Справа № 310/4427/18
2-о/310/248/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2018 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Панченко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, заінтересована особа Бердянський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, заінтересована особа Бердянський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, в якій вказав, що його батько ОСОБА_2 помер 18.03.2018 року в м. Макіївки Донецької області. Зазначив, що не може зареєструвати у встановленому законом порядку смерть батька, оскільки йому було відмовлено листом начальника Бердянського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в проведення державної реєстрації через те, що документи які підтверджують факт смерті ОСОБА_2 отримані на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 має для нього юридичне значення, так як дозволяє провести державну реєстрацію смерті батька та отримати свідоцтво про смерть встановленого зразка й реалізувати свої спадкові права. Просив встановити факт смерті його батька - громадянина України ОСОБА_2, місце проживання та смерті: мікрорайон КомсомольськийАДРЕСА_1, м. Макіївка, Донецька область, Україна, яка настала 18 березня 2018 року, причина смерті - атеросклеротична хвороба серця.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник Бердянського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заперечень проти заяви про встановлення факту не має.
З'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст. 17 ЗУ Про реєстрацію актів цивільного стану , підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ про смерть встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Пунктом ґ ч. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України , затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Зі свідоцтва про народження серія І-АГ №096131 від 03.06.1967 року видно, що заявник є сином ОСОБА_2 (а.с. 4).
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 547 від 20.03.2018 року та довідкою про причини смерті №547 від 20.03.2018, виданих Макіївським відділом судово-медичної експертизи (а.с. 7,8), а також свідоцтвом про смерть від 28.03.2018 року (а.с. 6).
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням КМУ № 1085-р від 7 листопада 2014 р., на території м. Макіївки Донецької області органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Даючи оцінку лікарському свідоцтву про смерть № 547 від 20.03.2018 року та довідці про причини смерті №547 від 20.03.2018, виданих Макіївським відділом судово-медичної експертизи, які підтверджує факт смерті ОСОБА_2 суд бере до уваги рішення Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v. Turkey . Cypms v. Turkey ), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v. the Republic о f Moldova and Russia . Ilascu and Others v. Moldova and Russia ), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого намібійського винятку , який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи намібійський виняток у справі Кіпр проти Туреччини , ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій територій треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Суд вважає, що позасудовим шляхом ОСОБА_1 не має можливості отримати документ, що підтверджує факт смерті його батька, оскільки 13.06.2018 року начальником Бердянського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2, оскільки заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 9).
Таким чином, судом встановлено, що реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась і за встановлених обставин є неможливою, тому заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 315-319, 354 ЦПК України, ЗУ Про реєстрацію актів цивільного стану , Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні , Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження , суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) заінтересована особа Бердянський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 26073120, місцеперебування: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Лютеранська, 1) про встановлення факту задовольнити.
Встановити факт смерті 18 березня 2018 року громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Місце народження: м. Макіївка, Донецька область. Місце смерті: мікрорайон КомсомольськийАДРЕСА_1, м. Макіївка, Донецька область, Україна. Причина смерті: ішемічна хвороба серця, атеросклеротичний коронарокардіосклероз.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Бердянський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2018 |
Оприлюднено | 16.06.2018 |
Номер документу | 74697517 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
Полянчук Б. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні