ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
29.05.2018Справа №910/2067/18 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алекс Консалтинг Груп"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трайвер"
про стягнення 38 400,00 грн.
Суддя І.І. Борисенко
Представники сторін:
від позивача - не з`явився
від відповідача - не з`явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва із вказаною позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трайвер" про стягнення 38 400,00 грн., з яких: 24 000,00 грн. грн. сума основного боргу, 14 400,00 грн. штраф.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання бухгалтерських послуг №01/10/16-1Ю від 01.10.2016.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.02.2018 відкрито провадження у справі №910/2067/18 ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено розгляд справи на 12.04.2018.
12.04.2018 розгляд справи не відбувся в зв'язку із перебуванням судді І.І. Борисенко на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.04.2018 в зв'язку з тим, що 23.04.2018 суддя вийшов з лікарняного суд призначає розгляд справи на 29.05.2018.
Судом також враховано, що відповідно до п. 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
В судове засідання 29.05.2018 представники сторін не з'явились, відповідач та позивач не повідомили суд про причини неявки в судове засідання, проте були повідомлені належним чином про час, дату та місце судового засідання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, а неявка представників сторін не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01.10.2016 між Товарисвом з обмеженою відповідальністю "Алекс Консалтинг Груп" (далі - позивач, виконавець) та Товарисвом з обмеженою відповідальністю Трайвер (далі - відпвідач, замовник) було укладено договір про надання бухгалтерських послуг №01/10/16-1Ю (далі - договір).
Відповідно до п. 2.1. договору в порядку та на умовах визначених цим договором виконавець зобов'язується за завданням замовника надати йому послуги з ведення бухгалтерського обліку господарської діяльності замовника в обсязі передбаченому додатком №1, який є невід`ємною частиною цього договору (далі - послуг), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити послуги виконавця.
Згідно з п. 4.1. договору сторони погодились, що обсяг (кошторис) послуг які надаються замовнику за цим договором розраховується окремо за кожен звітний період. Звітним період за даним договором є місяць, який збігається з календарним місяцем, якщо інший період не зазначено у додатках до цього договору.
Вартість послуг за цим договором визначається, виходячи з діючих цін, що зазначені в додатку №1 до цього договору (п. 5.1. договору).
Відповідно до п. 5.3 договору послуги виконавця оплачуються замовником за кожен звітній період. Загальна вартість послуг виконавця у звітньому періоді визначається в залежності від об'єкту наданих замовнику за цей період послуг та зазначається в акті прийому-передачі наданих послуг, який формується виконавцем за результатами завершення звітного періоду.
За перший звітній період надання послуг, з дати підписання цього договору, розмір абонентської плати визначається відповідно до тарифного плану передбаченого в додатку №1 до цього договору, на підставі інформації наданої замовником. Абоненська плата за перший місяць надання послуг сплачується замовником в момент укладання цього договору, на підставі рахунку-фактури виставленого виконавцем (п. 5.5. договору).
Абонентська плата за кожен звітній період сплачується виконавцем в порядку передоплати, до 10 (десятого) числа поточного звітнього місяця, в розмірі вартості послуг, що визначена в акті прийому-передачі наданих послуг за попередній звітній період, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця (п. 5.7. договору).
Згідно з п. 5.8. договору загальний обсяг та вартість послуг виконавця, які були надані у звітньому періоді, визначається в акті прийому-передачі надання послуг і сплачується виконавцем до 10 (десятого) числа місяця наступного за звітнім, шляхом перерахуваня грошових коштів на поточний рахунок виконавця, з вирахуванням оплаченої у відповідному періоді абонентської плати.
Відповідно до п. 7.1. договору прийом-передача наданих за цим договором послуг здійснюється сторонами по закінченю кожного календарного звітнього місяця за актом прийому-передачі наданих послуг та актом прийому-передачі наданих додаткових послуг.
Акт прийому-передачі наданих послуг складається виконавцем в останній робочий день кожного звітнього місяця. По завершенні кожного звітного періоду, до 5 (п'ятого) числа місяця наступного за звітнім, замовник зобов'язаний самостійно отримувати у виконавця рахунки, акт прийому-передачі наданих послуг за звітність (п.7.2. договору).
Замовник до 10 (десятого) числа місця наступного за звітним розглядає результати виконаної роботи та повертає виконавцю підписаний акт прийому-передачі наданих послуг. Акт прийому-передачі наданих послуг повертається виконавцю шляхом направлення листа з описом та повідомлення про вручення за адресою місцезнаходження виконавця або передається уповноваженому працівнику виконавцю (п. 7.3. договору).
У випадку, якщо замовник не отримав у виконавця рахунок та акт прийому-передачі наданих послуг до 5 (п'ятого) числа місяця наступного за звітнім, послуги, що визначені відповідному акті прийому-передачі наданих послуг, вважається прийнятими замовником та підлягають оплаті у визначені договором строки (п. 7.6. договору).
Відповіно до п. 8.2.1. договору обов'язком замовника є оплачувати послуги виконавця в розмірах та строки, що визначені в цьому договорі, а також додаткових угодах до нього.
Проте, відповідач в порушення умов п. 7.2. договору про надання бухгалтерських послуг не звернувся до позивача за отриманням актів наданих послуг за відповідний період. У зв'язку з цим, згідно з п. 7.6. договору послуги, що визначені у відповідному акті прийому-передачі наданих послуг, вважається прийнятними відповідачем та підлягають оплаті у визначений договором строки.
Матеріалами справи доведено, що у відповідності до умов договору, за період з 01.10.2016 по 01.02.2018 виконавець ( позивач) надав послуги замовнику (відповідачу) на загальну суму 30 800,00 грн. Замовник в свою чергу оплатив надані послуги за вказаний період, у загальному розмірі 6 800,00 грн.
Так, Замовник оплатив наданні послуги у жовтні 2016 року в розмірі 800,00 грн., послуги надані в листопаді 2016 року в розмірі 2 000,00 грн., послуги надані в грудні 2016 року в розмірі 2 000,00 грн., послуги надані в червні 2017 року в розмірі 2 000,00 грн.
Таким чином, станом на 01.02.2018 заборгованість відповідача перед позивачем, щодо оплати послуг за бухгалтерське обслуговування та консультування складає 24 000,00 грн.
Згідно з п. 9.17 договору при простроченні оплати послуг за цим договором більше ніж на двадцять днів виконавець має право додатково стягнути із замовника штраф у розмірі 50 (п'ятдесят) відсотків від загальної суми заборгованості, за кожен неоплачений звітній місяць наданих послуг.
Відповідно до п. 9.18 договору у разі порушення замовником строків оплати послуг за цим договором, виконавець залишає за собою право призупинити надання послуг до повної оплати заборгованості, включаючи розмір пені та штрафу, при цьому виконавець не несе відповідальності за всі нараховані замовнику штрафні санкції.
Згідно з п. 13.3 договору надання послуг, що передбачені цим договором може бути призупиненим за ініціативою виконавця у разі: а) не виконання замовником зобов'язань по оплаті наданих виконавцем послуг в порядку визначеному цим договором. б) надання замовником інформації і документів, необхідних для виконання виконавцем своїх зобов'язань за цим договором. в) створення замовником умов, що перешкоджають виконанню виконавцем прийнятих за договором зобов'язань.
У зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить стягнути з відповідача 24 000,00 грн. основного боргу та 14 400,00 грн. штрафу.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст.526 Цивільного кодексу України та ч.1 ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
25.01.2018 позивач направив за адресою місцезнаходженням відповідача повідомлення про призупинення надання послуг за договором №01/10/16-1Ю. Вказаним листом позивач повідомив відповідача, що у зв'язку із невиконанням останнім зобов'язань по оплаті наданих послуг, надання послуг призупинено з 01.02.2018 до повного погашення боргу. Однак, станом на 07.02.2018 відповідачем не вжито жодних заходів по виконанню своїх зобов'язань, борг залишився несплаченим.
Договором встановлено строків здійснення оплати за надані послуги.
Відповідно до п. 7.1. договору прийом-передача наданих за цим договором послуг здійснюється сторонами по закінченю кожного календарного звітнього місяця за актом прийому-передачі наданих послуг та актом прийому-передачі наданих додаткових послуг.
Акт прийому-передачі наданих послуг складається виконавцем в останній робочий день кожного звітнього місяця. По завершенні кожного звітного періоду, до 5 (п'ятого) числа місяця наступного за звітнім, замовник зобов'язаний самостійно отримувати у виконавця рахунки, акт прийому-передачі наданих послуг за звітність (п.7.2. договору).
Замовник до 10 (десятого) числа місця наступного за звітним розглядає результати виконаної роботи та повертає виконавцю підписаний акт прийому-передачі наданих послуг. Акт прийому-передачі наданих послуг повертається виконавцю шляхом направлення листа з описом та повідомлення про вручення за адресою місцезнаходження виконавця або передається уповноваженому працівнику виконавцю (п. 7.3. договору).
У випадку, якщо замовник не отримав у виконавця рахунок та акт прийому-передачі наданих послуг до 5 (п'ятого) числа місяця наступного за звітнім, послуги, що визначені відповідному акті прийому-передачі наданих послуг, вважається прийнятими замовником та підлягають оплаті у визначені договором строки (п. 7.6. договору).
Відповіно до п. 8.2.1. договору обов'язком замовника є оплачувати послуги виконавця в розмірах та строки, що визначені в цьому договорі, а також додаткових угодах до нього.
Судом встановлено, що вимога про сплату вартості послуг згідно з Актом надання послуг була викладена позивачем у листі від 25.01.2018, однак відповідач оплату вартості наданих послуг не здійснив.
Відповідачем не додано до матеріалів справи доказів сплати заборгованості за надані послуги, так само не надано доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності заборгованості за надані послуги.
З огляду на викладене суд вважає доведеними позовні вимоги позивача щодо стягнення заборгованості за надані послуги в сумі 24 000,00 грн. та приходить до висновку про можливість їх задоволення.
Щодо вимоги позивача про стягнення 14 500,00 грн. 50 % штрафу, суд зазначає наступне.
Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами справи підтверджується що відповідач, в порушення умов договору, у визначені строки оплату за надані послуги не провів, а отже є таким, що прострочив виконання зобов'язання.
Пунктом 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Частина 2 ст. 551 Цивільного кодексу України визначає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Сторони можуть домовитись про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків передбачених законом.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Право встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафу надано сторонам частиною четвертою статті 231 Господарського кодексу України.
Так, розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 Господарського кодексу України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно ч. 4 ст. 213 Господарського кодексу України, штраф як різновид неустойки, може бути встановлений договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Отже, пеня і штраф є різновидами неустойки, які не можна ототожнювати.
Згідно з п. 9.17 договору при простроченні оплати послуг за цим договором більше ніж на двадцять днів виконавець має право додатково стягнути із замовника штраф у розмірі 50 (п'ятдесят) відсотків від загальної суми заборгованості, за кожен неоплачений звітній місяць наданих послуг.
Оскільки, матеріали справи свідчать, що має місце прострочення оплати за надані послуги, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача про стягнення з відповідача суми штрафу в розмірі 14 500,00 грн.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трайвер" (01013, м. Київ, вул. Промислова, буд. 3-Г, офіс 205, код ЄДРПОУ 40740104) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКС КОНСАЛТИНГ ГРУП" (03039 м. Київ, провулок Руслана Лужевського, буд 14, код ЄДРПОУ 40740104) основну заборгованість у сумі 24 000 (двадцять чотири тисячі) грн. 00 коп., штрафу в сумі 14 400 (чотирнадцять тисяч чотириста) та витрати по сплаті судового збору в сумі 1 762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України
Повне рішення складено 07.06.2018
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2018 |
Оприлюднено | 11.06.2018 |
Номер документу | 74569673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні