РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Кремінна
Справа № 414/529/18
Провадження № 2/414/198/2018
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на спадкове майно ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування позову вона зазначила, що 16.08.2009 помер її батько ОСОБА_3, після смерті якого залишилася спадщина, що складається з житлового будинку, розташованого за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51. Позивач є донькою померлого та спадкоємцем першої черги.
У встановлений законом строк позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Також 13.02.2018 позивач звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно. Виконуючий обов'язки державного нотаріуса Кремінської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_4 відмовив позивачу ОСОБА_2 у вчиненні нотаріальної дії, оскільки у позивача були відсутні правовстановлюючі документи на вищезазначений житловий будинок, а саме свідоцтво про право власності на будинок. Отримати дублікат вказаного документа не вбачається можливим у зв'язку зі смертю ОСОБА_3
Позивач також зазначає, що інші спадкоємці, що мають право на отримання спадщини, відсутні.
У зв'язку з цим позивач просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51.
В судове засідання позивач та її представник не з'явилися, позивач надала суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, а також вказала, що позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, голова Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганській області ОСОБА_5 надав суду письмову заяву, в якій вказав, що проти позову не заперечує та просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, не скористалися правом брати участь у судовому засіданні, суд розглядав цивільну справу за наявними у справі матеріалами та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням наявні в матеріалах справи докази як окремо, так і в їх сукупності, судд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_3) ОСОБА_6 народилася 11 жовтня 1952 року у с. Макеївка Кремінського району Луганської області є рідною донькою ОСОБА_3, який помер 16 серпня 2009 року у віці 86 років у с. Червонопопівка Кремінського району Луганської області. 24 червня 1972 року позивач уклала шлюб зі ОСОБА_7, після реєстрації шлюбу взяла собі прізвище чоловіка. Зазначені обставини підтверджуються паспортом позивача, свідоцтвом про народження позивача серії ЯГ № 287489, свідоцтвом про одруження серії VII-УР № 428645 та свідоцтвом про смерть батька позивача серії І-ЕД № 221527 (а.с. 5, 6, 7).
Як вбачається зі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок від 30 січня 1990 року батьку позивача ОСОБА_3 на підставі рішення виконавчого комітету Кремінської районної ради народних депутатів № 13/1 від 25.01.1990 було передано у приватну власність житловий, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Леніна, 51 (а.с. 9)
У листі Комунального підприємства Кремінське районне бюро технічної інвентаризації № 256 від 12.12.2016 також зазначається, що згідно з матеріалами інвентиразційної справи станом на 01 січня 2013 року об'єкт нерухомого майна "житловий будинок з будівлями та спорудами", розташований в с. Червонопопівка Кремінського району, вул. Центральна (Леніна), 51, зареєстрований в КП "Кремінське РБТІ" в реєстровій книзі 1 за номером 174 на праві власносності за ОСОБА_3 на підставі свідоцтва на право особистої власності на будинок, виданого виконавчим комітетом Кремінської районної ради 30.01.1990 (а.с. 8).
З експертного висновку про оцінку житлового будинку, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51, ринкова вартість житлового будинку складає 28640 грн (а.с. 10-16).
Відповідно до вимог ст. 25 ч. 4 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи (ч. 1 ст. 1269 , ч. 1 ст. 1270 , ч. 2 ст. 1220 ЦК України ).
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1273 ЦК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_8 прийняла спадщину шляхом подання відповідної заяви, у той час як її матір ОСОБА_8 та рідна сетра ОСОБА_9 відмовилися від належної їм частки спадщини на користь ОСОБА_2 Інші спадкоємці за законом чи заповітом відсутні.
Зазначені обставини також підтверджуються дослідженими в судовому засіданні належним чином завіреними документами зі спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_8 (а.с. 33-62).
З постанови виконуючого обов'язки державного нотаріуса Кремінської державної нотаріальної контори державний нотаріус Рубіжанської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 № 26/02-31 від 13.02.2018 про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що при розгляді заяви ОСОБА_2 про видачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок для оформлення свідоцтва про право власності на спадщину на житловий будинок з будівлями та спорудами № 51, що знаходиться за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51, який залишився після смерті ОСОБА_3, який помер 16.08.2009, було відмовлено у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 не надано документи, що підтверджують право власності на вищезазначений житловий будинок, а саме - свідоцтво про право приватної власності на будинок (а.с. 19).
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.
Судом встановлено, що перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок позивачу, який своєю постановою відмовив у вчиненні відповідної нотаріальної дії, є відсутність у позивача документів, які підтверджують право власності померлого ОСОБА_3 на житловий будинок, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з п.п. 3.1, 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК , відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, зокрема, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд
Враховуючи, що представник відповідача надав суду письмову заяву, в якій безумовно визнав позовні вимоги, суд приймає визнання відповідачем позову. При цьому судом враховано, що у справі відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
За таких обставин, оскільки видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім'я позивача не може бути проведена на загальних підставах, які зазначені у Законі України Про нотаріат , враховуючи визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню в повному обсязі, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_2 право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, що залишилося після смерті ОСОБА_3, а саме на житловий будинок, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-13, 76-81, 89, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1; місце проживання: 92905, Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1/82) до Червонопопівської сільської ради Кремінського району Луганської області (ідентифікаційний номер 04336228; місцезнаходження: 92924, Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 16) про визнання права власності на спадкове майно-задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3, який помер 16 серпня 2009 року, а саме на житловий будинок, що розташований за адресою: Луганська область, Кремінський район, с. Червонопопівка, вул. Центральна (минула назва - Леніна), 51.
Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Луганської області через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Г. Безкровний
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2018 |
Оприлюднено | 17.05.2018 |
Номер документу | 74009742 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні