Рішення
від 15.06.2018 по справі 573/794/18
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/794/18

Номер провадження 2/573/315/18

РІШЕННЯ

іменем України

15 червня 2018 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Черкашиної М.С.

за участю секретаря: Терещенко О.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Білопіллі справу за позовом ОСОБА_1 до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Сумської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

16 травня 2018 року адвокат ОСОБА_2, що діє в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Вимоги мотивовані тим, що 26 травня 2017 в м. Суми помер батько позивача - ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,4427 га, розташованої на території Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 395826 від 22 серпня 2007 року. За життя ОСОБА_3 склав заповітне розпорядження, яким заповів своє майно, а саме належну йому земельну ділянку, загальною площею 4,44 га, розташованої на території Сергіївської сільської ради сину - ОСОБА_1. Маючи намір прийняти спадщину після смерті батька, позивач звернувся до державного нотаріуса, але йому було відмовлено, оскільки пропущений встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини. Своєчасно позивач спадщину не прийняв у зв'язку із офіційним працевлаштуванням за кордоном, а також останньому не було відомо про факт смерті батька. На даний час позивач не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за заповітом і вільно розпоряджатись спадковим майном, так як пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини. Посилаючись на те, що позивач не може реалізувати своє право на спадщину за заповітом, представник позивача просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після батька ОСОБА_3, який помер 26 травня 2017 року.

В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився. Адвокат, що діє в його інтересах ОСОБА_2 надав до суду письмову заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у його відсутність (а. с. 35, 37 ).

Представник відповідача - Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області в підготовче засідання не з'явився. Сільський голова письмовою заявою повідомив, що позов підтримує у повному обсязі, просить розглянути справу без участі представника сільської ради (а. с. 29).

Представник третьої особи - Сумської міської державної нотаріальної контори Сумської області у підготовче засідання також не з'явився, будучи належним чином сповіщеним про час, день та місце розгляду справи (а. с. 28).

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Частиною 1 ст. 206 ЦПК передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, повно, всебічно та з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За загальними правилами про спадкування, передбаченими ст. 1216, 1218, 1220 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Статтею 1233 ЦК України визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України , якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно із п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).

Судом встановлено, що батьком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_3, що стверджується свідоцтвом про народження серії І-БП № 330816 (а. с. 11).

Відповідно до заповіту, посвідченого державним нотаріусом Другої Сумської державної нотаріальної контори 03 вересня 2011 року, ОСОБА_3 своє майно, а саме належну йому частину квартири № 279, що знаходиться в будинку № 39 по вулиці Курській в місті Суми, заповів ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, а належну йому на праві власності земельну ділянку, загальною площею 4,44 га, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Сумської області, пай № 297, заповів - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 8).

Другою Сумською державною нотаріальною конторою 03 вересня 2011 року внесено реєстраційний запис заповіту, про що свідчить Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а. с. 9).

ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області, загальною площею 4,4427 га згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 395826, виданого 22 серпня 2007 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14 липня 2007 року № 1420, ВЕТ 104175, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1168 (а. с. 10).

ОСОБА_3 помер 26 травня 2017 в м. Суми, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії І-БП № 288391 (а. с. 7).

Згідно з п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.

У відповідності до інформаційних довідок Білопільської районної державної нотаріальної контори Сумської області від 19 травня 2018 року та Сумської міської державної нотаріальної контори від 21 травня 2018 року, спадкова справа після ОСОБА_3, який помер 26 травня 2017 року, не заводилась, будь-яка інформація у спадковому реєстрі відсутня (а. с. 26, 31).

Зі змісту письмового роз'яснення, виданого Сумською міською державною нотаріальною конторою Сумської області від 103 травня 2018 року № 1821/02-17 вбачається, що оформлення спадщини після ОСОБА_3, який помер 26 травня 2017 року, не вдається можливим у зв'язку з пропущеним строком для подання заяви про прийняття спадщини (а. с. 14).

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що позивач має право на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 за заповітом, однак він не може реалізувати його у зв'язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини, отже право останнього підлягає захисту в судовому порядку.

Визначаючи спадкоємцю додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

У відповідності до роз'яснень, що містяться в абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання при визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Зі змісту правової позиції ВСУ у справі № 6-1320цс17 до поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини відноситься необізнаність спадкоємця про відкриття спадщини та про наявність спадкового майна.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини після спадкодавця у зв'язку із офіційним працевлаштуванням за кордом у Польщі та не був повідомлений про факт смерті батька (а. с. 12-13).

Суд вважає, що позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини після спадкодавця з поважних причин, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1233, 1235, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, ст.ст. 10, 81, 200, 206, 247, 259, 265, 273, 354-355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (паспорт серія МВ № 493992, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3) до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області (місце знаходження: с. Сергіївка, вул. Молодіжна, буд. 1 Білопільський район Сумська область, код ЄДРПОУ: 04390245), третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Сумської області (місце знаходження: 40022, м. Суми, пр-т Шевченка, буд. 3), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після батька ОСОБА_3, який помер 26 травня 2017 року, тривалістю два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.

Відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення15.06.2018
Оприлюднено17.06.2018
Номер документу74703251
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/794/18

Рішення від 15.06.2018

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 17.05.2018

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні