Ухвала
29 травня 2018 року
місто Київ
справа № 199/6651/14-ц
провадження № 61-27474ск18
Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Погрібного С. О. розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма Господар про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 16 квітня 2018 року звернувся із касаційною скаргою на зазначене судове рішення.
У поданій касаційній скарзі заявник просить поновити строк на її подання, обґрунтовуючи це тим, що за правилами статті 390 ЦПК України встановлено тридцятиденний строк для подання касаційної скарги на судове рішення з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
ОСОБА_1 отримав копію повного тексту оскаржуваного судового рішення 29 березня 2018 року, а тому мав право на його оскарження протягом періоду до 30 квітня 2018 року.
Даючи оцінку доводам клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, Верховний Суд застосовує норми підпункту 14 пункту 1 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - ЦПК України 2017 року), що набрав чинності 15 грудня 2017 року), відповідно до якого судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу .
За правилами частини першої статті 325 ЦПК України (в редакції Закону України від 18 березня 2004 року № 1618-IV) (далі - ЦПК 2004 року) касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду.
Враховуючи, що оскаржуване рішення апеляційного суду ухвалено 12 грудня 2017 року, тобто до набрання чинності ЦПК України 2017 року, строк на касаційне оскарження судового рішення складає 20 днів.
Доводи заявника, що на його заяву про направлення рішення Апеляційного суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року ОСОБА_1 не отримав копію оскаржуваного рішення суду, а тому повторно звернувся 29 березня 2018 року відхилені Верховним Судом, оскільки не обґрунтовують своєчасне повторне звернення заявника із клопотанням про видачу йому повного тексту судового рішення. При цьому заявник був присутній під час проголошення вступної та резолютивної частини оскаржуваного судового рішення, повний текст якого 27 грудня 2017 року оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З огляду на наведене, Верховний Суд вважає причини пропуску строку подання касаційної скарги, зазначені в клопотанні, необґрунтованими та неповажними, тому, заявнику необхідно навести та подати інші докази поважності причин пропуску процесуального строку.
Суд має виходити з того, що підстави пропуску строків можуть бути визнані поважними, у тому випадку, якщо таке недотримання строків касаційного оскарження наявністю об'єктивних перешкод, що безумовно перешкоджали заявникові своєчасному зверненню з такою скаргою.
Також, у порушення вимог пункту 1 частини другої статті 392 ЦПК заявником у касаційній скарзі невірно зазначено найменування суду, до якого подано касаційну скаргу.
Відповідно до пункту 6 розділу ХІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІ Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.
Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду від 30 листопада 2017 року № 2 початком роботи Верховного Суду визначено 15 грудня 2017 року.
Відповідно до частини першої статті 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У пункті 1 частини другої статті 36 Глави 5 Верховний Суд Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІ Про судоустрій і статус суддів встановлено, що Верховний Суд здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суд першої або апеляційної інстанції, в порядку, встановленому процесуальним законом.
За правилами частини першої статті 391 ЦПК України касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції. Втім, заявником у порушення цього правила адресовано касаційну скаргу до Верховного Суду України.
З огляду на невідповідність поданої скарги вимогам процесуального закону, чинного на момент її подання, враховуючи, що провадження за зазначеною скаргою не було відкрито, до цієї скарги мають бути застосовані правила статті 393 ЦПК України щодо повноважень суду залишати скаргу без руху.
Відповідно до вимог частини другої статті 393 ЦПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, визначених статтею 392 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Керуючись статтями 185, 389, 392, 393 ЦПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Херсонської області від 12 грудня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма Господар про стягнення заборгованості залишити без руху.
Надати для усунення зазначених недоліків строк до 02 липня 2018 року, але який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
У разі невиконання у встановлений строк цієї ухвали касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С. О. Погрібний
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2018 |
Оприлюднено | 01.06.2018 |
Номер документу | 74376398 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Погрібний Сергій Олексійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні