ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
08.06.2018Справа № 910/3908/18 Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О., розглянувши в спрощеному провадженні справу
За позовом доПублічного акціонерного товариства " Райффайзен Банк Аваль" Товариства з обмеженою відповідальністю "Гіаліт Маркєт" про стягнення 264 813, 07 грн. Суддя Підченко Ю.О. Без повідомлення (виклику) учасників справи ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гіаліт Маркєт" (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором про надання овердрафту № 015/89811/0336692 від 22.12.2016, в сумі 264 813, 07 грн., у тому числі: заборгованості за овердрафтом - 255 798, 38 грн., заборгованості по відсоткам - 8 698, 15 грн. та пені за несвоєчасну сплату відсотків - 316, 54 грн. у зв'язку із невиконанням відповідачем зобов'язання щодо погашення заборгованості за овердрафтом та сплати процентів у встановлений договором строк.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.04.2018 вирішено розглядати справу № 910/3908/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Суд також враховує положення частини 1 статті 6 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод" 04.11.1950 року про право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
22 грудня 2016 року між Публічним акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" (надалі за договором - Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Гіаліт Маркєт" (надалі за договором - Позичальник) було укладено договір про надання овердрафту № 015/89811/0336692 (надалі - Договір), відповідно до умов якого ( п. 1.1. Договору) Кредитор на умовах договору надає Позичальнику протягом строку доступності овердрафту можливість використання овердрафту з поточного рахунку в межах поточного ліміту.
Відповідно до умов п. п. 1.3., 1.4. Договору, максимальний ліміт овердрафту в сумі 900 000,00 грн. На дату укладення договору поточний ліміт становив 300 000,00 грн.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що проценти за користування Овердрафтом розраховуються на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 21 % річних. З дати скасування Максимального ліміту та Поточного ліміту з підстав, визначених в пунктах 8.2. та 8.3. кредитного договору, проценти за користування кредитною заборгованістю розраховуються на основі фіксованої ставки в розмірі 40,00% річних.
Відповідно до п. 4.4. Договору, Позичальник зобов'язаний сплачувати проценти за користування Овердрафтом/ Кредитною заборгованістю щомісяця в дату сплати процентів, та остаточно, при погашенні Овердрафту/ Кредитної заборгованості з дотриманням порядку, передбаченого пунктом 4.9 Договору, та з врахуванням наступних періодів:
- в першому календарному місяці користування Овердрафтом/ Кредитною заборгованістю - за період з дня надання Овердрафту/ виникнення Кредитної заборгованості по день, що передує календарному дню дати сплати процентів;
- в наступних календарних місяцях - за період з календарного дня дати сплати процентів попереднього місяця (включно) по день, що передує календарному дню дати сплати процентів;
- в останній календарний місяць - за період з календарного дня дати сплати процентів попереднього календарного місяця (включно) по день, що передує даті повного погашення Овердрафту/ Кредитної заборгованості.
Згідно п. 4.9. Договору, для сплати процентів за користування Овердрафтом/ Кредитною заборгованістю Позичальник зобов'язується на кінець останнього Банківського дня, що передує даті сплати процентів, підтримувати залишок коштів на Поточному рахунку або наявність невикористаної частини Поточного ліміту в сумі, достатній для сплати процентів. Якщо календарний день дати сплати процентів у поточному місяці відсутній, Позичальник зобов'язаний забезпечити наявність коштів на Поточному рахунку або наявність невикористаної частини Ліміту Овердрафту на кінець останнього Банківського дня поточного місяця. При настанні строку сплати процентів за користування Овердрафтом/ Кредитною заборгованістю Кредитор здійснює договірне списання суми, належної до сплати Позичальником у відповідному місяці, з Поточного рахунку, згідно пункту 5.3 Договору. При відсутності коштів на Поточному рахунку протягом строку доступності Овердрафту Кредитор здійснює договірне списання коштів за рахунок невикористаного Поточного ліміту.
Відповідно до п. 5.2. Договору погашення овердрафту відбувається за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок позивальника. Овердрафт є погашеним у випадку відсутності на поточному рахунку дебетового сальдо. Погашення кредитної заборгованості здійснюється за рахунок будь-яких коштів позичальника які надходять на поточний рахунок позичальника.
Відповідно до п. п. д) та 3) п. 6.2 статті 6 Звітність та інформування кредитного договору позичальник зобов'язаний письмово повідомляти Банк/Кредитора про будь-які зміни у юридичному стані та фінансово/господарській діяльності позичальника в строк що не перевищує 10 (десяти) календарних днів з дати настання таких обставин, в тому числі про зміну, структури власності Позичальника та/або інформації про кінцевих бенефіціарних власників та зміну місцезнаходження/адреси реєстрації, фактичного місця знаходження Позичальника, його контактних реквізитів.
Відповідно до п.п.8.2.8. п.8.2 статті 8 Скасування максимального та поточного лімітів. Дострокове погашення овердрафту Договору, дострокове повернення Овердрафту, а саме скасування Максимального та Поточного лімітів, при порушенні зобов'язань, встановлених пунктом 1.12 та статтями 3,6,7 кредитного договору.
Підпунктами 8.3.1. та 8.3.2 п.8.3. Договору встановлені наступні обставини для скасування Максимального та Поточного ліміту:
- перевищення Позичальником наявності Максимального строку безперервного дебетового сальдо;
- порушення Позичальником строків сплати процентів за користування Овердрафтом
на 60 (шістдесят) календарних днів та більше.
Пунктом 8.4. Договору визначено, що якщо Кредитор вирішив скористатися правами, визначеними у підпунктах 8.1.1 та/або 8.1.2 пункту 8.1 Договору, з підстав, зазначених у пункті 8.2 Договору, він повідомляє про це Позичальника шляхом направлення письмового повідомлення. У цьому разі зобов'язання Кредитора є припиненими, а Максимальний ліміт та Поточний ліміт скасованими або встановленими в розмірі фактичної заборгованості Позичальника з дати, що зазначена на квитанції, яка надається Кредитору відділенням зв'язку при відправленні повідомлення. Позичальник зобов'язаний виконати вимогу, зазначену в письмовому повідомленні Кредитора, і здійснити Погашення заборгованості негайно, але не пізніше тридцятого календарного дня з дня направлення Кредитором Позичальнику відповідного повідомлення (якщо у відповідному повідомленні не зазначений менший строк). У разі невиконання Позичальником зазначеної вимоги. Кредитор має право звернути стягнення за Договором забезпечення, пред'явити вимогу Позичальнику/Поручителям та вжити Інші заходи для стягнення заборгованості Позичальника за Договором що не суперечать законодавству України.
Пунктом 8.8 Договору встановлено, що з дати скасування максимального ліміту до повного погашення кредитної заборгованості позичальник сплачує проценти в розмірі 40,0%, які нараховуються кредитором щомісячно на суму кредитної заборгованості, з урахуванням періодів, визначених пунктом 4.4. кредитного договору.
Судом досліджені правові норми, які підлягають застосуванню у спірних відносинах сторін. Так, за своєю правовою природою договір, укладений між сторонами є кредитним договором. Сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаного виду Договору, а тому відповідно до вимог ст. ст. 205, 638, 1048, 1049, 1054 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та ст. ст. 179, 180 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), він вважається укладеним.
Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Позивач, з посиланням на відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 13.12.2017 вказує на те, що 22.11.2017 відбулася державна реєстрація змін до установчих документів відповідача шляхом зміни складу засновників та керівника підприємства, а також зміни адреси реєстрації та місцезнаходження.
Зокрема, позивач вказує на ті обставини, що на момент укладення Договору у відповідача було 2 власника - громадянин Вірменії ОСОБА_1 (50% Установчого фонду) і громадянка України ОСОБА_2 (50% Установчого фонду) (ІПН НОМЕР_1). З 22.11.2017 засновниками ОСОБА_3 - 50% Установчого фонду та ОСОБА_4. Азербайджан - 50% Установчого фонду. З 22.11.2017 директором відповідача замість ОСОБА_1 зареєстровано ОСОБА_3. Місцезнаходження відповідача на момент укладення Договору було АДРЕСА_1 та з 22.11.2017 року змінено місцезнаходження на інше - АДРЕСА_2.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи повідомлення вих. № 152-1-1/2028 від 08.12.2017 року позивач, на виконання п. 8.4 Договору повідомив відповідача про скасування Максимального та Поточного лімітів по Договору.
Таким чином, зобов'язання позивача, як Кредитора за Договором, вважаються припиненими, а відповідач зобов'язаний виконати вимогу позивача та повернути овердрафт та сплатити проценти за користування овердрафтом.
Так, як вбачається з наданого позивачем розрахунку, станом на 19.03.2018 відповідач має заборгованість за овердрафтом в сумі 255 798,38 грн. та по процентам в сумі 8 698,15 грн. Доказів погашення зазначеної заборгованості за відповідачем суду не надано та поданий позивачем розрахунок заборгованості відповідачем не спростовано.
Частиною 1 ст. 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1. ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Статтями 525, 526 ЦК України, що кореспондуються за змістом з положеннями ст. 193 ГК України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача за захистом яких він звернувся до суду порушено відповідачем і тому вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за овердрафтом в сумі 255 798,38 грн. та процентам в сумі 8 698,15 грн. за договором про надання овердрафту № 015/89811/0336692 від 22.12.2016 є обґрунтованими та позов у зазначеній частині вимог підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).
Пунктом п. 11.2 Договору позичальник на вимогу кредитора сплачує за кожен календарний день прострочення виконання будь-яких грошових зобов'язань за договором - пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, від суми прострочення платежу за кожен календарний день прострочення. Розрахунок пені здійснюється починаючи з наступного календарного дня після дати, коли відповідне грошове зобов'язання мало бути виконаним, і по день виконання позичальником простроченого зобов'язання включно.
Так, на підставі зазначеної умови Договору, позивачем нараховано 316,54 грн. пені за простроченими процентами за період з 07.12.2017 по 19.03.2018.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені за простроченою кредитною заборгованістю та за простроченими процентами, нарахованих у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором про надання овердрафту № 015/89811/0336692 від 22.12.2016, суд приходить до висновку, що він відповідає умовам Договору та вимогам Закону, а тому позов в частині стягнення з відповідача на користь позивача 316,54 пені за простроченими процентами підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 165, 178, 202, 232, 233, 237, п. 2. ч. 5. ст. 238, 240, 241, 247, ч. 1. ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гіаліт Маркєт" (01103, м. Київ, вул. Німанська, 2, код ЄДРПОУ 39738783) на користь Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 9, код ЄДРПОУ 23876031) заборгованість за овердрафтом 255 798 грн. 38 коп., 8 698 грн. 15 коп. заборгованості по відсоткам, 316 грн. 54 коп. пені за несвоєчасну сплату відсотків та 3 972 грн. 20 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Згідно з п. п. 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 08.06.2018 року.
Суддя Ю.О. Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2018 |
Оприлюднено | 12.06.2018 |
Номер документу | 74537968 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні