У Х В А Л А
Справа №348/901/16-ц
15 червня 2018 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої судді Флоряк Д.В.,
секретаря: Буратчук О.В.,
з уч.позивача ОСОБА_1,
її представника - адвоката ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про поділ спільного майна подружжя,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 про поділ спільного майна подружжя.
Ухвалою суду від 27 вересня 2016 року провадження по справі було зупинено в зв»язку з призначенням судової будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи для визнання ринкової вартості об"єктів нерухомого майна.
17.09.2017 року до суду надійшли висновки експертизи по даній справі.
В судовому засіданні сторона відповідача після ознайомлення з запропонованим висновком експертизи та допитом експерта в судовому засіданні, заявила клопотання (копія якого знаходиться в матеріалах справи) про призначення комплексної оціночно-будівельної, оціночно-земельної та автомобільно-товарознавчої експертизи, оскільки вважає, що висновок судової будівельно-технічної експертизи № 009-1/ТЛ-17 від 18.08.2017, виконаний судовим експертом ОСОБА_5 на підставі ухвали Надвірнянського районного суду від 27.09.2016 року, не відповідає вимогам законодавства щодо проведення експертизи, є необгрунованим та викликає сумнів в його правильності.
Позивач та її представник зазначили, що висновок експертизи від 18.08.2017 року відповідає дійсним обставинам справи, підстав ставити під сумнів його правильність немає, однак щоб уникнути суперечностей по справі, не заперечують проти призначення такої експертизи та постановлення відповідної ухвали судом, однак стосовно визначення експертної установи - покладаються на розсуд суду. У випадку призначення судом зазначеної експертизи, просить врахувати, що її необхідно провести з врахуванням всіх об"єктів нерухомого та рухомого майна, які є предметом спору.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників судового розгляду, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України суд призначає експертизу за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно ст.112 ЦПК України комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань. У висновку експертів зазначається, які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він встановив і яких висновків дійшов. Кожен експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень, і несе за неї відповідальність. За результатами проведених досліджень, узагальнення та оцінки отриманих результатів експертами складається та підписується єдиний висновок, в якому формулюється загальний висновок щодо поставлених на вирішення експертизи питання або питань. У разі виникнення розбіжностей між експертами висновки оформлюються відповідно дочастини другоїстатті 111 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довеститі обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Згідно п. 5 ч.1ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Частиною 2 ст. 103 ЦПК України передбачено, що у разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
Враховуючи наведене, а також те, що предметом поділу майна подружжя становлять будівлі, земельні ділянки та транспортні засоби, а також те, що сторони не дійшли згоди щодо вартості спірного майна, для визначення дійсної ринкової вартості майна необхідно призначити: для визначення вартості будівель - оціночно-будівельну експертизу, для визначення вартості земельних ділянок - оціночно-земельну експертизу, а для визначення вартості колісних транспортних засобів - автомобільно-товарознавчу експертизу.
Із врахуванням наведеного, а також того, що для визначення вартості майна подружжя необхідно призначити різні види експертиз, які потребуватимуть наявності в експертів свідоцтв судового експерта за різними експертними спеціальностями, тобто експертів різних галузей знань, тому, в даній справі необхідно призначити комплексну експертизу, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 112 ЦПК України комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами різних галузей знань або різних напрямів у межах однієї галузі знань.
При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, які поставлені відповідачем перед експертом у письмову клопотанні, що долучено до матеріалів справи, і які викладені у відповідності до орієнтованого переліку вирішуваних питань експертами при проведенні даного виду експертизи, який викладено в Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз, та по своєму змісту є аналогічними питанням, які вже визначалися стороною позивача, та враховує той факт, що з боку сторони позивача було заявлено клопотання про інші питання, які мають бути поставлені експерту при проведені даного виду експертизи.
Відповідно до частини третьої статі 103 Цивільного процесуального кодексу Українипри призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Так як без висновку такої експертизи є неможливим вирішити справу по суті, суд вважає за необхідне частково задоволити клопотання відповідача, а також поставити і додаткові питання, визначені судом.
Як вбачається з ч.ч. 1, 5 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов язків.
Відповідно до п.9 ч.1ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, визначити строк для проведення експертизи 3 місяці з дня отриманням експертною установою ухвали суду.
Згідно п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах № 8 від 30.05.1997 року оплата експертизи в цивільній справі провадиться за рахунок сторони, яка порушила відповідне клопотання. Якщо експертиза призначається за клопотанням обох сторін або з ініціативи суду, кошти на її оплату вносяться обома сторонами порівну. У разі незгоди сторони (сторін) оплатити вартість експертизи суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, суд вважає необхідним покласти судові витрати на особу, якою заявлене відповідне клопотання, тобто на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 102, 103, 104, 106, 107,108, 109, 252 ,253 ,260,261,353 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 (м.Надвірна, вул. Відродження,17) до ОСОБА_3 (с.Манява, вул. Шевченка, 35, Богородчанського району, Івано-Франківської області) про поділ спільного майна подружжя, комплексну оціночно-будівельну, оціночно-земельну та автомобільно-товарознавчу експертизу, на вирішення якої поставити слідуючі питання:
- Яка ринкова вартість приміщення магазину площею 70, 2 кв. м., що знаходиться по вул. Ринкова, 6-А в м. Надвірна Івано-Франківської області, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість приміщення магазину № 13, площею 19, 6 кв. м., що знаходиться по вул. Соборна, 4 в м. Надвірна Івано-Франківської області, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість домоволодіння та незавершеного будівництвом будинку готовністю 9%, що знаходиться по вул. Дружби, 6 в м. Надвірна Івано-Франківської області, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 0166 га, яка розташована по вул. Ринкова, 6 в м. Надвірна Івано-Франківської області, кадастровий номер 2624010100:01:001:0368 з цільовим призначенням для реконструкції магазину з добудовою торгового залу, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 0604 га, яка розташована по вул. Дружби, 6 в м. Надвірна Івано-Франківської області, кадастровий номер 2624010100:05:001:0164 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель і споруд, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 0570 га, яка розташована по вул. Соборна, 4-А в м. Надвірна Івано-Франківської області, кадастровий номер 2624010100:02:001:0516 з цільовим призначенням для реконструкцї та обслуговування магазину, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 5358 га, яка розташована по вул. Шевченка в с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2620484801:01:003:0291 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 8519 га, яка розташована по вул. Шевченка в с. Манява Богородчанського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2620484801:01:003:0290 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового буді іку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 0325 га, яка розташована с. Манява, урочище Лан , Богородчанського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2620484801:01:004:0082 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість земельної ділянки площею 0, 0435 га, яка розташована с. Манява, урочище Лан , Богородчанського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2620484801:01:003:0081 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість автомобіля марки Mersedes-Benz E280, 2002 року випуску, намер шассі WDB2100811X074850, державний номерний знак НОМЕР_1, на дату проведення експертизи?
- Яка ринкова вартість автомобіля марки Мегsеdеs-Вепs SPRINT, 1997 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, придбаного 29.05.2003 року, що стверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу та довідкою територіального сервісного центру 2641 в Івано-Франківській області від 5.05.2016 року?
У разі непредставлення на огляд експерту транспортних засобів відповідно до п.п.1.5, п.1, розділу IV Товарознавча експертиза науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, що затверджені наказом МЮ України від 8.10.1998 року №53\5 (в редакції наказу МЮ у від 26.12.2012 року) на авто товарознавчу експертизу (дослідження) поставити питання про визначення ринкової вартості вищеназваних відсутніх автомобілів на підставі матеріалів справи, що стосуються технічних характеристик цих транспортних засобів, які надані сторонами та довідкою територіального сервісного центру 2641 в Івано-Франківській області від 5.05.2016 року.
Проведення експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз , який знаходиться за адресою: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 6, попередивши експерта про кримінальну відповідальність за ст.384, 385 КК України за відмову від виконання покладених обов»язків та за дачу за відомо неправдивого висновку.
Згідно ч.8 ст. 102 ЦПК України якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини.
Експертні дослідження провести у присутності сторін. Зобов'язати сторони надавати всі необхідні для проведення зазначеної експертизи матеріали та забезпечити при проведенні експертизи доступ експерта та, при його бажанні, інших осіб, які беруть участь у справі, до об'єктів дослідження та не чинити перешкод експерту в проведенні експертних досліджень.
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 348/901/16-ц, копію цієї ухвали.
Витрати, пов'язані з проведенням експертизи та автотоварознавчого дослідження покласти на ОСОБА_3, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк для проведення експертизи - три місяці з часу отримання експертом даної ухвали суду.
Роз'яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, відповідно до якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження в справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя Флоряк Д.В.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2018 |
Оприлюднено | 17.06.2018 |
Номер документу | 74701607 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні