Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №:755/2831/18
Провадження №: 2/755/2421/18
м. Київ
"15" травня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
судді Шевченко В.М.,
за участю секретаря Зимницької М.Е.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва
цивільну справу № 755/2831/18
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
У С Т А Н О В И В :
адвокат Апостолюк О.О., звертаючись з позовом до суду в інтересах позивача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі , просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість по сплаті внесків на загальну суму 6 810,94 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1. На даний час заборгованість відповідача по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.09.2016 по 20.02.2018 становить 6 108,96 грн; 3% річних, нарахованих в порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України, за вказаний період складають 114,95 грн; інфляційна складова боргу становить 587,03 грн. Крім цього, позивач просить стягнути із відповідача суму сплаченого судового збору у розмірі 1 762,00 грн та витрати на оплату послуг адвоката на загальну суму 2 792,25 грн.
Відповідач ОСОБА_1 про розгляд цивільної справи повідомлена належним чином, правом подання відзиву не скористалася, інших заяв, клопотань, суду не надала.
Представник позивача ОСББ Озерні зорі адвокат Апостолюк О.О. подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав.
Враховуючи те, що при відкритті провадження судом було ухвалено проводити судовий розгляд цієї справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а сторони в установленому законом порядкуне подали клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, то в силу положень ч. 13 ст. 7 ЦПК України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. У такому випадку судове засідання не проводиться. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного тексту судового рішення (частина 5 статті 268 ЦПК України). Судовий розгляд справи призначено на 11.05.2018.
Суд на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, що викладені у позовній заяві та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, за відсутності заперечень відповідача, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов таких висновків.
Відповідно до частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із частиною 1 статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.
Судом встановлено, що 13.04.2016 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за реєстровим записом 1 067 102 0000 024067 зареєстровано ОСББ Озерні зорі , якому присвоєно ідентифікаційний код 40422755 /а.с.8/. Зазначене ОСББ створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та діє на підставі статуту /а.с.9-22/.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Інформаційної довідки № 106302997 від 05.12.2017 /а.с.23/.
14.05.2016 на Загальних зборах співвласників ОСББ Озерні зорі прийнято рішення, що оформлене протоколом від 29.05.2016, про затвердження розміру та порядку оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до якого власники житлових приміщень повинні сплачувати внески до 20 числа місяця наступного за звітним у розмірі 6,04 грн за один квадратний метр площі житлових приміщень /а.с. 25-27/.
21.01.2017 на Загальних зборах співвласників ОСББ Озерні зорі прийнято рішення, що оформлене протоколом від 06.02.2017, про затвердження розміру та порядку оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до якого власники житлових приміщень повинні сплачувати внески до 20 числа місяця наступного за звітним у розмірі 4,4174 грн за один квадратний метр площі житлових приміщень /а.с. 24/.
18.11.2017 позивачем було направлено відповідачу лист від 15.11.2017 № 233-15/11/2017 із повідомленням про існування заборгованості по внескам та проханням терміново сплатити заборгованість по внескам, також попереджав про звернення до суду /а.с.29-32/. Вказаний лист залишений без відповіді з боку відповідача, заборгованість не погашена.
Заборгованість відповідача по сплаті внесків за період з 01.09.2016 по 20.02.2018 становить 6 108,96 грн; заборгованість відповідача по сплаті 3% річних, нарахованих в порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України, за вказаний період становить 587,03 грн; заборгованість відповідача по сплаті втрат від інфляції, за вказаний період становить 587,03 грн. Наявність зазначеної заборгованості підтверджується відповідним розрахунком заборгованості /а.с.28/.
Предметом судового розгляду є стягнення заборгованості по сплаті внесків об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що власність зобов'язує. Вказаний конституційний принцип полягає, зокрема у виконанні особою обов'язків по належному утриманню об'єкта її власності.
Згідно із положенням статті 322 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно із статтею 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до статті 10 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку належить визначення розмірів платежів та внесків членів об'єднання.
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (частина 6 статті 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Частиною 1 статті 20 вказаного Закону встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно із статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об'єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби,затверджений загальними зборами об'єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб'єктів господарювання.
Частина 3 статті 23 цього Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначає, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником квартири, і водночас співвласником будинку, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ), однак не є членом цього об'єднання, зобов'язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об'єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Реалізація вказаних вище положень здійснюється на підставі статті 12 Закону, яка передбачає, що управління багатоквартирним будинком об'єднання здійснює через свої органи управління.
Cудом встановлено, що позивач ОСББ Озерні зорі є об'єднанням, створеним на підставі Закону України Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку для забезпечення і захисту прав його членів, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідач ОСОБА_3 є власницею квартири АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Інформаційної довідки № 106302997 від 05.12.2017 /а.с.23/.
Як встановлено зі змісту пп. 7 п. 5. Статуту ОСББ Озерні зорі , затвердженого протоколом Загальних зборів членів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 від 18.07.2016 № 3, до виключної компетенції Загальних зборів належить визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного та іншого фондів Об'єднання (а.с. 12).
Згідно із п. 1 Розділу ІІІ статуту Об'єднання органами управління Об'єднання є Загальні збори співвласників, Правління та Ревізійна комісія.
П. 7 Розділу ІІІ Статуту Об'єднання до виключеної компетенції Загальних зборів співвласників віднесено визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Відповідно до п.2 Розділу ІV Статуту Об'єднання сплата встановлених Загальними зборами співвласників внесків і платежів, у розмірах і в строки, що встановлені Загальними зборами співвласників, є обов'язковою для всіх співвласників.
Як вбачається з позовної заяви та долучених до неї доказів, рішенням Загальних зборів ОСББ Озерні зорі від 14.05.2016 затверджено розмір та порядку оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до якого власники житлових приміщень повинні сплачувати внески до 20 числа місяця наступного за звітним у розмірі 6,04 грн за один квадратний метр площі житлових приміщень /а.с. 25-27/; 21.01.2017 на Загальних зборах співвласників ОСББ Озерні зорі прийнято рішення, по зміну оплати цих внесків, зокрема 4,4174 грн за один квадратний метр площі житлових приміщень /а.с. 24/.
Доказів оскарження вищевказаних рішень Загальних зборів ОСББ Озерні зорі стороною відповідача суду надано не було, а тому вони є дійсними.
Крім цього, стороною відповідача не виконано претензію ОСББ Озерні зорі щодо сплати боргу від 15.11.2017 № 233-15/11/2017.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку заборгованості по сплаті внесків за період з 01.09.2016 по 20.02.2018 становить 6 108,96 грн.
За приписами частини 2 статті 509 ЦК України та частини 3 статті 11 ЦК України, зобов'язання можуть виникати як з договорів, так і безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Разом із тим відповідно до загальних умов виконання зобов'язання, установлених статтею 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов'язань.
За приписами статті 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За загальним правилом зобов'язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов'язанням.
Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін у цій справі як грошових зобов'язань на них поширюється дія частини 2 статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.
Заборгованість ОСОБА_1 по сплаті 3% річних за період з 01.09.2016 по 20.02.2018 становить становить 587,03 грн, заборгованість по сплаті втрат від інфляції за вказаний період - 587,03 грн. /а.с.28/.
Частиною 1 статті 81 та частиною 3 статті 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Надані позивачем докази суд визнає належними і допустимими, а також достовірними і достатніми, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета позовних вимог, вони логічно пов'язані з тими обставинами, які підтверджують наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості. Позивачем надано належним чином завірені копії відповідних документів.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження належного виконання ним зобов'язань та спростування суми заборгованості перед позивачем та позовні вимоги взагалі.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що обставини, на які як на підставу своїх вимог посилався позивач, знайшли підтвердження в ході розгляду справи, не були спростовані стороною відповідача, а тому позовні вимоги ОСББ Озерні зорі до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті внесків є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки відповідно до положень Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Статуту позивача відповідач є співвласником будинку, що надає їй право на участь в управління та розпорядженні спільним майном будинку та прибудинкової території разом з іншими співвласниками, в тому числі шляхом прийняття рішень на Загальних зборах співвласників Об'єднання. Крім цього, законодавством та статутом Об'єднання на кожного власника спільного майна будинку покладено обов'язок щодо сплати внесків на утримання будинку, споруд та прибудинкових територій, що забезпечує здійснення Об'єднанням своїх обов'язків та повноважень щодо утримання будинку і прибудинкової території. В силу того, що відповідні зобов'язання за своєю правовою природою є грошовими, то в такому випадку вимоги про застосування ч. 2 ст. 625 ЦК України є правомірним.
Завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних матеріалів, а також розподіл судових витрат між сторонами, правове регулювання якого міститься в положеннях статей 141, 142 ЦПК України.
За загальним правилом судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 1 статті 141 ЦПК України).
Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову - на відповідача ( частина 2 статті 141 ЦПК України).
Відповідно до абзацу 1 частини 8 статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку із розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Враховуючи те, що позивачем сплачено при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 1 762,00 грн, відповідно до платіжного доручення від 12.02.2018 № 283, вказані витрати підлягають відшкодуванню відповідачем на користь позивача.
Згідно із частинами 2 , 3 статті 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Позивачем на підтвердження витрат, необхідних для надання правничої допомоги, подано договір № 15/02/201/-02 про надання правової (правничої) допомоги від 15.02.2018, детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом відповідно до умов Договору № 15/02/201/-02, акт приймання-передачі наданих послуг за вказаним Договором від 20.02.2018, згідно із якими сума вказаних витрат складає 1 861,50 грн.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 137 ЦПК України).
Враховуючи відсутність клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, то із відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума понесених витрат на правничу допомогу у розмірі 1 861,50 грн.
Враховуючи наведене та керуючись статтею 13 Конституції України, статтями 4, 10, 12, 13, 20, 22, 23 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , статтями 11, 322, 509, 526, 530, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 137, 141, 259, 263-265, 268, 279, 352, 354, пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, останнє відоме місце проживання: 02098, АДРЕСА_1, на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі , код ЄДРПОУ 40422755, адреса: 02098, м. Київ, вул. Ю. Шумського, 3-Г, заборгованість по сплаті внесків в сумі 6 108,96 грн, 3% річних в сумі 114,95 грн, витрати від інфляції в сумі 587,03 грн, а всього 6 810,94 (шість тисяч вісімсот десять грн 94 коп).
Стягнути з ОСОБА_1, останнє відоме місце проживання: 02098, АДРЕСА_1, на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі , код ЄДРПОУ 40422755, адреса: 02098, м. Київ, вул. Ю. Шумського, 3-Г, витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн 00 коп).
Стягнути з ОСОБА_1, останнє відоме місце проживання: 02098, АДРЕСА_1, на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Озерні зорі , код ЄДРПОУ 40422755, адреса: 02098, м. Київ, вул. Ю. Шумського, 3-Г, витрати на правничу допомогу у розмірі 1 861,50 (одна тисяча вісімсот шістдесят одна грн 50 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду міста Києва через Дніпровський районний суд м. Києва у строки, встановлені статтею 354 ЦПК України.
Інформацію стосовно справи, що розглядається, можна отримати за адресою: м. Київ, вул. І. Сергієнка, 3, та на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud2604.
Складення повного тексту рішення - 15.05.2018
Суддя В. Шевченко
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2018 |
Оприлюднено | 23.05.2018 |
Номер документу | 74154186 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Шевченко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні