ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2018 року Справа № 926/653/18
Господарським судом Чернівецької області у складі головуючого судді Миронюка С.О за участю секретаря судового засідання Панкратова Р.П.
розглянуто у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу № 926/653/18
За позовом Приватного акціонерного товариства Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Глобал-К
про розірвання договору
Суддя С.О. Миронюк
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_2 - представник. Довіреність № 106 від 01.02.2018 р.
від відповідача - не з'явився.
від третьої особи - ОСОБА_3 - представник. Довіреність від 22.11.2017 р.
від третьої особи - ОСОБА_4 - представник. Довіреність від 22.11.2017 р.
СУТЬ СПОРУ: Приватне акціонерне товариство Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго звернулось з позовом до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ про розірвання Договору № П-55 про постачання електричної енергії від 31.10.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, 31.10.2014 року між Публічним акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго (Постачальник) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ (Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № П-55, згідно якого постачальник продає електричну енергію споживачу за адресою: смг. Глибока, вул. Д.Галицького (колишня Радгоспна), 6-Б. Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 11371452 від 28.07.2006 р. власником будівель було ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ .
В подальшому на адресу Глибоцького РЕМ ПрАТ ЕК Чернівціобленерго надійшла заява В/хж 18/1397 від директора ТзОВ Глобал-К щодо укладення договору про постачання електричної енергії на об'єкт нерухомого майна за адресою вул.Д.Галицького 6 Б (колишня Радгоспна), смт. Глибока, Чернівецької області на підставі набрання законної сили судових рішень про відновлення права власності на вищевказаний об'єкт із додатками та копією Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 59917120 від 26.05.2016 р., згідно з якою власником будівель та споруд за адресою вул. ОСОБА_5 (Радгоспна), 6Б , смт. Глибока, Чернівецької області на даний момент є ТзОВ Глобал-К , код ЄДРПОУ: 33843433.
Згідно ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
На підставі приписів ст. 188 Господарського кодексу України, Приватним акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго відповідачу було надіслано лист з додатковою Угодою про розірвання договору на постачання електричної енергії № П-55 від 31.10.2014 року, який залишений останнім без відповіді.
Посилаючись на ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, позивач вважає, що є підстави для розірвання договору суборенди.
Провадження у справі відкрито ухвалою господарського суду Чернівецької області від 21.03.2018 р., справу до розгляду в підготовчому засіданні призначено на 11.04.2018 р.
Ухвалою суду від 11.04.2018 р. залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Глобал-К , підготовче провадження відкладено на 25.04.2018 р. в зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання.
23.04.2018 року через канцелярію суду надійшли пояснення третьої особи щодо позовної заяви, в яких остання просить суд задовільнити позовні вимоги, оскільки фактично та юридично об'єкт енергопостачання вибув з володіння, користування та розпорядження відповідача, таким чином останній позбувся правових підстав для отримання електричної енергії за умовами Договору № П-55 про постачання електричної енергії від 31.10.2014 року.
Ухвалою суду від 25.04.2018 р. закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду на 07.05.2018 р.
Ухвалою суду від 07.05.2018 р. відкладено розгляд справи на 21.05.2018 р. в зв'язку з неявкою представників відповідача та третьої особи в судове засідання.
Дана справа відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.05.2018 року розподілена судді Миронюку С.О., у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Тинка О.С.
Ухвалою суду від 21.05.2018 р. розгляд справи 926/653/18 розпочато зі стадії підготовчого провадження, закрито підготовче засідання, справу призначено до розгляду на 12.06.2018 р.
В судовому засіданні12.06.2018 р. позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Представники третьої особи підтримали позовні вимоги позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, засади організації та експлуатації енергосистем. Таким є Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.97 року N 575/97-ВР з наступними змінами і доповненнями, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, повязані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до абз. 7 ст. 24, ч. 1 ст. 26 названого Закону, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, який розташований на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.
В силу статей 3, 7 Закону, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно- правовими актами. Проектування, будівництво, введення в експлуатацію, експлуатація, виведення з експлуатації об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до обєднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.
Взаємовідносини ж, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ України від 31.07.96 р. N 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.96 р. за N 417/1442 (далі-Правила, ПКЕЕ). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 1.13 Правил передбачено, що укладення, внесення змін, подовження чи розірвання договорів здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Згідно з пунктом 1.6 Правил договір про постачання електричної енергії укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, на основі типового договору, який є додатком N 3 до Правил.
Пунктом 5.1 Правил встановлено, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
При укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (пункт 5.2 Правил користування електричною енергією).
Згідно з пунктом 5.3 Правил постачальник електричної енергії за регульованим тарифом зобов'язаний надати на розгляд проект договору про постачання електричної енергії протягом 7 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю до 150 кВт та протягом 14 робочих днів для споживачів із приєднаною потужністю 150 кВт та більше від дати прийняття від споживача документів, зазначених у пункті 5.4 Правил.
Пунктом 5.4 Правил визначено, що для укладення договору про постачання електричної енергії, договору про технічне забезпечення електропостачання або договору про спільне використання технологічних електричних мереж споживача заявник має надати відповідній організації передбачені ним пунктом документи, в числі яких, і копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об'єкта).
Матеріалами справи підтверджується, що 28.07.2006 року між ТзОВ Глобал-К та ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ було укладено, нотаріально посвідчено та зареєстровано Договір купівлі-продажу будівель, що знаходяться в смт. Глибока по вул. Радгоспна, 6Б, на підставі якого відповідачем 28.07.2006 року було зареєстроване право власності на об'єкти нерухомого майна.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 20.12.2012 р. по справі № 5027/720/2012 Договір купівлі-продажу нерухомого майна від 28.07.2006 р. укладений між ТзОВ Глобал-К до ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ було визнано недійсним.
Вищевказане рішення Господарського суду Чернівецької області від 20.12.2012 р. по справі № 5027/720/2012 набуло законної сили 16.04.2013 року на підставі Постанови Вищого Господарського суду України від 16.04.2013 року.
31.10.2014 року між Публічним акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго (Постачальник) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ (Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № П-55, згідно якого постачальник продає електричну енергію споживачу за адресою: смг. Глибока, вул. Д.Галицького (колишня Радгоспна), 6-Б. Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 11371452 від 28.07.2006 р. власником будівель було ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ .
На момент укладення договору сторони погодились, що під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, керуватись чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією.
На підставі Акту приймання передачі від 28.11.2017 року у виконавчому провадженні № 38115064 рішення Господарського суду від 20.12.2012 р. було виконано у спосіб, визначений за наказом Господарського суду Чернівецької області № 5027/720/2012 від 14.05.2013 р. та відповідно до Ухвали Господарського суду Чернівецької області від 24.06.2015 р. №5027/720/2012 про вилучення у ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ та передачу в натурі ТзОВ Глобал-К нежитлових приміщень, що знаходяться в смт. Глибока по вул. Д.Гадицького (колишня Радгоспна), 6-Б.
27.12.2017 року на адресу Глибоцького РЕМ ПрАТ ЕК Чернівціобленерго надійшла заява В/хж 18/1397 від директора ТзОВ Глобал-К щодо укладення договору про постачання електричної енергії на об'єкт нерухомого майна за адресою вул. Д.Галицького 6 Б (колишня Радгоспна), смт. Глибока, Чернівецької області на підставі набрання законної сили судових рішень про відновлення права власності на вищевказаний об'єкт із додатками та копією Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 59917120 від 26.05.2016 р., згідно з якою власником будівель та споруд за адресою вул. ОСОБА_5 (Радгоспна), 6Б , смт. Глибока, Чернівецької області на даний момент є ТзОВ Глобал-К (код ЄДРПОУ: 33843433). ТзОВ Глобал-К звернулось до позивача із заявою про укладення договору на постачання електричної енергії, оскільки, Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду у справі № 824/1688/15-а від 09.12.2015 року (набрала законної сили 09.12.2015 року) було скасовано реєстрацію Декларації ЧВ №143131060274 від 16.04.2013 р ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ про готовність об'єкту Реконструкція корпусів та споруд по вул. Радгоспній, 6Б в смт. Глибока, Чернівецької області під фабрику по виробництву акрилової пряжі до експлуатації. Відповідно до повідомлення ДАБК № 40-703-16/8243 від 22.08.2016 р., рішення суду виконано, з державного реєстру Декларацій про готовність об'єкту до експлуатації виключено запис про реєстрацію Декларації ЧВ №143131060274 від 16.04.2013 р.
Судом встановлено, що враховуючи вимоги абз.4 п. 6.18 ПКЕЕ, згідно яких з новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, після розірвання договорів із споживачем, тобто ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ , Приватним акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго , у порядку ст. 188 ГК України, відповідачу було надіслано лист з додатковою Угодою про розірвання договору на постачання електричної енергії № П-55 від 31.10.2014 року. На адресу ПАТ Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго від ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ не надійло жодної відповіді.
Втрата ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ права власності на об'єкт, що знаходиться за адресою: вул. Радгоспна, 6 Б в смт. Глибока, Чернівецької області є істотною зміною обставин в розумінні ПКЕЕ, а отже, є підставою для розірвання Договору про постачання електричної енергії № П-055 від 31.10.2014 року. Факт відсутності права власності у ТзОВ ГЛОБАЛ-ІМОБ на обєкт, що знаходиться за адресою: вул. Радгоспна, 6 Б в смт. Глибока, Чернівецької області свідчить наявність у ТзОВ Глобал-К Свідоцтва про право власності на вищезазначений обєкт та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.05.2016 р. № 59917120.
Згідно п. 5.23. ПКЕЕ зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 3 ст. 202 Господарського кодексу України до відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України. Відповідно до ч. 1, ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених ЦК України або іншими законами. Господарське зобовязання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду.
Договір, у разі істотної зміни обставин, може бути розірваним або зміненим на підставі рішення суду. Частиною 2 статті 652 Цивільного кодексу України визначаються правила розірвання або зміни договору за рішенням суду, за умови, що сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінилися, або щодо його розірвання.
Суд погоджується з позицією позивача, що істотною зміною обставин, яка дає підстави для розірвання договору, є втрата Відповідачем права власності на обєкт, що розташований за адресою: вул. Радгоспна, 6 Б в смт. Глибока, Чернівецької області , наявність якого є обовязковим в розумінні п. 5.4. ПКЕЕ.
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі не досягнення згоди щодо розірвання договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ч.1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доведеними та обгрунтованими, атому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повідомлено про дату складання повного рішення.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 194, 196, 219, 222, п.2 ч.1 ст. 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Розірвати договір про постачання електричної енергії № П-55 від 31.10.2014 укладений між Приватним акціонерним товариством Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ .
3. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ГЛОБАЛ-ІМОБ (58018, м. Чернівці, вул. Авіаційна, 10, код ЄДРПОУ 34026770) на користь Приватного акціонерного товариства Енергопостачальна компанія Чернівціобленерго (58008, м. Чернівці, вул. Прутська, 23-А, р/р 26006000015687 в АТ Укрексімбанк , МФО 322313, код 00130760) 1762,00 грн. судового збору.
4. З набранням судовим рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Повний текст рішення складено та підписано 18.06.2018 року.
Суддя С.О. Миронюк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2018 |
Оприлюднено | 18.06.2018 |
Номер документу | 74720598 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Миронюк Сергій Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні