Ухвала
від 16.05.2018 по справі 806/940/18
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(про закриття провадження у справі)

16 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/940/18

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю представника позивача: ОСОБА_1,

представника третьої особи: Рудюка П.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України треті особи: Реєстраційний відділ Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області, Селянське фермерське господарство "Шевченківське" про визнання неправомірним та скасування рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 із позовом, в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 1989986 від 11.03.2015, здійснену Попілем ОСОБА_4 районного управління юстиції Житомирської області як таку, що не відповідає вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952- ІV від 01.07.2004 та Закону України "Про оренду землі" №161-ХІV від 06.10.1998, на підставі якого здійснено державну реєстрацію іншого речового права № 8995922 від 10.03.2015 про державну реєстрацію договору оренди землі серія та номер 61, виданий 28.10.2007.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що є власником земельної ділянки площею 2,6711 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Між нею та ФГ "Зако" було укладено договір оренди вказаної землі від 16.11.2017 року. Вказаний договір подано на реєстрацію до реєстраційного відділу Андрушівської районної державної адміністрації, однак отримано відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 38717869 від 14.12.2017 року. Вказана відмова вмотивована тим, що неможливо зареєструвати договір оренди, оскільки в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вже зареєстрована оренда на підставі договору оренди землі за СФГ "Шевченківське". Позивач зазначає, що відповідачем неправомірно здійснено державну реєстрацію іншого речового права від 11 березня 2015 року, оскільки вказана реєстрація була здійснена на підставі договору № 61 від 28.10.2007 року, що припинив свою дію 28.10.2012 року.

Ухвалою суду від 14.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Ухвалою суду від 20.04.2018 витребувано в Реєстраційного відділу Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області реєстраційну справу щодо нерухомого майна: земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за адресою: Житомирська область, Андрушівський район, м. Андрушівка для огляду в судовому засіданні та долучення її копій до матеріалів справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечував.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 16.11.2017 ОСОБА_3 (орендодавець) уклала договір оренди землі із ФГ "ЗАКО" (орендар), відповідно до умов якого об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 2,6711 га, кадастровий номер НОМЕР_1. Право власності орендодавця на земельну ділянку підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 23.12.2007. Строк дії договору - 15 років.

11.12.2017 уповноважена особа ФГ "ЗАКО" звернулась до реєстраційного відділу Андрушівської районної державної адміністрації із заявою для реєстрації іншого речового права (оренди) на земельну ділянку, що розташована за адресою: Житомирська область, Андрушівський район, м. Андрушівка, кадастровий номер НОМЕР_1.

14.12.2017 державним реєстратором прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 38717869, оскільки наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.

Згідно інформаційної довідки, державним реєстратором Андрушівського районного управління юстиції 11 березня 2015 року прийнято рішення про державну реєстрацію іншого речового права №19899860 про державу реєстрацію договору оренди землі №61, від 28.10.2007, укладеного між ОСОБА_3 та СФГ "Шевченківське" (номер запису про інше речове право 8995922).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

За правилами пункту 1 частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, підставою для проведення оскаржуваної реєстраційної дії став договір оренди №61 від 28.10.2007, укладений між ОСОБА_3 та СФГ "Шевченківське" строком дії на 5 років з правом пролонгації, який був зареєстрований у Державному реєстрі прав 11 березня 2015 року.

Крім того, 16.11.2017 ОСОБА_3 уклала новий договір оренди землі із ФГ "ЗАКО". Останній, звернувшись до державного реєстратора, отримав відмову на підставі того, що в реєстрі вже наявний запис про інший договір оренди.

Аналіз зазначених фактичних обставин справи дає підстави вважати, що оскаржуваним реєстраційним діям передує невирішений спір між його учасниками про право цивільне, зокрема, про чинність одного із двох договорів оренди земельної ділянки, що не належить до предметної юрисдикції адміністративного судочинства, визначеної статтею 19 КАС України.

У справі, що розглядається, оскаржуються реєстраційні дії, стосовно яких існує спір про право цивільне, у межах якого можуть бути розв'язані й питання, пов'язані з реєстрацією права оренди земельної ділянки, а тому цей спір не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.

Аналогічну правову позицію щодо застосування зазначених норм процесуального права висловлено Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 24 січня 2017 року у справі № 815/6165/14 та Верховним Судом у постанові від 27 березня 2018 року у справі №806/1264/16.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що зазначена категорія спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, а має розглядатися в порядку цивільного судочинства, оскільки вчиненню реєстраційних дій передує невирішений спір про право.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 березня 2018 року в справі № 396/2550/17.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року (заяви № 29458/04 та № 29465/04), фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Крім того, Європейський суд з прав людини у справі "Занд проти Австрії" вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, здійснює судовий розгляд на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria № 7360/76).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, суд закриває провадження у справі.

Згідно із ст.239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п.1 ч.1 ст.238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України, треті особи: Реєстраційний відділ Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області, Селянське фермерське господарство "Шевченківське" про визнання неправомірним та скасування рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно - закрити.

Роз'яснити, що спір може бути розглянуто за правилами цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст складено 17.05.2018

СудЖитомирський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.05.2018
Оприлюднено17.05.2018
Номер документу74025969
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —806/940/18

Ухвала від 16.05.2018

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Шуляк Любов Анатоліївна

Ухвала від 20.04.2018

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Шуляк Любов Анатоліївна

Ухвала від 14.03.2018

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Шуляк Любов Анатоліївна

Ухвала від 26.02.2018

Адміністративне

Житомирський окружний адміністративний суд

Шуляк Любов Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні