Рішення
від 29.05.2018 по справі 398/1472/18
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1472/18

провадження №: 2/398/1583/18

РІШЕННЯ

Іменем України

"29" травня 2018 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Крімченко С.А

при секретарі - Куліковій В.В.,

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про надання додаткового строку для прийняття спадщини,

Встановив:

Позивач звернувся в суд з позовом і просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини. Мотивує тим, що 19.03.2017 р. помер його син ОСОБА_4. Після його смерті залишилась спадщина , яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,0113га, розташованої на території ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області ,що належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері - ОСОБА_5, померлої 26.02.2016 року. Він, позивач, являється спадкоємцем першої черги за законом. Після смерті спадкодавця звернувся до приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини . Однак постановою від 23 квітня 2018 р. приватний нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку зі спливом встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Крім нього, позивача, інших спадкоємців немає. За прийняттям спадщини ніхто не звертався.Причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса є те, що безпосередньо після смерті сина він, позивач , тривалий період перебував в пригніченому,депресивному стані, викликаному тяжкою втратою. У зв'язку з цим перші місяці після похорону не мав можливості займатися оформленням спадщини. На ґрунті сильних душевних страждань у нього погіршився стан здоров'я і він змушений був звертатися за медичною допомогою, про що надав довідки з лікарні. Він не мав фізичної можливості оформити спадкові права, оскільки в періоди загострення хвороби був фактично прикутий до ліжка. Крім того, під час загострення хвороби в нього спостерігалися періодичні втрата пам'яті та дезорієнтація у просторі, у зв'язку з чим йому проводилися різні діагностичні процедури для встановлення діагнозу та лікування, які проводяться і в даний час.Він, позивач, помилково вважав,що оскільки є єдиним спадкоємцем, то прийняття спадщини не обмежується строком. Коли ж стан здоров'я стабілізувався , він звернувся до нотаріуса, але з'ясувалося, що строк на прийняття спадщини вже було пропущено. Тому просить встановити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача позов підтримав і просить його задоволити.

В підготовче судове засідання представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області не з' явився , направив клопотання про розгляд справи в його відсутність, не заперечує проти задоволення позову .

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає , що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

За викладених обставин, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у зв'язку з визнанням відповідачем позову.

В судовому засіданні встановлено, що 19 березня 2017 року помер син позивача, ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після його смерті залишилась спадщина, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,0113га, розташованої на території ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району, що належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, ОСОБА_5, померлої 26.02.2016 року та підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Позивач ОСОБА_2 перебував на амбулаторному лікуванні з приводу ішемічної хвороби серця, атеросклеротичного кардіосклерозу з гіпертонічною хворобою серця ІІ ст. у період з 15.05.2017 р. по 25.05.2017 р., 12.07.2017 р. по 22.07.2017 р., з 04.09.2017 р. по 14.09.2017 р., з 16.10.2017 р. по 26.10.2017 р., що підтверджується довідками ОСОБА_3 лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 29.05.2017 р., 22.07.2017 р., 18.09.2017 р., 26.10.2017 року.

Згідно довідки № 939 від 23.04.2018 р. ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області ОСОБА_4, який помер 19.03.2017 р. до своєї смерті проживав та був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з 29.08.2016 р. Разом з ним проживали: ОСОБА_7 - власник будинку, не родич; ОСОБА_8 - не родичка; ОСОБА_9 - не родичка.

Позивач ОСОБА_2 являється спадкоємцем першої черги за законом.

Спадкова справа після смерті спадкодавця не заведена, що підтверджується Інформаційною довідкою з і Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину). Інших спадкоємців, які б бажали прийняти спадщину немає.

Після смерті сина позивач не може оформити спадщину, так як пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору.

Позивач ОСОБА_2 після відкриття спадщини звернувся до приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини.

Постановою від 23 квітня 2018 р. № 106/02-31 приватний нотаріус Олександрійського районного нотаріального округу ОСОБА_6 відмовив у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку з тим, що померлий був зареєстрований за іншою адресою та у зв'язку зі спливом встановленого законодавством строку для прийняття спадщини. Позивачеві рекомендовано звернутися до суду з заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно ст.ст. 1268 , 1269 , 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її і протягом шести місяців з часу відкриття спадщини спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як роз'яснено Верховним Судом України у п.26 постанови Пленуму від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування суди відкривають провадження у справі за позовом особи про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця за місцем відкриття спадщини, наявність обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку про прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Оскільки спадкова справа не заводилась, спадщина ніким не прийнята, інші спадкоємці не претендують на спадщину, заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, тому суд дійшов висновку що можливо надати позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.

В даному випадку позивачу визначений додатковий строк для подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини терміном 2 місяці після набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 258 , 259 , 263-265 , 268 , 273 , 354 , 355 ЦПК України ,-

В и р і ш и в :

Позов ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, проживає: 28000, Кіровоградська область Олександрійський район село Діброви вул. Кутузова, 31) до ОСОБА_3 сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04366287, адреса місцезнаходження: Кіровоградська область Олександрійський район с.Протопопівка вул. Козацька, 41) про надання додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Надати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, який помер 19.03.2017 року. Строк встановити терміном 2 місяця після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 04.06.2018 р.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.А.Крімченко

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.05.2018
Оприлюднено06.06.2018
Номер документу74468278
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/1472/18

Рішення від 29.05.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Крімченко С. А.

Рішення від 29.05.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Крімченко С. А.

Ухвала від 07.05.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Крімченко С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні