Справа №: 398/885/18
провадження №: 2/398/1349/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"15" травня 2018 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Крімченко С.А.
при секретарі Куліковій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської райдержадміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права на земельну ділянку ( пай ) в порядку спадкування,-
Встановив:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла 02 травня 2001 року, та про визнання за ним, позивачем, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, право на земельну частку ( пай ) , що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області загальним розміром 4.5950 га, що належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату серії РН № 408582 , яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн (кадастровий номер земельної ділянки 3520383700:02:000:9012).
Свій позов мотивує тим, що 02.05.2001 року померла його тітка ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина на земельну частку (пай) що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області загальним розміром 4.5950 га, що належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату серії РН № 408582, яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн .
За життя спадкодавець заповів все своє майно йому, позивачу, склавши 20 липня 2000 року заповіт, посвідчений секретарем Комінтернівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області. Про наявність заповіту він, ОСОБА_1, дізнався лише у 2017 р. та тоді ж він дізнався і про належність його тітці сертифікату на право на земельну частку (пай). Після відкриття спадщини він, ОСОБА_1, звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, але нотаріус відмовив йому в видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним пропущено шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини та відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай).
Оскільки спадкодавець померла 02.05.2001 року, то застосуванню підлягають норми законодавства чинного на час відкриття спадщини , тобто норми ЦК УРСР.
За заповітом ОСОБА_3, він, позивач ОСОБА_1, являється спадкоємцем всього майна, в тому числі і сертифікату на право на земельну частку (пай), яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради (Комінтернівської сільської ради).
Йому, позивачу, було відомо, що у його тітки у власності був лише будинок, який ще за життя ОСОБА_3, на підставі договору купівлі-продажу, придбав його батько. Також, на стільки йому було відомо, жодних земельних ділянок у померлої не було. Тому після смерті тітки ОСОБА_3І . ніхто не звертався до державного нотаріуса для оформлення спадщини, так як вважали, що спадщини не було.
У 2011 році помер його, позивача, батько, а у 2016 році померла його матір. Лише після смерті матері, коли почали розбирати сімейні документи, на початку 2017 року він знайшов заповіт тітки. В сільській раді дізнався, що на його тітку, ОСОБА_3, зареєстрований сертифікат серії РН № 408582 на право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності ВАТ Комінтерн на території Комінтернівської сільської ради. Але де знаходився сертифікат йому не відомо , сертифікат так і не був знайдений, у зв'язку з чим, було дано оголошення в газету про його втрату. За час свого життя ОСОБА_3 не встигла здійснити державну реєстрацію права власності на належну їй земельну ділянку.
На час відкриття спадщини тітка ОСОБА_3 проживала разом з його, позивача, батьками в с. Новоселівка (с. Комінтерн), так як після інсульту не могла самостійно рухатися. Тоді він фактично проживав разом з ними, оскільки батьки і тітка потребували допомоги як по господарству (два будинки) так і по догляду за тіткою: виконував дрібну роботу по господарству, купував продукти, речі домашнього вжитку, необхідні ліки для тітки. Крім того після смерті його тітки він взяв на себе фінансову сторону організації поховання, в тому числі і оформлення всіх необхідних документів. Також на підтвердження цих фактів складено ОСОБА_4 опитування свідків спільного проживання (копія додається) та копії з журналу реєстрації актів цивільного стану, в яких записано, що саме він, позивач, отримував свідоцтво про смерть тітки.
Крім того, сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий 16.08.2000 року РН Ю8582 втрачено та померла ОСОБА_3 не встигла здійснити державну реєстрацію прав на земельну ділянку і виготовити державний акт на право власності на земельну ділянку, через що він не має можливості прийняти спадщину та відповідно оформити право власності на земельну ділянку на своє ім'я. На даний час земельна ділянка винесена в натурі на місцевості та належить до невитребуваних паїв. Факт видачі ОСОБА_3 вищевказаного сертифікату підтверджується довідкою ОСОБА_2 сільської ради №314 від 04.06.2017 року та листом відділу Держгеокадастру в Олександрійському районі №01-11/644 від 03.05.2017 року. ОСОБА_4 відповіді Олександрійської районної державної адміністрації видати дублікат сертифікату на право на земельну частку (пай) неможливо, оскільки він виготовлявся в одному екземплярі (копія листа додається).
Ніхто крім нього, позивача, на спадщину після смерті ОСОБА_3 не претендує.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали і просять його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області та Олександрійської районної державної адміністрації направили заяви про розгляд справи без участі представників, не заперечують проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та його представника, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
ОСОБА_4 ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
ОСОБА_4 п.11 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року « Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст. 534 ЦК УРСР кожен громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
ОСОБА_4 ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Спадкодавець ОСОБА_3 померла 02.05.2001 року, тому застосуванню підлягають норми законодавства , чинного на час відкриття спадщини, тобто норми ЦК УРСР.
Встановлено, що 02 травня 2001 року померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після її смерті відкрилася спадщина на земельну частку (пай) , що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області загальним розміром 4.5950 га, що належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату серії РН № 408582 , яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн .
За життя спадкодавець заповів все своє майно ОСОБА_1, склавши 20.07.2000 року заповіт, посвідчений секретарем Комінтернівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Про наявність заповіту позивач ОСОБА_1 дізнався лише у 2017 р., тоді ж він дізнався і про належність його тітці сертифікату на право на земельну частку (пай). Тому ОСОБА_1 звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, але державний нотаріус Олександрійської районної державної нотаріальної контори листом від 23.05.2017 р. № 433/02-31 повідомив про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ОСОБА_1 пропущено шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини та відсутністю правовстановлюючого документа, а саме, сертифікату на право на земельну частку (пай).
ОСОБА_4 відповіді завідуючої Олександрійської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_5 спадкова справа після померлої 02 травня 2001 року ОСОБА_3 у даній нотаріальній конторі ОСОБА_4 інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 51676246 від 23.04.2018 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3, яка померла 02.05.2001 року не відкривалася.
За час свого життя ОСОБА_3 не встигла здійснити державну реєстрацію права власності на належну їй земельну ділянку. Оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) втрачений. Тому, у зв'язку з втратою сертифікату було розміщено оголошення в газеті Олександрійський тиждень від 10 серпня 2018 р. про те, що сертифікат РН № 408582 від 16.08.2000 р. на земельну частку (пай), розташовану на території Комінтернівської сільської ради на ім'я ОСОБА_3 вважати недійсним.
ОСОБА_4 довідки ОСОБА_2 сільської ради від 01.06.2017 року № 314 ОСОБА_3 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) від 16.08.2000 р. серії РН № 408582, яка перебувала у колективній власності ВАТ Комінтерн на території Комінтернівської сільської ради.
ОСОБА_4 листа відділу Держгеокадастру в Олександрійському районі №01-11/644 від 03.05.2017 року за ОСОБА_3 зареєстровано сертифікат на право на земельну частку (пай) від 16.08.2000 р. серії РН № 408582, яка перебувала у колективній власності ВАТ Комінтерн на території Комінтернівської сільської ради.
ОСОБА_4 № 9 про опитування свідків, складеного Новоселківською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області за участі : голови комісії - сільського голови ОСОБА_6, членів комісії: секретаря сільради ОСОБА_7, сусідів ОСОБА_8, ОСОБА_9, встановлено, що ОСОБА_3 проживала без реєстрації і вела спільне господарство з ОСОБА_1 за адресою: вул. Шкільна, 7, селище Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області з жовтня 1999 р. до дня своєї смерті 02 травня 2001 р.
ОСОБА_4 довідки Новоселківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області від 10.05.2018 р. № 506 ОСОБА_3 постійно проживала без реєстрації за адресою: вул. Шкільна, 7, селище Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області з жовтня 1999 р. до дня своєї смерті 02 травня 2001 р. З нею спільно проживав у тому числі ОСОБА_1.
ОСОБА_4 відповіді Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 26.12.2017 р. № В-305/1 відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) сертифікати роздруковувались в єдиному екземплярі, а тому видати дублікат відповідного сертифікату неможливо. Рекомендовано звернутися з позовом до суду.
Спірна земельна ділянка винесена в натурі на місцевості , що підтверджується схемою меж землекористування Новоселківської сільської ради, належить до невитребуваних паїв.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки кадастровий номер даної земельної ділянки 3520383700:02:000:9012.
Таким чином, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог. Позивач спадщину прийняв шляхом фактичного вступу у володіння майном спадкодавця, але спадщина у нотаріальному порядку не оформлена в зв'язку з тим, що втрачений оригінал правоустановлюючого документу на земельну ділянку.Тому належним способом захисту прав спадкоємця є визнання за ним права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. 549 ЦК України ( в редакції 1963 року), ст.ст. 200, 206, 264, 265 ЦПК України,-
В и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Олександрійської райдержадміністрації Кіровоградської області, ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права на земельну ділянку ( пай ) в порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3, яка померла 02 травня 2001 року.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, право на земельну частку ( пай ) , що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області загальним розміром 4.5950 в умовних кадастрових гектарах, що належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату серії РН № 408582 від 16.08.2000 року, яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн ( кадастровий номер земельної ділянки 3520383700:02:000:9012).
Повний текст рішення складено 18.05.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2018 |
Оприлюднено | 23.05.2018 |
Номер документу | 74139716 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Крімченко С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні