Рішення
від 06.06.2018 по справі 629/2495/18
ЛОЗІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 629/2495/18

Номер провадження 2/629/1074/18

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.06.2018 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого - Каращука Т.О., за участю секретаря судового засідання - Котяй А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Лозова цивільну справу №629/2495/18 за позовом ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Завади М.В. про зобов'язання нотаріуса провести державну реєстрацію припинення обтяжень (іпотеки) речових прав на нерухоме майно,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з позовом до Приватному нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Завади М.В. про зобов'язання нотаріуса провести державну реєстрацію припинення обтяжень (іпотеки) речових прав на нерухоме майно. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19.01.2001 року було укладено кредитний договір №2 між ПОСП ім. Щорса та АК АПБ Україна . 23.01.2001 року на забезпечення виконання умов кредитного договору №2 від 19.01.2001 року між ними було укладено договір застави об'єкту нерухомого майна - житлового будинку, який посвідчено приватним нотаріусом Завадою М.В. та накладено заборону на відчуження заставного майна до припинення договору застави. Постановою Правління Національного банку України за № 246 від 16.07.2001 року прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію з 16 липня 2001 року Акціонерного комерційного агропромислового банку Україна (м. Київ). 30.11.2012 року юридичну особу ПОСП ім.Щорса припинено, його правонаступником є ТОВ Лозівське ХПП . На запит у Національний банк України, у відповідності до ст.19 Закону України Про доступ до публічної інформації отримано відповідь, що Рішенням Комісії НБУ з питань нагляду та регулювання діяльності банків № 167 від 13.04.2009 року АК АПБ Україна виключено з Державного реєстру банків, у зв'язку з завершенням ліквідаційної процедури банку, станом на 01.04.2018 року Національним банком України не було зареєстровано банк, який є правонаступником Акціонерного комерційного агропромислового банку Україна . Оскільки у відповідності до умов договору застави об'єкту нерухомого майна - житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_2, заборона на відчуження заставного майна діє до припинення договору застави, зобов'язання за яким припинено відповідно до вимог ч. 1 ст. 609 ЦК України та ч.5 ст.3 та ст.17 Закону України Про іпотеку , у зв'язку з ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), ОСОБА_1 звернувся до нотаріусу Лозівського нотаріального округу Харківської області Завади М.В., яка накладала заборону на відчуження, з проханням зняти заборону відчуження об'єкту нерухомості та внести відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_2. За вих.№134/01-16 від 26.03.2018 року ним було отримано відповідь, що згідно зі ст.74 Закону України Про нотаріат та п.5 глави 15 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус знімає заборону відчуження нерухомого майна тільки при одержанні повідомлення установи банку (кредитора) про погашення кредиту, або припинення іпотечного договору, або договору застави. У зв'язку з вище викладеним та відсутністю правонаступника, нотаріусом може бути припинено обтяження на підставі рішення суду. Враховуючи на викладене, позивач звернувся до суду.

Сторони в судове засідання не з'явились, про час, місце та дату судового засідання були повідомлені належним чином, про причини не явки не повідомили.

Відповідно до ст.247 ЦПК України, фіксація судового засідання не відбувалась.

Дослідивши письмові матеріали справи, на підставі їх повного, об'єктивного та всебічного дослідження, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

19 січня 2001 року укладено кредитний договір № 2 між АК АПБ Україна , МФО 300410, код ЄДРПОУ 00039025, та ПОСП ім.Щорса, Лозівського району, Харківської області, ЄДРПОУ 30614102, про надання кредиту в сумі 100000 (сто тисяч) гривень, який підлягає поверненню до 01 грудня 2001 року, зі сплатою відсотків по ньому.

23 січня 2001 року на забезпечення виконання умов кредитного договору №2 від 19.01.2001 року між АК АПБ Україна , ЄДРПОУ 00039025, та фізичною особою ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, було укладено договір застави (іпотечний договір) (а.с.10-11) об'єкту нерухомого майна - житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_2, який посвідчено приватним нотаріусом Лозівського районного нотаріального округу Завада М.В. та накладено заборону на відчуження заставного майна(а.с.12), до припинення договору застави.

Постановою Правління Національного банку України за № 246 від 16.07.2001 року прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію з 16 липня 2001 року Акціонерного комерційного агропромислового банку Україна (м. Київ).

30.11.2012 року юридичну особу ПОСП ім.Щорса, ЄДРПОУ 30614102 припинено, його правонаступником є ТОВ Лозівське ХПП , код ЄДРПОУ 31148877, м.Лозова, Харківська область, вул.Гвардійська, 50.

На запит у Національний банк України, у відповідності до ст.19 Закону України Про доступ до публічної інформації отримано відповідь, що Рішенням Комісії НБУ з питань нагляду та регулювання діяльності банків № 167 від 13.04.2009 року(а.с.15) АК АПБ Україна виключено з Державного реєстру банків, у зв'язку з завершенням ліквідаційної процедури банку, станом на 01.04.2018 року Національним банком України не було зареєстровано банк, який є правонаступником Акціонерного комерційного агропромислового банку Україна .

Згідно з частиною першою статті 509, статтею 526 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За загальним правилом зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.609 ЦК України, зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу. В даному випадку банківська установа була ліквідовано, правонаступник відсутній, а тому зобов'язання за кредитним договором є припиненим.

Відповідно до приписів статті 575 ЦК України та статті 1 Закону України Про іпотеку , іпотека це окремий вид застави, вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду (частина перша статті 3 Закону України Про іпотеку ). Вона має похідний характер від основного зобов'язання і, за загальним правилом, є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору (частина п'ята статті 3 Закону України Про іпотеку ).

Підстави припинення іпотеки окремо визначені в статті 17 зазначеного Закону. Конструкція цієї статті дає підстави для висновку, що припинення іпотеки можливе виключно з тих підстав, які передбачені цим Законом.

Згідно ч.1 ст.17 ЗУ Про іпотеку , іпотека припиняється в разі припинення основного зобов'язання (кредитного договору).

Відповідно до ст. 17 Закону України Про іпотеку , відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до вимог статті 74 Закону України Про нотаріат , одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.

У відповідності до положення глави 15 розділу 2 Наказу Міністерстві юстиції України Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , від 22.02.2012 № 296/5 (зі змінами), нотаріус накладає заборону щодо відчуження житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, майнових прав на нерухоме майно і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін правочину, в зв'язку з яким накладається заборона ( п.1.1. ч.1 Порядку)

Накладання заборони щодо відчуження майна реєструється нотаріусами в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій та реєстрі для реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, арештів, накладених на майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів. Про накладені заборони щодо відчуження робиться запис в Алфавітній книзі обліку реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів (п.4.1., ч.4 Порядку).

Нотаріус знімає заборону відчуження майна при одержанні повідомлення: кредитора про погашення позики; про припинення (розірвання, визнання недійсним) договору застави (іпотеки); про припинення договору іпотеки у зв'язку з набуттям іпотекодержателем права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання, після припинення договору іпотеки у зв'язку з відчуженням іпотекодержателем предмета іпотеки; за рішенням суду (п.5.1.ч.5 Порядку).

Оскільки лише нотаріус має повноваження зняти заборону на відчуження об'єкту нерухомого майна - житлового будинку, за адресою: с. Миколаївка, Лозівського району, Харківської області, вул.Алтаузена Джека, б.17, та провести державну реєстрацію припинення обтяжень (іпотеки) речових прав на нерухоме майно, однак у зв'язку з тим, що нотаріусу не надано повідомлення установи банку (сторони договору), яка на даний час ліквідована, без правонаступника, вирішити питання про зняття заборони відчуження об'єкту нерухомості позивач шляхом досудового врегулювання не має можливості.

Враховуючи вище викладене, розглянувши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі ЗУ Про нотаріат , та керуючись ст. 321, 391 ЦК України, ст. 12,13, 81, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Завади М.А. про зобов'язання нотаріуса провести державну реєстрацію припинення обтяжень (іпотеки) речових прав на нерухоме майно - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Заваду Марину Володимирівну провести державну реєстрацію припинення обтяження нерухомого майна, а саме: житлового будинку за адресою: Харківська область, Лозівський район, с.Миколаївка, вул.Алтаузена Джека, буд.17, іпотекою, одночасно із зняттям заборони, накладеної під час посвідчення договору іпотеки.

Повний текст рішення було виготовлено 14.06.2018 року.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач, який брав участь у справі, але не був присутнім в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець с.Катеринівка Лозівського району Харківської області, ІПН НОМЕР_1, що мешкає за адресою: 61002, АДРЕСА_1.

Відповідач: Приватний нотаріус Лозівського районного нотаріального округу Харківської області Завада Марина Володимирівна, юридична адреса: 64602, Харківська область, м.Лозова, бульвар Шевченка, буд.2.

Суддя Т.О.Каращук

СудЛозівський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення06.06.2018
Оприлюднено19.06.2018
Номер документу74741571
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —629/2495/18

Рішення від 06.06.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Каращук Т. О.

Рішення від 06.06.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Каращук Т. О.

Ухвала від 06.06.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Каращук Т. О.

Ухвала від 22.05.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Каращук Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні