Рішення
від 10.05.2018 по справі 922/723/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2018 р.м. Харків Справа № 922/723/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Чистякової І.О.

за участю секретаря судового засідання Сінченко І.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Кредобанк", м. Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСП ЄВРОІНВЕСТ", м. Харків про стягнення 26934,15 грн. за участю представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Кредобанк" звернувся з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСП ЄВРОІНВЕСТ" про стягнення заборгованості за договором про надання овердрафту №50/06-2016 від 01 червня 2016 року в розмірі 26934,15 грн., з яких: 20000,00 грн. - неповернута сума кредиту; 6714,48 грн. - прострочені відсотки; 10,00 грн. - прострочена сума комісії за адміністрування кредиту та 209,67 грн. - пеня.

Позовні вимоги вмотивовано неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором про надання овердрафту №50/06-2016 від 01 червня 2016 року.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 28 березня 2018 року залишено позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду Харківської області відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

10 квітня 2018 року до суду від позивача надійшла заява (вх. № 9315), в якій останній повідомляє суд про те, що усі копії документів по договору № 50/06-2016 про надання овердрафту від 01.06.2016 року, які містяться у додатках до позовної заяви, в наявності у Публічного акціонерного товариства "Кредобанк", також зазначає, що документи по договору № 50/06-2016 про надання овердрафту від 01.06.2016 року з додатками повинні бути в оригіналі і у відповідача, як сторони вказаного договору; при подачі позову про стягнення заборгованості позивачем сплачено судовий збір, що підтверджується доданим оригіналом платіжного доручення; також позивач підтверджує, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 11 квітня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/723/18. Зазначено, що справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 10 травня 2018 р. о 11:40 год.

Позивач в призначене судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки станом на час розгляду справи суд не повідомив.

Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху, надіслана на адресу відповідача, яка зазначена позивачем у позовній заяві та інформація про яку міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 61003, м. Харківвул. Короленка, буд. 25, офіс 3-18, проте була повернута підприємством зв'язку до господарського суду з посиланням "за не запитом".

Копія ухвали про відкриття провадження у справі також була направлена на вищевказану адресу відповідача.

За відстеженням поштового пересилання з офіційного веб-сайту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта» вбачається, що поштове відправлення надійшло до відділення зв'язку 13.04.2018 та 13.04.2018 не було вручене під час доставки.

Відповідно до п.5 ч.6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, приймаючи до уваги те, що ухвали суду були направлені відповідачу на адресу зазначену позивачем у позовній заяві та відомості про яку містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач не повідомляв суд про іншу адресу для направлення судових рішень, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання з розгляду справи по суті.

Відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з п.1 ч.3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутністю представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

01 червня 2016 року між Публічним акціонерним товариством "Кредобанк" (надалі - банк), та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПСП ЄВРОІНВЕСТ" (надалі - позичальник) був укладений договір про надання овердрафту № 50/06-2016 (надалі - Договір).

Відповідно до розділу 1 ОСОБА_1 банк зобов'язується надати Позичальнику ОСОБА_2, тобто надати у його власність грошові кошти у національній валюті для оплати наданих ним розрахункових документів в разі недостатності коштів на його поточному рахунку в межах встановленого максимального ліміту заборгованості в розмірі та на умовах, обумовлених цим ОСОБА_1, а Позичальник зобов'язується повернути його і сплатити проценти та комісії за користування ним.

Згідно з п.2.1. ОСОБА_1 максимальний ліміт заборгованості по ОСОБА_2 (максимальна сума, в межах якої Позичальник може здійснювати платежі протягом одного операційного дня зі свого поточного рахунку понад фактичний залишок коштів на ньому) 20000,00 грн.

Процентна ставка 32% річних (п.2.2. ОСОБА_1).

Відповідно до п.2.3. ОСОБА_1 комісії за надання ОСОБА_2 (встановлені тарифом Банку):

2.3.1. за розгляд заявки про надання кредиту (ОСОБА_2) - 0,00 грн.;

2.3.2. за видачу кредиту (ОСОБА_2) - 300,00 грн., (1,5% від максимального ліміту заборгованості овердрафту), сплачується одноразово до видачі кредитних коштів;

2.3.3. за управління кредитом (ОСОБА_2) - 0,05%, яка нараховується від суми платежів, здійснених за рахунок овердрафту протягом одного операційного дня і сплачується при поступленні коштів на поточний рахунок Позичальника, але не пізніше останнього робочого дня місяця, за який вона нарахована;

2.3.4. Інші комісії при внесенні змін та доповнень в цей Договір (в умови надання ОСОБА_2 і надане забезпечення) - відповідно до діючих тарифів Банку.

Дата остаточного повернення Оведрафту 26 травня 2017 року (п.2.4. ОСОБА_1).

Відповідно до п.2.6. ОСОБА_1 за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за договором сплачується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожний календарний день прострочення.

За надання ОСОБА_2 Позичальник сплачує Банку комісії визначені п. 2.3. цього ОСОБА_1 (п.3.1. ОСОБА_1).

Відповідно до п.3.2. ОСОБА_1 проценти за користування ОСОБА_2 нараховуються щоденно на суму заборгованості по ОСОБА_2 за методом »факт/360» (фактична кількість днів у місяці, але умовно, 360 днів у році), за ставкою, вказаною у п.2.2. цього ОСОБА_1 з урахуванням строку користування ОСОБА_2, з моменту надання ОСОБА_2:

3.2.1. до терміну, вказаному в п.2.4. цього ОСОБА_1.

3.2.2. до дати звернення Банку із заявою до:

- суду із вимогою про дострокове повернення суми ОСОБА_2 та сплати процентів, комісій та інших належних до сплати за цим договором платежів;

У передбачених цим пунктом випадках разом із припиненням нарахування процентів за ОСОБА_2 припиняє нараховувати комісію за управління ОСОБА_2 (п. 2.3.3.).

У випадку, якщо рішення суду прийнято не на користь Банку/позовну заяву Банку залишено без розгляду нарахування процентів/комісій відновлюється з дати припинення нарахування.

У випадку надання і погашення ОСОБА_2 протягом одного операційного дня, проценти не нараховуються.

Згідно з п.4.1. ОСОБА_1 Позичальник зобов'язаний повернути Банку ОСОБА_2 у повному обсязі в порядку та терміни передбачені цим ОСОБА_1 та/або додатками до нього.

Відповідно до п.4.7. ОСОБА_1, у випадках, передбачених п.2.10. цього ОСОБА_1, вправі вимагати дострокового повернення ОСОБА_2, процентів, комісій та інших, належних до сплати платежів за цим ОСОБА_1, про що письмово повідомляє Позичальника.

Згідно з п.4.8. ОСОБА_1 Позичальник зобов'язаний протягом 10 робочих днів з моменту отримання письмової вимоги Банку (п.4.7) достроково повернути ОСОБА_2, проценти, комісії та інші, належні до сплати платежі за цим ОСОБА_1.

Відповідно до п.6.1. ОСОБА_1 за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань (повернення ОСОБА_2, оплати процентів, комісій інших платежів за цим договором) ОСОБА_2 має право стягнути з Позичальника пеню в розмірі визначеної п. 2.6. цього ОСОБА_1.

Згідно з п.6.2. ОСОБА_1 при неповерненні або несвоєчасному поверненні суми ОСОБА_2 (його частини) Позичальник на вимогу Банку, повертає цю суму, отриманого ОСОБА_2 збільшену на розмір індексу інфляції за весь час прострочення.

Позивачем взяті на себе зобов'язання були виконанні у повному обсязі та належним чином, що підтверджується копією меморіального ордеру №30227151 від 30.05.2017 (арк. 23).

У свою чергу, відповідач свої зобов'язання належним чином не виконував, овердрафт в порядку і в терміни, передбачені договором, не сплачував, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість, що становить 26934,15 грн., з яких:

- 20000,00 грн. неповернутої суми кредиту;

- 6714,48 грн. прострочених відсотків за період з грудня 2017 року по січень 2018 року;

- 10,00 грн. простроченої суми за адміністрування кредиту.

Також, позивачем відповідно до п.2.6. ОСОБА_1 за неналежне виконання умов договору відповідачу була нарахована пеня за період з 20.06.2017 по 20.12.2017 у розмірі 209,67 грн.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем його грошових зобов'язань за договором позивач 22.08.2017 направив на адресу відповідача претензію вих.№ 2/17 (арк. 22) щодо сплати заборгованості за кредитним договором, яка повернулася позивачу з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Відповідач заборгованість не сплатив.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти.

У відповідності до статті 173 Господарського кодексу України та статті 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно частини 7 статті 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

У відповідності до пункту 1 статті 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Пунктом 1 частини 1 статті 1049 Цивільного кодексу України, передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно статті 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) за яким передбачено правові наслідки, зокрема сплата неустойки.

Згідно ч.1 та ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно ч.2 ст. 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів..

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" щодо стягнення з відповідача заборгованості за договором про надання овердрафту №50/06-2016 від 01 червня 2016 року в розмірі 26934,15 грн., з яких: 20000,00 грн. - неповернута сума кредиту; 6714,48 грн. - прострочені відсотки; 10,00 грн. - прострочена сума комісії за адміністрування кредиту та 209,67 грн. - пені, обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у разі задоволення позову в сумі 1762,00 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. ст.ст. 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд - Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСП ЄВРОІНВЕСТ" (61003, м. Харків, вул. Короленка, буд. 25, офіс 3-18, ідентифікаційний код 39233744) на користь Публічного акціонерного товариства "Кредобанк" (79026, м. Львів, вул. Сахарова, буд. 78, ідентифікаційний код 09807862) заборгованість за договором про надання овердрафту №50/06-2016 від 01 червня 2016 року в розмірі 26934,15 грн., з яких: 20000,00 грн. - неповернута сума кредиту; 6714,48 грн. - прострочені відсотки; 10,00 грн. - прострочена сума комісії за адміністрування кредиту 209,67 грн. - пеня та судовий збір в сумі 1762 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області з урахуванням п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Учасники справи можуть одержати інформацію по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.

Повне рішення складено 10.05.2018 р.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.05.2018
Оприлюднено17.05.2018
Номер документу73937049
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/723/18

Рішення від 10.05.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 11.04.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

Ухвала від 28.03.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Чистякова І.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні