Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2018 р. Справа№805/1062/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2018 року позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» (ідентифікаційний код 33839013) щодо зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового трудового стажу періоди роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 на шахті ім.Ф.Е.Дзержинського, віднести цей період роботи до атестованого за умовами праці, яке дає право на пільгове пенсійне забезпечення. В обґрунтування зазначив, що подані ОСОБА_1 документи достатні для перерахунку пенсії на пільгових умовах.
01 березня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 263 КАС України.
19 березня 2018 року ухвалою суду здійснено перехід до загального провадження та призначено підготовче засідання, крім того зобов'язано сторони надати документи, що підтверджують атестацію робочих місць на шахті ім.Ф.Е. Дзержинського у спірний період.
04 квітня 2018 року на виконання вимог ухвали від 01.03.2018 ВП «Шахта «Центральна» від надійшли накази про результати проведення атестації робочих місць по умовам труда на шахті ім.Ф.Е. Дзержинського, а саме №241/о від 14.05.1999, №561/о від 07.12.2004.
13 квітня 2018 року надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що період роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 не зараховані до пільгового стажу з огляду на те, що атестація робочих місць проводилась підприємством несвоєчасно, а цей період співпав з розривом між атестаціями 1999 року та 2004 роком. Крім того, зазначив, що позивач надіслав до управління лист від 30.10.2017 б/н, яким просив пенсійний фонд повідомити про його загальний пільговий стаж, що імовірно перевищує 20 років. Лист розглянуто відповідно до Закону України Про звернення громадян та надана відповідь №203/Р-02-01-05 від 13.11.2017 яка містить інформацію про зарахування періодів роботи до пільгового стажу. Лист відповідь на звернення громадян не носить імперативний характер та не є конкретним рішенням по суті питання або відмовою, оскільки подана позивачем заява не відповідала формам, які вимагає пенсійне законодавство. Також, зазначив, що позивач із заявою встановленого зразка для перерахунку пенсії до управління не звертався, рішення про відмову у перерахунку пенсії не приймалося. Вважає виклад вимог некоректним.
17 квітня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15 травня 2018 року.
У судове засідання призначене на 15 травня 2018 року представник позивача не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Представник відповідача до суду з'явився, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Враховуючи положення ст.205 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
30 жовтня 2017 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області із заявою в якій просив розібратися з підрахунком підземного стаж та повідомити про загальний пільговий стаж ОСОБА_1
13 листопада 2017 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області відповідно до вимог Закону України Про звернення громадян розглянута заява від 30.10.2017 та надана відповідь про зарахування відповідних періодів роботи до пільгового стажу позивача, також повідомлено, що загальний стаж роботи складає 39 років 5 місяців 23 дні, в тому числі пільговий за списком №1 - 18 років 11 місяців 26 днів. Періоди роботи з 15.05.2004 по 06.12.2004 на шахті ім.Ф.Е. Дзержинського не зараховано до пільгового стажу, оскільки не підтверджені результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Зазначена норма кореспондується з п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (в редакції постанови Правління ПФУ 07.07.2014 року №13-1 з наступними змінами) (далі по тексту - Порядок №22), заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Також цим порядком визначено перелік документів, які додаються до заяви.
Крім того, питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Пунктом 4.7 Порядку №22 визначено, що надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 25.11.2005року №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до пенсійного органу 30.10.2017 із запитом про визначення загального пільгового стажу, на яке надано відповідне роз'яснення. Разом з цим, заява про перерахунок пенсії по суті не розглядалась, рішення про відмову - не приймалось.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що зарахування або відмова у зарахуванні до пільгового стажу роботи здійснюється пенсійним органом під час розгляду по суті заяви про призначення (перерахунок) пенсії до якої додаються необхідні документи.
Повноваження щодо перерахунку пенсії відноситься до компетенції відповідача і суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, враховуючи те, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення до пенсійного органу за перерахунком пенсії із подальшим зарахуванням відповідних періодів роботи до пільгового стажу, що передбачено вимогами законодавства, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги задоволенню не підлягають.
Звернувшись до суду з зазначеними позовними вимогами, позивач обрав невірний спосіб захисту своїх прав, оскільки не звертався до відповідача із заявою встановленого зразку, відповідно до вимог Порядку №22-1, у зв'язку з чим відповідач не приймав рішення по суті заяви.
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 85200, Донецька область, м.Дзержинськ, вул. 50 років ВЛКСМ, 9/4) до Управління Пенсійного фонду України в місті Дзержинську Донецької області (ідентифікаційний код 21970814, 85200, Донецька область м.Торецьк, вул.Дружби, 26), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Відокремлений підрозділ «Шахта «Центральна» Державного підприємства «Торецьквугілля» (ідентифікаційний код 33839013, 85200, Донецька область, м.Торецьк, вул.Історична, 5) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення складено та підписано 17 травня 2018 року.
Суддя Кошкош О.О.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2018 |
Оприлюднено | 21.05.2018 |
Номер документу | 74072750 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кошкош О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні