ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.05.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/155/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б.П. , секретар судового засідання Михайлюк А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства " Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б.Хмельницького, 6 , м. Київ, 01001;
до відповідача: ОСОБА_1 підприємства " Теплоенерго", вул. Шевченка , 42, м. Городенка , Івано-Франіквська область , 78100
про: стягнення 736 035 ,28 грн., з яких: 470 610,85 грн.- пеня , 32 477,56 грн. - 3% річних, 232 946,87 грн. - інфляційні втрати.
представники сторін в судове засідання не з'явилися ;
ВСТАНОВИВ: Публічне акціонерне товариство "НАК "Нафтогаз України", звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до ОСОБА_1 підприємства " Теплоенерго" про стягнення 736 035 ,28 грн., з яких: 470 610,85 грн. - пеня , 32 477,56 грн. - 3% річних, 232 946 , 87 грн. - інфляційні втрати, нарахованих за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання за Договором купівлі - продажу природного газу №1281/15-БО-15 від 19.12.2014 .
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №1281/15-БО-15 від 19.12.2014 в частині своєчасної оплати поставленого природного газу. У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України нараховані три відсотки річних у сумі 32 477,56 грн. та інфляційні збитки у розмірі 32 477,56 грн.
На підставі пункту 7.2 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати за поставлений природний газ у розмірі 470 610,85 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, однак про дату, час та місце судового слухання справи належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах справи.
Відповідач в жодного разу в судове засідання не з'явився, ухвали суду, які направлялися за адресою місцезнаходження відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулися до суду з поштовою відмітками : " організація розформована" та "за закінченням терміну зберігання".
З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру щодо відповідача вбачається, що його засновником є ОСОБА_1 районна державна адміністрація та ОСОБА_1 районна рада Тому з метою дотримання права відповідача на захист та його належного повідомлення про місце, час та дату наступного судового засідання, суд також надсилав ухвала від 27.03.2018 (засновнику) відповідача ОСОБА_1 районній державні адміністрації та ОСОБА_1 районні раді , 78100, Івано-Франківська обл. , Городенківський район , м. Городенка , вул. Івана Богуна , будинок11.
За визначенням п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За загальними вимогами п. 91 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2009 № 270 (далі Правила), поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об'єкті поштового зв'язку. Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставки до дому (п. 92. Правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об'єкті поштового зв'язку не передбачено (п. 102 Правил).
У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил).
Здійснення зберігання рекомендованих листів із позначкою Судова повістка, які не вручені під час доставки до дому із причин відсутності адресата, Правилами не передбачено, а отже, повернення такого повідомлення із зазначенням причини невручення закінчення встановленого строку зберігання, суперечить вимогам Правил, та фактично відповідає причині повернення у зв'язку з відсутністю адресата.
Аналізуючи зазначені вище положення Правил надання послуг поштового зв'язку, слід дійти висновку, що повернення судового рішення із проставленням у поштовому повідомленні відмітки про закінчення строку зберігання поштового відправлення, є підтвердженням відсутності особи адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні, слід вважати днем вручення судового рішення в порядку, п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі.
Відповідач відзив на позовну заву не надав, в зв'язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, справа вирішується за наявними матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, суд встановив наступне.
19.12.2014 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерну компанія "Нафтогаз України" (продавець) та ОСОБА_1 підприємством "Теплоенерго" (покупець) укладено договір №1281/15-БО-15 купівлі-продажу природного газу, відповідно до п.1.1 якого продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ на умовах цього договору.
Згідно п.1.2. договору газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями.
Продавець передає покупцю газ у пунктах приймання-передачі газу на вхідній запірній/відключаючій арматурі покупця (пункт 3.1. договору).
Приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг використання газу покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу покупця (пункт 3.3. договору).
Згідно з пунктом 6.1. статті 6 Договору "Порядок та умови проведення розрахунків" оплата за природний газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31.12.2015, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.10.10 договору).
Відповідно до умов Договору та додатків до нього, позивач передав у власність відповідача природний газ на загальну суму 2 44881,48 грн., що підтверджується
- актом приймання-передачі природного газу від 31.01.2015 ( січень 2015);
- актом приймання-передачі природного газу від 28.02.2015 ( лютий 2015);
- актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2015 ( березень 2015);
- актом приймання-передачі природного газу від 30.04.2015 ( квітень 2015);
- актом приймання-передачі природного газу від 31.10.2015 ( жовтень 2015);
- актом приймання-передачі природного газу від 30.11.2015 ( листопад 2015 );
- актом приймання-передачі природного газу від 31.12.2015 ( грудень 2015).
Відповідно до частин першої, третьої статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина перша статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
З огляду на положення підпункту 6.1. Договору строк оплати спожитого природного газу є таким, що настав.
Як вбачається з матеріалів справи за отриманий природний газ відповідач розрахувався повністю, однак з порушенням встановленого для оплати строку, що і стало підставою нарахування пені, штрафу, трьох відсотків річних, втрат від інфляції, та, відповідно, причиною спору.
У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем на підставі ч.2 ст. 625 ЦК України нараховані три відсотки річних у сумі 32 477,56 грн. та інфляційні збитки за прострочку оплати природного газу у загальному розмірі 232 946,87 грн.
Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіркою правильності здійснення розрахунку трьох відсотків річних та інфляційних втрат порушень вимог чинного законодавства судом не виявлено, а отже вимоги про стягнення 3% річних та індексу інфляції підлягають задоволенню у повному обсязі.
Окрім вимоги про стягнення втрат від інфляції та трьох відсотків річних позивач нарахував та просить стягнути пеню у розмірі 470 610,85 грн.
За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до пункту 7.2. Договору у разі невиконання покупцем пункту 6.1. умов цього договору він зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд дійшов висновку про правильність обчислення позивачем пені за прострочку виконання зобов'язання, дотримання позивачем умов договору та чинного законодавства щодо нарахування пені.
Отже, вимога про стягнення пені у сумі 470 610,85 грн. заявлена правомірно та підлягає задоволенню.
Таким чином, є правомірними вимоги позивача про стягнення з відповідача: пені у розмірі 470 610,85 грн., 3% річних у сумі 32 477,56 грн. та втрат від інфляції у сумі 232946,87 грн., а всього - 736 035,28 грн.
З урахуванням положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 11 041,00 грн. .
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства " Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до ОСОБА_1 підприємства " Теплоенерго" про стягнення 736 035 ,28 грн., з яких: 470 610,85 грн. - пеня , 32 477,56 грн. - 3% річних, 232 946,87 грн. - інфляційні втрати
Стягнути з ОСОБА_1 підприємства "Теплоенерго", вул. Шевченка, 42, м. Городенка , Івано-Франіквська область , 78100, ( код ЄДРПОУ 23924534) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", вул. Б.Хмельницького, 6 , м. Київ, 01001, ( код ЄДРПОУ 20077720)
736 035 ,28 грн. (сімсот тридцять шість тисяч тридцять п'ять гривень 28 коп.) , з яких: 470 610,85 грн. - пеня , 32 477,56 грн. - 3% річних, 232 946,87 грн. - інфляційні втрати та 11041,00 грн. ( одинадцять тисяч сорок одну гривню) - судовий збір.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 24.05.2018
Суддя Гриняк Б.П.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2018 |
Оприлюднено | 24.05.2018 |
Номер документу | 74190299 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Гриняк Б.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні