30.05.2018
ЄУН 389/2754/17
Провадження 2/389/1057/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2018 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
в складі:
головуючого судді Українського В.В.
при секретарі Данильчук Л.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю РОС АГРО про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до ТОВ РОС АГРО , в якому просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер № 3522284200:02:000:0117, укладений між ОСОБА_3 та СВ ЗАТ РОС АГРО зареєстрований відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 19.09.2017, номер запису про інше речове право 22413240.
Вимоги обґрунтувала тим, що відповідно до державного акту про право приватної власності на землю серії ІІ-КР № 016424, має у власності земельну ділянку, кадастровий номер 3522284200:02:000:0117 розташовану на території Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області.
21.08.2008 вона уклала договір оренди вказаної земельної ділянки із СВ ЗАТ Рос Агро строком на 5 років. До сплину строку договору відповідач ніяких пропозицій щодо його поновлення не надсилав позивачеві, не узгоджував розмір орендної плати в зв'язку з індексацією та інфляцією. Позивач звернулася до суду із вимогою про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння. Тоді дізналася, що існує ще один договорі оренди її земельної ділянки, укладений в травні 2017 року. Стверджує, що нею особисто вказаний договорі не підписувався, так як вона дуже часто хворіє, потребує стороннього догляду та не може писати. Крім того, стверджує, що договір оренди землі укладений вже після відкриття провадження за її позовною заявою про витребування земельної ділянки від чужого незаконного володіння, що також виключає її участь в укладенні спірного договору оренди землі. В зв'язку з тим, що договір оренди землі укладається в обов'язковому порядку в письмовій формі та вважається вчиненим з моменту підписання договору, просить визнати його недійсним.
Представник позивача в ході судового розгляду позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позові, просить задовольнити вимоги позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вказала, що в 2010 році відбулася реорганізація СВ ЗАТ Рос Агро шляхом перетворення у ТОВ РОС АГРО . У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи. Таким чином, до відповідача перейшли всі права та обов'язки за договором оренди земельної ділянки кадастровий номер 3522284200:02:000:0117.
Відповідно до п. 37 вказаного договору дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. У разі неповідомлення орендаря про намір розірвати договір оренди, даний договір вважається пролонгованим (укладеним) на той самий строк. Відповідно до ч.6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих умовах, які були передбачені договором. Окрім того, в травні 2017 року позивач виявила бажання укласти з відповідачем новий договір оренди землі та доручила орендарю здійснювати усі необхідні дії, пов'язані з державною реєстрацією речового права оренди.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим законом випадках.
Частиною 3 статті 13 ЦПК України передбачено, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно частини 5 статті 13 ЦПК України суд, зберігаючи обективність та неупередженість, роз'яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їх процесуальні права та обов'язки, наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій.
Обов'язок доказування відповідно зі статтею 12 ЦПК покладений на сторони у справі. Крім того, відповідно зі статтею 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 4,0266 га, з кадастровим номером 3522284200:02:000:0117, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Мошоринської сільської ради. Документ, що посвідчує право - Державний акт від 16 серпня 2012 року серії ІІ-КР 016424 (а.с.7-9).
21.08.2008 між ОСОБА_3 та СВ ЗАТ Рос Агро укладений договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 3522284200:02:000:0117 розташованій на території Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області строком на 5 років, зареєстрований 19.11.2008 в Знам'янському м/р відділу КРФ ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України за № 040837100.
Пунктом 8 договору оренди землі визначено, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
У пункті 37 договору вказано, що дія договру припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку втсановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом. В разі неповідомлення орендаря про намір розірвати договір оренди, даний договір оренди вважається пролонгованим (укладеним) на той самий строк.
Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, свідчить про те, що Сільськогосподарське виробниче закрите акціонерне товариство РОС АГРО на виконання рішення загальних зборів акціонерів товариства від 06 серпня 2010 року було реорганізовнао шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю РОС АГРО . 05 квітня 2011 року здійснено державну реєстрацію ТОВ РОС АГРО .
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстрацію іншого речового права, приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_4 зареєстроване інше речове право за номером запису 22413240 - право оренди земельної ділянки кадастровий номер 3522284200:02:000:0117 відповідно до договору оренди від 19.09.2017.
Згідно з наданою копією договору оренди земельної ділянки, який зареєстрований за номером запису 22413240, дата його укладення не вказана, договір укладений на 10 років.
Відповідно до ст.ст. 208, 210 ЦК України передбачено, що правочини між фізичною та юридичною особою вчиняються у письмовій формі і правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених Законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно ст.1 Закону України Про оренду землі оренда - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За змістом ст. ст. 16, 18, 19 вказаного Закону договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації у порядку, встановленому законом. Строк дії договору оренди визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Правочини можуть вчинятися в усній або письмовій формі (ч. 1 ст. 205 ЦК України ).
Згідно з положеннями ч.2 ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Отже, підпис є обов'язковим реквізитом правочину, вчиненого в письмовій формі. Наявність підписів підтверджує наміри учасників правочину, забезпечує їх ідентифікацію та цілісність документа, в якому втілюється правочин.
Частиною 1 ст.14 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди укладається у письмовій формі.
Відповідно до наданих в судове засідань довідок, виписок із медичної карти стаціонарного хворого, виписних епікризів встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з травня 2015 року проходила періодичні лікування у неврологічному відділенні КЗ Знам'янська міська лікарня імені ОСОБА_5 . Останній раз проходила лікування з 20.03.2017 по 29.03.2017 з діагнозм - ДЕ ІІ ст. змішаного ґенезу з недостатнісю кровообігу в ВББ. Вестибуло-атактичний та церебрастенічний синдроми. Наслідки геморагічного інсульту в басейні правої СМА. Лівобічний геміпарез. Порушення функції рухів та ходьби. ІХС, ФП, постійна форма. Атеросклеротичний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба ІІІ ступеня, ГЛЖ ст.2, р.4 СН ІІ А ст. ФК ІІІ. Знаходилася на лікуванні в неврологічному відділенні Знам'янської ЦРЛ з 17.10.2017 по 28.10.2017 з гострим порушенням мозкового кровообігу.
Крім того, в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_3 не може писати, пересувається за допомогою інших людей. На запитання як її звати, ім'я та прізвище не назвала. Частково розуміє звернення до неї, вимова та мова не чіткі. Також судом намагалися бути відібрані зразки підпису від позивача для проведення почеркознавчої експертизи , але позивач в судовому засіданні так і не змогла виконати свій підпис власноруч .
Таким чином, хвороба ОСОБА_6 виключає можливість підписання нею спірного договору оренди землі, а також виключає її волевиявлення на реальне настання правових наслідків.
Відповідно до положень ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ст.236 ЦК України, правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
На відсутність бажання, наміру продовжувати договір оренди земельної ділянки свідчить і позовна заява ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю РОС АГРО про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, подана до суду 22.08.2017.В заяві позивач вказувала, що нещодавно дізналася, що ТОВ РОС АГРО без її відома продовжує використовувати її земельну ділянку, замовило технічну документацію на землю та має намір і в подальшому використовувати її земельну ділянку.
Доводи відповідача про продовження користування земельною ділянкою та пролонгації договору відповідно до ч.6 ст. 33 ЗУ Про оренду землі , а також надання позивачем відповідно до прикінцевих положень договору доручення орендарю здійснити усі необхідні дії в тому числі від її імені, пов'язані з державною реєстрацією речового права оренди, яке виникло на підставі договору, перереєстрацію договору, державною реєстрацією обмеження права власності, не приймаються судом як доказ підписання орендарем нового договору оренди землі. В зв'язку з визнанням недійним договору оренди землі, не є доцільним розгляд питання про його пролонгацію та надання доручення на вчинення конкретних дій за договором.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати понесені позивачем підлягають стягненню з відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 259,263,265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю РОС АГРО про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки кадастровий номер № 3522284200:02:000:0117, укладений між ОСОБА_3 та СВ ЗАТ РОС АГРО зареєстрований відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 19.09.2017, номер запису про інше речове право 22413240.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю РОС АГРО на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень та витрати, пов'язані з наданням правової допомоги в розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень, всього стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю РОС АГРО на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 5640 (п'ять тисяч шістсот сорок) гривень.
ОСОБА_3 проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1.
Товариство з обмеженою відповідальністю РОС АГРО розтаован за адресою Кіровоградська область Кіровоградський район с. Вишняківка вул.. Молодіжна, 30 - б, код ЄДРПОУ 31308597.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07.06.2018.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_7
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2018 |
Оприлюднено | 12.06.2018 |
Номер документу | 74525881 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні