ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.05.2018р. Справа № 917/421/18
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", вул. Козака, 2-а, м. Полтава, 36020
до Районного міжгосподарського комбінату сільського господарства агропромислового комплексу "Райсількомунгосп", вул. Коцюбинського, 10-А, с.Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 38751
про стягнення 8 888,24 грн.
Суддя Паламарчук В.В.
Секретар судового засідання Рожко О.П.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися
Обставини справи:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом до Районного міжгосподарського комбінату сільського господарства агропромислового комплексу "Райсількомунгосп" про стягнення 8 888,24 грн. - вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов укладеного між сторонами договору розподілу природного газу №1462 від 30.12.2016р.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Ухвалою суду від 18.04.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
30.12.2016р. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (Оператор ГРМ) та Районний міжгосподарський комбінат сільського господарства агропромислового комплексу "Райсількомунгосп" (Споживач) укладено договір розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 2.1. якого Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (Оператор ГРМ) зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно пункту 5.2. Договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом газорозподільних систем та цим договором.
Підпунктом 4 пункту 7.2. Договору Оператору ГРМ надано право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Відповідно до підпунктів 5, 7 пункту 7.4. Договору Споживач взяв на себе зобов'язання не допускати несанкціонованого відбору природного газу та дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Цей договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1 Договору).
14.12.2017 працівниками Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки №0176069 Візар G - 6 - 2005р. споживача та направлено на експертизу, що підтверджується протоколом про направлення лічильника газу на експертизу.
28.12.2017 комісією Публічного акціонерного товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" складено Акт №9771 експертизи лічильника газу про те, що у споживача виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу №0176069 Візар G - 6 - 2005р., а саме: пошкодження пломби суматора.
28.12.2017 року Довідкою №9771 ДП "Полтавського науково-технічного центру стандартизації, сертифікації та метрології" про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки визнано непридатним лічильник №0176069 Візар G - 6 - 2005р споживача.
28.12.2017 року представниками позивача складено акт порушення №9663, в якому зафіксовано порушення споживачем Кодексу ГРС, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу Візар G - 6 зав. №0176069 шляхом пошкодження пломби суматора на об'єкті відповідача за адресою: вул. Коцюбинського,10а, с. Розсошенці, Полтавського району. Даний акт про порушення №9663 від 28.12.2017р. був підписаний представниками сторін без жодних зауважень та заперечень.
02.01.2018 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, за результатами якого комісією було вирішено задовольнити акт про порушення №9663 від 28.12.2017р. та скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості згідно вимог п.1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
03.01.2018 року позивачем було складено акт-розрахунок №1, згідно якого загальна вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу становить 9888,24 грн.
31.01.2018 року позивач направив відповідачу рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 30.01.2018р. №У0000000290 в розмірі 9 888,24 грн.
21.02.2018 року відповідачем на підставі вказаного рахунку здійснено оплату в сумі 1000,00грн., що підтверджується платіжним дорученням №542 від 21.02.2018 року.
Проте, сума зазначеної вартість природного газу у розмірі 8 888,24грн. так і не була сплачена відповідачем, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Господарські зобов'язання ( частина перша статті 173 Господарського Кодексу України), як це передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність або з господарського договору.
Частина перша статті 193 статті Господарського кодексу України зобов'язує суб'єктів господарювання виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частина друга статті 193 Господарського кодексу України імперативно передбачає, що порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Таким чином, господарське зобов'язання не обмежується умовами господарського договору, оскільки виникає також безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, та у разі порушення такого господарського зобов'язання до суб'єкта господарювання можуть бути застосовані господарські санкції, різновидом яких є оперативно-господарські санкції.
Кодекс ГРМ регулює господарську діяльність Оператора ГРМ, Постачальника та Споживача на ринку споживання природного газу. Тому між цими суб'єктами виникають господарські зобов'язання безпосередньо із приписів цього нормативно-правового акта.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Порушення встановлене актом №9663 від 28.12.2017 року, який підписаний сторонами, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу №0176069 Візар G - 6 - 2005р., а саме: пошкодження пломби суматора не заперечується.
Відповідно до пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Перевіривши технічний розрахунок від 03.01.2018р. здійснений Оператором ГРМ, суд встановив, що він здійснений арифметично вірно.
Згідно статті 20 Господарського кодексу України права та законні інтереси кожного суб'єкта господарювання захищаються шляхом застосування оперативно-господарських санкцій. Оперативно-господарські санкції застосовуються управненою стороною в односторонньому порядку з метою припинення або попередження повторення порушення господарського зобов'язання іншою стороною ( частина перша статті 235 Господарського Кодексу України ).
Правило частини третьої статті 235 Господарського Кодексу України передбачає, що оперативно - господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Водночас стаття 236 Господарського Кодексу України визначає види оперативно-господарських санкцій, які сторони вправі передбачити у господарських договорах та містить правило про те, що їх перелік не є вичерпним, і що сторони вправі передбачити в договорі інші види таких санкцій.
Однак, як вже судом мотивовано та додатково підтверджується правилом частини першої 237 Господарського Кодексу України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною, не тільки такого, що виникло з господарського договору.
В свою чергу, пунктом 1.2 договору розподілу природного газу прямо передбачено, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем. Тим самим, застосування правил Кодексу ГРМ є умовою договору розподілу природного газу, що не потребує дублювання його норм (процедур) у сам договір.
Докази оплати Районним міжгосподарським комбінатом сільського господарства агропромислового комплексу "Райсількомунгосп" вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 8 888,24грн. відсутні.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення 8 888,24грн вартості необлікованого об'єму природного газує обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238,240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Районного міжгосподарського комбінату сільського господарства агропромислового комплексу "Райсількомунгосп" (вул. Коцюбинського, 10-А, с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 38751, код ЄДРПОУ 05442760, інші відомості: відсутні) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» (вул. Козака, 2-а, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03351912, інші відомості: відсутні) 8 888,24 грн. - вартості не облікованого об'єму природного газу, 1762,00 грн. - витрати по сплаті судового збору. Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
3. Копію рішення направити сторонам.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Паламарчук В.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2018 |
Оприлюднено | 22.05.2018 |
Номер документу | 74059440 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Паламарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні