Рішення
від 11.05.2018 по справі 543/270/18
ОРЖИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

543/270/18

2/543/184/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.05.2018 селище Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету ОСОБА_3 сільської ради Оржицького району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_4, про визначення ОСОБА_2 додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, після померлої 10 червня 2005 року ОСОБА_5, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_2 звернулася 14.03.2018 року до Оржицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом.

У позовній заяві ОСОБА_2 зазначено, що 10 червня 2005 року померла рідна тітка позивача ОСОБА_5, яка була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті ОСОБА_5 залишилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) розміром 4,51 в умовних кадастрових гектарах території ОСОБА_3 сільської ради Оржицького району Полтавської області.

Позивач ОСОБА_2 вказує, що оскільки спадкоємців перших черг, які б прийняли спадщину або на неї претендували, немає, відповідно до ст. 1265 ЦК України вона має право на спадщину після своєї тітки.

З метою реалізувати своє право на спадщину після померлої ОСОБА_5, позивач звернулася до нотаріуса, але нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з тим, що вона пропустила визначений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

ОСОБА_2 зазначає, що причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса стала її юридична необізнаність в спадковому праві, оскільки позивач вважала, що якщо вона здійснила поховання спадкодавця, прийняла у користування її особисті речі та продовжує володіти спадковим майном, то є такою, що прийняла спадщину. Позивач вважає, що вона через поважні причини пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини .

Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач ОСОБА_2 просила визначити додатковий строк достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини за законом після померлої 10 червня 2005 року ОСОБА_5.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, в своїх поясненнях посилався на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Оржицького району Полтавської області в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи є лист, в якому представник просить розглянути справу без його участі.

Від третьої особи - приватного нотаріуса Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_4 до суду надійшов лист про розгляд справи за її відсутності.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 померла 10.06.2005 року, про що видане відповідне свідоцтво про смерть (а.с. 9). На час своєї смерті вона була зареєстрована та проживала в ІНФОРМАЦІЯ_2. За вказаною адресою на день смерті ОСОБА_5 проживала одна (а.с. 10).

До складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5, входить, зокрема, право на земельну частку (пай) розміром 4,51 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться на території ОСОБА_3 сільської ради Оржицького району Полтавської області (а.с. 11).

Згідно Інформаційної довідки із Спадкового реєстру, після померлої 10.06.2005 року ОСОБА_5 спадкова справа не заведена, інформація про заповіти, спадкові договори відсутня.

Позивач ОСОБА_2, як племінниця спадкодавця є спадкоємцем п'ятої черги за законом після померлої ОСОБА_5 (мати позивача ОСОБА_6, яка до одруження мала прізвище Сабадаш та спадкодавець ОСОБА_5 були рідними сестрами) (а.с. 7-8, 12-14).

Приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_4 постановою від 23.10.2017 року відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 6).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України ).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Суд приймає до уваги пояснення позивача ОСОБА_2, викладені у позовній заяві, та пояснення представника позивача у судовому засіданні, що причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса стала юридична необізнаність позивача, її впевненість у тому, що якщо вона здійснила поховання спадкодавця, прийняла у користування її особисті речі (в тому числі і документи: свідоцтво про народження, сертифікат на право на земельну частку (пай)) та продовжує володіти спадковим майном, то є такою, що прийняла спадщину. Суд, зокрема, приймає до уваги і те, що ні відповідач, ні третя особа у справі не заперечували проти задоволення позовних вимог позивача.

Суд, оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи, приходить до висновку, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустила встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 При таких обставинах справи, є передбачені законом підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 328, 1216-1218, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до виконавчого комітету ОСОБА_3 сільської ради Оржицького району Полтавської області (місцезнаходження: с. Вишневе, вул. Травнева, 17, Оржицького району Полтавської області, код ЄДРПОУ 24833319), третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_4 (місцезнаходження: Полтавська область, Оржицький район, селище Оржиця, вул. Бумажкова, 1/5), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

2. Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої 10 червня 2005 року ОСОБА_5, строком на три місяці.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудОржицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення11.05.2018
Оприлюднено15.05.2018
Номер документу73904995
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —543/270/18

Рішення від 11.05.2018

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 16.04.2018

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

Ухвала від 19.03.2018

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Гришко О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні