% річних позивачем не враховані умови договору стосовно строку оплати вартості теплової енергії. Так, позивачем початок строку прострочення виконання зобов'язання у розрахунку 3% річних визначено з 01.11.2016, тоді як згідно умов договору відповідач, відповідно до п.6.4. Договору (в редакції Додаткової угоди від 02.01.2015), повинен здійснювати розрахунки за теплову енергію щомісячно до 7-го числа місяця наступного за розрахунковим, незалежно від того чи є7-е число місяця вихідним, святковим чи робочим днем.
Таким чином, 3 % річних, належні до стягнення складають 381,20 грн за період прострочення виконання грошового зобов'язання з 08.11.2016 по 01.03.2018.
В решті вимог по стягненню 6,02 грн 3% річних має бути відмовлено.
За перерахунком суду інфляційні за період з листопада 2016 року по лютий 2018 року становлять 1138,02 грн. Враховуючи розмір заявлених до стягнення інфляційних, господарський суд дійшов висновку, що інфляційні в сумі 1074,09 грн підлягають задоволенню та стягненню на користь позивача.
Суд не приймає як належній доказ акт звірки взаєморозрахунків, наданий позивачем, оскільки останній не підписаний відповідачем та не є первинним бухгалтерським документом, що може підтверджувати наявність заборгованості по договору.
Враховуючи юридичну природу договору, характер спірних правовідносин, господарський суд застосував наступні норми матеріального права.
Частина1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтями 19 Закону України «Про теплопостачання» та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов'язковість укладення в письмовій формі договору на постачання теплової енергії на опалення та гарячої води.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п.1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно з п.2 ст.714 ЦК України, до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до вимог статті 526 ЦКУ країни зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог–відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідні положення також визначаються у ч.1 статті193 ГК України.
Згідно зі статтею 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку, коли право такої відмови встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частина1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частина 2 статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За таких обставин з відповідача підлягає стягненню на користь позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог судовий збір в сумі 1760,76грн.
Керуючись ст. 129,236-239,240,241 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго», вул. Реміснича, 55Б, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 03357671 до Сосницької районної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України, вул. Чернігівська,51, смт. Сосниця, Чернігівська обл., 16100, код ЄДРПОУ 26543554 про стягнення 8564,60 грн задовольнити частково.
2. Стягнути з Сосницької районної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України, вул. Чернігівська,51, смт. Сосниця, Чернігівська обл., 16100, код ЄДРПОУ 26543554 на користь Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго», вул. Реміснича,55Б, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 03357671, 7103,29 грн боргу по неоплаті вартості теплової енергії, 381,20 грн 3% річних, 1074,09 грн інфляційних.
3. У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго», вул. Реміснича,55Б, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 03357671 до Сосницької районної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України, вул. Чернігівська,51, смт. Сосниця, Чернігівська обл.,16100, код ЄДРПОУ 26543554 в частині стягнення 6,02 грн 3% річних відмовити.
4. Стягнути з Сосницької районної дитячо-юнацької спортивної школи «Колос» фізкультурно-спортивного товариства «Колос» АПК України, вул. Чернігівська,51, смт. Сосниця, Чернігівська обл.,16100, код ЄДРПОУ 26543554 на користь Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго», вул. Реміснича,55Б, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 03357671, 1760,76 грн судового збору.
5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у порядку визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту17.5 пункту17 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено 08.05.2018.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2018 |
Оприлюднено | 11.05.2018 |
Номер документу | 73839873 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Цимбал-Нарожна М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні