ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2018 Справа № 917/401/18
За позовною заявою акціонерного товариства "ОТП Банк", вул. Жилянська, 43, м. Київ, 01601
про стягнення 382 182,75 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Секретар судового засідання Дяченко Д.Б.
Представники:
від позивача: Костенко В.О.
від відповідача: не з'явився.
Фіксування судового процесу здійснюється за допомогою технічних засобів (аудіозапис).
Після виходу з нарадчої кімнати в судовому засіданні суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 ГПК України та повідомив дату виготовлення повного тексту рішення.
Суть спору : розглядається позовна заява Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПММ-Реалізація" про стягнення 382 182,75 грн.
Ухвалою суду від 11.04.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 07.06.2018 р. замінено Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк" на його правонаступника -Акціонерне товариство "ОТП Банк".
Відповідач в судове засідання не з'явився, документів та пояснень до суду не надав, ухвали суду які були направлені на адресу зазначену в позовній заяві повернулися до суду з відміткою поштової установи "За закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст.120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Таким чином, про дату, час та місце проведення судового засідання господарський суд Полтавської області повідомляв відповідача належним чином. Крім того, ухвали суду у даній справі були своєчасно розміщені судом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив:
30 травня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПММ-Реалізація" (далі - Клієнт, Позичальник, Відповідач) та Публічним акціонерним товариством ОТП Банк (надалі - Банк, Позивач) був укладений Договір про відкриття рахунку, здійснення розрахунково-касового обслуговування та надання інших банківських послуг № D03/000197/17 (далі - Договір РКО, а.с. 40-43).
21 березня 2017 року між Клієнтом та Банком був укладений Додатковий договір про надання банківської послуги овердрафт Гостинний до Договору РКО (далі - Додатковий договір)(а.с.39).
Відповідно до п. 1.1. Додаткового договору Правила надає Клієнту банківський кредит овердрафт у валюті UAH, що є банківською послугою, а Клієнт отримує його та зобов'язується повертати використану суму овердрафту, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку, розмірі та строки, визначені цим Договором та Правилами надання та користування банківською послугою Гостинний (надалі - Правилах), банківська послуга надається у розмірі ліміту банківської послуги, та який визначений у Правил. На момент укладення цього договору доступний ліміт банківської послуги становить 350 000,00 (а.с.39).
Пунктом 1 Правил Банк встановлено, що овердрафт - кредитна лінія, що надається шляхом здійснення Банком оплати платіжного(их) документа(ів) /доручення(ь) Клієнта з банківського рахунку, понад наявний на такому рахунку Клієнта залишок грошових коштів; кредитна лінія - кредит на поновлюваній (повторне / неодноразове отримання) основі.
Згідно п. 7 ОСОБА_1 здійснює надання банківської послуги Клієнту відповідно до заяви про надання банківської послуги.
24.05.2017р. відповідач звернувся до банку з заявою про надання йому кредиту-овердрафту на 1 рік в розмірі 1 000 000,00 грн. для поповнення обігових коштів. Протоколом Загальних зборів учасників №1 від 24.05.17 підтверджено надання директору права підпису від імені Клієнта додаткового договору з Банком та гарантовано своєчасне повернення кредиту (а.с.46).
Відповідно до умов Додаткового договору позивач надав відповідачу банківський кредит овердрафт у валюті UAH з лімітом даної банківської послуги у розмірі 350 000,00 гривень, що підтверджується випискою по рахунку відповідача (а.с.45).
Ліміт банківської послуги згідно п. 1 - це максимально дозволена(ий) сума (розмір) заборгованості Клієнта відносно банківської послуги, яка(ий) не включає плату Банку за надання банківської послуги.
Згідно п. 1.1. Кредитного договору Клієнт зобов'язувався повернути використану суму кредиту овердрафт, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку, розмірі та строки, визначені цим договором та Правилами надання та користування банківською послугою овердрафт Гостинний .
Згідно п. 1.3. Кредитного договору у підписанням цього договору Клієнт підтверджує, що ознайомлений з Правилами, що розміщенні на Інтернет сайті Банку (www.otpbank.com.ua) погоджується з ними та зобов'язується належно та неухильно виконувати свої обов'язки, визначені ними. Правила є невід'ємною частиною Договору та не підлягають додатковому підписанню сторонами.
Станом на дату укладення між позивачем та відповідачем Кредитного договору діяли Правила (редакція вступила в дію з 20.07.16), затверджені службовим розпорядженням AT ОТП Банк № 243 від 18 липня 2016 року (а.с.47-53).
Відповідно до п. 1 Правил, сума кожного траншу підлягає поверненню Клієнтом протягом 30 календарних днів з дати надання такого траншу за обставини, що на момент такого траншу не існувало заборгованості Клієнта перед Банком за такою банківською послугою як овердрафт, а за обставини, що на момент надання такого траншу існувала заборгованості Клієнта перед Банком за такою банківською послугою як овердрафт (надалі - існуюча заборгованість ), то такий транш підлягає поверненню протягом 30 календарних днів з дня виникнення такої існуючої заборгованості.
Пуктом 3 Правил закріплено, що Клієнт зобов'язується належним чином виконувати зобов'язання, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг Банку.
Згідно п.2 Договору від 30.05.2017р. сторони узгодили, що підписання договору сторонами підтверджують, що укладення договору відповідає вільному волевиявленню сторін (а.с.42).
Відповідно до п. 1.2. Додаткового договору за користування банківською послугою Банк нараховує проценти, які розраховуються Банком на підставі стандартного розміру процентної ставки, розмір та порядок оплати якої визначаються Правилами. На дату укладення цього договору стандартний розмір процентної ставки становить 25% річних.
Згідно п. 6 Правил встановлено, що Банк здійснює надання банківських послуг за плату, що має сплачуватися Клієнтом Банку в порядку та на умовах договору виключно в безготівковій формі. В залежності від виду банківської послуги видами плат можуть бути проценти та/або комісійна винагорода; база нарахування становить 365 днів.
Розрахунок та нарахування процентів здійснюється на щоденній основі. Проценти розраховуються протягом строку, що обчислюється днями та дорівнює кількості днів віддати надання Банком банківської послуги, включаючи день надання, до дати виконання Клієнтом всіх зобов'язань щодо такої банківської послуги (день припинення/закінчення строку дії банківської послуги/, інше), не включаючи останній день такого виконання (день припинення/закінчення строку дії банківської послуги/, інше).
Проценти щодо такої банківської послуги, виконання зобов'язань відносно якої здійснюється Клієнтом вчасно, без будь-яких порушень, мають сплачуватися Клієнтом Банку щомісячно протягом останнього банківського дня поточного місяця, в якому Клієнт користувався такою банківською послугою, з урахуванням процентів, нарахованих станом на останній календарний день поточного місяця.
За обставини, що протягом місяця, на який припадає останній день строку дії ліміту банківської послуги, відбувалося використання Клієнтом овердрафту, то проценти підлягають нарахуванню та сплаті Клієнтом Банку в останній день строку дії ліміту банківської послуги;
Проценти щодо банківської послуги, виконання зобов'язань відносно якої здійснюється Клієнтом з порушеннями (невчасно та/або неналежним чином), розраховуються та нараховуються кожного дня протягом строку дії такого порушення та повинні сплачуватися Клієнтом негайно (за першої нагоди) в повному обсязі таких нарахованих процентів.
На виконання зобов'язань за договором позивач надав відповідачу кредитні кошти шляхом встановлення кредитного ліміту в розмірі 350 000,00 грн. В порушення договірних зобовязань, станом на 29.08.2017р. за відповідачем виникла прострочка у сумі 320 308,69 грн. кредитних коштів (а.с.11). Зазначене підтверджується виписками банку по рахунку обліку кредиту 20690001486785 (а.с.24-37).
Також, за період з 01.08.2017р. по 20.02.2018р. відповідач має заборгованість за процентами на суму 16 344,96 грн. за користування кредитом. Зазначене підтверджується виписками банку по рахунку обліку процентів (а.с.24-37)..
Відповідно до пункту 9 Правил виконання боргових зобов'язань за ініціативою Банку , відповідно до якого Банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в цілому, або у визначеній Банком частині за умови певних обставин, передбачених Договором та Правилами, в т.ч. наявності /настання випадку невиконання умов будь-якого Договору, укладеного з банком. Таке виконання боргових зобов'язань повинно бути здійснено Клієнтом протягом 7 (семи) банківських днів з дня пред'явлення Банком Клієнту відповідної письмової вимоги про це.
28.02.2018 року Позивач на адресу Відповідача направив Досудову вимогу 11.01.2018р. позивач звертався до відповідача з вимогою погасити вказану заборгованість, що підтверджується описом вкладення до цінного листа від 11.01.2018р. (а.с.59-61).
Статтею 17 Банк передбачено, що будь-яка вимога Банку, будь-який документ, що
направляєтьсяБанком згідно з Договором таПравилами, вважаються пред'явленою (ним)/направленою (ним) в день її (його) направлення Банком Клієнту на адресу Клієнта.
Відповідач оплати боргу не провів.
Статтею 525 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).
Відповідно до ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є договори та інші правочини.
За ст. 629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Згідно ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобовязується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобовязується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ст.ст.13, 74 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів в спростування вищевикладеного чи інших заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині стягнення 191867,57 грн. кредитних коштів та 23 193,91 грн. заборгованості за процентами, підлягають задоволенню.
За ст. 610 ЦК України порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
Статтею 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пунктом 15 ОСОБА_1 передбачено, що за невиконання та/або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань за Договором та Правилами Клієнт несе відповідальність у порядку та на умовах, обумовлених у Договорі та ОСОБА_1, а саме: за порушення (невиконання та/або неналежне виконання) будь-яких із взятих на себе платіжних (грошових) зобов'язань в обумовлені Договором та Правилами строки, Клієнт зобов'язаний сплатити Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ річних, що діє на момент (протягом строк) такого порушення, від суми таких порушених зобов'язань за кожний день прострочення. Вказана пеня сплачується додатково до процентів та комісійних винагород, що підлягають сплаті відповідно до Договору та ОСОБА_1.
У зв'язку з зазначеними порушеннями зобов'язань за Договором позивачем правомірно нараховано 38914,84 грн. пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором за період з 21.04.2017 по 25.01.2018р. (розрахунок - а.с.14-15).
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем були порушені права позивача за захистом яких мало місце звернення до суду; а аналіз наведених у позові аргументів та поданих позивачем доказів свідчить про наявність підстав для задоволення позову.
Отже, позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
Позивач у позові прохає також покласти на відповідача судові витрати понесені ним у даній справі.
У даній справі позивачем подано суду орієнтовний розрахунок судових витрат, згідно якого він планував понести 3809,64 грн. - витрат на сплату судового збору (а.с.18).
При подачі даного позову позивачем сплачено 3809,64 грн. судового збору за платіжним дорученням № НОМЕР_1 від 05.02.2018р. (а.с.10). Факт надходження даного судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджено випискою від 06.02.2018р. (а.с.101).
Суд встановив, що вказані судові витрати повязані з розглядом даної справи; є розмір є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору.
Відповідно до ч.1 та ч. 4 ст. 129 ГПК України вказані судові витрати повністю покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232, 233, 237, 238, 240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПММ-Реалізація" (прт-т 50 років Жовтня, буд. 82, м. Кременчук, Полтавська область, 39622, код ЄДРПОУ 39431761) на користь Публічного акціонерного товариства "ОТП ОСОБА_1" (вул. Жилянська, 43, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21685166) заборгованість в розмірі 382 182,75 грн., з яких 320 308,69 грн. загальна заборгованість за Овердрафтом, 16 344,96 грн. - заборгованість по процентам за користуванням Овердрафтом, 45 529,10 грн. - сума заборгованості по пені, а також витрати на сплату судового збору в розмірі 5 732,74 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256, 257 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 22.06.18р.
Суддя Гетя Н.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2018 |
Оприлюднено | 21.06.2018 |
Номер документу | 74811889 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Гетя Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні