Рішення
від 05.06.2018 по справі 905/862/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

05.06.2018 Справа № 905/862/18

Господарський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Фурсової С.М.,

при секретарі судового засідання Мартинчук М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду справу за позовом публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 банк розвитку» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола В'ячеслава, будинок № 25, код ЄДРПОУ - 36470620)

до товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» (83049, місто Донецьк, вулиця Декабристів, будинок № 25; код ЄДРПОУ - 37604517)

про стягнення 157 798,90 гривень

за участю представників сторін:

від позивача : не з'явився

від відповідача : не з'явився

С У Т Ь С П О Р У

Публічне акціонернк товариство «ОСОБА_1 банк розвитку» звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» про стягнення 157 798,90 гривень, з яких: 61 964,27 гривень прострочена заборгованість по тілу кредиту, 95 834,63 гривень прострочена заборгованість за процентами.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору про надання овердрафту № MSBKOB1.51222.006 від 25.10.2013, внаслідок чого за останнім утворилась заборгованість у заявленому розмірі.

Питання щодо визначення форми судочинства вирішується судом на стадії відкриття провадження у справі згідно ст. 176 ГПК України , враховуючи надане з цього приводу клопотання позивача (заявника - у випадку наказного провадження).

Відповідно до положень частини третьої пункту 8 статті 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини 1 статті 249 ГПК України клопотання позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.

Згідно з частиною 1 статті 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

В позовній заяві міститься клопотання позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.

За приписами частини першої пункту 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме - це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2018 рік №2246-VIII від 07.12.2017 встановлено зокрема прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі 1762 гривень - з 1 січня 2018 року.

При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд вирішив задовільнити клопотання позивача та розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки справа не є складною, а сума позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 11.05.2018 позовну заяву прийнято судом до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 11.06.2018.

Від представника позивача 31.05.2018 надійшла заява про розгляд справи без його участі. Також, останнім 05.06.2018 на електронну адресу суду було направлено виписки по особовим рахункам відповідача.

В судове засідання 11.04.2018 представники сторін не з'явились, про час та місце проведення судових засідань були повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідач своїм правом на подання відзиву по справі не скористався, в інший спосіб своєї позиції не довів, у судове засідання не з'явився.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).

Одночасно, за висновками суду, товариство з обмеженою відповідальністю Піллігрим було належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи з урахуванням наступних обставин.

За приписами статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Згідно з відомостями, які наявні у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» є: 83049, місто Донецьк, вулиця Декабристів, будинок № 25.

У відповідності до листів Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» відділення поштового зв'язку призупинили приймання та пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, у т.ч. м. Донецьк.

У відповідності до листів Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта відділення поштового зв'язку призупинили приймання та пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, у т.ч. м. Донецьк.

З огляду на те, що відповідач знаходиться на території, на яку не здійснюється пересилання поштової кореспонденції, на офіційному веб-порталі Судова влада України (dn.arbitr.gov.ua) розміщувалось оголошення про дату та час судового засідання у справі №905/862/18.

Таким чином, господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідача про день, місце та час судового засідання.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд -

В С Т А Н О В И В

25.10.2013 між публічним акціонерним товариством ОСОБА_1 РОЗВИТКУ (далі - банк) та товариством з обмеженою відповідальністю ПІЛЛІГРИМ (далі - позичальник) був укладений договір про надання овердрафту № MSBKOB1.51222.006 (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого банк зобов'язується здійснювати платежі з поточного рахунку позичальника №2600.5.019543266 в ПАТ ВБР , МФО 380719 (далі - поточний рахунок) у разі відсутності на ньому власних грошових коштів у межах встановленого банком ліміту (далі - ліміт). З моменту здійснення таких платежів банк вважається таким, що надав позичальнику кредит у формі овердрафт на суму здійснених банком платежів (надалі - овердрафт) в межах ліміту.

Дебетове сальдо, яке зафіксоване на поточному рахунку на кінець поточного операційного дня, вважається залишком заборгованості за овердрафтом на кінець поточного операційного дня.

Згідно п. 1.2. договору кредитування позичальника за методом овердрафт здійснюється банком у межах ліміту та строку, встановлених згідно з цим договором, з періодом безперервного користування овердрафтом не більше, ніж 30 календарних днів. Якщо строк погашення овердрафту припадає на не банківський день, то погашення повинне бути здійснене не пізніше наступного банківського дня. При цьому проценти за користування овердрафтом нараховуються та сплачуються також і за період від дня, що не є банківським, по день, що передує наступному банківському дню. Неустойка при цьому не нараховується.

Банківський день - день, у який банківські установи України відкриті для проведення операцій з переказу коштів з використанням каналів взаємодії із НБУ.

Початком періоду безперервного користування овердрафтом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувала заборгованість позивача за овердрафтом.

Датою закінчення періоду безперервного користування овердрафтом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксована відсутність заборгованості позичальника за овердрафтом.

Відповідно до п. 1.3. договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 15.04.2014 до договору про надання овердрафту № MSBKOB1.51222.006 від 25.10.2013) ліміт овердрафту встановлюється в розмірі 30% (тридцять відсотків) від фактичного середньомісячного кредитового обороту з урахуванням коливань по поточному рахунку (база для розрахунку ліміту), від основної діяльності за останні 3 (три) місяці, що формується виключно за рахунок надходжень виручки від реалізації товарів (робіт, послуг). На дату укладання цього договору ліміт овердрафту складає 150 000,00 (сто п'ятдесят тисяч/) грн. 00 коп.

Згідно п. 1.5. договору (в редакції додаткової угоди № 1 від 15.04.2014 до договору про надання овердрафту № MSBKOB1.51222.006 від 25.10.2013) плата за користування овердрафтом встановлюється у вигляді фіксованої процентної ставки у розмірі 20,50% (двадцять цілих і п'ять десятих) відсотків річних.

Відповідно до п. 1.8. договору овердрафт надається для поповнення обігових коштів, крім:

- перерахування коштів для формування статутного (складеного) капіталу підприємства та організацій;

- перерахування коштів на депозитні рахунки юридичних і фізичних осіб.

У разі непогашення овердрафту в строк, передбачений п.п. 1.2, 1.6 цього договору, заборгованість за овердрафтом вважається простроченою та наступного банківського дня залишок дебетового сальдо на поточному рахунку переноситься на рахунок по обліку простроченої заборгованості (п. 1.10. договору).

Згідно п. 2.1. договору нарахування процентів здійснюється щоденно на суму залишку заборгованості за овердрафтом на кінець операційного дня.

Нарахування процентів за вихідні та/або святкові дні здійснюється у перший робочий день за період: з 1-го вихідного та/або святкового (их) дня по останній вихідний та/або святковий день включно. Проценти за перший робочий день після вихідного та/або святкового (их) дня нараховуються увечері згідно регламенту.

При розрахунку приймаються: рік - 360 (триста шістдесят) днів, місяць - рівний календарній кількості днів.

Відповідно до п. 2.2. договору сплата нарахованих процентів за користування овердрафтом здійснюється щоденно наступного дня після дня нарахування у автоматичному порядку. В разі відсутності грошових коштів на поточному рахунку позичальника та повного використання ліміту овердрафту погашення процентів в цей день не проводиться. Строк сплати процентів позичальником: з першого дня періоду безперервного користування овердрафтом по останній день включно, або по день закінчення дії договору.

Проценти переносяться на рахунки простроченої заборгованості по процентам наступного дня за датою закінчення періоду безперервного користування овердрафтом, а за останній період користування овердрафтом - за датою закінчення строку, зазначеного в п. 1.6. даного договору.

Згідно п. 2.3. договору у разі невиконання позичальником умов пп. 1.2, 1.6. цього договору та перенесення непогашеного залишку овердрафта на рахунок по обліку простроченої заборгованості, нарахування процентів здійснюється щоденно на суму залишку простроченої заборгованості за кредитом на кінець операційного дня за ставкою, визначеною п. 8.1. цього договору.

Якщо день погашення кредиту у формі овердрафт згідно з пп. 1.2, 1.6 цього договору є днем, що передує вихідному та/або святковому (им) дню, нарахування процентів здійснюється у перший робочий день на суму залишку заборгованості за овердрафтом, за процентною ставкою, згідно п. 1.5.

Погашення процентів, нарахованих у порядку, згідно п. 2.3 договору, здійснюється щоденно наступного дня після дня нарахування. При несплаті процентів у зазначений строк, вони вважаються простроченими та наступного банківського дня переносяться на рахунок по обліку простроченої заборгованості за процентами (п. 2.4. договору).

Відповідно до п. 2.6. договору погашення заборгованості позичальника за цим договором здійснюється в наступній черговості:

в першу чергу - витрати банку, пов'язані з одержанням виконання по цьому кредиту договору (витрати, пов'язані з реалізацією заставного майна, витрати на сплату судового збору та інших обов'язкових платежів, витрати на юридичну допомогу, витрати, пов'язані зі зверненням стягнення на заставне майно тощо);

в другу чергу - прострочена заборгованість за процентами;

в третю чергу - прострочена заборгованість за комісією;

в четверту чергу - нараховані проценти;

в п'яту чергу - нараховані комісії;

в шосту чергу - прострочена заборгованість за основною сумою боргу;

в сьому чергу - основна сума боргу;

в восьму чергу - штрафи, пені та витрати/збитки банку, які виникли при супроводі кредиту у формі овердрафт, передбачені п.п. 4.2.8, 8.2, 8.3., 8.4, 8.5. договору, якщо такі мали місце.

Банк може змінити порядок погашення заборгованості на власний розсуд.

Зміни порядку погашення заборгованості за цим договором здійснюється без укладання додаткової угоди шляхом направлення листа за допомогою програмного комплексу Клієнт-Банк та/або рекомендованою чи кур'єрською поштою за вказаними в договорі адресами сторін, або особистого вручення позичальнику.

Відповідно до п. 4.2.1. договору позичальник зобов'язується здійснювати своєчасне повернення овердрафту, сплачувати нараховані проценти, комісію та виконувати всі свої зобов'язання у повному обсязі у строки, передбачені цим договором.

Згідно п. 9.1. договору за порушення строків погашення заборгованості за овердрафтом та/або непогашення заборгованості за овердрафтом після закінчення періоду безперервного користування овердрафтом банк нараховує позичальнику відсотки в розмірі подвійної процентної ставки, що встановлена в п. 1.5. цього договору.

При розрахунку відсотків приймаються: рік - 360 (триста шістдесят) днів, місяць - рівний календарній кількості днів

Відповідно до п. 9.1. договору цей договір набуває чинності з дати його підписання та скріплення печатками сторін та діє до повного виконання позичальником своїх зобов'язань за цим договором.

Вищезазначений договір підписаний представниками сторін без зауважень, підписи скріплені печатками.

Оцінивши договір, з якого виникли цивільні права та обовязки сторін, суд дійшов висновку, що укладений між сторонами правочин за своїм змістом та правовою природою є договором кредиту, який підпадає під правове регулювання норм §2 глави 71 Цивільного кодексу України та ст. 345-346 Господарського кодексу України .

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до положень ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В частині 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України зазначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов'язується надати грошові кошти позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.2 ст.1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Позивач свої зобов'язання за договором виконав, що підтверджується виписками з рахунків другого класу Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, відкритих для відображення заборгованості відповідача за договором про надання овердрафту №MSBKOB1.51222.006 від 25.10.2013.

З вказаних виписок також вбачається часткове виконання відповідачем зобов'язань за вказаним договором.

Всупереч приписам закону та умовам договору, позичальник взяті на себе зобов'язання належним чином не виконував, отримані кошти у встановлені строки не повертав, плату за кредит своєчасно та в повному обсязі не сплачував, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості.

Відповідачем до прийняття судового рішення не надано доказів погашення заборгованості за кредитним договором у заявленому розмірі, у зв'язку з чим господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині стягнення простроченої заборгованості по тілу кредиту в сумі 61 964,27 гривень.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача прострочену заборгованість за процентами в сумі 95 834,63 гривень за період з 27.05.2014 по 23.03.2018 включно.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1056-1 Цивільного кодексу України, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Позивач під час розгляду справи надав документи (виписки з відповідних рахунків), з яких вбачається, що прострочена заборгованість з урахуванням часткової оплати за нарахованими процентами фактично (дійсно) становить 95 834,63 гривень.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що вимоги позивача про стягнення простроченої заборгованості за процентами в сумі 95 834,63 гривень відповідно умов до кредитного договору є правомірними, доведеними належним чином та підтверджені матеріалами справи, вони є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у разі задоволення позову покладається на відповідача.

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 96, 129, 165, 237, 247, 252, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р I Ш И В

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 банк розвитку» до товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» про стягнення 157 798,90 гривень, з яких: 61 964,27 гривень прострочена заборгованість по тілу кредиту, 95 834,63 гривень прострочена заборгованість за процентами - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» (83049, місто Донецьк, вулиця Декабристів, будинок № 25; код ЄДРПОУ - 37604517) на користь публічного акціонерного товариства «ОСОБА_1 банк розвитку» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола В'ячеслава, будинок № 25, код ЄДРПОУ - 36470620) прострочену заборгованість по тілу кредиту в сумі 61 964,27 гривень, прострочену заборгованість за процентами в сумі 95 834,63 гривень, судовий збір в сумі 2366,98 гривень.

У судовому засіданні 05.06.2018 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 11.06.2018.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ в установленому порядку.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Позивач: публічне акціонерне товариство «ОСОБА_1 банк розвитку» (01135, місто Київ, вулиця Чорновола В'ячеслава, будинок № 25, код ЄДРПОУ - 36470620)

Відповідач: товариства з обмеженою відповідальністю «Піллігрим» (83049, місто Донецьк, вулиця Декабристів, будинок № 25; код ЄДРПОУ - 37604517)

Суддя С.М. Фурсова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення05.06.2018
Оприлюднено12.06.2018
Номер документу74599989
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/862/18

Ухвала від 09.07.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

Рішення від 05.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

Ухвала від 11.05.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

С.М. Фурсова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні