ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.06.2018 Справа № 905/716/18
Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.
при секретарі судового засідання Кошевій А.А.,
розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Сервісстар - 7» , м. Синельникове
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Мінова Україна» , с. Новоселидівка
про стягнення боргу у сумі 40309,40грн., штрафу у сумі 20154,70грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю;
від відповідача: ОСОБА_3 - адвокат
Суть спору: Позивач, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Сервісстар - 7» , м. Синельникове, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Мінова Україна» , с.Новоселидівка про стягнення боргу у сумі 40309,40грн., штрафу у сумі 20154,70грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем належним чином не виконані умови договору про надання робіт/послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобілів б/н від 02.10.2017 щодо здійснення оплати.
Ухвалою суду від 19.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/716/18; справу №905/716/18 вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
24.05.2018 через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання про залучення у справу третю особу - ОСОБА_4 у зв'язку з тим, що всі документи, акти та специфікації підписувались саме ОСОБА_4, який був директором ТОВ Мінова Україна , проте на теперішній час директором ТОВ Мінова Україна є ОСОБА_5. Зазначив також, що відповідно до довідки №23/05-18 від 22.05.2018 на територію ТОВ Мінова Україна автомобіль ЗАЗ 110247, 2004 року випуску (Таврія) з державними номерами АН 6236 ЕІ від ТОВ Сервісстар-7 не повернутий, вважає, що встановити чому не сплачено вчасно відповідачу за ремонт автомобіля та де знаходиться на теперішній час вищевказаний автомобіль не являється можливим. З огляду на вищевикладене, вважає, що рішення господарського суду у даній справі може вплинути на права чи обов'язки ОСОБА_4.
Представник позивача проти задоволення клопотання про залучення в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 заперечив.
Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Суд у задоволені клопотання відмовляє у зв'язку з тим, що вважає, що дане рішення у справі не вплине на права та обов'язки ОСОБА_4. Крім того, клопотання про залучення третьої особи подано відповідачем після першого судового засідання у справі, а клопотання про поновлення строку для залучення третьої особи не заявлялось.
У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву від 01.06.2018, в якому зазначив, що в матеріалах справи відсутні гарантійні зобов'язанні виконавця, які передбачені у п.7.6. спірного договору, крім того автомобіль ЗАЗ 110247, 2004 року випуску, реєстраційний номер АН 6236ЕІ до теперішнього часу перебуває в невідомому відповідачу місці.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.05.2018 по 24.05.2018, з 24.05.2018 по 04.06.2018.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.
02.10.2017 між ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Сервісстар - 7» (далі - Виконавець, позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Мінова Україна» (далі - ОСОБА_6, відповідач) укладений договір надання робіт/послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобілів б/н (далі - договір), згідно до якого ОСОБА_6 доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання надати ОСОБА_6 послуги з технічного обслуговування та/або ремонту наступних транспортних засобів чи їх складових частин:
- HONDA, 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1;
- ГАЗ 33023-414, 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2;
- ЗАЗ Lаnos SЕ 1.5, 2009 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3;
- ЗАЗ Lаnos SX 1.5, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4;
- Lаnos 1.5, 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_5;
- ЗАЗ 110247, 2004 року випуску, реєстраційний номер АН 6236ЕІ,
у тому числі з використанням запасних частин та матеріалів Виконавця.
Відповідно до п.п. 1.2.-1.4. договору, роботи/послуги, зазначені в п.1.1. Договору, спрямовані на підтримання транспортних засобів ОСОБА_6 в технічно справному стані, належному технічному вигляді та на виконання вимог нормативних актів щодо надійності, економічності, безпеки руху та екологічної безпеки.
Комплекс робіт/послуг з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів (далі - ТЗ) з встановленням запчастин і використанням супутніх товарів, необхідних при проведенні зазначених робіт/послуг, здійснюється на станції технічного обслуговування та ремонту автомобілів (далі - СТО) за адресою: м. Дніпро, площа Академіка Стародубова, 1.
ОСОБА_6 бере на себе зобов'язання прийняти й оплатити роботи /послуги, а також вартість використаних матеріалів (запасних частин) Виконавця в розмірі, строки та в порядку, що передбачені умовами цього Договору.
Згідно з п.п. 3.1.-3.2. договору, вартість робіт/послуг, витратних матеріалів та запасних частин розраховується за цінами Виконавця. ОСОБА_6 розраховується з Виконавцем за виконанні роботи/послуги шляхом оплати ним рахунку Виконавця протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання ОСОБА_7 виконаних робіт/наданих послуг.
Розрахунки між ОСОБА_7 здійснюються безготівковим шляхом на поточний рахунок вказаний Виконавцем (п.3.3. договору).
Розділом 2 договору сторони визначили Порядок виконання робіт/надання послуг.
Взаємовідносини Сторін та документообіг за даним договором здійснюються в наступному порядку:
п.п.2.1.1. ОСОБА_6 зобов'язаний доставити ТЗ на СТО для проведення визначеного комплексу робіт/послуг.
п.п.2.1.2. Після прибуття ТЗ Замовника на СТО Виконавця, Виконавець складає, а ОСОБА_6 підписує ОСОБА_6 приймання-передачі автомобіля на сервіс за встановленою на підприємстві Виконавця формою. ОСОБА_8 одночасно є заявкою ОСОБА_6, яка підтверджує звернення останнього на СТО для замовлення робіт/послуг.
п.п.2.1.3. Після оформлення належним чином ОСОБА_6 приймання-передачі автомобіля на сервіс, Виконавець складає ОСОБА_6 дефектації, в якому зазначається перелік необхідних робіт/послуг для відновлення справності або роботоздатності транспортного засобу чи його складових частин та орієнтовний перелік робіт/послуг, що ним замовляються. Акт дефектації обов'язково підписується ОСОБА_6 (його уповноваженим представником). Підписаний ОСОБА_6 дефектації є підставою для початку виконання робіт/надання послуг Виконавцем.
п.п.2.1.5. Після закінчення виконання робіт/надання послуг Виконавець складає ОСОБА_6 виконаних робіт/наданих послуг, в якому зазначається вартість виконаних робіт (послуг) та використаних запасних частин, матеріалів Виконавця, та виписує ОСОБА_6 рахунок на сплату робіт\послуг.
п.п.2.1.6. Акт виконаних робіт/наданих послуг має бути підписаний ОСОБА_6 в день його складання Виконавцем за умови прибуття ОСОБА_6 (його уповноваженого представника) на СТО Виконавця, у іншому випадку, негайно після отримання його ОСОБА_6 за місцезнаходженням його керівного органу (печатки) і повернутий на адресу Виконавця.
Відповідно до п.7.2. договору, у випадку прострочення виконання оплати ОСОБА_6 вартості виконаних за даним договором робіт/послуг останній сплачує Виконавцю штраф в розмірі 30 % від суми неоплачених робіт/послуг та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного стороною зобов'язання за кожний день прострочення. У випадку прострочення оплати ОСОБА_6 вартості виконаних за даним Договором наданих послуг більш ніж на 30 календарних днів ОСОБА_6 сплачує штраф в розмірі 50 % вартості неоплачених робіт/послуг та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного стороною зобов'язання за кожний день прострочення.
Згідно до специфікації № 1 до договору (додаток 1) загальна вартість використаних запасних частин та матеріалів становить 25165,00грн.
Згідно до специфікації № 2 до договору (додаток 2) загальна вартість використаних запасних частин та матеріалів становить 4349,40грн.
Відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України, ст.180 Господарського кодексу України Договір набирає чинності з дати підписання Договору та діє до 31.12.2018 року або до повного виконання зобов'язань ОСОБА_7 (в частині виконання зобов'язань ОСОБА_6 щодо здійснення розрахунків за надані послуги, виконані роботи) (п.5.1.договору).
Як вбачається з акту приймання-передачі автомобіля в ремонт, відповідач передав позивачу автомобіль марки ЗАЗ Таврия, державний реєстраційний номер АН 6236ЕІ, 2004 рік виписку. Як зазначено в акті, причиною ремонту є стук двигуна, несправна гальмівна система.
10.10.2017 та 11.10.2017 сторонами були підписані акти виконаних робіт/наданих послуг №1/21 та №1/22 до договору, в загальній сумі 40309,40грн. В актах зазначено, що послуги надані у повному обсязі та відповідають домовленістю сторін, сторони підтверджують, що не мають претензій одна до одної щодо об'єму, якості, ціни та строків виконання робіт.
Вищезазначені акти підписані повноважними представниками сторін та скріплені печатками підприємств без заперечень, претензій стосовно наданих робіт/послуг не складались, іншого відповідачем не доведено.
Позивач надав суду рахунки - фактури №СФ-0000026 від 10.10.2017 та №СФ-0000027 від 11.10.2017 на загальну суму 40309,40грн.
Таким чином, на виконання Договору позивачем було надано відповідачу послуги на суму 40309,40грн.
Частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення , в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
ОСОБА_8 також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності зі ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до п. 4 Розділу V Правил надання послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2014 № 615, після надання послуг і прийняття виконаних робіт з урахуванням їх відповідності умовам договору замовник повністю оплачує роботи за умовами договору.
Відповідно до п. 1 Розділу V Правил надання послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2014 № 615, порядок оплати послуг з технічного обслуговування та ремонту КТЗ визначається договором.
Відповідно до п.3.2. договору, ОСОБА_6 розраховується з Виконавцем за виконанні роботи/послуги шляхом оплати ним рахунку Виконавця протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання ОСОБА_7 виконаних робіт/наданих послуг.
З огляду на те, що позивачем надані послуги згідно актів виконання робіт/надання послуг №1/21 від 10.10.2017 та №1/22 від 11.10.2017 в загальній сумі 40309,40грн., строк виконання зобов'язання за договором настав, проте, в порушення умов договору, відповідач оплату не здійснив, тому суд задовольняє позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 40309,40грн.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.
Строк здійснення оплати за договором сторони визначили протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання сторонами акту виконаних робіт/наданих послуг, тому наявність або відсутність гарантійних зобов'язань не може бути підставами для невиконання відповідачем своїх зобов'язань щодо здійснення оплати за надані позивачем послуги, при цьому відповідач не довів належними доказами факт неякісного надання позивачем послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобіля.
Судом не приймається до уваги твердження відповідача, що автомобіль ЗАЗ 110247, 2004 року випуску, реєстраційний номер АН 6236ЕІ до теперішнього часу перебуває в невідомому відповідачу місці, оскільки це не спростовує факту наявності заборгованості відповідача перед позивачем.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача 50% штрафу у сумі 20154,70грн., суд зазначає наступне.
У разі порушення зобов'язання за приписами статті 611 ЦК України настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
У відповідності до частини 4 статті 213 ГК України штраф, як різновид неустойки може бути встановлений договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.7.2. договору, у випадку прострочення оплати ОСОБА_6 вартості виконаних за даним Договором наданих послуг більш ніж на 30 календарних днів ОСОБА_6 сплачує штраф в розмірі 50 % вартості неоплачених робіт/послуг та пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного стороною зобов'язання за кожний день прострочення.
Позивач заявив до стягнення штраф в розмірі 50% вартості неоплачених робіт/послуг від суми заборгованості (40309,40грн) в сумі 20154,70грн.
Оскільки прострочення оплати замовником вартості виконаних за договором наданих послуг більш ніж на 30 календарних днів, позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу у сумі 20154,70грн. підлягають задоволенню.
Судовий збір згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 165, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Сервісстар - 7» , м. Синельникове до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Мінова Україна» , с. Новоселидівка про стягнення боргу у сумі 40309,40грн., штрафу у сумі 20154,70грн., задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Мінова Україна» (85610, Донецька область, Мар'їнський район, с. Новоселидівка, код ЄДРПОУ 35833631) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Сервісстар - 7» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Шевченко, 59; код ЄДРПОУ 40657996) борг у сумі 40309,40грн., штраф у сумі 20154,70грн., витрати на оплату судового збору в розмірі 1762,00грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (п.8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні 04.06.2018 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складено та підписано 07.06.2018.
Суддя Г.Є. Курило
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2018 |
Оприлюднено | 11.06.2018 |
Номер документу | 74507205 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Г.Є. Курило
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні