номер провадження справи 18/8/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2018 справа № 908/179/18
м. Запоріжжя
за позовом: публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7)
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю «ЦД «Запорожець» (69063, м. Запоріжжя, вул. Горького, 38)
про стягнення 251815,46 грн.
господарський суд Запорізької області у складі судді Носівець В.В.
при секретарі судового засідання Чубар М.В.
учасники справи:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № Др-101-1217 від 20.12.2017;
від відповідача: не з'явився
Заявлено позовні вимоги про стягнення 250497,77 грн. вартості необлікованого природного газу, визначеної на підставі актів про порушення №№ ВЛВ-0096, ВЛВ-0097 від 04.10.2017 та 1317,69 грн. - 3% річних за невиконання відповідачем зобов'язання щодо оплати виставлених йому рахунків.
Ухвалою від 07.02.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі № 908/179/18, присвоєно справі номер провадження 18/8/18, підготовче засідання призначено на 01.03.2018; у підготовчому засіданні оголошувались перерви до 04.04.2018, 10.05.2018; 04.04.2018 строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України; ухвалою від 10.05.2018 підготовче провадження закрито та розпочато розгляд справи по суті, судове засідання призначено на 06.06.2018.
В судовому засіданні 06.06.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові та наданих суду додаткових письмових поясненнях.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов укладеного сторонами типового договору розподілу природного газу № 0942OZGKCNAP016 від 20.01.2016 та положень ОСОБА_2 газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 (ОСОБА_2 ГРС), а саме несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) шляхом прихованих заходів. За доводами позивача, зазначений факт зафіксовано в актах про порушення № ВЛВ-0096, ВЛВ-0097 від 04.10.2017, які є достатнім доказом для здійснення донарахування вартості необлікованого природного газу та, у разі відмови від добровільної оплати, підставою для її стягнення у судовому порядку. Посилаючись на приписи ст.ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України та ст. 193 ГК України просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимоги суду не виконав.
Згідно ст. 120 ГПК України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов'язковою. &l9;…&?Л; Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає. &?а;…&gа;
Копії ухвал суду у справі від 07.02.2018, 01.03.2018, 04.04.2018, що направлялись на адресу відповідача, повернуті відділенням зв'язку до господарського суду Запорізької області із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання» . Судом перевірено адресу відповідача у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та з'ясовано, що вона збігається із адресою, що вказана позивачем при поданні позову. Ухвала від 04.04.2018, що направлялась на адресу засновника ТОВ «ЦД «Запорожець» ОСОБА_3 також повернута поштовим відділенням зв'язку з позначкою - «за закінченням терміну зберігання» .
Зазначене свідчить, що судом вжиті всі заходи щодо належного повідомлення відповідача про дату, місце і час розгляду справи.
Враховуючи належне повідомлення відповідача про розгляд справи, суд вирішив за доцільне розглянути справу за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю в судовому засіданні представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
В пункті 1.1 даного договору вказано, що договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За умовами п. 1.2 договору його умови однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і ОСОБА_2 ГРМ.
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку у встановленому порядку оператор ГРМ направляє споживач) інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 договору).
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦД «Запорожець» (споживач), обзнайомившись з умовами Типового договору розподілу природного газу в мережі Інтернет за адресою: https: zp.104.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності, у газеті Запорізька правда від 24.12.2015, підписавши 20.01.2016 заяву-приєднання № 09420U39Q6GP016 приєдналось до умов типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 (надалі - Договір).
Згідно додатку до заяви-приєднання адреса точки комерційного обліку суб'єкту: м. Запоріжжя, вул. Поштова, 38. На даному об'єкті, зокрема, встановлені лічильники газу Gallus, типорозміру G4 з величиною приєднаної потужності 18,534 куб.м/год.
В додатку до заяви-приєднання до типового договору також зазначено, що у споживача встановлено наступне обладнання: 1) ОСОБА_4 АВГ-16 - 1 шт., номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО - 2,02 куб.м/год., режим роботи ГСО - 24 год./добу; 2) ОСОБА_4 - 1 шт., номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО - 1,35 куб.м/год., режим роботи ГСО - 24 год./добу, ОСОБА_4 Dani - 1 шт., номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО - 1,05 куб.м/год., режим роботи ГСО - 24 год./добу.
Відповідно до пункту 2.1 Договору публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (Оператор ГРМ) зобов'язалось надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України Про ринок природного газу та ОСОБА_2 газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та ОСОБА_2 газорозподільних систем.
За визначенням п. 5.1. Договору, облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог ОСОБА_2 газорозподільних систем.
Відповідно до п. 5.2 Договору визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених ОСОБА_2 газорозподільних систем та цим Договором.
Підпунктом 4 п. 7.2 Договору Оператору ГРМ надано право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку визначеному ОСОБА_2 газорозподільних систем.
Відповідно до підпунктів 5, 7 пункту 7.4 Договору споживач взяв на себе зобов'язання не допускати несанкціонованого відбору природного газу та дотримуватись інших вимог цього Договору та ОСОБА_2 газорозподільних систем.
Цей договір укладений на невизначений строк (пункт 12.1 Договору).
Згідно п. 1 ч. 6 Розділу X ОСОБА_2 ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до п. 2 ч. 6 Розділу X ОСОБА_2 ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії, зокрема:
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього ОСОБА_2, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт,
На виконання наведених приписів, представниками ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» під час проведення перевірки стану обліку природного газу на об'єкті ТОВ «ЦД «Запорожець» за адресою м. Запоріжжя, вул. Поштова, 38, виявлено порушення вимог ОСОБА_2 ГРС, а саме механічні пошкодження та ознаки самовільного втручання в роботу засобу вимірювальної техніки.
Протоколами №№ 000527, 000528 від 31.08.2017 оформлено факт демонтажу та направлення на експертизу належного споживачу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) - лічильників газу типу G-4 Gallus, заводські номери U02072631 та U02072746, з показами 13703,8 куб.м та 05891,7 куб.м, відповідно. Споживачу повідомлено про час та місце проведення експертизи.
Комісією у складі представників ПАТ «Запоріжгаз» , за участі представника ДП Запоріжжястандартметрологія , проведено експертизу належних відповідачу лічильників газу типу G-4 Gallus, заводські номери U02072631 та U02072746, про що складено відповідні акти експертизи лічильника газу №№ 948, 949 від 04.10.2018. В обох актах зафіксовано, що за висновками комісії виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів: наявний сторонній отвір в вихідному патрубку лічильника, створений шляхом термічного прожигу. Відбиток тавра державного повірника на пломбі відповідає встановленому зразку. Лічильник працює в позаштатному режимі. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильники упаковано в пакет, опломбовано пломбами та повернуто представнику ТОВ «ЦД «Запорожець» .
Актами про порушення №№ ВЛВ-0096, ВЛВ-0097 від 04.10.2017 (арк. справи 20, 21) встановлено факт порушення ОСОБА_2 ГРС, а саме несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, здійснене шляхом прихованих заходів (наявний сторонній отвір в вихідному патрубку лічильника, створений шляхом термічного прожигу). Акти підписані трьома повноважними представниками Оператора ГРМ та представником ТОВ «ЦД «Запорожець» ОСОБА_3, зауважень з боку останнього не висловлено. Споживач повідомлений про проведення засідання комісії 06.10.2017.
У зв'язку з нез'явленням представника споживача на засідання комісії, за відсутності письмової згоди споживача про проведення засідання без його присутності, призначено дату засідання 10.10.2017. У зв'язку із відсутністю документів, підтверджуючих повноваження представника споживача (про що зроблено відповідний запис у протоколах засідання комісії від 10.10.2017) засідання комісії перенесено на 17.10.2017.
Протоколами засідання комісії по розгляду актів про порушення ОСОБА_2 газорозподільчих систем від 17.10.2017 прийнято рішення щодо задоволення актів про порушення №№ ВЛВ-0096, ВЛВ-0097 від 04.10.2017.
Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості від 20.10.2017 на підставі акта про порушення № ВЛВ-0096 від 04.10.2017 проведений перерахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в обсязі 17695 куб.м. за номінальною потужністю газового обладнання за період з 07:00 01.09.2016 по 07:00 01.09.2017 - ОСОБА_4 АГВ потужністю 2,02 куб.м., що склало 147767,70 грн.
Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості від 20.10.2017 на підставі акта про порушення № ВЛВ-0097 від 04.10.2017 проведений перерахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в обсязі 11826 куб.м. за номінальною потужністю газового обладнання за період з 07:00 01.09.2016 по 07:00 01.09.2017 - ОСОБА_4 потужністю 1,35 куб.м., що склало 102730,07 грн.
На адресу відповідача 31.10.2017 супровідним листом направлено два рахунки на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 20.10.2017 на суму 147767,70 грн. та 102730,07 грн.
Посилаючись на несплату відповідачем вартості необлікованого природного газу, позивач просить стягнути з нього 205497,77 грн. заборгованості та 1317,69 грн. 3% річних, нарахованих на підставі ст. 625 ЦК України за період з 23.11.2017 (закінчення семиденного строку після повернення за закінченням терміну зберігання листа з направленими відповідачу рахунками) по 25.01.2018.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши надані докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього ОСОБА_2, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частина перша статті 193 статті Господарського кодексу України зобов'язує суб'єктів господарювання виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частина друга статті 193 Господарського кодексу України імперативно передбачає, що порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим ОСОБА_2, іншими законами або договором.
Таким чином, господарське зобов'язання не обмежується умовами господарського договору, оскільки виникає також безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, та у разі порушення такого господарського зобов'язання до суб'єкта господарювання можуть бути застосовані господарські санкції, різновидом яких є оперативно-господарські санкції.
ОСОБА_2 ГРМ регулює господарську діяльність Оператора ГРМ, Постачальника та Споживача на ринку споживання природного газу. Тому між цими суб'єктами виникають господарські зобов'язання безпосередньо із приписів цього нормативно-правового акта.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 п. 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, віднесено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОП зокрема лічильника газу).
Відповідно до п. 1 Глави 4 Розділу XI ОСОБА_2 ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
ОСОБА_2 газорозподільних систем визначає, що несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкоджених чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмуванні чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліки природного газу. Прихованими заходами є несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Згідно п. 8-12 Глави 5 Розділу XI ОСОБА_2 ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Під час експертизи лічильників газу споживача, комісією Оператора ГРМ, до складу якої, в порядку ч. 4 п. 10 розділу X ОСОБА_2 ГРМ, входить представник ДП Запоріжжястандартметрологія , встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ шляхом прихованих заходів, що полягає у наявності стороннього отвору у вихідному патрубку лічильників, що створений шляхом термічного прожигу, внаслідок чого лічильники працюють в позаштатному режимі та не є придатними до подальшої експлуатації. Таким чином, експертизою встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що унеможливлює коректний облік природного газу таким засобом обліку.
Порушення встановлене актами про порушення №№ ВЛВ-0096, ВЛВ-0097 від 04.10.2017, який підписаний представником споживача без зауважень.
Обставини підписання актів про порушення сторонами не оспорювались, доказів оскарження актів споживачем суду не надано.
Перевіривши акти-розрахунки від 20.01.2017, здійснені Оператором ГРМ, суд встановив, що вони здійснені арифметично вірно, вартість природного газу розрахована за період з 01.09.2016 по 01.09.2017 з врахуванням газового обладнання відповідача - ОСОБА_4 АГВ потужністю 2,02 куб.м. та ОСОБА_4 потужністю 1,35 куб.м.
Відповідно до положень ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, зміна умов зобов'язання.
Згідно статті 20 Господарського кодексу України права та законні інтереси кожного суб'єкта господарювання захищаються шляхом застосування оперативно-господарських санкцій.
Оперативно-господарські санкції застосовуються управненою стороною в односторонньому порядку з метою припинення або попередження повторення порушення господарського зобов'язання іншою стороною (частина перша статті 235 Господарського ОСОБА_2 України).
Частиною 3 ст. 235 Господарського кодексу України передбачено, що оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Водночас, стаття 236 ГК України визначає види оперативно-господарських санкцій, які сторони вправі передбачити у господарських договорах та містить правило про те, що їх перелік не є вичерпним, і що сторони вправі передбачити в договорі інші види таких санкцій.
Однак, як вже судом мотивовано та додатково підтверджується правилом частини першої 237 Господарського ОСОБА_2 України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною, не тільки такого, що виникло з господарського договору.
В свою чергу, пунктом 1.2 Типового договору розподілу природного газу прямо передбачено, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України Про ринок природного газу і ОСОБА_2 газорозподільних систем.
Тим самим, застосування правил ОСОБА_2 ГРМ є умовою Типового договору розподілу природного газу, що не потребує дублювання його норм (процедур) у сам договір.
За таких обставин визначення відповідачу актами-розрахунками необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за допущене ним порушення відповідає умовам укладеного сторонами Договору. При цьому, донарахований споживачу Оператором ГРМ об'єм природного газу не є фактично спожитим у спірному періоді, а є технічним розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Таким чином, внаслідок задоволення комісією актів про порушення та складення актів-розрахунків, визначена у направлених відповідачу рахунках вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, зважаючи на відсутність доказів оскарження споживачем цих санкцій у судовому порядку, є заборгованістю за необлікований (донарахований) об'єм природного газу та вважається простроченою.
Докази оплати ТОВ «ЦД «Запорожець» рахунків на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 20.10.2017 в розмірі 147767,70 грн. та 102730,07 грн. або оскарження відповідачем даної оперативно-господарської санкції в судовому порядку відсутні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення 250497,77 грн. вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу є обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню.
Крім того, за прострочення виконання грошового зобов'язання позивач просить суд стягнути з відповідача 1317,69 грн. 3% річних.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Правові наслідки порушення грошового зобов'язання передбачені, зокрема, ст.ст. 549, 611, 625 ЦК України.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредитору; а тому інфляційні нарахування на суму боргу та проценти річних входять до складу грошового зобов'язання.
Статтею 536 Цивільного кодексу України передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Умовами Типового договору, з якими погодився відповідач підписавши заяву-приєднання, передбачена відповідальність сторін. Зокрема: за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1 Договору).
Таким чином, оскільки відповідач не виконав обов'язку щодо оплати рахунків на оплату необлікованого об'єму природного газу, то у позивача виникло право на стягнення трьох процентів річних від простроченої суми, як наслідок відшкодування матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) за користування утримуваними боржником грошовими коштами.
З огляду на викладене, враховуючи встановлений факт прострочення відповідачем виконання грошових зобов'язань, вимоги про стягнення з нього 3% річних заявлені позивачем обґрунтовано.
Обов'язок повернути кошти виникає, як зобов'язання особи, яка з певного часу неправомірно користується чужими грошовими коштами.
Зважаючи на повернення направленого на адресу відповідача листа з направленими його рахунками за закінченням терміну зберігання 15.11.2017, при розрахунку заявленої вимоги про стягнення 3% річних позивачем період визначено вірно - з 23.11.2017 (закінчення семиденного строку після повернення за закінченням терміну зберігання листа з направленими відповідачу рахунками) по 25.01.2018. Перевіривши наданий позивачем розрахунок за допомогою юридичної інформаційно-пошукової системи Законодавство , суд дійшов висновку, що він є вірним, тому вимоги про стягнення 1317,69 грн. 3% річних підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (ч. 1 ст. 74 ГПК України).
Приписами ст. 13 ГПК України передбачено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Статтею 42 ГПК України встановлено загальний обов'язок сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, Зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
В даному випадку, відповідач не скористався наданим йому законом правом та не надав до суду доказів, які могли б свідчити про належне виконання зобов'язання щодо оплати направлених йому рахунків за виявлене порушення.
Отже, з підстав зазначених вище, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача 250497,77 грн. вартості необлікованого природного газу та 1317,69 грн. 3% річних обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір на підставі пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача повністю.
Також судом встановлено, що при поданні позові позивачем помилково сплачено суму судового збору в розмірі 3758,00 грн., замість належної суми - 3777,23 грн., сума недоплати складає 19,23 грн., яка підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 46, 74, 76-80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЦД «Запорожець» (69063, м. Запоріжжя, вул. Горького, буд. 38, ідентифікаційний код 35596455) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ідентифікаційний код 03345716) 250497,77 грн. (двісті п'ятдесят тисяч чотириста дев'яносто сім грн. 77 коп.) вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу, 1317,69 грн. (одну тисячу триста сімнадцять грн. 69 коп.) 3% річних та 3777,23 грн. (три тисячі сімсот сімдесят сім грн. 23 коп.) судового збору. Видати наказ.
3. Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ідентифікаційний код 03345716) на користь Державного бюджету України (р/р 31215206783007, УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район), 22030001, ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, ідентифікаційний код 38025409, код класифікації доходів бюджету 22030001 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) ) 19,23 грн. (дев'ятнадцять грн. 23 коп.) недоплаченого при поданні позову судового збору. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією ОСОБА_2.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 18.06.2018.
Суддя В.В. Носівець
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2018 |
Оприлюднено | 20.06.2018 |
Номер документу | 74779701 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Носівець В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні