Ухвала
від 31.05.2018 по справі 757/20994/18-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/20994/18-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2018 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі адвоката ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 на бездіяльність старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12015000000000132 від 13.03.2015 року, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна,-

В С Т А Н О В И В :

02.05.2018 у провадження Печерського районного суду м. Києва надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 , яка передана слідчому судді 07.05.2018, на бездіяльність старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України ОСОБА_6 , що полягає у нездійсненні процесуальних дій щодо повернення тимчасово вилученого майна, у якій просив зобов`язати слідчого повернути вилучене під час обшуку приміщення 27.04.2017,за адресою АДРЕСА_1 , майно.

В обґрунтування доводів та вимог скарги зазначено, що за вказаною адресою здійснено обшук, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.04.2017 під час виконання якої, окрім іншого вилучено: ноутбуки, мобільний телефон та вінчестер та уже на протязі тривалого часу без правових на те підстав, право власності ОСОБА_5 порушується, що суперечить нормам національного законодавства та відповідним нормам міжнародного права, а відтак вилучені документи підлягають поверненню його законному володільцю.

Адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні вимоги скарги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.

Слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні вимоги скарги не визнав та вказав, що вилучене майно не має статусу тимчасово вилученого, оскільки дозвіл на його виявлення та вилучення прямо надано ухвалою слідчого судді від 03.04.2017.

Вивчивши скаргу, дослідивши письмові докази в її обґрунтування та заперечення сторони обвинувачення, заслухавши позицію учасників розгляду скарги, слідчий суддя приходить до наступного.

За своїм змістом подана скарга направлена на повернення вилученого майна у ході проведеного обшуку, через призму оскарження бездіяльності прокурора/слідчого.

Судовим розглядомвстановлено,що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12015000000000132 від 13.03.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 303 КК України.

03.04.2017 р. ухвалою слідчого судді задоволено клопотання слідчого та надано дозвіл на проведення обшуку нежилих приміщень офісу агенції " ІНФОРМАЦІЯ_1 " за адресою: вул.Велика Васильківська, 111/113, м.Київ, які належать: група приміщень 115 (цокольний поверх Літ. "А") на праві приватної власності Підприємству з 100 % іноземним капіталом в формі ТОВ "Діана К" (ідентифікаційний код 22917466); гр. приміщень №98;99 на праві приватної власності ОСОБА_7 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; нежилі приміщення (в літ.А) на праві приватної власності у частці 13/100 ТОВ "АЛНІКС" (ідентифікаційний код 24934049); нежилі приміщення з №1 по №13 групи приміщень №98 (в літ. "А") на праві спільної власності ОСОБА_8 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , та ОСОБА_9 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , з метою відшукування та вилучення речей і документів, що мають значення для досудового розслідування, в тому числі надано дозвіл на відшукування та вилучення мобільних телефонів, сім-карток, магнітних носіїв, флешок, оптичних дисків для лазерних систем зчитування, жорстких дисків, комп`ютерних системних блоків, серверів, планшетів, ноутбуків.

27.04.2017 на підставі вказаної ухвали слідчого судді проведено обшук, під час якого окрім іншого виявлено та вилучено мобільні телефони, сім-картки, магнітні носії, флешки, оптичні диски для лазерних систем зчитування, жорсткі диски, комп`ютерні системні блоки, сервери, планшети, ноутбуки.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Згідно положень ч.ч. 8, 9 ст. 236 КПК України, особи, у присутності яких здійснюється обшук, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку. Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів та тимчасово вилучених речей (за наявності) вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності - повнолітньому членові її сім`ї або його представникові.

Разом з цим, статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченим цим Кодексом.

Слідчий суддя при вирішенні даної скарги, враховує, приписи статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згіднозі ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржено неповернення тимчасово вилученого майна, згідно з вимогамистатті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які слідчий, прокурор зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, володільцем тимчасово вилученого майна.

Відповідно дост. 236 КПК України,вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукування в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Статтею 169 КПК Українипередбачено, що тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; у випадках, передбачених ч. 5 ст.171, ч. 6 ст.173цьогоКодексу; у разі скасування арешту.

У судовому засіданні встановлено, що вилучена, відповідно до протоколу обшуку від 27.04.2017, за адресою: вул.Велика Васильківська, 111/113, м.Київ, техніка, на поверненні якої наполягає володілець, підпадає під критерії, визначені ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 03.04.2017, на підставі якої працівниками органу досудового розслідування проведено слідчу дію обшук.

Відтак, вилучене майно, не є тимчасово вилученим майном, а тому не може застосовуватися порядок, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 169 КПК України, та процедура за ч. 5 ст. 171, ч. 6 ст. 173 цього Кодексу.

За вказаних обставин, під час судового розгляду даної скарги за наданими матеріали, встановлено, що втручання органу досудового розслідування у право власності заявникаобумовлене законними критеріями, тобто з дотриманням відповідних положень національного законодавства та відповідності верховенства права. Також, слідчим суддею встановлено, що даний час забезпечується «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав заявниківта відповідно існує пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються органом досудового розслідування, та метою, яку прагнуть досягти.

На підставі викладеного, враховуючи ту обставину, що однією з засад кримінального провадження є принцип змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом та принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, а слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом, слідчий суддя приходить до висновку про безпідставність вимог скарги, а відтак у задоволенні вимог скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 100, 169170, 303, 305, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

В задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_5 на бездіяльність старшого слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 12015000000000132 від 13.03.2015 року, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення31.05.2018
Оприлюднено22.02.2023
Номер документу74438763
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —757/20994/18-к

Ухвала від 31.05.2018

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Матійчук Г. О.

Ухвала від 31.05.2018

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Матійчук Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні