Рішення
від 10.05.2018 по справі 926/107/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року Справа № 926/107/18

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Буковина"

до відповідача Тереблечанської сільської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2

про визнання недійсним та скасування Рішення №155-25/17 XXV сесії VII скликання Тереблечанської сільської ради.

Суддя О.Г. Проскурняк

Секретар судового засідання В.О. Нікітович

Представники сторін:

від позивача - Мельник С.Г., довіреність від 21 листопада 2017 року.

від відповідача - не з'явився.

від третьої особи - ОСОБА_5, ордер 009666 від 28 березня 2018 року.

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Буковина" звернулось з позовом до відповідача Тереблечанської сільської ради про визнання недійсним та скасування Рішення №155-25/17 XXV сесії VII скликання Тереблечанської сільської ради.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що 22 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявами про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площе 7,8951 га., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, для передачі в оренду.

Далі позивач стверджує, що рішенням №155-25/17 XXV сесії VII скликання Тереблечанської сільської ради їм відмовлено у передачі земельних ділянок в оренду і винесено вищевказане питання на розгляд загальних зборів громади, у зв'язку із чим, позивач вважає його таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства та грубо порушує права позивача на користування земельною ділянкою.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав наведених у відзиві на позов та вказує, що рішення Тереблечанської сільської ради прийнято в межах компетенції відповідача та з у рахуванням об'єктивних, фактично існуючих обставин.

Третя особа проти задоволення позову заперечує.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 12 січня 2018 року відкрито провадження у справі № 926/107/18 та призначено підготовче засідання на 29 січня 2018 року, зобов'язано відповідача: у строк до 16 календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази чого надати суду.

Ухвалою суду від 29 січня 2018 відкладено підготовче засідання на 19 лютого 2018 року. Ухвалою суду від 21 лютого 2018 року призначено підготовче засідання по справі на 07 березня 2018 року.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 07 березня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; підготовче засідання у справі відкладено на 28 березня 2018 року; залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2.

Ухвалою суду від 28 березня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті на 10 квітня 2018 року. В судовому засіданні 10 квітня 2018 року оголошено перерву в розгляді справи до 07 травня 2018 року.

Позивач в судовому засіданні 07 травня 2018 року підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про місце, час та дату судового засідання.

Представник третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечив та вказав, що у відповідача відсутнє майно на спірній земельній ділянці.

Розглянувши подані сторонами та третьою особою документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру права власності на нерухоме майно та довідок №372 від 07 квітня 2014 року, №1468 від 05 червня 2015 року виконавчого комітету Тереблечанської сільської ради, що містяться в матеріалах справи, позивач є власником нежитлових приміщень, що розташовані на земельній ділянці, загальною площею 0,3438 га, цільове призначення - для іншої комерційної діяльності, кадастровий номер - НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_1; власником нежитлових приміщень, які розташовані на земельній ділянці загальною площею 2,9060 га., цільове призначення - для іншої комерційної діяльності, кадастровий номер - НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1, та власником нежилих приміщень, які розташовані на земельній ділянці загальною площею 7,8951 га, цільове призначення - для іншої комерційної діяльності, кадастровий номер - НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, що набула права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Частиною 2 вищевказаної статті унормовано, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Статтею 123 Земельного кодексу України, встановлено порядок отримання земельної ділянки у користування із земель комунальної власності.

Так, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

1. надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;

2. формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Так, 22 листопада 2017 року позивачем подано три заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, з долученням документів, передбачений статтею 123 Земельного кодексу України.

Як вбачається із приписів частини 3 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

У разі якщо місце розташування об'єкта, розміри і межі земельної ділянки, що пропонується до вилучення (викупу), та умови вилучення (викупу) цієї ділянки погоджені згідно з вимогами статті 151 цього Кодексу, які під час розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не змінилися, проект погодженню не підлягає.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

1. затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

2. вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Рішенням XXV сесії VII скликання №155-25/17 Тереблечанської сільської ради від 08 грудня 2017 року відмовлено у передачі земельних ділянок в оренду і винесено вищевказане питання на розгляд загальних зборів громади.

Відповідно до частини 3 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглянувши клопотання дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки чи надає мотивовану відмову у його наданні.

Отже, як вбачається із матеріалів справи та встановлено в судових засіданнях, позивач в порядку, передбаченому статтею 123 Земельного кодексу України звернувся із заявою саме про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Чинним Земельним кодексом України, зокрема частиною 13 статті 123 чітко визначено з яких підстав відповідач має право відмовити позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, зокрема підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Так, відповідач не надав суду жодних належних та достатніх доказів чи вмотивованої відповіді щодо правомірності прийнятого спірного рішення про відмову у передачі земельних ділянок в оренду.

При цьому із прийнятого та оскаржуваного рішення вбачається, що відповідач розглянувши клопотання позивача, що стосується надання дозволу на розробку проекту землеустрою, в порядку статті 123 ЗК України, відмовив у передачі земельних ділянок в оренду, при цьому не розглянувши по суті клопотання позивача щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Отже відповідачем порушено порядок та умови, визначені частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України в частині порядку та результатів розгляду клопотання, щодо розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За вищевказаних обставин, порушено право позивача, визначене законом, щодо порядку отримання земельної ділянки в оренду у встановленому порядку, тому рішення №155-25/17 XXV сесії VII скликання Тереблечанської сільської ради від 08 грудня 2017 року є незаконним та підлягає визнанню недійсним.

Що стосується посилань представника третьої особи на відсутність майна позивача на спірній земельній ділянці, то суд вказує на наступне.

Як вбачається із довідок №372 від 07 квітня 2014 року та №1468 від 05 червня 2015 року виконавчого комітету Тереблечанської сільської ради, на земельній ділянці, площею 7,8951 га., кадастровий номер: НОМЕР_2 знаходиться наступне майно: будівля 4-х рядного корівника, загальна площа 1886,30кв.м.; будівля свинарника, літ. "А", загальна площа 722,60кв.м.; будівля свинарника, літ. "А", загальна площа 722,60кв.м.; будівля корівника, літ. "А", загальна площа 1662,60кв.м.; будівля свинарника, літ. "А", загальна площа 763,50кв.м.; будівля телятника, літ. "А", загальна площа 764,90кв.м.; будівля котельні, літ. "А", загальна площа 187,50кв.м.; будівля кузні, літ. "А", загальна площа 64,80кв.м.; будівля телятника, літ. "А", загальна площа 1580,60кв.м.

Так, вищевказаними довідками встановлено факт розташування майна на одній земельній ділянці, площею 7,8951 га., кадастровий номер: НОМЕР_2.

Існування інших фактичних данних, належних та допустимих доказів, що в установленому порядку спростували б обставини, які встановлені вищезазначеною довідкою, третьою особою до суду не подано.

Окрім того, третя особа не надала доказів наявності (знаходження) його майна на зазначеній земельній ділянці.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку позов задовольнити.

Судові витрати покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 4, 5, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення №155-25/17 XXV сесії VII скликання Тереблачанської сільської ради від 08 грудня 2017 року "Про заяви ТзОВ "Агроцентр Буковина".

3. Стягнути з Тереблечанської сільської ради (60435, Чернівецька обл., Глибоцький р-н, с. Тереблече, вул. Головна, 10-А) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Буковина" (46008, м. Тернопіль, вул. Оболоня, 3-А, код 40578642) судовий збір у сумі 1762,00 грн.

Повний текст рішення складено та підписано - 10 травня 2018 року .

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.Г. Проскурняк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення10.05.2018
Оприлюднено14.05.2018
Номер документу73871769
СудочинствоГосподарське