Єдиний унікальний номер № 616/109/18
Провадження № 2/616/125/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„15» червня 2018 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_1
позивача ОСОБА_2
представника відповідача не з'явився,
Справа № 616/109/18
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_2 до Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в якій просить визнати за позивачем в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, який помер 06 березня 2017 року, право власності на земельну ділянку, площею 7,3231 га, яка розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, кадастровий номер 6321485500:02:000:0008, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 06 березня 2017 року помер його дядько ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. 27 вересня 2004 року ОСОБА_3 отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 7,3231 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького районну Харківської області, кадастровий номер 6321485500:02:000:0008.
05 жовтня 2004 року ОСОБА_3 на випадок своєї смерті склав заповіт, яким заповів позивачу будинок, розташований по вул. 40 років Перемоги, 25 та державний акт на право власності на земельну ділянку серія ХР № 103816. 29 червня 2017 року позивач подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини. 03 жовтня 2017 року державним нотаріусом по його заяві була винесена постанова про відмови у вчиненні нотаріальної дії, якою ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після померлого 06 березня 2017 року ОСОБА_3 Оскільки позивачеві відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, останній вимушений звернутись до суду і просить в судовому порядку захистити його право.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, посилаючись на обставини викладені в позові. Зазначив, що при складанні заповіту було допущено помилку, а саме: було зазначено, що ОСОБА_3 заповідає своєму племіннику ОСОБА_2 державний акт на право власності на земельну ділянку серія ХР № 103816, тобто сам документ, а не земельну ділянку на яку виданий даний державний акт та яким посвідчено право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею, 7,3231 га. З цих підстав нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. На підставі викладено, просив суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на вказану земельну ділянку.
Відповідач - представник Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області до суду не з'явився, про час і місце судового засідання відповідача було повідомлено належним чином, судову повістку отримано 31.05.2018 року (а.с.23), на адресу суду сільський голова направив листа, в якому сільська рада визнає позовні вимоги, просять розглядати справу без участі представника сільської ради (а.с.27). Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи, що відповідач в своїй заяві визнав позов повністю, тому за результатами підготовчого провадження у суду є всі підстави ухвалити рішення.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши надані сторонами документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
У відповідності зі ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ст.4 ЦПК України - кожна особа має право звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до статей 1216 -1218 , 1233 , 1236 , 1241 , 1261 , 1267 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому.
Відповідно до статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з частини 1, частини 2 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяці, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст.1223 ЦК України , право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст.1235 ЦК України , заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Як вбачається з заповіту зареєстрованому в реєстрі за № 77, посвідченим секретарем виконкому Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області від 05 жовтня 2004 року ОСОБА_3 заповів своєму племіннику ОСОБА_2 будинок, розташований по вул. 40 років Перемоги, 25 та державний акт на право власності на земельну ділянку серія ХР №103816 (а.с.09).
У відповідності до ст.1220 ЦК України , спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Із матеріалів справи вбачається, що 06 березня 2017 року у віці 70 років ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер, про що 09 березня 2017 року складено відповідний актовий запис № 53, що підтверджено свідоцтвом про смерть серія І-ВЛ № 576198 виданим Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області 09 березня 2017 року (а.с.10).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ХР №103816, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,3231 га, що розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області (а.с.08).
Бажаючи отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку ОСОБА_2 29 червня 2017 року звернувся із заявою, яка зареєстрована в книзі обліку спадкових справ під № 856, до Вовчанської нотаріальної контори Харківської області про прийняття спадщини за заповітом ОСОБА_3 на всю спадщину після смерті спадкодавця, де б вона не була та з чого б не складалась (а.с.12).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03 жовтня 2017 року ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ОСОБА_3, оскільки в заповіті від імені ОСОБА_3 не зазначені майнові розпорядження. Свою постанову нотаріус мотивував тим, що текст заповіту має бути складений так, щоб розпорядження заповідача не викликало непорозумінь або суперечок після відкриття спадщини. Зміст заповіту повинен містити розпорядження заповідача відносно його майна, майнових прав та обов'язків (а.с.11).
Статтею 50 Закону України Про нотаріат № 3425-ХІІ встановлено, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.
Відповідно до статті 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Також, як вбачається з ч.1 п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця Державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру за №48241737 та витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі підтверджує, що ОСОБА_3 складено заповіт, який посвідчено 05 жовтня 2004 року Чорненською сільської радою Великобурлуцького району Харківської області за номером 77 та Вовчанською державною нотаріальною конторою до майна померлого була відкрита спадкова справа за № 314/2017 після смерті 06 березня 2017 року ОСОБА_3 (а.с.13,14).
Згідно довідки за № 205 від 01 травня 2018 року Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживав до 1998 року один на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області за адресою: с. Чорне, вул. 40 років Перемоги, буд.25, Великобурлуцького району Харківської області, згідно погосподарської книги за 1996-2000 роки, особовий рахунок №26 (а.с.24).
Відповідач у справі - Чорненська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області в заяві за № 203 від 01 червня 2018 року, підписаною повноважною особою - сільським головою ОСОБА_4 з прикладенням печатки, відповідач визнав позов та не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 (а.с.27).
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем по заповіту, який залишив його померлий дядько. Встановлено, що спадкодавцю належала земельна ділянка, на яку видано державний акт на право власності на земельну ділянку серія ХР № 103816. Отже, зазначаючи у заповіті в якості заповіданого майна державний акт на право власності на земельну ділянку серія ХР № 103816 спадкодавцем малось на увазі майно, яке посвідчено даним державним актом, а саме: земельна ділянка, площею 7,3231 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області.
Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивач надав суду достатньо доказів, які підтверджують позов, Чорненська сільська рада Великобурлуцького районну Харківської області позов визнали, суд вважає за можливе позов ОСОБА_2 задовольнити та визнати за ними право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого 06 березня 2017 року на земельну ділянку, площею 7,3231 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, посвідчену державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 103816 , виданого на ім'я ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст. 12 , 13 , 76 , 81 , 82 , 89 , 200, 206, 263-265 ЦПК України , ст.ст.1233-1235 ЦК України, районний суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_4, реєстраційний номер картки платника податків - НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку, площею 7,3231 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6321485500:02:000:0008, яка розташована на території Чорненської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, посвідчену Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 103816, виданого Великобурлуцькою районною державною адміністрацією Харківської області 27 вересня 2004 року, що належала ОСОБА_3, померлому 06 березня 2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Великобурлуцький районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст.358 цього Кодексу.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18 червня 2018 року.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_4, паспорт серії МК № 928388, виданий Великобурлуцьким РВ УМВС України в Харківській області 27 серпня 1998 року, реєстраційний номер картки платника податків - НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5.
Відповідач: Чорненська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області , місцезнаходження: вул. 40 років Перемоги, 24, с. Чорне, Великобурлуцький район, Харківська область.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області ОСОБА_5
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2018 |
Оприлюднено | 22.06.2018 |
Номер документу | 74832426 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні