Постанова
від 21.05.2018 по справі 311/2376/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Є.У.№ 311/2376/16 Головуючий у 1 інстанції: Степаненко Ю.А.

№ 22-ц/778/1633/18 Суддя-доповідач: ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:

головуючого: Крилової О.В.

суддів: Кухаря С.В.

ОСОБА_2

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 01 лютого 2018 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Фермерське господарство Фермер Таврії про визнання договору оренди землі поновленим на умовах додаткової угоди,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду із вищевказаним позовом, в обґрунтування якого зазначала, що 01 червня 2012 року між Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області (орендодавець) та нею - ОСОБА_4, було укладено Договір оренди землі №649, відповідно до якого, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 50,00 га, в тому числі 50,00 га - рілля, кадастровий номер земельної ділянки 2320983300:07:023:0005 (пункт 2 договору), яка знаходиться на території Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області, строком на 5 років (п.7). Договір зареєстровано у відділі Держкомзему у Василівському районі Запорізької області 15 червня 2012 року, реєстраційний номер 232090004003207, для ведення селянського (фермерського) господарства.

Згодом вона змінила своє прізвище з Передерій на Ісаєва , відповідно до Свідоцтва про шлюб .

Позивачка стверджує, що нею належно виконувались обов'язки за умовами вищезазначеного Договору оренди землі, а відтак, відповідно до п.7 умов Договору та статті 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який Договір було укладено, вона має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке письмово задекларувала відповідно до вимог Закону.

Згідно пункту 7 Договору, сторони погодили, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Законом України від 06 вересня 2012 року № 5245-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності 1 січня 2013 року, внесено зміни до Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ст. 122 ЗК України, повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності покладено на центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, у спірних правовідносинах - Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

05 квітня 2017 року вона звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з листом-пропозицією про поновлення вищезазначеного Договору, до якого був доданий проект Додаткової угоди.

На вказане звернення від ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області відповідь не надходила.

Вважає, що її право на поновлення договору оренди землі, передбачене ст. 33 Закону України Про оренду землі , порушене.

Після закінчення терміну дії Договору, до даного часу, вона продовжує користуватися земельною ділянкою, сплачує орендну плату.

Посилаючись на зазначені обставини просила суд,здійснити заміну сторони орендаря на - ОСОБА_3 та визнати поновленим Договір оренди землі №649 від 01.06.2012 року , зареєстрований у відділі Держкомзему у Василівському районі Запорізької області 15.06.2012 року за №232090004003207, земельної ділянки загальною площею 50,00 га, в тому числі, 50,00 га рілля, кадастровий номер земельної ділянки 2320983300:07:023:0005, яка знаходиться на території Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області, на тих же самих умовах на строк 5 (п'ять) років, в редакції Додаткової угоди, текст якої викладений у позовній заяві та додано до позову.

Рішенням Василівського районного суду Запорізької області від 01 лютого 2018 року в задоволенні позовної заяви відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 368 ЦПК України у суді апеляційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 369 цього Кодексу.

Згідно з частиною тринадцятою статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Зважаючи на те, що справа є малозначною, її розгляд здійснено в порядку письмового провадження, без виклику сторін.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

За ст. 375 ЦПК суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

судом першої інстанції встановлено, що 01.06.2012 року між Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області (орендодавцем) та ОСОБА_4 (орендарем) було укладено Договір оренди землі № 649, копія якого є в справі, зареєстрований у відділі Держкомзему у Василівському районі Запорізької області , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.06.2012 року за № 232090004003207.

Як вбачається з тексту Договору оренди землі № 649, Василівська районна державна адміністрація Запорізької області (орендодавець) надала, а ОСОБА_4 (орендар) прийняла у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 50,00 га, в тому числі 50,00 га - рілля, кадастровий номер земельної ділянки 2320983300:07:023:0005, яка знаходиться на території Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області. Земельна ділянка передавалася для ведення селянського (фермерського) господарства. Цільове призначення земельної ділянки: сільськогосподарське призначення - рілля. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у семиденний строк після державної реєстрації договору за актом приймання - передачі.

Договір укладено строком на 5 років.

Сторони також погодили, що після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі, орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору, повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

01.06.2012 року між Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області та ОСОБА_4 було укладено Акт прийому - передачі земельної ділянки.

Протягом дії договору його не було розірвано, не було визнано недійсним, тощо, сторони не повідомляли про порушення умов Договору, орендар сплачував всі необхідні податки, збори та платежі, обробляв земельну ділянку належним чином, що підтверджується, крім пояснень позивачки та її представника, квитанціями, довідками, Актами, які є в справі, а тому, він мав законну силу.

Також судом першої інстанції встановлено, що земельну ділянку було передано для ведення селянського (фермерського) господарства та фактично даною земельною ділянкою користувалося Фермерське господарство Фермер Таврії , членом господарства якого є, як вбачається зі Статуту, копія якого є в справі, у тому числі, позивачка - ОСОБА_3 ( яка змінила своє прізвище з Передерій на - Ісаєва у зв'язку з реєстрацією шлюбу).

Відтак відносини з приводу землекористування склалися та тривали між Василівською райдержадміністрацією та фермерським господарством.

За ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Стаття 1 Закону України Про оренду землі визначає, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Як правильно послався суд першої інстанції за ч. 3 ст.122 ЗК України в редакції, що діяла станом на 01.06.2012 року, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання.

Стаття 33. Закону України Про оренду землі визначає, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відтак як законом, так і Договором, укладеним між сторонами у (п.7), передбачені підстави та порядок поновлення договору оренди землі.

Законом України від 06 вересня 2012 року № 5245-УІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності 1 січня 2013 року, внесено зміни до Земельного кодексу України, зокрема, до ст. 122 ЗК України, у зв'язку з чим, повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності покладено, у тому числі, на Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

Як вбачається з Акта прийому - передачі від 13.09.2013 року, копія якого є в справі, Договір оренди земельної ділянки, який є предметом даного спору, Василівська районна державна адміністрація Запорізької області передала до Відділу Держземагенства у Василівському районі Запорізької області.

Отже, суд першої інстанції зробив правильний висновок, що Василівська районна державна адміністрація Запорізької області не наділена на даний час повноваженнями щодо вирішення питання про поновлення Договору оренди, який є предметом даного спору.

За змістом ст. 33 Закону України Про оренду землі , реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Враховуючи, що орендодавець - Управління Держгеокадастру у Запорізькій області, протягом місяця з дня надходження до нього листа-пропозиції позивачки про поновлення договору оренди землі, повідомив орендаря- Ісаєву В.В. про свою відмову у поновленні договору, можна вважати, що він висловив небажання передавати земельну ділянку в оренду.

Жодних законодавчих актів, які передбачали б примусовий обов'язок сторони укласти договір всупереч її бажанню, немає. Посилання в апеляційній скарзі на положення ст. 777 ЦК, якими закріплене переважне право наймача на укладення договору на новий строк, не встановлюють обов'язок орендодавця в будь-якому разі після закінчення строку оренди передавати земельні ділянки у оренду на новий строк.

Переважне право орендаря наступає лише тоді, коли орендодавець має намір укласти або укладає договір на новий строк з іншим орендарем на тих же умовах.

Саме тому посилання в апеляційній скарзі на правову позицію ВСУ від 23.11.2016 року в справі №62540цс16 не спростовує висновків суду першої інстанції, позаяк у цій постанові також наголошено, що переважне право може бути лише в разі наявності інших осіб, що мають намір взяти в оренду той самий предмет і волі та бажання орендодавця передати даний предмет в оренду.

Також не тягне примусового обов'язку продовжити дію договору той факт, що позивачка після закінчення строку дії Договору продовжила користуватися переданою їй в оренду земельною ділянкою, не дивлячись на заперечення Управління Держгеокадастру у Запорізькій області та вимогу щодо повернення земельної ділянки, викладені у вищевказаному листі-повідомленні від 22.05.2017 року.

Доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки висновків суду та не містять посилань на обставини, які не були б досліджені та оцінені судом першої інстанції.

З огляду на викладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції та підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення не вбачає.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 382 ЦПК України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Рішення Василівського районного суду Запорізької області від 01 лютого 2018 року по цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повна постанова складена 21 травня 2018 р.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення21.05.2018
Оприлюднено23.05.2018
Номер документу74148666
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —311/2376/17

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Ухвала від 13.07.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Постанова від 21.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Крилова О. В.

Ухвала від 12.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Крилова О. В.

Ухвала від 06.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Крилова О. В.

Рішення від 01.02.2018

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Степаненко Ю. А.

Рішення від 01.02.2018

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Степаненко Ю. А.

Ухвала від 31.01.2018

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Степаненко Ю. А.

Ухвала від 15.09.2017

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Степаненко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні