Рішення
від 07.05.2018 по справі 914/235/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2018р. Справа №914/235/18

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Горецької З.В. за участю секретаря судового засідання Хороз І.Б., розглянув у судовому засіданні справу

за позовом Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія", м.Львів

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Західбудкапітал» , м.Львів

про стягнення заборгованості в розмірі 43 780,25 грн.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2p;М.М . - представник (довіреність № 01-321/13 від 22.02.18р.)

від відповідача: не з"явився

Представнику позивача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 38, 42, 43 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. Проводилася технічна фіксація судового засідання.

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Дочірнім підприємством Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія", до відповідача: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Західбудкапітал» про стягнення заборгованості в розмірі 43 780,25 грн.

Ухвалою суду від 09.02.2018 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 05.03.2018 року. У підготовчому засіданні 05.03.18р. розгляд справи відкладався на 23.04.18р. Ухвалою від 23.04.2018 року закрито підготовче провадження у справі № 914/235/18 та призначено справу до судового розгляду по суті .

Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просить суд задоволити позов.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, відзив та витребуванні судом документи до суду не поступали.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Аргументи позивача.

Представник позивача зазначає, що 06.05.2015р. між позивачем (орендодавцем) та відповідачем (орендарем) укладено договір оренди індивідуально визначеного майна №01-07/15, відповідно до якого у строкове, платне користування відповідача було передано свердловину №3 Вільхівська Вільхівської площі. За умовами договору відповідач зобов'язувався не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем оренди перераховувати позивачу орендну плату в розмірі 10 000,00 грн. з врахуванням індексації. Однак, всупереч договору своїх зобов'язань не виконав, не вніс орендної плати за період травень-липень 2017р., внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 36 662,42 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку. Крім цього, за неналежне виконання зобов'язань позивач просить суд стягнути з відповідача 4 427,61 грн. пені, 583,00 грн. 3% річних та 2 107,22 грн. інфляційних втрат. Також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 1 762,00 грн.

Аргументи відповідача.

Відповідач відзиву на позовну заяву та доказів сплати чи спростування існування заборгованості не подав.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

06.05.2015р. між позивачем (Орендодавцем) та відповідачем (Орендарем) (Уповноваженою особою за договором про спільну діяльність №01-38/14-СД від 25.12.2014р.) укладено договір оренди індивідуально визначеного майна №01-07/15 (надалі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого на виконання умов даного договору, орендодавець зобов'язується передати, а орендар зобов'язується прийняти в строкове, платне користування окреме індивідуально-визначене майно, а саме: Свердловину №3 - Вільхівська Вільхівської площі (надалі - Свердловина або ОСОБА_2), яка розташована за адресою: Україна, Івано-Франківська обл., Рожнятівський р-н, що перебуває на балансі ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» та є власністю НАК «Надра України» .

Згідно п. 1.3. Договору, свердловина передається в оренду з метою: 1.3.1. розконсервації (відновлення) Свердловини, виконання підготовчих та ремонтних робіт по свердловині; 1.3.2. використання для видобування вуглеводнів та іншої діяльності пов'язаної з промисловою експлуатацією свердловини після завершення капітального ремонту свердловини (положення п. 1.3. Договору).

Згідно п. 2.1. Договору, орендар вступає у строкове, платне користування майном з дати підписання Акту приймання-передачі майна між орендодавцем та орендарем.

Факт одержання відповідачем майна в оренду за Договором підтверджується наявним в матеріалах справи Актом приймання-передачі орендованого майна від 22.06.2015р., підписаним повноважними представниками сторін Договору та скріпленим їх печатками.

У відповідності до п. 3.1., 3.3., 3.4. Договору, за домовленістю сторін орендна плата під час користування майном з метою визначеною п. 1.3.1. становить 10000,00 грн. з ПДВ за один календарний місяць (пп. 3.1.1.); орендна плата під час користування майном з метою визначеною п. 1.3.2. становить 23193,90 грн. з ПДВ за один календарний місяць. Базовий місяць оренди - це місяць в якому сторонами підписано цей договір. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць оренди на індекс інфляції за період з дати підписання цього договору до місяця за який здійснюється оплата. Орендна плата перераховується орендарем на поточний рахунок орендодавця не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем оренди, за який проводиться оплата. Нарахування орендної плати виходячи з розміру визначеного п. 3.1.1. цього договору починається з дати підписання сторонами Акту приймання-передачі майна.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору відповідачеві за період: травень -липень 2017р. були скеровані рахунки на оплату та Акти наданих послуг (виконаних робіт) по договору оренди індивідуально визначеного майна свердловини №3 Вільхівська Вільхівської площі на загальну суму 36 662,42 грн. (без сум земельного податку, заборгованість щодо якого не являється предметом позову).

Докази сплати орендарем орендної плати за Договором за період травень-липень 2017р., в матеріалах справи відсутні.

ОЦІНКА СУДУ.

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Положеннями ч. 1 ст. 759, ч. 1 ст. 760 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму.

У відповідності до ч. 1 ст. 762 ЦК України, наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму.

Факт передачі відповідачу свердловини №6 Чечва Вільхівської площі в оренду підтверджується Актом приймання-передачі орендованого майна від 22.06.2015р.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (положення ч. 1 ст. 286 ГК України).

Так, приписами ч. 1, 3, 5 ст. 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

За умовами пп. 1.3.1. п. 1.3., пп. 3.1.1. п. 3.1., п. 3.3. Договору, орендар взяв на себе зобов'язання не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем оренди за який проводиться оплата перераховувати орендодавцю орендну плату за користування свердловиною з метою розконсервації (відновлення) свердловини, виконання підготовчих та ремонтних робіт по свердловині у розмірі 10000,00 грн. в т.ч. ПДВ з урахуванням індексації.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності із ст. 193 ГК України, положення якої є аналогічні до положень ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як вбачається з матеріалів справи, за період травень-липень 2017р. орендарю були виставлені рахунки на оплату та скеровані Акти наданих послуг (виконаних робіт) за Договором (хоча за умовами укладеного Договору обов'язок орендодавця щодо надсилання рахунків та актів не передбачений). Разом з тим, докази сплати відповідачем заборгованості за період травень-липень 2017р. та докази підписання останнім актів наданих послуг за спірний період в матеріалах справи відсутні.

Дослідивши вказані рахунки, суд зазначає, що позивачем за місяць нараховувалася мінімально встановлена в договорі орендна плата, а саме 10000 грн. Також, суд зазначає, що факт знаходження майна в оренді відповідача підтверджується актом приймання цього майна в оренду і відсутністю акта повернення цього майна з оренди, а тому непідписання відповідачем актів наданих послуг за період травень-липень 2017р. не тягне жодних негативних наслідків для позивача.

Частиною 1 статті 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Оскільки, у строк встановлений в п. 3.3. Договору відповідач як орендар не перерахував орендної плати за період травень-липень 2017р., він вважається таким, що прострочив, а заявлена до стягнення з нього сума боргу по орендній платі підлягає стягненню з ТОВ «Західбудкапітал» в судовому порядку у розмірі 36 662,42 грн.

Статтею 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Приписами ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

У п. 9.2. Договору сторонами погоджено, що орендар, який прострочив виконання грошових зобов'язань, передбачених п. 3.1. цього договору на вимогу орендодавця зобов'язаний сплатити йому пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення вказаних платежів, включаючи день оплати.

Аналізуючи долучені до позову розрахунки, суд зазначає, що періоди нарахування пені визначено позивачем вірно. Здійснивши перерахунок пені у межах заявленого позивачем періоду, суд прийшов до висновку, що пеня нарахована вірно підлягає стягненню з відповідача у розмірі 4 427,61 грн .

Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Крім основного боргу та пені, позивач просить суд у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору стягнути з останнього 583,00 грн. 3% річних та 2 107,22 грн. інфляційних втрат.

Здійснивши перерахунок 3% річних та інфляційних, суд зазначає, що 3% річних та інфляційні втрати нараховані позивачем правильно та підлягають стягненню з відповідача в заявленому розмірі .

З огляду на викладені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані, а тому підлягають до задоволення.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, до стягнення з відповідача підлягає судовий збір у розмірі 1 762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 42, 46, 123, 129, 222, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія" до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Західбудкапітал» про стягнення заборгованості в розмірі 43 780,25 грн. - задоволити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Західбудкапітал» (79008, м. Львів, вул. Валова, 25/4; код ЄДРПОУ 37362560) на користь Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» (79000, м. Львів, пл. Міцкевича, 8; код ЄДРПОУ 014326067) 36 662,42 грн. - боргу, 4 427,61 грн. пені, 583,00 грн. 3% річних, 2 107,22 грн. втрати від інфляції та 1 762,00 грн. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 327 ГПК України.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повне рішення складено 14 травня 2018 р.

Суддя Горецька З. В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.05.2018
Оприлюднено17.05.2018
Номер документу73954329
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/235/18

Ухвала від 02.07.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Ухвала від 22.06.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Рішення від 07.05.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Рішення від 23.04.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Ухвала від 05.03.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Ухвала від 12.02.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

Ухвала від 09.02.2018

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні