ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.06.2018 Справа № 904/1467/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.
за позовом Керівник Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, м.Новомосковськ, в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, м.Київ, в особі У
до Фермерського господарства "АРТЕМІВКА", с.Салівка Царичанський район Дніпропетровська область
про стягнення 99000,00 грн.
Представники:
Прокурор: Колесніченко В.І., посвідчення № 036402 від 27.11.2015 р.
Від Позивача: представник не з'явився
Від Відповідача:представник не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Керівник Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, м. Київ, в особі Дніпропетровського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (далі-Позивач) 10.04.2018 року звернулося з позовом до Фермерського господарства "Артемівка" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на користь Позивача 99000,00 грн. коштів поворотної фінансової допомоги;
стягнути з Відповідача на користь прокуратури Дніпропетровської області судовий збір у сумі 1762,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням Відповідачем грошових зобов'язань за Договором №3 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству від 21.12.2010р.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
10.05.2018р. представник Позивача подав клопотання про відстрочку виконання рішення суду до 01.12.2018р. (арк.с. 83), у зв'язку з сезонністю отримання прибутків в аграрному підприємстві, а також у зв'язку з непереборними складними обставинами в житті членів фермерського господарства, що погіршили фінансові можливості.
Представник Відповідача 10.05.2018р. подав клопотання про відстрочку виконання рішення суду до 01.12.2018р., у зв'язку з сезонністю отримання прибутків в аграрному підприємстві та з метою повного виконання зобов'язань (арк.с. 84).
Також у судовому засіданні 10.05.2018р. представники сторін надали згоду щодо початку розгляду справи по суті в наступному судовому засіданні (арк.с. 89).
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 закрито підготовче провадження, розгляд справи призначено до судового розгляду по суті (арк.с. 91-92).
05.06.2018 року Новомосковська місцева прокуратура Дніпропетровської області подала заперечення на клопотання Позивача та Відповідача від 10.05.2018 про відстрочку виконання рішення суду до 01.12.2018р. (арк.с. 94-95), в якому вказує про те, що договір про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству у сумі 100000,00 грн., за яким і утворилась заборгованість, укладений 21.12.2010, тобто, з часу надання фінансової підтримки (допомоги) ФГ "Артемівка" минуло 7 повних років, (28 сезонів). За цей час фермерське господарство мало змогу 7 разів посіяти, зібрати урожай та реалізовувати його, а отримані кошти направити та повернення коштів фінансової підтримки та погашення заборгованості. Натомість, ФГ "Артемівка" спромоглось повернути лише 1000,00 грн., 28.02.2017р., що становить 1% від суми наданої фінансової підтримки. Крім того, згідно з умовами Договору, відповідно до чинного законодавства України у випадку прострочення терміну виконання зобов'язання по поверненню коштів фінансової підтримки (допомоги) Дніпропетровському відділенню Укрдержфонду фермерське господарство зобов'язане сплатити суму заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час простроченого платежу та пеню;
разом з тим, Позивач у справі не порушує питання про стягнення зазначених платежів, що свідчить про толерантне ставлення до сільськогосподарського товаровиробника;
крім того, клопотання подані відповідно до статті 121 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), натомість дана стаття жодним чином не врегульовує питання відстрочки виконання рішення суду, а закріплює вимоги до змісту ухвали про повідомлення чи виклик. Дане питання врегульовано ст. 331 ГПК України, відповідно до якої, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення;
підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. В даному випадку, судом справа ще не розглянута, тому клопотання є передчасним та таким що не відповідає вимогам ГПК України. Крім того, до вищевказаних клопотань не додано жодного доказу, які б обґрунтовували складні обставини в житті членів фермерського господарства, що погіршили фінансові можливості.
Позивач та Відповідач в судове засідання, призначене на 07.06.18р. не з'явились, про дату та час судового засідання повідомлені в попередньому судовому засіданні - 10.05.18р.
У зв'язку з тим, що судом вжито достатніх заходів для сповіщення Позивача та Відповідача про слухання справи, наявні у справі матеріали є достатніми для вирішення спору, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представників Позивача та Відповідача.
В судовому засіданні 07.06.2018р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення в порядку ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників Прокуратури, Позивача та Відповідача, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про фермерське господарство" Український державний фонд підтримки фермерських господарств (далі Укрдержфонд) є державною бюджетною установою, яка виконує функції з реалізації державної політики щодо фінансової підтримки, становлення і розвитку фермерських господарств, діє на основі Статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики України.
Розпорядженням Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.06.2006 року №61 затверджено статут Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, на підставі якого і діє вищевказаний Фонд.
Відповідно до п. 7 Розділу І Статуту Укрдержфонд має право від свого імені укладати договори, угоди, контракти, набувати майнові та особисті немайнові права і нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах.
Відповідно до п. 8 Розділу І Статуту Дніпропетровське відділення Фонду є підрозділом Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, яке не має статусу юридичної особи, має окремі баланси, відокремлене майно, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку з ідентифікаційним кодом, бланки з власною назвою і діє на підставі положення, затвердженого Укрдержфондом.
Статтею 11 Закону України "Про фермерські господарства" визначено, що фермерським господарствам надається допомога за рахунок Державного бюджету України і місцевих бюджетів, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, на поворотній основі строком до п'яти років на такі цілі: придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, на виробництво та переробку сільськогосподарської продукції, будівництво та реконструкцію виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових, закладення багаторічних насаджень, розвиток кредитної та обслуговуючої кооперації, зрошення та меліорацію земель.
Так, Новомосковською місцевою прокуратурою під час вивчення інформації, яка надійшла від Дніпропетровського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (далі - Укрдержфонд), встановлено порушення вимог діючого законодавства, у вигляді тривалого неповернення значних сум коштів. наданих в якості фінансової підтримки Фонду підтримки фермерських господарств ФГ "Артемівка".
Письмові вимоги Укрдержфонду щодо повернення фінансової допомоги, наданої на поворотній основі фермерському господарству "Артемівка" були проігноровані та жодних дій щодо повернення коштів в рахунок поворотної фінансової допомоги останнім станом на теперішній час не вчинено.
Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1102 від 25.08.2004 "Про порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам" фінансова підтримка надається в межах коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідні цілі.
Відповідно до ст. 50 Бюджетного кодексу України у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади).
Негативним наслідком неповернення грошових коштів, отриманих в якості фінансової допомоги, є дефіцит коштів на рахунках Фонду та неможливість здійснювати фінансові операції з іншими фермерськими господарствами, що в свою чергу сприяє соціальній та економічній нестабільності.
Крім того, неповернення бюджетних коштів ФГ "Артемівка" перешкоджає формуванню Державного бюджету України, зокрема абз. 3 п. 3 ст. 30 Бюджетного Кодексу України формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині кредитування є повернення кредитів, наданих з Державного бюджету України фермерським господарствам.
Отже, 21.12.2010 року між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств, в особі Дніпропетровського відділення Фонду та фермерським господарством "Артемівка" був укладений договір №3 про надання фінансової підтримки (допомоги) фермерському господарству (далі - Договір).
Відповідно до умов цього Договору Дніпропетровське відділення Укрдержфонд зобов'язувався надати фінансову підтримку (допомогу) на поворотній основі ФГ "Артемівка" в сумі 100000,00 грн., а ФГ "Артемівка" зобов'язалося використати її за цільовим призначенням і повернути фінансову підтримку (допомогу) у визначений даним договором строк (п. 1.1 Договору).
Відповідно до пп. 3.4.2 Договору ФГ "Артемівка" зобов'язалось повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) на поворотній основі Дніпропетровському відділенню Укрдержфонду згідно з встановленим графіком:
до 01.12.2014 року в сумі 50 000,00 грн.;
до 01.08.2015 року в сумі 50 000,00 грн.
Фінансова підтримка (допомога) надається ФГ "Артемівка" Царичанського району терміном до 01.12.2015 року (п. 4.1 Договору).
Дніпропетровське відділення Фонду виконав обов'язки за Договором - надав у безготівковому порядку шляхом переказу кошти поворотної фінансової підтримки в розмірі 100000,00 грн. на розрахунковий рахунок ФГ "Артемівка", який відкритий у банківській установі, що підтверджено платіжним дорученням за №241 від 21.12.2010 року (арк.с. 19).
Відповідач свої зобов'язання по повній та своєчасній оплаті отриманих коштів, здійснив частково, 28.02.17р. повернув частину коштів поворотної фінансової підтримки в розмірі 1000,00 грн., на відповідний рахунок Фонду, відкритий в Казначействі за місцем реєстрації, що підтверджено випискою по рахунку 37119093004869 від 01.03.2017р. (арк.с.20), внаслідок чого у Відповідача виникла заборгованість у сумі 99000,00 грн., що підтверджується довідкою про заборгованість до державного бюджету по Договору про надання фінансової підтримки через Дніпропетровське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (арк.с. 21).
При вирішенні спору суд керується таким.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно до приписів ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
В силу положень ст. ст. 16, 549-551, 611, 625 ЦК України та ст. ст. 20, 216-220, 224-226 та 230 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку передбачених Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими законами і договором, а держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та застосування штрафних санкцій.
Відповідач неналежним чином виконав свої, встановлені договором зобов'язання перед Позивачем з повернення фінансової підтримки (допомоги) у визначений договором строк, тому позовні вимоги Прокуратури про примусове стягнення з Відповідача суми 99000,00 грн. - є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Щодо відстрочки виконання рішення суду до 01.12.2018р., суд відмовляє Відповідачу з огляду на наступне.
Прокурор заперечує проти відстрочки виконання рішення.
Відповідно до ч.ч. 1, 3-5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Враховуючи те, що обставини, на які посилається Відповідач, на думку суду, не доводяться документально, враховуючи заперечення Прокурора, суд не вбачає підстав для задоволення заяви Відповідача про відстрочку виконання рішення суду.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов керівника Новомосковської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, в інтересах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, м. Київ, в особі Дніпропетровського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Фермерського господарства "Артемівка" задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фермерського господарства "Артемівка" (51032, Дніпропетровська область, Царичанський район, с.Салівка, вул.Ломоносова, 31, код ЄДРПОУ 35852167) на користь держави в особі Дніпропетровського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств код ЄДРПОУ: 21692396, на р\р 37119093004869, МФО 820172, ДКСУ м. Київ. 99 000,00 грн. (дев'яносто дев'ять тисяч грн. 00 коп.) коштів поворотної фінансової допомоги.
Стягнути з Фермерського господарства "Артемівка" (51032, Дніпропетровська область, Царичанський район, с.Салівка, вул.Ломоносова, 31, код ЄДРПОУ 35852167) на користь прокуратури Дніпропетровської області (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38 МФО 820172 р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ код за ЄДРПОУ 02909938) судовий збір у розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.) грн.
У задоволенні клопотання Відповідача про відстрочку виконання рішення суду до 01.12.2018р. - відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в двадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 14.06.2018
Суддя ОСОБА_1
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2018 |
Оприлюднено | 15.06.2018 |
Номер документу | 74690137 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні