15/29-07 (02-2а)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
15 червня 2007 р. Справа № 15/29-07 (02-2а)
Суддя господарського суду Курко О.П. , розглянувши матеріали справи
за позовом: Прокурора Літинського району Вінницької області ( Вінницька обл., смт. Літин, вул. Леніна, 9) в інтересах держави в особі Державного підприємства "Уладівський спиртовий завод" ( Вінницька обл., Літинський р-н, с. Уладівка, вул. Некрасова, 1)
до: Закритого акціонерного товариства "Укрмостдорбуд" ( Вінницька обл., Вінницький р-н., с. Якушенці, 7-й км Хмельницького шосе)
третя особа 1: Дочірнє підприємство "Партнер плюс" підприємства "Реалкомсервіс" (21000, м. Вінниця, вул. Г.Арабея, 17/7)
третя особа 2: Товариство з обмеженою відповідальністю "Віро" ( 21000, м. Вінниця, вул. Соборна, 67)
про визнання правочинів недійсними
ВСТАНОВИВ :
Прокурором Літинського району Вінницької області подано позов в інтересах держави в особі Державного підприємства "Уладівський спиртовий завод" до ЗАТ "Укрмостдорбуд" про визнання правочинів - біржових контрактів №№ 553, 555, 556, 557, 558, 559, 561, 562, 563, 564, 565, 566, 567, 568, 569, 570, 571, 572, 573, 575, 576, 834 від 30.08.2004р. недійсними, визнання права господарського відання за позивачем та зобов'язання відповідача повернути майно.
Вивченням матеріалів позовної заяви судом встановлено наступне.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави у суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст.2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами: прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Згідно п. 2 резолютивної частини вищевказаного рішення під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Як передбачено п. 5 мотивувальної частини зазначеного рішення, орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, фактично є позивачем у справах, порушених за позовною заявою прокурора і на підставі частини першої статті 21 Арбітражного процесуального кодексу України є стороною в арбітражному процесі. Цей орган вчиняє процесуальні дії (відповідні функції) згідно із ст.22 АПК України.
Отже прокурор може бути представником сторони у справі тільки у випадку, коли цією стороною у справі є орган державної влади або орган місцевої влади наділений повноваженнями виконавчої влади
У даному випадку прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі ДП "Уладівський спиртовий завод", що належить до сфери управління Міністерства аграрної політики України. Однак, це підприємство не є органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
ДП "Уладівський спиртовий завод" є самостійним господарюючим суб'єктом з правами юридичної особи, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, який має, крім іншого, самостійний баланс, рахунки в установах банків, має право на укладання цивільно-правових угод та забезпечення їх виконання, в тому числі і право на звернення до суду з приводу визнання угод недійсними.
Прокурор подаючи позов зазначив, що оспорювані правочини суперечать інтересам держави, однак не вказав в позовній заяві орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, що передбачено ст. 2 ГПК України, а звернувся в суд в інтересах самостійного суб'єкта господарської діяльності.
Як свідчить судова практика - Роз'яснення президії Вищого господарського суду України від 22.05.2002р. №04-5/570 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" (п.3) - у випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК України повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.
Керуючись п. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ :
Позовну заяву №810 від 11.06.07 на 8 аркушах разом з матеріалами на 56 аркушах повернути прокурору.
Суддя Курко О.П.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2007 |
Оприлюднено | 21.08.2007 |
Номер документу | 742772 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Курко О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні