АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/774/4244/17 Справа № 200/23125/14-ц Головуючий у 1 й інстанції - Циганков В. О. Доповідач - Бараннік О.П.
Категорія 47
12 жовтня 2017 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2017 рік жовтень 12 дня Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі :
головуючого - Бараннік О.П.,
суддів - Пономарь З.М., Посунся Н.Є.,
при секретарі - Бондаренко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу за апеляційною скаргою Дніпровської міської ради на заочне рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 28 квітня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради про припинення договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Дніпропетровської міської ради про припинення договору оренди землі, посилаючись на те, що 12 вересня 2005 року між ним та Дніпропетровською міською радою строком на п'ятнадцять років було укладено та нотаріально посвідчено договір оренди землі, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 21 листопада 2005 року за номером 040510401211.
За даним договором оренди позивач отримав у строкове платне користування земельну ділянку, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 ) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером НОМЕР_1.
Позивач зазначає, що за час дії вказаного договору з причин внесення змін у законодавчі акти стосовно орендної плати за користування орендованими земельними ділянками та прийняття нового Податкового кодексу України, він втратив фінансову можливість сплачувати, встановлені Податковим кодексом України нові ставки за користування земельною ділянкою.
Посилаючись таким чином на вказані обставини, а також на те, що на даний час у нього відсутнє власне волевиявлення та фінансова можливість в подальшому користуватись змеленою ділянкою, яка є предметом договору оренди землі від 12.09.2005 року, позивач вимушений був звернутись з даним позовом до суду, в якому просив припинити укладений між ним та Дніпропетровською міською радою договір оренди землі шляхом його розірвання та зобов'язати Дніпропетровську міську раду прийняти від нього земельну ділянку, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером НОМЕР_1.
Заочним рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 28 квітня 2015 року позов ОСОБА_2 задоволено. Припинено договір оренди землі від 12 вересня 2005 року, укладений між ОСОБА_2 та Дніпропетровською міською радою шляхом його розірвання. Зобов'язано Дніпропетровську міську раду прийняти від ОСОБА_2 земельну ділянку, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 (Красногвардійський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером НОМЕР_1.
В апеляційній скарзі Дніпропетровська міська рада, посилаючись на допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, просила заочне рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 у повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість заочного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області вважає, що апеляційна скарга Дніпропетровської міської ради підлягає задоволенню, а заочне рішення суду першої інстанції - скасуванню з ухваленням по справі нового рішення, виходячи з наступного.
Припиняючи договір оренди землі, укладений 12 вересня 2005 року між ОСОБА_2 та Дніпропетровською міською радою, суд першої інстанції виходив з положень статті 141 ЗК України, якою передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та що на вимогу однієї із сторін за статтею 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди може бути розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Однак, з таким висновком суду погодитись не можливо, оскільки він зроблений поверхово та без належного з'ясування дійсних обставин по справі.
Так, згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
За пунктом 12.3, укладеного між сторонами договору оренди землі, дія договору припиняється у разі :
-закінчення строку, на який його було укладено ;
-придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом ;
-смерті фізичної особи-орендаря.
Згідно пункту 12.5 договору, дія договору також припиняється шляхом його розірвання за :
-взаємною згодою сторін ;
-рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Також пунктом 12.7 договору умовами розірвання договору в односторонньому порядку є рішення суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Таким чином, з огляду на викладене, а також на те, що на вимогу однієї сторони договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду з підстав визначених законом, зокрема статтею 32 Закону України Про оренду землі або договором, в яких серед підстав відсутність власного волевиявлення та фінансової можливості в подальшому користуватись земельною ділянкою - відсутні, але що не було прийнято до уваги судом першої інстанції при вирішенні спору по суті, як і те, що на спірній земельній ділянці, прийнятої позивачем в оренду за для користування розташованими на ній об'єктами нерухомого майна, подальша доля яких у зв'язку з припиненням спірного договору оренди не з'ясована, заочне рішення суду першої інстанції не може залишатись в силі і підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, 307, п.п. 1,3,4 ст. 309, ст.ст. 313 - 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Дніпровської міської ради задовольнити.
Заочне рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 28 квітня 2015 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради про припинення договору оренди землі - відмовити.
Стягнути зі ОСОБА_2 на користь Дніпровської міської ради понесені витрати по справі по оплаті судового збору у розмірі 1 600 гривень.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, але на нього може бути принесена касаційна скарга протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2017 |
Оприлюднено | 12.06.2018 |
Номер документу | 74487642 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Дніпропетровської області
Бараннік О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні