Провадження № 2/641/776/2018 Справа № 641/480/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Боговського Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання - Бєлової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кооперативу автогаражів Харків , Харківської міської ради, третя особа - Сьома Харківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право власності на гаражний бокс № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після її чоловіка ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що вона є спадкоємцем свого чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Інші спадкоємці за законом - сини відмовились від своїх часток на користь позивача. Звернувшись до Сьомої Харківської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на гаражний бокс № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, їй було відмовлено, оскільки не надані правовстановлюючі документи на спадкове майно та запропоновано вирішувати це питання у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_4 підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Харківської міської ради Гунченко В.В. у судовому засіданні заперечувала проти заявлених позовних вимог, просила відмовити в їх задоволенні. У своєму відзиві на позов представник відповідача посилається на те, що позивачами не доведено, що договір купівлі-продажу спірного майна - гаражного боксу, дійсно був укладений між ОСОБА_3 та іншою особою та у відповідності до вимог чинного на момент 1994 року законодавства; цей договір взагалі має бути визнаний недійсним, оскільки сторона договору АТ ХТБ Слобода була створена лише у 1996 році, в той час як договір купівлі-продажу був укладений 06.09.1994.
Представник відповідача - Кооперативу автогаражів Харків у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подавав.
Третя особа - Сьома Харківська державна нотаріальна контора подала суду заяву про слухання справи за відсутності їх представника у зв'язку з завантаженістю роботи державних нотаріусів.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
КП ХМБТІ надано інформацію, що згідно матеріалів інвентаризаційних справ станом на 31.12.2012 ОСОБА_3 є власником гаражного боксу № НОМЕР_2 в літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2 за адресою: АДРЕСА_2, на підставі договору купівлі-продажу, зареєстрованого ХТБ Слобода , № 1034 від 06.09.1994.
Згідно листа Кооперативу автогаражів Харків , код ЄДРПОУ 22645756, гаражний бокс № НОМЕР_2, який належить ОСОБА_3 на праві приватної власності, розміщений на території кооперативу автогаражів Харків на земельній ділянці, яка виділена кооперативу згідно рішення Харківської міської ради від 23.12.2006 за № 275/05 Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель та споруд ; договір оренди землі від 26.12.2006 до 01.06.2030; кадастровий № НОМЕР_3.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції складено відповідний актовий запис № 8292.
Дружина спадкодавця - позивач у справі ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4, звернулась до Сьомої Харківської державної нотаріальної контори із заявою про видачу на її ім'я свідоцтва про право на спадщину - гаражний бокс № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2.
Інші спадкоємці за законом - сини ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відмовились від свої частки спадщини на користь їх матері ОСОБА_1
23.12.2017 державним нотаріусом Сьомої Харківської державної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчинення нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, з підстав не надання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно, запропоновано вирішувати ці питання у судовому порядку.
Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до положень ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Наявність заповіту, складеного ОСОБА_3, судом не встановлено.
Згідно з роз'ясненнями, викладеними в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
У п.6 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об'єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об'єкт нерухомого майна.
При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
Суд критично сприймає позицію представника відповідача щодо недійсності договору купівлі-продажу, на підставі якого до ОСОБА_3 перейшло право власності на гаражний бокс № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, оскільки це не є предметом даного позову і відповідач не подавав зустрічного позову для вирішення цього питання.
Водночас юридична особа - Акціонерне товариство Харківська товарна біржа Слобода , код ЄДРПОУ 21226004, зареєстрована з 02.11.1993; дата правочину - 06.09.1994; дата припинення юридичної особи АТ ХТБ Слобода - 24.09.2008.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено належність спадкодавцю ОСОБА_3 гаражного боксу № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2,відсутність інших спадкоємців, окрім його дружини - позивача у справі, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 з урахуванням досліджених в ході розгляду справи доказів
Питання щодо розподілу судових витрат вирішується відповідно до ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на гаражний бокс № НОМЕР_2 літ. Н-1 загальною площею 19,8 м2, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після її чоловіка ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
Відповідач - Кооператив автогаражів Харків ,код ЄДРПОУ 22645756, АДРЕСА_2
Відповідач - Харківська міська рада, код ЄДРПОУ 25610834, м. Харків, м-н Конституції, 7.
Третя особа - Сьома Харківська державна нотаріальна контора, м. Харків, пров. Миру,3.
Повне судове рішення складено 11 травня 2018 року.
Суддя: Д. Є. Боговський
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2018 |
Оприлюднено | 17.05.2018 |
Номер документу | 73941571 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Боговський Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні