Рішення
від 23.05.2018 по справі 591/440/18
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/440/18

Провадження № 2-о/591/68/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Сидоренко А.П.,

з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.,

представника заявника - ОСОБА_1,

представника заінтересованої особи - ОСОБА_2

заінтересованої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу №591/440/18 за заявою ОСОБА_4, заінтересовані особи: ОСОБА_5, приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3, Комунальна установа Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці, про встановлення факту,-

в с т а н о в и в :

Заявник ОСОБА_4 26 січня 2018 року звернувся з вказаною заявою до суду, та свої вимоги мотивує тим, що 20 квітня 2017 року померла його дружина - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. Одружений та проживав з нею однією сім'єю він з 10 серпня 1962 року по день її смерті. У них є спільна доросла донька ОСОБА_5, яка зареєстрована за адресою їх спільного проживання, проте проживає окремо, за межами України. Фактично проживали вони з дружиною вдвох. Після смерті його дружини ОСОБА_6 залишилась спадщина - Ѕ частка квартири, розташованої в АДРЕСА_1, в якій вони спільно проживали, та яка належала йому та його жінці на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на житло від 03 квітня 1995 року, зареєстрованого в СООБТІ за реєстраційним № 1137.

Спадкоємцями його дружини є заявник та його донька, ОСОБА_5, інших спадкоємців на спадкове майно його дружини немає. Спору про спадщину, між ними також немає, на підтвердження чого донька засвідчила у нотаріуса відповідну заяву про відмову від прийняття спадщини.

Заявник зазначає, що останнім часом обставини склалися таким чином, що за станом здоров'я його дружина потребувала особливого догляду, в тому числі медичного, який вдома забезпечити було неможливо, в зв'язку з чим деякий час вона знаходилась в пансіонаті для осіб похилого віку. Перебування її там тривало невеликий проміжок часу з 28 жовтня 2016 року по 21 березня 2017 року та було повністю оплачуваним, що підтверджується наданими пансіонатом довідками. З дня вибуття з пансіонату по день смерті дружина знаходилась вдома, за місцем свого постійного проживання.

Проте, за правилами пансіонату, особи, що знаходяться під доглядом та перебувають в пансіонаті, повинні бути там зареєстровані, в зв'язку з чим відповідна реєстрація була проведена, а після повернення додому повторно зміна реєстрації місця проживання проведена не була.

Посилаючись на зазначені обставини, та остаточно уточнивши свої вимоги, просить суд встановити факт постійного спільного проживання заявника разом з його дружиною ОСОБА_6 на момент її смерті за адресою їх спільного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 05 лютого 2018 року заяву ОСОБА_4 було залишено без руху, запропоновано заявнику у строк не більше 10 днів з дня отримання копії вказаної ухвали усунути недоліки.

08 лютого 2018 року представником заявника ОСОБА_4- ОСОБА_1 подано до суду заяву та копії доданих до неї документів для заінтересованої особи на виконання ухвали суду про залишення заяви без руху.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 12 лютого 2018 року по зазначеній справі відкрито провадження, залучено в якості заінтересованих осіб: приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3, Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці, призначено розгляд справи на 14 березня 2018 року на 09 год . 00 хв.

В зв'язку з необхідністю направлення заінтересованим особам заяви про зміну прохальної частини заяви та вручення приватному нотаріусу заяви про встановлення факту, у справі оголошена перерва до 11 квітня 2018 року до 09 год. 30 хв.

11 квітня 2018 року в судове засідання з'явилися заявник ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_1, заінтересована особа ОСОБА_5, представник заінтересованої особи Комунальна установа Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці ОСОБА_2, які надали пояснення з приводу заяви про встановлення факту, а також допитаний свідок ОСОБА_7 В зв'язку з необхідністю надання додаткових доказів та виклику свідків 11 квітня 2018 року у справі оголошено перерву до 27 квітня 2018 року до 14 год. 00 хв.

27 квітня 2018 року в судове засідання з'явилися заявник ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_1, заінтересована особа ОСОБА_5, представник заінтересованої особи Комунальна установа Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці ОСОБА_2, заінтересована особа приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3, які надали пояснення з приводу заяви про встановлення факту, а також допитаний свідок ОСОБА_8 В зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів у справі оголошено перерву до 17 травня 2018 року до 13 год. 40 хв.

В зазначене судове засідання з'явилися представник заявника ОСОБА_1, представник заінтересованої особи Комунальна установа Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці ОСОБА_2, заінтересована особа приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3

Заявник ОСОБА_4 та заінтересована особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Під час судового розгляду в судових засіданнях заявник ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_1 заяву підтримали у повному обсязі, та просять суд її задовольнити.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_4 пояснив, що 56 років вони з дружиною прожили у шлюбі. Оскільки онука виїхала проживати за кордон, де вийшла заміж, його дочка ОСОБА_5 поїхала до онуки в зв'язку з народженням нею дитини. В цей період з дружиною трапився інсульт. Дочці треба було їхати до онуки, і вони вирішили, щоб вона їхала. Оскільки за станом здоров'я він не міг доглядати за дружиною, дочка шукаючи доглядальницю, зайшла до пансіонату, де їй запропонували помістити туди матір, оскільки в пансіонаті були медичні сестри, які можуть надати вчасно допомогу. Потім з'ясувалося, що порядок такий, що треба на постійне місце проживання оформлятися. В пансіонаті він щодня приїжджав до дружини, та оскільки вона не могла пережувати харчі, якими там годували, він привозив харчі, подрібнені на блендері. У подальшому у дружини почали з'являтися на тілі пролежні, і він прийняв рішення забрати її додому. Йому сказали, що є такий порядок: 2 місяці особа може бути у відпустці, а тому він і забрав її. Померла дружина у нього на руках, будучи в квартирі, він викликав лікаря, але вона померла до його приходу.

Заінтересована особа ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви та пояснила, що вона від'їздила до дочки терміново за кордон, і вони знали, що заберуть матір з пансіонату, як вона повернеться. Планувалося, що після повернення вона доглядатиме матір. Зазначила, що від спадщини вона відмовляється, оскільки квартира була зароблена батьками. Коли укладали договір з пансіонатом, то вона думала, що в січні - лютому повернеться, але вона затрималася. Батько себе не дуже добре почував, і забрав матір додому у березні.

Представник заінтересованої особи Сумського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці в судовому засіданні ОСОБА_2 в судовому засіданні при розгляді заяви покладається на розсуд суду та пояснила, що, за укладеним з ОСОБА_5 договором дружина заявника перебувала у зазначеному закладі. Зі слів медичного персоналу, заявник у закладі перебував дуже часто.

Від заінтересованої особи приватного нотаріусу Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3 надійшов відзив на заяву, який вона підтримала в судовому засіданні, та згідно якого вона повідомила, що 26 грудня 2017 року до неї на прийом звернулися ОСОБА_5, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, а фактично мешкає в Сполучених Штатах Америки, ОСОБА_4 мешкає за адресою: АДРЕСА_2, та їх представник - ОСОБА_1, з питань оформлення спадщини після померлої 20 квітня 2017 року ОСОБА_6 Оскільки донька померлої не є резидентом України, і повинна сплатити за оформлення спадщини податок на доходи 18% та військовий збір 1,5%, нею була оформлена заява, що спадщину після смерті матері вона своєчасно не прийняла, на спадщину не претендує, до суду з цього питання звертатись не буде, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом 26 грудня 2017 року за р. № 1022. ОСОБА_4 листом від 26 грудня 2017 року за вих. № 299/01-16 нею було роз'яснено, що спадщину він належним чином не прийняв, а тому повинен звернутись до суду для встановлення поважних причин її пропуску, надання додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Оскільки поважних причин знайдено не було, представником заявника подано до суду заяву про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю з померлою за адресою їх спільного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, що є грубим порушенням норм чинного законодавства. Нотаріус зазначає, що згідно ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Як вбачається із наданої їй довідки від 23 листопада 2017 року № 07/925 Сумського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці підопічна ОСОБА_6, 1935 р. н., була не тільки зареєстрована, а і проживала в пансіонаті з 28 жовтня 2016 року по день смерті - 20 квітня 2017 року за адресою: м. Суми, вул. Ковпака, 20. Той факт, що її начебто на декілька днів забирали у відпустку додому, і вона померла за адресою: м. Суми. АДРЕСА_3, не дає права змінити місце реєстрації. Спадкоємці в пансіонаті з нею не мешкали. Нотаріус зазначає, що ст. 315 ЦПК України та лист Верховного Суд України від 01 січня 2012 року Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення чітко передбачили, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів. Всі необхідні юридичні факти підтверджуються довідками та паспортами. Факт спільного проживання встановлюється для осіб, які були зняті з реєстрації чи були спадкоємцями четвертої черги (особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини), а в даному випадку- це спадкоємці першої черги. Встановлення факту сумісного проживання може вплинути по різному на права і обв'язки інших осіб, які були зареєстровані за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 45).

Вислухавши пояснення учасників справи, які з'явилися в судове засідання, свідків, дослідивши надані суду документи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наданої копії свідоцтва про одруження вбачається, що 10 серпня 1962 року ОСОБА_4 та ОСОБА_6 уклали шлюб, про що складено актовий запис № 155; місце реєстрації: м. Лебедин ЗАГС Сумської області; свідоцтво серії ІІ-VР №039240 (а.с.9).

25 квітня 2017 року ОСОБА_6 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, яке видано Зарічним районним у м. Суми відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області; свідоцтво серії І-БП №278654 (а.с.6).

Згідно лікарського свідоцтва про смерть №182 від 20 квітня 2017 року, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_6, померла 20 квітня 2017 року, у віці 82 роки, причина смерті - хронічне порушення мозкового кровообігу ІІІ ступеню; церебральний атеросклероз ІІІ ст. з гіпертонією; в свідоцтві зазначено, що смерть настала вдома за адресою: АДРЕСА_4 (а.с. 65).

Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на Ѕ частку квартири, розташованої в АДРЕСА_1.

Спадкоємцями на майно померлої є чоловік ОСОБА_9 та донька померлої ОСОБА_5

Відповідно до заяви від 26 грудня 2017 року Богданова Г.В. спадщину після смерті матері ОСОБА_6 своєчасно не прийняла, на спадщину не претендує, до суду з цього питання звертатися не буде; заява посвідчена приватним нотаріусом ОСОБА_3, зареєстровано в реєстрі № 1022 (а.с.12).

Згідно витягу зі спадкового реєстру№50426969 та витягу із спадкового реєстру № 50428021 вбачається, що станом на 26 грудня 2017 року відсутні відкриті стосовно спадщини ОСОБА_6, яка померла 20 квітня 2017 року, спадкові справи (а.с.10,11).

Відповідно до довідки Міського єдиного інформаційно-розрахункового центу №48/14122017-30121899, яка видана на ім'я ОСОБА_4, вбачається, що він дійсно зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_7; разом з ним зареєстровані його донька ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_8, та онука ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.18).

Згідно копії свідоцтва про право на житло від 03 квітня 1995 року квартира за адресою: АДРЕСА_5 належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та його дружині ОСОБА_6; свідоцтво зареєстровано в Сумському обласному БТІ за реєстраційним номером №1137 (а.с.20).

З відповіді на запит суду КУСОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці вбачається, що до цієї установи приймаються на державне утримання особи похилого віку, які досягли пенсійного віку, та особи з інвалідністю першої і другої групи, старші за 18 років, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, яким згідно з медичним висновком не протипоказане перебування в інтернатній установі та які не мають працездатних родичів, зобов'язаних їх утримувати за законом. Як виняток, до установи можуть прийматися особи похилого віку та особи з інвалідністю, які мають працездатних дітей або родичів, зобов'язаних відповідно до законодавства України їх утримувати, якщо вони з об'єктивних причин не можуть цього робити на умовах 100% відшкодування витрат. У такому разі щодо кожного окремого випадку, на підставі підтверджувальних документів, приймається рішення колегії Органу функціонального підпорядкування, тобто Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.

Згідно рішення колегії Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (наказ № 88-ОД від 04 жовтня 2016 року (а.с.93) було вирішено влаштувати ОСОБА_6 до КУСОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці.

Приймання до установи здійснюється за путівкою органу функціонального підпорядкування (копія путівки №115 від 30 вересня 2016 року на а.с. 94) виданої на підставі: особистої заяви громадяни похилого віку чи особи з інвалідністю про його прийняття до Установи (копія заяви №36 від 14 вересня 2016 року (в заяві ОСОБА_6 зазначено про влаштування до Установи на постійне місце проживання; паспорта (або іншого документа, що засвідчує особу) (а.с. 95); медичної картки про стан здоров'я з висновком про необхідність стороннього догляду (а.с. 96); довідки про розмір призначеної пенсії; довідки про склад сім'ї за встановленою формою; Довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності особи, що приймається Установою (за наявності групи інвалідності).

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, була поставлена на всі види державного забезпечення та включена до спискового складу КУСОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці з 28 жовтня 2016 року (наказ директора Установи № 204 п. 2.1 від 27 жовтня 2016 року), як вперше прибула, на постійне місце проживання на умовах 100% відшкодування витрат, згідно договору № 02 від 26 жовтня 2016 року та путівки Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. Згідно Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні ст. 6 Реєстрація місця проживання особи та згідно заяви ОСОБА_6 про реєстрацію місця проживання, яка подається в Центр надання адміністративних послуг, остання була зареєстрована за постійним місцем проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_10.

Згідно Положення КУСОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці п. 3.17 та п. 3.19 підопічні Установи мають право на відпустку, яка надається на термін не більше двох місяців на календарний рік та на стаціонарне лікування у лікувальних закладах. Напередодні вибуття підопічного з Установи (у відпустку та на стаціонарне лікування) видається наказ директора про зняття особи з усіх видів забезпечення. Підопічний, який тимчасово вибуває у відпустку або на лікування, залишається у списковому складі Установи, так як він постійно проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_10.

Наказом директора № 54 п. 2.1 від 21 березня 2017 року підопічна ОСОБА_6 вибула у відпустку у супроводі свого чоловіка з 22 березня 2017 року (згідно заяви) (а.с. 19).

Наказом директора № 75 п. 2.1 від 20 квітня 2017 року підопічна ОСОБА_6В була виключена зі спискового складу Установи в зв'язку зі смертю 20 квітня 2017 року (а.с. 19).

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив суду, що заявник доводиться йому дідом, а ОСОБА_5 - матір'ю. Після того як у бабусі стався інсульт, вона перебувала вдома, але вона залишалася хвора, лежача. Він є студентом денної форми навчання, тому не міг допомагати за нею доглядати. Вирішили, що потрібний сторонній догляд, і з осені 2016 року бабуся перебувала в пансіонаті. В подальшому було прийнято рішення повернути бабусю додому, і вони забрали її. Потім дідусь подзвонив, і сказав, що бабуся померла вдома за адресою: АДРЕСА_5. Перевозку з пансіонату організовували усі, та він вирішував питання спецтранспорту та ліжка. Також пояснив, що бабушка була тяжко хвора, і потребувала стороннього догляду. Вони забрали її, плануючи, що вона залишиться вдома. Пройшло менше місяця з моменту повернення бабусі додому до її смерті. Вона переставала пізнавати родичів, були порушені рухові функції. Догляд за нею до моменту смерті здійснював дідусь і він.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснила, що вона є сусідкою заявника та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_11. Цю сім'ю вона знає з 2010 року, і покійна ОСОБА_6 була вхожа до її бабусі, з якою часто спілкувалися. Їй відомо, що коли ОСОБА_6 захворіла, то якийсь час була в санаторії. Потім вона була вдома, і померла вона вдома, бо вони відвідували її вдома. Вона спілкувалася з ОСОБА_6, після того як вона повернулася з пансіонату, вона була прикута до ліжка. Їй сусіди сказали про смерть ОСОБА_6

Досліджені під час судового розгляду докази підтверджують факт того, що на момент смерті ОСОБА_6 її фактичним місцем проживання було - АДРЕСА_4, хоча місце її проживання було зареєстровано за місцезнаходженням КУ СОР Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці за адресою: м. Суми, вул. Ковпака, буд. 20. Також під час судового засідання встановлено, що у зазначеному закладі ОСОБА_11 перебувала нетривалий час, а встановлені під час розгляду обставини взаємовідносин заявника з померлою під час перебування у цій установі, свідчать про те, що сімейні зв'язки між подружжям не були втрачені, та носили характер, який свідчить про їх спільне постійне проживання, в тому числі і на момент смерті ОСОБА_6

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Таким чином, в судовому засіданні здобуто достатньо доказів, які підтверджують факт спільного постійного проживання, а саме те, що ОСОБА_4 постійно спільно проживав разом з дружиною ОСОБА_6 на день її смерті 20 квітня 2017 року за адресою АДРЕСА_6, а тому заява про встановлення такого факту підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 76-80, 315-316 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1), заінтересовані особи: ОСОБА_5, (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_2) приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (місцезнаходження: м. Суми вул. Соборна, 25/16,), Комунальна установа Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці (місцезнаходження: м. Суми вул. Ковпака, буд. 20, код ЄДРПОУ 22980097) - задовольнити.

Встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_4 разом з його дружиною ОСОБА_6, яка померла 20 квітня 2017 року, на момент її смерті за адресою їх спільного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Сумської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення виготовлене 23 травня 2018 року.

Суддя А.П.Сидоренко

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення23.05.2018
Оприлюднено24.05.2018
Номер документу74177788
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —591/440/18

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Сидоренко А. П.

Ухвала від 12.02.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Сидоренко А. П.

Ухвала від 04.02.2018

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Сидоренко А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні