ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
11 червня 2018 року м. Харків Справа № 913/268/18
Провадження №14/913/268/18
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 31.05.2018
за позовом Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку , м. Київ
до відповідача Приватного підприємства Луганська бісквітна фабрика , м. Луганськ
про стягнення 124821 грн. 47 коп.
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський банк розвитку звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою, в якій просить стягнути з Приватного підприємства Луганська бісквітна фабрика заборгованість за Договором про надання овердрафту №МSВКОВ1.87458.010 від 24.05.2013 в загальному розмірі 124821 грн. 47 коп., з яких:
- 45252 грн. 55 коп. - заборгованість по тілу кредиту;
- 79564 грн. 04 коп. - заборгованість за процентами;
- 4 грн. 88 коп. - заборгованість за пенею.
Позивач просить суд розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження, а також просить відстрочити оплату судового збору в сумі 1872 грн. 32 коп. за подання даної позовної заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між сторонами Договору про надання овердрафту №МSВКОВ1.87458.010 від 24.05.2013. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань по своєчасному погашенню кредиту та нарахованим процентам за Договором про надання овердрафту №МSВКОВ1.87458.010 від 24.05.2013, станом на 22.03.2018 у Приватного підприємства Луганська бісквітна фабрика утворилась заборгованість перед Публічним акціонерним товариством Всеукраїнський банк розвитку в сумі 124821 грн. 47 коп., в т.ч. 45252 грн. 55 коп. - заборгованість по тілу кредиту, 79564 грн. 04 коп. - заборгованість за процентами, 4 грн. 88 коп. - заборгованість за пенею.
Також, в позовній заяві позивач зазначив, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 21.12.2015 №914 Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку , виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 22.12.2015 року №234 Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку та делегування повноважень ліквідатора банку , згідно з яким розпочато процедуру ліквідації, призначено уповноважену особу Фонду та делеговану їй всі повноваження ліквідатора в Публічному акціонерному товаристві Всеукраїнський банк розвитку з 23 грудня 2015 року.
Відповідно до наказу №441 від 22.12.2015 Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку та делегування повноважень ліквідатора банку , до виконання повноважень уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський Банк Розвитку приступив Міхно Сергій Семенович терміном на два роки з 23.12.2015 по 22.12.2017 включно. Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №2343 від 03.11.2016 продовжено строки здійснення процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку та делегування повноважень ліквідатора до 24.12.2019 включно.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначено Законом України Про судовий збір .
Крім того, слід зазначити, що здійснюючи свої конституційні обов'язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом (ст. 129 Конституції України).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, законодавцем передбачено право, а не обов'язок суду відстрочити або розстрочити сплату заявником судового збору, а також врахування при цьому єдиної умови - майнового стану сторони.
В пункті 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015 № 01-06/2093/15 роз'яснено, що за змістом положень статті 8 Закону України Про судовий збір питання про відстрочення судом сплати судового збору з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
В своєму клопотанні позивач не зазначив на який період слід відстрочити оплату судового збору. Крім того, в порушення вимог ст. 74 ГПК України, Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський банк розвитку в обґрунтування заявленого клопотання не подало до суду доказів важкого фінансового становища, існуючих на час звернення з цим позовом до суду, як підстави для відстрочення від сплати судового збору, ні доказів на підтвердження обставин можливої зміни фінансового становища для сплати судового збору до закінчення строку відстрочки. А самі лише обставини, пов'язані з тим, що Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський банк розвитку перебуває в стані ліквідації не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати або відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність достатніх підстав для відстрочення сплати судового збору, та не обґрунтовано належними і допустимими доказами відсутність можливості сплатити судовий збір у встановлених законом порядку і розмірі.
За таких обставин, заява позивача про звільнення від сплати або відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню.
Суд звертає увагу, що частиною 1 статті 4 Закону України Про судовий збір передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року складає 1762 гривні.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено вимогу майнового характеру.
Згідно з п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, у відповідності з п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , позивач повинен сплатити судовий збір за звернення до суду з даним позовом в сумі 1872 грн. 32 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи відсутність доказів сплати судового збору суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. У задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
2. Позовну заяву б/н від 31.05.2018 Публічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку до Приватного підприємства Луганська бісквітна фабрика про стягнення 124821 грн. 47 коп. - залишити без руху.
3. Публічному акціонерному товариству Всеукраїнський банк розвитку протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви , а саме надати суду докази сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
4. Роз'яснити Публічному акціонерному товариству Всеукраїнський банк розвитку , що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно з ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 11.06.2018 та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.А. Лісовицький
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2018 |
Оприлюднено | 11.06.2018 |
Номер документу | 74570073 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Лісовицький Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні