ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"04" червня 2018 р. Справа № 922/4513/16
Суддя-доповідач Бородіна Л.І., розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Провід Групп , м. Харків,
на ухвалу господарського суду Харківської області від 29.03.2018 (суддя Усатий В.О.), постановлену в м. Харкові о 12 год. 48хв.,
у справі №922/4513/16
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тетрагруп", м. Харків
до ТОВ " Тетрагруп ", м.Харків,
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.03.2018 у справі №922/4513/16 зупинено провадження у даній справі (т.6, а.с.86,87).
ТОВ Провід Групп з ухвалою господарського суду першої інстанції не погодилось та 17.05.2018 звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 29.03.2018 у справі №922/4513/16 та поновити провадження у справі.
Одночасно скаржник з посиланням на статтю 129 Конституції України, статтю 256 ГПК України, статтю 14 Закону України Про судоустрій та статус суддів просить поновити строк на апеляційне оскарження з тих підстав, що ні кредитор, ані боржник, ані ліквідатор не отримували оскаржуваної ухвали, а про її існування дізналися з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги, суддя-доповідач дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без руху з наступних підстав.
Відповідно до вимог частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Тобто, перебіг строку на оскарження в апеляційному порядку судового рішення визначено в законодавчому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувана ухвала прийнята місцевим господарським судом 29.03.2018, отже, строк подання апеляційної скарги, з урахуванням неробочих днів сплив 10.04.2018 (з урахуванням вихідних днів).
Проте, скаржник звернувся з апеляційною скаргою до господарського суду Харківської області лише 17.05.2018 , що вбачається з відмітки ПАТ Укрпошта на поштовому конверті.
Відповідно до статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасники справи, яка є предметом судового розгляду, та інші особи мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частин 2,3 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.
Водночас статтею 9 Конституції України передбачено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
На розширення цього положення Основного Закону в статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Порушення пункту першого статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод констатував Європейський суд з прав людини у справі "Устименко проти України". Зокрема, Високий Суд вказав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі "Рябих проти Росії" (Ryabykh v. Russia), заява N 52854/99, п. п. 51 і 52, ECHR 2003-X) (п. 46 рішення). Зі змісту пункту 52 рішення випливає, що якщо національний суд просто обмежився вказівкою на наявність у відповідача "поважних причин" для поновлення пропущеного строку оскарження, то, відтак, він (суд) не вказав чітких причин такого рішення. За цих підстав Високий Суд одноголосно постановив, що було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції та дійшов висновку, що національні суди, вирішивши поновити пропущений строк оскарження остаточної постанови у справі заявника без наведення відповідних причин та скасувавши в подальшому постанову суду, порушили принцип правової визначеності та право заявника на справедливий судовий розгляд за пунктом 1 статті 6 Конвенції (п. 53 рішення).
В обґрунтування клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали місцевого господарського суду від 29.03.2018 у справі №922/4513/16 скаржник посилається на те, що оскаржувану ухвалу не отримував.
Проте, у резолютивній частині оскаржуваної ухвали зазначено: ухвалу направити ліквідатору, кредиторам, а зі штампу господарського суду Харківської області, розміщеного на звороті останнього аркуша оскаржуваної ухвали, вбачається, що вона надіслана у п'яти примірниках.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, ухвалою господарського суду Харківської області від 06.06.2017 у даній справі визнано вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" та включено до реєстру вимог кредиторів в сумі 6716082,28 грн. пені - до шостої черги, а також 3200,00 грн. судового збору - до першої черги (т.2, а.с.48-50).
Ухвалою місцевого господарського суду від 04.07.2017 у даній справі включено до реєстру вимог кредиторів ТОВ "Тетрагруп", як такі, що не є конкурсними, вимоги ТОВ "Провід Групп" у сумі 539000,00 грн.; Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області в сумі 3500,00 грн.; ТОВ "НК Альфа-Нафта" в сумі 94096,42 грн. (шоста черга погашення) (т.1, а.с.211,212).
Отже, оскаржувана ухвала надіслана чотирьом визнаним кредиторам та ліквідатору.
З наявної в матеріалах справи довідки ф.20 ПАТ Укрпошта вбачається, що поштове відправлення з копією ухвали суду від 29.03.2018 у даній справі повернуто з підстав: за закінченням строку зберігання (т.6, а.с.100).
З інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті ПАТ Укрпошта вбачається, що 03.04.2018 поштове відправлення не вручено під час доставки та 03.05.2018 також відбулася невдала спроба вручення (повернення): закінчення встановленого терміну зберігання.
Отже, доводи, наведені в клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження, не відповідають фактичним обставинам справи.
При цьому суд апеляційної інстанції зазначає, що сам лише факт не отримання стороною справи кореспонденції, якою суд, з дотриманням вимог процесуального закону, надсилав копії судових рішень за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною пропуску строку на оскарження рішення суду, оскільки зумовлена не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.04.2018 у справі №916/3188/16.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до статті 1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут).
Як зазначалось вище, ухвалою господарського суду Харківської області від 06.06.2017 у даній справі визнано вимоги ПАТ КБ "Приватбанк" та включено до реєстру вимог кредиторів в сумі 6716082,28 грн. пені - до шостої черги, а також 3200,00 грн. судового збору - до першої черги (т.2, а.с.48-50).
Частиною першою статті 259 ГПК України встановлено, що особа, яка подає апеляційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копію цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, листом з описом вкладення.
Отже, у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України обов'язок надсилання копій іншій стороні (сторонам) покладається на апелянта.
Однак, в матеріалах, долучених до апеляційної скарги, відсутні докази направлення копії апеляційної скарги ПАТ КБ "Приватбанк" чи його представнику.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються: докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.
Також, відповідно до пункту 3 частини 3 статті 258 ГПК до апеляційної скарги повинні додаватися докази сплати судового збору.
Згідно із частиною 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначені розміри ставок судового збору.
Так, відповідно до підпункту 7 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору, що справляється з апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, за подання апеляційної скарги скаржник мав сплатити судовий збір у розмірі 1762грн.
Натомість, при поданні апеляційної скарги скаржником не надано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, про що складена довідка Харківського апеляційного господарського суду від 21.05.2018 №13-42/313, у якій зазначено, що при розкритті поштового відправлення апеляційної скарги від 10.05.2018 ТОВ Провід Групп у справі №922/4513/16 встановлений факт відсутності додатку, а саме: квитанції про сплату судового збору.
Згідно з частиною 2 статті 260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 174 ГПК України суддя, встановивши , що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням викладеного, суддя-доповідач дійшов висновку, що апеляційна скарга подана з порушенням вимог частини 1 статті 256 ГПК України та п.п.2, 3 частини 3 статті 258 ГПК України, а саме: з пропуском строку на апеляційне оскарження та без належного обґрунтування пропуску строку на апеляційне оскарження, без доказів надіслання копії апеляційної скарги сторонам у справі та без доказів сплати судового збору.
Враховуючи викладене, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Провід Групп слід залишити без руху на підставі статті 260 ГПК України та встановити десятиденний строк з дня вручення ухвали скаржнику для виправлення недоліків апеляційної скарги.
Керуючись статтями 174, 234, 256, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Харківський апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Провід Групп на ухвалу господарського суду Харківської області від 29.03.2018 у справі №922/4513/16 залишити без руху.
2. Встановити ТОВ Провід Групп десятиденний строк з дня вручення ухвали скаржнику для виправлення недоліків апеляційної скарги.
3. Наслідки неусунення недоліків, визначених цією ухвалою, у строк, встановлений судом, визначені статтями 260, 261 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею-доповідачем та не підлягає оскарженню.
Суддя-доповідач Л.І. Бородіна
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2018 |
Оприлюднено | 04.06.2018 |
Номер документу | 74411161 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Бородіна Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні