Справа № 539/706/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2018 року
Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді - Даценка В.М.,
при секретарі - Ануфрієвій Н.М.,
за участю: прокурора Чепурної Л.І.
представника Лубенської міської ради - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у спрощеному судовому засіданні в м. Лубнах справу за позовом Лубенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_3 про стягнення збитків за користування земельною ділянкою, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Свої вимоги мотивує тим, що 31.10.2013 року ОСОБА_3 придбано 9/50 частки нежитлової будівлі (складу) загальною площею 210,8 кв.м., розташованої в м.Лубни, вул. Козацька,2 (колишня вул. Урицького), про що був укладений відповідний договір купівлі - продажу, посвідчений нотаріально та зареєстрований а в реєстрі за № 2-3212. Дана будівля розташована на земельній ділянці площею 0,1207 га. Рішенням Лубенської міської ради від 06.06.2014 року ОСОБА_3 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі. Рішенням Лубенської міської ради від 16.06.2016 року ОСОБА_3 надано в оренду земельну ділянку площею 0,1207 га в м.Лубни, вул. Козацька,2 терміном на 10 років за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Цим же рішенням ОСОБА_3 зобов'язано в місячний термін укласти з Лубенською міською радою договір оренди землі. 19.07.2016 року представником відповідача був отриманий проект договору оренди для підписання та подальшої його реєстрації. Однак, всупереч даному рішенню та нормам чинного законодавства ОСОБА_3 до теперішнього часу не оформлені правовстановлюючі документи, що посвідчують право користування земельною ділянкою, проте фактично земельна ділянка, розташована на території Лубенської міської ради по вул. Козацькій,2 в м.Лубни Полтавської області, використовується безоплатно, що завдає збитки позивачу.
25.01.2017 року Управлінням з питань комунального майна та земельних відносин при виконавчому комітеті Лубенської міської ради був проведений розрахунок збитків (протокол засідання комісії від 24.06.2016 року), завданих Лубенській міській раді, як власнику землі, ОСОБА_3 визначено суму збитків, завданих за період використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів з 31.10.2013 по 05.09.2016 року, яка склала 35692 грн.11 коп.
В досудовому порядку вирішити спір з позивачем не вдалося, у зв'язку з чим позивач був змушений звернутись до суду.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник Лубенської міської ради в судовому засіданні також позов підтримав, прохав його задовольнити
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив і зазначив, що тривале користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів було викликане затримкою в оформленні техдокументації. Також просив застосувати строк позовної давності.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 31.10.2013 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 було укладено договір купівлі - продажу частки нежитлової будівлі, згідно якого продавець передав, а покупець прийняв у власність 9/50 частину нежитлової будівлі (склад О-1), загальною площею 210,8 кв.м., розташованої в м.Лубни, вул. Урицького (на теперішній час вул. Козацька), 2 Полтавської області.
ОСОБА_5 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.10.2013 року № 12028315 право власності на зазначене нерухоме майно було зареєстровано в Реєстрі 31.10.2013 року, номер запису про право власності 3182367.
Таким чином, з 31.10.2013 року до ОСОБА_3 перейшло право користування земельною ділянкою по вул. Козацька (бувша вул. Урицького), 2 в м.Лубни Полтавської області, площею 0,1207 га.
У подальшому, Лубенською міською радою було запропоновано ОСОБА_3 укласти договір оренди вказаної земельної ділянки.
Рішенням, прийнятим 06.06.2014 року на сьомій сесії сьомого скликання Лубенської міської ради ОСОБА_3 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку площею 0,1207 га
Рішенням Лубенської міської ради від 16.06.2016 року відповідно до поданої заяви ОСОБА_3 вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на земельну ділянку за адресою вул. Козацька,2 в м.Лубни Полтавської області, кадастровий номер 5310700000:05:017:0012, загальною площею 0,1207 за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства та передати її в оренду на 10 років.
Однак такий договір не було укладено.
Рішенням виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області №8 від 25.01.2017 року затверджено акт комісії від 20.01.2017 року з питань забезпечення визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, якою проведено розрахунок збитків, завданих Лубенській міській раді, як власнику землі, (протокол засідання комісії від 24.06.2016) та визначено суму збитків, завданих за період використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів з 31.10.2013 року по 05.09.2016 року, яка склала 35692,11 грн.
На підставі проведеного розрахунку Лубенською міською радою ОСОБА_3 направлено вимогу вих № 01-13/50 від 31.01.2017 року про добровільне відшкодування збитків, визначених в акті від 20.01.2017 року. Направлення вимоги підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте, ОСОБА_3 на листи виконавчого комітету Лубенської міської ради про виклик його на комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам залишив поза увагою, збитки за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів відповідачем відшкодовано не було, у зв'язку з чим позивач був змушений звернутись до суду.
ОСОБА_5 зі ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації.
За змістом ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт д частини 1 статті 156 ЗК України).
За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
ОСОБА_5 з пунктом 2 частини 2 статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За змістом статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 377 ЦК України встановлено, що до особи, яка набула права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Аналогічний порядок виникнення права власності або права користування земельною ділянкою передбачено ч. 1 ст. 120 ЗК України.
ОСОБА_5 зі ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За положеннями ст. 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель самовільним зайняттям земельної ділянки вважаються будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Судом встановлено, що відповідач користувався земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, чим завдав позивачу збитки, які за період з 31.10.2013 року по 05.09.2016 року склали 35692,11 грн. При цьому судом не було встановлено обставин, які б унеможливлювали оформлення позивачем договору.
За таких підстав, позовні вимоги є обґрунтованими.
Разом з тим, відповідачем суду надано відзив на позовну заяву, в якому він просить застосувати строк позовної давності.
Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
ОСОБА_5 із ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч. 4 ст. 267 ЦК України, сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
При цьому суд відхиляє доводи відповідача відносно того, що цей спір є господарським, оскільки спірні правовідносини виникли між радою та відповідачем, як фізичною особою.
Позивач пропустив строк позовної давності щодо вимог за період з 31.10.2013 по 19.03.2015 року, а тому в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Остаточно з відповідача підлягає стягненню сума збитків - 6 651 грн 53 коп.
Керуючись ст.ст.4-13, 174-181, 209-250, 258, 259, 263, 264, 265, 280-283, 289 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Лубенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_3, про стягнення збитків за користування земельною ділянкою, задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 (місце проживання: 37500, Полтавська обл., м.Лубни, вул. Л.Толстого, 31, ІПН - НОМЕР_1) на користь Лубенської міської ради Полтавської області (37500, Полтавська область, м.Лубни, вул. Я.Мудрого, 33, код ЄДРПОУ 21053182) збитки в розмірі 6 651 грн. 53 коп. за користування земельною ділянкою, розташованою в м.Лубни, вул. Козацька, 2, площею 0,1207 га без правоустановчих документів.
Стягнути з ОСОБА_3 (місце проживання: 37500, Полтавська обл., м.Лубни, вул. Л.Толстого, 31, ІПН - НОМЕР_1) на користь прокуратури Полтавської області (36000, м.Полтава, вул. 1100 річчя Полтави, 7, код ЄДРПОУ 02910060) 328 грн. 36 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_6М.
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2018 |
Оприлюднено | 03.06.2018 |
Номер документу | 74390618 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Даценко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні