Рішення
від 26.04.2018 по справі 144/1585/17
ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 144/1585/17

Провадження № 2/144/161/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" квітня 2018 р. Теплицький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Германа О.С.,

секретаря судового засідання - Пігулі А.А.,

за участю представників позивача Чеканова Б.В., Жмудь М.С., відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Теплик справу за позовом Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі ЕМ до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

В листопада 2017 року Публічне акціонерне товариство Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі електричні мережі звернулось з позовом до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 6545 грн. 32 коп. Обґрунтовуючи свій позов, позивач вказав, що 15 лютого 2017 року представниками ПАТ Вінницяобленерго було проведено перевірку приладів обліку електричної енергії в будинку відповідача ОСОБА_3, яка проживає АДРЕСА_1. Під час перевірки було встановлено порушення відповідачем вимог Правил користування електричною енергією для населення, що затверджені Постановою КМ України №1357 від 26 липня 1999 року, а саме було встановлено самовільне підключення електроустановок струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі , що не власністю енергопостачальника, відкритим способом, що призвело до безоблікового споживання електроенергії, відкритим способом, при цьому електрична енергія споживалась, але не враховувалась приладом обліку та не проводилась сплата за фактично використану, при наявності виявленого порушення, електричну енергію, про що складено було акт про порушення Правил за № 60257 від 15 лютого 2017 року, споживач від підпису в акті відмовися, відповідно до п.53 Правил, у разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Оскільки акт про порушення Правил №60257 від 15 лютого 2017 року підписано трьома працівниками енергопостачальника, то акт вважається таким, що за формою та змістом відповідає вимогам діючого законодавства. Згідно довідки Росошанської сільської ради №380 від 18.08.2017 року, вказано, що ОСОБА_3, дійсно проживає в будинку за адресою: АДРЕСА_1. Вартість не облікованої електричної енергії за актом №60257 від 15 лютого 2017 року було розглянуто в присутності споживача ОСОБА_3 та розраховано комісією по розгляду актів про порушення Правил, на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , що затверджена Постановою НКРЕ №562 від 04 травня 2006 року та становить 6545 грн. 32. Для досудового врегулювання даного спору споживачу ОСОБА_3 було направлено поштовою службою претензію №СО-67-775 від 05.07.2017 року, на оплату недорахованої електроенергії, з рахунком на суму 6535 грн. 32 коп. з проханням оплатити протягом 30-ти днів, який вона отримала 07.07.2017 року, однак до дати подання позовної заяви відповідач вказану суму не сплатив.

В судовому засіданні представник позивача Чеканов Б.В., який діє на підставі довіреності від 02 січня 2018 року, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві.

Представник позивача Жмудь М.С., який діє на підставі довіреності від 10 квітня 2018 року, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала та заперечувала в повному обсязі посилання на те, що у позивача відсутні докази її вини.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд вважає, що позов ПАТ Вінницяобленерго підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3, проживає в АДРЕСА_1, є споживачем послуг енергопостачання ПАТ "Вінницяобленерго .

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, статтями 24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою КМ України від 26 липня 1999 року №1357(далі -Правила) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року №562 (далі Методика).

За положеннями ст. 26 Закону України Про електроенергетику споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил згідно із законодавством України.

Підключення електроенергії за заявою власника домогосподарства і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладанням договору на умовах, передбачених Законом України "Про електроенергетику"та Правилами.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що між сторонами існують фактичні договірні відносини.

Згідно із ст.55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Відповідно до ст.16 ЦК України одним із способів захисту порушеного цивільного права є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.

За загальними правилами майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч.1 ст.1166 ЦК України).

15 лютого 2017року під час перевірки представниками ПАТ Вінницяобленерго було виявлено порушення відповідачем вимог Правил користування електричною енергією для населення, що затверджені Постановою КМ України №1357 від 26 липня 1999 року, а саме абз.4 п.48 Правил, оскільки було встановлено самовільне підключення електроустановки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку, що призвело до безоблікового споживання електроенергії, при цьому електрична енергія споживалась, але не враховувалась приладом обліку та не проводилась сплата за фактично використану, при наявності виявленого порушення, електричну енергію, про що складено було акт про порушення Правил за № 60257 від 15 лютого 2017 року, який відповідач не підписав(а.с.11-12).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про електроенергетику енергія - це електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

У п. 48 Правил зазначено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення Правил користування електричною енергією, за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно з п. 42 вказаних Правил споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

Крім того, порядок складання актів про порушення споживачем Правил користування електричною енергією передбачений п. 53 Правил, відповідно до якого у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.

Оскільки, акт №60257 від 15 лютого 2017 року відповідачем ОСОБА_3 не був підписаний, але підписаний чотирма представниками ПАТ Вінницяобленерго ( ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8.), то вказаний акт є дійсним.

На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до Методики.

Пункт 4 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року № 122, встановлює, що обсяг електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до Методики.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення правил користування електричною енергією побутовими споживачами регламентується розділом 3 Методики.

Відповідно до підп. 5 п. 3.1 Методики вона застосовується у разі самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку.

Пунктом 3.5 Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 5 п. 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи, якими здійснене самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою (2.7) Методики.

Пунктом 3.3 Методики встановлено, що у разі самовільного підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричних мереж енергопостачальника - із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, та до дня усунення порушення (підп. б п. 3.3 Методики).

На підставі акта №60257 від 15 лютого 2017 року позивачем було проведено розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення відповідачем Правил, та визначено збитки у розмірі 6545 грн 32 коп. (а.с.16,17).

05 липня 2017 року відповідачу було направлено претензію про відшкодування вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 6545 грн. 32 коп. та запропоновано перерахувати ці кошти протягом 30-ти днів з дня отримання претензії. На час звернення до суду з даним позовом нарахована сума відповідачем відшкодована не була.

Оскільки, обов'язковою умовою відповідальності за порушення Правил є саме встановлення факту, що електрична енергія споживалась, тобто виявлення електричної проводки, яка приєднана до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку, та споживання електричної енергії, яка не враховується приладом обліку, що було підтверджено в судовому засіданні належними доказами, а тому нарахована згідно з актом проведеної перевірки сума заборгованості підлягає стягненню.

Суд вважає, що відповідачем не спростовано того факту, що на час проведення перевірки 15 лютого 2017 року електрична енергія ним споживалась, але не обліковувалась. Крім того, виявлене порушення Правил можливе тільки за активної участі споживача, який в потрібний момент змінивши місце розташування запобіжника міг користуватись електроенергією безобліково.

Посилання відповідача на те, що вказане порушення Правил мало би підтверджуватись відповідним висновком експерта не заслуговує уваги, оскільки втручання в прилад обліку чи його пошкодження під час перевірки не було встановлено.

Витрати, понесені позивачем на сплату судового збору в сумі 1600 грн.(а.с.1), які документально підтверджені, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 81, 88, 141, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, мешканки АДРЕСА_1, за актом № 60257 від 15 лютого 2017 року на користь Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі ЕМ суму не облікованої електричної енергії в розмірі 6545 грн. 32 коп. (шість тисяч п'ятсот сорок п'ять ) на р/р № 260333012864 філія ВОУ АТ Ощадбанк , код ЄДРПОУ 25510363, МФО 389895.

Стягнути з ОСОБА_3 по акту № 60257 від 17 лютого 2016 року на користь Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі СО Теплицькі ЕМ на р/р 260004391961 Райфайзен Банк Аваль, МФО 380805, ЄДРПОУ 25510363 судові витрати в розмірі 1600 грн.(одна тисяча шістсот гривень).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Вінницької області. Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудТеплицький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.04.2018
Оприлюднено22.06.2018
Номер документу74813579
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —144/1585/17

Рішення від 26.04.2018

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 05.12.2017

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні