Рішення
від 13.06.2018 по справі 398/3897/17
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/3897/17

провадження №: 2/398/657/18

РІШЕННЯ

Іменем України

"13" червня 2018 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді Голосеніної Т.В.,

за участю секретаря Шаповал І.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоселівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

16.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новоселівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла його баба - ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина на належні їй майно та майнові права, в тому числі на земельну частку (пай), яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн на території Комінтернівської сільської ради Олександрійського району.

Він є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2

При зверненні до нотаріуса йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він протягом 6-ти місячного терміну заяву про прийняття спадщини не подав.

Позивач вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено ним з поважних причин, а саме, на час смерті ОСОБА_2 він був неповнолітнім, а осіб, які б звернулись з приводу прийняття спадщини в його інтересах, не було, оскільки його батько помер раніше, а через спосіб життя, який вела його мати, в плани останньої це не входило взагалі.

Сторони, належно повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явились. Від представників сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності та відсутності позивача. При цьому представник позивача в заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, представник відповідача, - що проти заявлених вимог не заперечує.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, оцінивши надані позивачем докази, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В силу ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим повторно Олександрійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 18.07.2017 року, актовий запис 289.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належні їй майно та майнові права, в тому числі на земельну частку(пай), яка перебувала в колективній власності ВАТ Комінтерн на території Комінтернівської сільської ради та належала останній на підставі сертифікату від 16.08.2000р. серія НОМЕР_1. Про реєстрацію зазначеного сертифікату за ОСОБА_2 свідчить довідка відділу в Олександрійському районі Головного управляння Держгеокадастру у Кіровоградській області від 22.08.2017 року №01-11/1006.

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00018905309 від 24.10.2017 року, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно свідоцтва серія НОМЕР_2, виданого Войнівською сільською радою Олександрійського району 20.10.1984 року, про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьком останнього є ОСОБА_3.

ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3, виданим Комінтернівською сільською радою Олександрійського району ІНФОРМАЦІЯ_5, актовий запис №1.

Відповідно до довідки Новоселівської сільської ради Олександрійського району від 27.07.2017 року №435 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 1977 року і до дня своєї смерті була зареєстрована та постійно проживала в селищі Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області. На час смерті ОСОБА_2 зареєстрованих та проживаючих осіб разом з нею не було. Заповіт від імені ОСОБА_2 в Новоселівській сільській раді не посвідчувався.

На підставі постанови Верховної Ради України від 04.02.2016 № 984-VIII Про перейменування окремих населених пунктів та районів селище Комінтерн Олександрійського району Кіровоградської області було перейменовано в селище Новоселівка.

Як свідчить відповідь завідуючої Олександрійської районної державної нотаріальної контори від 30.11.2017 року вих.№1146/01-16, згідно алфавітної книги спадкових справ, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 у вказаній конторі відсутня.

Отже, інших спадкоємців, окрім ОСОБА_1, які б заявляли свої вимоги відносно спадкового майна, немає.

При цьому, державним нотаріусом Олександрійської районної державної нотаріальної контори позивачеві відмовлено у прийняті заяви про прийняття спадщини в зв`язку з пропуском шестимісячного строку, передбаченого ст.1270 ЦК України, що підтверджується листом завідуючої Олександрійської районної державної нотаріальної контори від 19.09.2017 року №826/02-31.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень діючого Цивільного кодексу України від 1.01.2004 року, його норми застосовуються до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності (тобто після 1 січня 2004 року). Відповідно до пункту №1 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР.

Із матеріалів справи вбачається, що правовідносини за цим позовом виникли в 2002 році, коли відкрилася спадщина у зв'язку із смертю спадкодавця ОСОБА_2

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

На підставі норм ст.ст.525, 549 ЦК УРСР, які регулюють час відкриття спадщини та строки її прийняття, позивач, який є спадкоємцем за законом, пропустив встановлений законодавством строк у шість місяців для прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 ЦК УРСР, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними, як передбачено ч.1ст.550 ЦК УРСР.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про його народження серія НОМЕР_2, виданого Войнівською сільською радою Олександрійського району 20.10.1984 року, отже на час смерті спадкодавця ОСОБА_2, а саме ІНФОРМАЦІЯ_4, позивач не досяг повноліття, тому будучи особою, яка не була наділена цивільною дієздатністю (ст.11 ЦК УРСР), не міг самостійно представляти свої інтереси.

Нормами Цивільного кодексу Української РСР, який діяв на час відкриття спадщини не було передбачено прийняття спадщини малолітньою, неповнолітньою, недієздатною особою, а також особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Згідно з ч.3 ст. 263 ЦПК України судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Оскільки спадкова справа не відкривалась, спадщина ніким не прийнята, інші спадкоємці не встановлені, заяв про відмову від спадщини позивач не подавав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про продовження строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, а відповідач визнає позов у повному обсязі, то є підстави для продовження позивачу строку для прийняття спадщини, що буде відповідати завданням цивільного судочинства.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Новоселівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку на прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2.

Продовжити ОСОБА_1 строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Учасник справи, якому рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Учасники справи:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: АДРЕСА_1.

Новоселівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області,місцезнаходження: 28022, селище Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області, вул.Шкільна,2/а, код ЄДРПОУ 23233020.

Суддя

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення13.06.2018
Оприлюднено18.06.2018
Номер документу74713542
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/3897/17

Ухвала від 27.07.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Рішення від 13.06.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 27.11.2017

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні