Постанова
від 21.05.2018 по справі 543/937/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 543/937/17 Номер провадження 22-ц/786/1018/18Головуючий у 1-й інстанції Смілянський Є. А. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. Полтава

Апеляційний суд Полтавської області в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого судді: Прядкіна О.В.,

суддів: Абрамова П.С., Обідіної О.І.,

секретаря: Лимар О.М.,

за участі: представників : позивача - адвоката ОСОБА_2, відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області

на рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 23 лютого 2018 року

по справі за позовом ОСОБА_4 до Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області та Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання права на завершення оформлення (приватизації) земельної ділянки в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з вказаним позовом. Зазначала, що, її матері, ОСОБА_5 06 грудня 2000 року Лукімською сільською радою було виділено земельну ділянку за № 123 орієнтовною площею 1,00 га.

ОСОБА_5 у 2015р. розпочала оформлення приватизації вказаноъ земельної ділянки, однак не встигла зареєструвати за собою право власності на неї у зв'язку із смертю 22 грудня 2016 року.

Позивач, звернувшись до Оржицької державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, отримала відмову, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку за кадастровим номером 5323683600:00:011:0036. Просила визнати за нею право на завершення процедури оформлення (приватизації) земельної ділянки площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в адміністративних межах Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту, право на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель запасу та земель, не наданих у власність та постійне користування та на одержання свідоцтва про право власності на дану земельну ділянку в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5

Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 23 лютого 2018 року позов задоволено.

Визнано за ОСОБА_4 право на завершення процедури оформлення (приватизації) земельної ділянки кадастровий номер 5323683600:00:011:0036 площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в адміністративних межах Лукімської сільської ради, Оржицького району Полтавської області за межами населеного пункту.

Визнано за ОСОБА_4 право на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та на одержання правовстановлюючого документа про право власності на дану земельну ділянку в порядку спадкування після смерті 22.12.2016 року ОСОБА_5.

Судові витрати віднесено за рахунок позивача.

Рішення оскаржило Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, яке в апеляційній скарзі посилається на необґрунтованість та незаконність рішення, яке винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги, з таких підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено та вбачається з матеріалів справи, що відповідно до архівного витягу Оржицької районної державної адміністрації від 03 жовтня 2017 року № 01-39/В-138 рішенням Лукімської сільської ради від 06 грудня 2000 року працівнику соціальної сфери Лукімської сільської ради ОСОБА_5 надано земельну ділянку для розширення та ведення особистого підсобного господарства площею 1,00 га із земель запасу Лукімської сільської ради та земель резервного фонду.

Відповідно до наказу Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 28 травня 2015 року № 2237-СГ надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області.

На підставі вказаного наказу ПП Проектант виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в адміністративних межах Лукімської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області.

Вказаний Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_5 погоджено відділом Держгеокадастру в Оржицькому районі, що підтверджується висновком від 06.05.2016 року за № 39/0/41-16 строк дії якого необмежений.

Згідно викопіювання з кадастрової карти (плану) даній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер: 5323683600:00:011:0036, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.08.2016 року.

22 листопада 2016 року до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області звернулась ОСОБА_5 із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність сільськогосподарського призначення державної власності площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області.

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 06 грудня 2016 року № 10440/6-16, ОСОБА_5 надано відповідь, що в представленій на розгляд землевпорядній документації є неточності та запропоновано звернутися до розробника землевпорядної документації для приведення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства України, після чого звернутися повторно до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ( а.с.47).

22 грудня 2016 року ОСОБА_5 померла.

Після смерті матері ОСОБА_4 звернулася до Оржицької державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

Постановою Оржицької державної нотаріальної контори від 05 жовтня 2017 року ОСОБА_4 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку з кадастровим номером 5323683600:00:011:0036 площею 1,00 га що знаходиться в адміністративних межах Лукімської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області.

Районний суд враховуючи роз'яснення зазначені в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначив, що право на завершення процедури оформлення (приватизації), розпочате померлою матір'ю позивача, підлягає відновленню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності:

- ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки;

- виготовлення технічної документації на земельні ділянки;

- визначення меж земельної ділянки в натурі;

- погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами;

- одержання у встановленому порядку Державного акта на землю;

- реєстрація права власності на земельну ділянку.

Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до ст. 1216 ЦК не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком встановлених випадків, на які поширюється дія п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України.

Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то позивач, як спадкоємець померлої ОСОБА_5 скористалась своїм правом відповідно до ст.3 ЦПК України ( в редакції на час подання позовної заяви), звернувшись до суду із позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_5 за життя розпочала процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України. Однак належні документи, підтверджуючі її право власності на земельну ділянку не змогла отримати внаслідок встановлення відповідачем додаткових обставин, пов'язаних із віднесенням частини цієї ділянки до особливо цінних земель, що потребує обов'язкової державної експертизи та приведення проекту землеустрою у відповідність до вимог чинного законодавства.

ОСОБА_6 як спадкоємиця померлої ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом про визнання права на звернення оформлення (приватизації) земельної ділянки в порядку спадкування і її вимоги обгрунтовано задоволено.

З огляду на викладене, апеляційна скарга не містить нових фактів чи засобів доказування, які б спростовували висновки суду першої інстанції. Наведені в апеляційній скарзі доводи фактично зводяться до переоцінки доказів та незгоди позивача з висновками суду першої інстанції, а тому не дають підстав для висновку про неправильне застосування місцевим судом норм матеріального і процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Таким чином, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 374 п.1 ч.1, 375, 381, 384 ЦПК України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області залишити без задоволення.

Рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 23 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий-суддя /підпис/ ОСОБА_1

Судді: /підпис/ ОСОБА_7

/підпис/ ОСОБА_8

Повний текст постанови складено 22.05.2018р.

Згідно з оригіналом:

Суддя Апеляційного суду

Полтавської області ОСОБА_1

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.05.2018
Оприлюднено23.05.2018
Номер документу74146220
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —543/937/17

Постанова від 21.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Ухвала від 02.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Ухвала від 25.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Ухвала від 11.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Рішення від 23.02.2018

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Смілянський Є. А.

Ухвала від 10.10.2017

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Смілянський Є. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні