Рішення
від 23.05.2018 по справі 548/699/18
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/699/18

Провадження № 2/548/377/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.05.2018 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Миркушіної Н.С.,

за участю секретаря судового засідання - Вовк М.І.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , за участю третьої особи - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом, мотивуючи його тим, що 08.10.2009 року помер її батько - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про його смерть ОСОБА_4 І-КЕ № 141801 .

Відповідно до довідки № 02-25/302 від 13 квітня 2018 року виданої Штомпелівською сільською радою ОСОБА_3 дійсно був зареєстрований та проживав до дня смерті 08 жовтня 2009 року за адресою: с. Коломійцево Озеро, Хорольського району Полтавської області. Спільно з ним на день смерті були зареєстровані та проживали: дружина ОСОБА_5 та син ОСОБА_2 .

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 не з"явилися, але в заяві прохали суд провести розгляд справи за їх відсутності.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з явився, але подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначивши, що позов визнає повністю.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється,що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України .

Врахувавши позицію позивача, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку відповідача, викладену у письмовій заяві, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

В силу ч. 4ст. 206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1ст. 1268 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 3ст. 13 ЦПК Україниучасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Повноваження сторін на вчинення дій по визнанню позову судом перевірені.

Відповідач не обмежений в цивільній процесуальній дієздатності, а тому розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, включаючи і право на визнання позову.

Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без зясування і дослідження інших обставин справи.

За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась спадщина на все належне йому майно, а саме:

- житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: Полтавська область, Хорольський р-н, с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська,11, який складається з: житловий будинок літ.А-1 загальною площею 53,1 кв.м., житлова площа 35,7 кв.м.; погріб літ. Г; літня кухня літ. Б; гараж літ. в; сарай літ. В; сарай літ. Д; сарай літ. Є; вбиральня літ. Ж; колодязь №1; огорожа №2; яма вигрібна №3.

Даний будинок належав померлому батьку позивача, що підтверджується копією Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ № 802038 від 05.12.2007 року виданого виконавчим комітетом Штомпелівської сільської ради та довідкою КП Лубенського МБТІ № 24-Т від 06.02.2018 року в якій вказано, що житловий будинок за адресою: Полтавська область, Хорольський р-н, с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська,11 зареєстрований за ОСОБА_3 .

Вартість вказаного житлового будинку складає 140815,00 грн., що підтверджується інформаційною довідкою КП Лубенського МБТІ № 24-Т від 06.02.2018 року .

- земельна ділянка площею 0,3658га з кадастровим номером 5324887711:11:001:0004, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району.

Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 285/0/206-18 від 27.02.2018 року ,нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 12444,63 грн.

Належність померлому ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0,3658 га підтверджується копією Державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 043475 .

- земельна ділянка площею 0,0984 га з кадастровим номером 5324887711:11:001:0003, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району.

Відповідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 286/0/206-18 від 27.02.2018 року , нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 104960,14 грн.

Належність померлому ОСОБА_7 земельної ділянки площею 0,0984 га підтверджується копією Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 043476 .

Після смерті батька позивача відкрилася спадщина на вище згадане спадкове майно.

Позивач звернулась до Хорольської державної нотаріальної контори по питанню спадкування вище вказаного спадкового майна, проте нотаріусом було повідомлено, що нотаріально оформити вказане спадкове майно є неможливим так як видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що підтверджують право власності спадкодавця на це майно.

Оскільки позивачем неподані нотаріусу документи, що підтверджують право власності її батька на спадкове майно, позивачу нотаріусом було роз'яснено, що вона може звернутись до суду для подальшого вирішення даного питання, про що нотаріусом було надано повідомлення № 301/02-14 від 20.02.2018 року (додається).

У газеті Вісті Хорольщини від 13 квітня 2018 року №15 (11387) позивачем подано оголошення про втрату Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ №802038 від 05.12.2007 року виданого Виконавчим комітетом Штомпелівської сільської ради; Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 043475 на ім'я ОСОБА_3; Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 043476 на ім'я ОСОБА_3 .

Окрім позивача спадкоємцем цієї спадщини є рідний брат позивача ОСОБА_2 та мати ОСОБА_5 дружина померлого ОСОБА_7.

Однак як будинок так і вище згадані земельні ділянки батько хотів заповісти позивачу після своєї смерті у власність, про що він навіть хотів скласти заповіт, але не встиг, і на що брат позивача ОСОБА_2, та їхня мати ОСОБА_5, за його життя, давали повну згоду. На виконання волі покійного мати позивача відмовились від прийняття спадщини і подала відповідну заяви до нотаріальної контори, а позивача брат - ОСОБА_2, не зважаючи на свої обіцянки цього не зробив.

До закінчення шестимісячного строку для подання заяви про відмову від прийняття спадщини, позивач неодноразово просила брата це зробити, навіть пропонувала за це відшкодувати йому вартість його частки у спадковому майні, однак він цього так і не зробив.

В результаті обставин зазначених вище між позивачем та її братом - ОСОБА_2 виник спір щодо володіння спадковим майном.

З цих підстав позивач змушена звернутися до суду для визнання за нею права власності на все спадкове майно, що залишилося по смерті батька, а саме на : будинок розташований в с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська,11 Хорольського району Полтавської області та земельні ділянки: - для ведення особистого селянського господарства площею 0,3658 га та для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,0984га, що знаходиться за адресою с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11, Хорольського району Полтавської області.

Відповідно до вимог п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Згідно з вимогами ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом шести місяців зо дня, коли йому стало відомо про відкриття спадщини, заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

Згідно із вимогами ч. 2 ст. 1274 ЦК України, спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом, незалежно від черги.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1275 ЦК України, якщо від прийняття спадщини відмовився один зі спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право приймати, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги.

Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У статті 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За даних обставин суд приходить до висновку, що права позивача на спадщину є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 15,16,328,392 ЦК України, ст.ст. 1-18 , 76-81 , 141 , 209-241 , 259 , 263-265 , 268 , 354 , 355 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом ,- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на спадкове майно після смерті 08.10.2009 року, батька ОСОБА_3, а саме на:

- житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: Полтавська область, Хорольський р-н, с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська,11, який складається з: житловий будинок літ.А-1 загальною площею 53,1 кв.м., житлова площа 35,7 кв.м.; погріб літ. Г; літня кухня літ. Б; гараж літ. в; сарай літ. В; сарай літ. Д; сарай літ. Є; вбиральня літ. Ж; колодязь №1; огорожа №2; яма вигрібна №3 вартістю 140815,00грн.

- земельна ділянка площею 0,3658 га з кадастровим номером 5324887711110010004, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району Полтавської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 12444,63грн.

- земельна ділянка площею 0,0984 га з кадастровим номером 5324887711110010003, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 104960,14грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 різницю вартості належного йому спадкового майна, а саме:

-вартість 1/2 частини житлового будинку № 11, що розташований на вулиці Деркачівській в с. Коломіцеве Озеро, Хорольського району, Полтавської області;

-вартість 1/2 частини земельної ділянки площею 0,3658га з кадастровим номером 5324887711110010004, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району Полтавської області.

-вартість 1/2 частини земельної ділянки площею 0,0984га з кадастровим номером 5324887711110010003, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, знаходиться за адресою: с. Коломійцеве Озеро вул. Деркачівська, 11 Хорольського району Полтавської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Повний текст судового рішення складено 29.05.2018 року.

Суддя : Н.С. Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.05.2018
Оприлюднено04.06.2018
Номер документу74336743
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —548/699/18

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 18.04.2018

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні