ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" травня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/541/18
Господарський суд Одеської області у складі:
судді С.В. Літвінова
при секретарі Т.О. Липі
розглянувши справу у відкритому судовому засіданні за позовом Державного підприємства "Одеський авіаційний завод" (просп. Маршала Жукова, буд. 32-А, Одеса, Одеська область, 65121) до відповідача: Громадська організація "АЕРОКЛУБ ВІРАЖ" (21 км. Старокиївської дороги, Одеса, Одеська область, 65025) про стягнення 2854,23 грн.;
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 по довіреності;
Від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Одеський авіаційний завод" звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Громадська організація "АЕРОКЛУБ ВІРАЖ", в якому просить господарський суд: про стягнення 16717,07 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем договору про надання послуг №113/АК-16 від 16.03.2016року.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.03.2018р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на "25" квітня 2018 р. о 15:20.
20.04.2018року позивач надав заяву про зменшення позовних вимог та просить суд стягнути з відповідача 242 грн. 94 коп. -сума основного боргу, 1002 грн. 53 коп. - пені, 93 грн. 69 коп. - 3% річних, 505 грн. 02 коп. - інфляційні витрати, 1010 грн. 05 коп. - 7% штрафу. Також, позивач просить стягнути з відповідача 1762грн. судового збору.
25.04.2018року оголошено перерву до "16" травня 2018 р. о 15:45, з викликом сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву з урахуванням зменшення, підтримав у повному обсязі.
Відповідач про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою, судова кореспонденція отримана, що підтверджують поштові повідомлення. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.
У судовому засіданні 16.05.2018р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.
16.03.2016року між Державним підприємством Одеський авіаційний завод (далі - Виконавець, Позивач, ДП ОАЗ ) та Громадською організацією Аероклуб Віраж (далі - Замовник, Відповідач) було укладено Договір №113/АК-16 (далі-Договір).
Згідно з п.1.1. Договору, Замовник замовляє і зобов'язується оплатити, а Виконавець у порядку та на умовах, визначених цим Договором бере зобов'язання надати Замовнику послуги з авіаційних робіт на повітряному судні типу Ан-2 для здійснення висадки (десантування) парашутистів на злітно - посадковому майданчику Кремидівка , інших аеродромах та майданчиках, аеровізуальних польотів.
Відповідно до п.3.1.1. договору Виконавець зобов'язується надати послуги з авіаційних робіт на підставі отриманої від Замовника заявки про надання послуг з авіаційних робіт та відповідно до умов даного Договору.
04.05.2017вих.№4/05-17 Відповідач надав Позивачу заявку про надання посуг з авіаційних робіт.
У відповідності з п.1 Додаткової угоди №2 від 04.05.17 до Договору, Розмір плат за одну годину наданих послуг, з врахуванням паливо - мастильних матеріалів (ПММ) складає: 9 410 (дев'ять тисяч чотириста десять) гривень 47 коп. з урахуванням ПДВ - 1568грн. 41 коп., без урахування ПММ складає - 3 981 (три тисячі дев 'ятсот вісімдесят одна) грн. 66 коп., з врахуванням ПДВ -663грн. 61 коп.
Відповідно до п. 4.2. Договору, нарахування Виконавцем (Позивачем) плати за надання послуг з авіаційних робіт здійснюється на підставі виписки з хронометражу часу виконання польотів на підставі якого Виконавець (Позивач) складає Акт виконаних робіт.
Згідно з Листом хронометражу польотів від 06.05.17 (тип літака Ан-2) Позивачем було
виконано вимоги заявки Відповідача.
Надання Позивачем послуг підтверджується Актом здачі - приймання робіт (виконаних
робіт) №8, який підписаний та скріплений печаткою з Боку Відповідача на суму 14429,35грн.
Відповідно до п. 5.4. Остаточний розрахунок Замовником (Відповідачем) проводиться протягом п'яти робочих днів, починаючи від дня отримання рахунку - фактури та підписаного сторонами Акту виконаних робіт з врахуванням авансового платежу. У разі отримання рахунку- фактури на оплату у неробочий день перебіг зазначеного строку починається з першого робочого дня.
06.05.2017року, уповноваженою особою на керівництво Відповідачем за довіреністю №4252 від 15.09.14 було отримано під особистий підпис Лист хронометражу польотів та 15.05.17 та рахунок - Фактуру №08/05/АК від 11.05.17 на загальну суму 14 429,35 грн.
Позивач також зазначає, що 30.03.2018року між позивачем та відповідачем підписано акт заліку взаємної заборгованості згідно якого заборгованість відповідача перед позивачем на сумму 14185,41грн. погашена повністю, отже залишок боргу складає 242,94грн.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 діями порушив права та законні інтереси ДП ОАЗ , позивач звернувся до суду з позовною заявою з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, згідно якої просить суд стягнути з відповідача 242 грн. 94 коп. -сума основного боргу, 1002 грн. 53 коп. - пені, 93 грн. 69 коп. - 3% річних, 505 грн. 02 коп. - інфляційні витрати, 1010 грн. 05 коп. - 7% штрафу та судові витрати у розмірі 1762грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов наступних висновків.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 3 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Так, судом встановлено наявність заборгованості відповідача з надання послуг у розмірі 242,94 грн., у зв'язку з чим позовна вимога позивача підлягає судом задоволенню повністю.
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги щодо стягнення з відповідача за Договором 3% річних у розмірі 93,69грн., індексу інфляції у розмірі 505,02грн.
Згідно ст.625 зазначеного кодексу боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи приписи законодавства, встановлення судом заборгованості відповідача та несвоєчасне погашення заборгованості, заявлені позивачем позовні вимоги щодо стягнення з відповідача трьох процентів річних в сумі 93,69грн., індексу інфляції у розмірі 505,02грн., підлягають судом задоволенню в повній мірі.
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 1002,53грн. - пені та 1010,05грн - штрафу.
Згідно з ч.2 ст.218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов'язання . Водночас вимогами п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України передбачено, що одним із наслідків порушення зобов'язання є сплата неустойки (штрафу, пені), а відповідно до вимог ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюються договором або актом цивільного законодавства.
За правилами ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Відповідно до приписів ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996р. платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до п.5.1. Договору, за невиконання чи неналежне виконання зобовязань, згідно з даним Договором Сторони несуть відповідальність відповідно до його умов, а у випадках не врегульованих цим Договором положень, відповідно до чинного законодавства.
Так, в п.5.2. Договору зазначено, за будь - який не сплачений у визначений строк рахунок - фактуру Замовник (Відповідач) сплачує Виконавцю (Позивач) пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який нараховується пеня, за кожен календарний день прострочення.
В зв'язку з порушенням відповідачем умов договору щодо надання послуг, відповідачу позивачем нарахована пеня в розмірі 1002,53грн. та 1010,05грн - штрафу.
Наданий позивачем розрахунок пені та штрафу, на думку суду, здійснений належним чином, тому судом пеня у розмірі 1002,53 грн. та 1010,05грн - штрафу підлягає задоволенню у повному обсязі.
Станом на день розгляду справи, відповідач борг не сплатив, документів спростовуючих позовні вимоги не надав.
Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У відповідності до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідачем у справі доказів щодо сплати боргу, 3%річних, індексу інфляції, пені та штрафу до суду не надано.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, 130, 232, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державного підприємства "Одеський авіаційний завод" до Громадської організація "АЕРОКЛУБ ВІРАЖ" про стягнення 2854,23 грн. - задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Громадської організація "АЕРОКЛУБ ВІРАЖ" (21 км. Старокиївської дороги, Одеса, Одеська область, 65025, код ЄДРПОУ 26166063) на користь Державного підприємства "Одеський авіаційний завод" (просп. Маршала Жукова, буд. 32-А, Одеса, Одеська область, 65121, код ЄДРПОУ 07756801 ) 242 (двісті сорок дві) грн. 94 коп. -сума основного боргу, 1002 (одна тисяча дві) грн. 53 коп. - пені, 93 (дев'яносто три) грн. 69 коп. - 3% річних, 505 (п'ятсот п'ять ) грн. 02 коп. - інфляційні витрати, 1010 (одна тисяча десять) грн. 05 коп. - 7% штрафу та 1762 ( одна тисяча сімсот шістдесят дві ) грн. 00оп. судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.
Повне рішення складено 21 травня 2018 р.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Літвінов
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2018 |
Оприлюднено | 21.05.2018 |
Номер документу | 74092189 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні