Рішення
від 05.06.2018 по справі 426/12982/18
СВАТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 426/12982/18

РІШЕННЯ

іменем України

05 червня 2018 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області

в складі:

головуючого - судді Попової О.М.,

за участі секретаря судового засідання Філіпенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сватове Луганської області цивільну справу № 426/12982/18 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Сватівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Перша Сватівська державна нотаріальна конторапро встановлення факту родинних відносин та спільного проживання, -

Встановив:

У травні 2018 року представник заявника - адвокат ОСОБА_2 звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту родинних відносин та спільного проживання, в якій просив суд встановити факт того, що померла ОСОБА_3 є двоюрідною тіткою ОСОБА_1, та того, що ОСОБА_1 є такою, що фактично прийняла спадщину після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_3. Заяву обґрунтувала тим, що 07 березня 1997 року у м. Сватове померла двоюрідна тітка заявника - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона проживала у совхозі Петрівський Сватівського району Луганської області. Її чоловік, ОСОБА_4, помер приблизно у 1990 році. Дітей від шлюбу у них не було. Приблизно у 1991 році, оскільки тітка мала дуже поважний вік, і поганий стан здоров'я, а інших рідних, які могли б її забрати не було, вона забрала її проживати до себе у м. Сватове, до свого будинку. В подальшому вона померла у неї. Свідоцтво про смерть, яке було видане на підтвердження факту її смерті було нею втрачене. Померла ОСОБА_3 була двоюрідною сестрою її матері - ОСОБА_5 (дівоче прізвище Марченко), ІНФОРМАЦІЯ_2, та померла 20 лютого 1969 року від раку. Свідоцтво про народження матері не збереглося. Факт того, що її мати ОСОБА_5 та ОСОБА_3 були двоюрідними сестрами можуть підтвердити сусіди, вони також можуть підтвердити, що з 1991 року до моменту смерті її тітка проживала у неї за адресою м. Сватове, вул. Котовського, 59. Для отримання дублікатів свідоцтва про смерть ОСОБА_3, та свідоцтва про народження ОСОБА_5 вона звернулася до Сватівського районного відділу ДРАЦС, де їй повідомили, що актові записи в електронних реєстрах відсутні. А книги актових записів за ті роки були передані до обласного архіву у м. Луганськ, що зараз є окупованою територією. Після смерті ОСОБА_3 залишилась земельна ділянка (пай), на яку в неї мається сертифікат ЛГ № 0021985. Весь час вона вважала себе такою, що фактично прийняла спадщину, оскільки тітка проживала з нею до моменту смерті. Під час переоформлення земельного паю, нотаріус відмовив їй у вчиненні нотаріальної дії через те, що у неї відсутні документи, які підтверджують родинний зв'язок. Встановлення даного факту необхідне їй для того, щоб отримати спадщину. Інших спадкоємців у померлої ОСОБА_3 немає.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат ОСОБА_2 участі не брали, представник надала письмову заяву про розгляд справи без їх участі. Представники заінтересованих осіб Сватівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Першої Сватівської державної нотаріальної контори відповідно до наданих ними письмових заяв просили розглядати справи без їх участі, проти задоволення заяви не заперечували. Суд вважає, що справу можливо слухати у відсутність учасників справи та їх представників, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов'язки та взаємовідносини сторін. Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав. Із заяви вбачається, що 07 березня 1997 року у м. Сватове померла ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження а.с. 13). Дітей від шлюбу у неї не було.

ОСОБА_3 проживала до моменту смерті із ОСОБА_1 в її будинку. Свідоцтво про смерть, яке було видане на підтвердження факту її смерті було нею втрачене.

Померла ОСОБА_3 була двоюрідною сестрою її матері - ОСОБА_5 (дівоче прізвище Марченко), що підтверджено письмовими поясненнями сусідів ОСОБА_6, ОСОБА_7 Свідоцтво про народження матері заявника - ОСОБА_5 не збереглося. Також письмовими поясненнями підтверджено той факт, що з 1991 року до моменту смерті ОСОБА_3 проживала за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з ОСОБА_1

За наданою інформацією Сватівського районного відділу ДРАЦС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис, складений 12.03.1997 про смерть ОСОБА_3, актовий запис № 114 складений 12.03.1997 про смерть ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка померла 07 березня 1997 року у м. Сватове (а.с. 14, 15).

Актові записи в електронних реєстрах відсутні, книги актових записів за ті роки були передані до обласного архіву у м. Луганськ, що зараз є окупованою територією.

Після смерті ОСОБА_3 залишилась земельна ділянка (пай), на яку в неї мається сертифікат ЛГ № 0021985 (а.с. 12).

Постановою від 21.03.2018 № 178/01-16 нотаріус відмовив заявнику у вчиненні нотаріальної дії через те, що у неї відсутні документи, які підтверджують родинний зв'язок (а.с. 10). Інших спадкоємців у померлої ОСОБА_3 немає. Відповідно до п.п 4,5 прикінцевих та перехідних положень ЦК України в редакції 2004 року, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом. Правила статті 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року. Крім того, листом ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. N 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" роз'яснено, при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР. Згідно ст. 548 ЦК УРСР для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Статтею 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном ; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Заявник фактично вступила у володіння, оскільки оригінали документів знаходяться у неї, та спадкодавець проживала у неї до моменту смерті.

Відповідно до п. 3 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема на підставі п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Згідно з положеннями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вимога про встановлення факту, що має юридичне значення, розглядається, якщо такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно абз. 1 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановлення фактів необхідно заявнику для реалізації спадкових прав.

За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки факт того, що померла ОСОБА_3 є двоюрідною тіткою ОСОБА_1 та факт того, що ОСОБА_1 є такою, що фактично прийняла спадщину після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_3 підтверджено обґрунтуванням в заяві, а також наданими письмовими доказами та у суду немає підстав ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявником.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд, -

Ухвалив :

Заяву ОСОБА_1 (зареєстрована та проживаюча адреса - Луганська область, м. Сватове, вул. Бикова (Котовського), буд. 59, РНОКПП НОМЕР_1), заінтересована особа Сватівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області (адреса місцезнаходження - 92600, Луганська область, м. Сватове, площа Злагоди, 25, код ЄДРПОУ 21758132), Перша Сватівська державна нотаріальна контора (адреса місцезнаходження - 92600, Луганська область, м. Сватове, площа 50-річчя Перемоги, 3а, код ЄДРПОУ 21756535) про встановлення факту родинних відносин та спільного проживання - задовольнити. Встановити факт того, що померла ОСОБА_3 є двоюрідною тіткою ОСОБА_1. Встановити факт того, що ОСОБА_1 є такою, що фактично прийняла спадщину після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_3. Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Апеляційного суду Луганської області через Сватівський районний суд Луганської області. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть отримати за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.М. Попова

СудСватівський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення05.06.2018
Оприлюднено06.06.2018
Номер документу74468939
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —426/12982/18

Рішення від 05.06.2018

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Попова О. М.

Ухвала від 07.05.2018

Цивільне

Сватівський районний суд Луганської області

Попова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні