Рішення
від 22.06.2018 по справі 927/296/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

22 червня 2018 року м. Чернігів

Господарським судом Чернігівської області у складі судді Боброва Ю.М. розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження справу 927/296/18

за позовом:Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області , вул. 1-го Травня, 50, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500,

в інтересах держави

в особі: Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області,

вул. Пилипенка, 3, смт. Варва, Чернігівська область, 17600

до: Приватного підприємства Сєвєр , вул. Зарічна, 80, смт. Варва, Чернігівська область, 17600

про стягнення 6418,35 грн збитків (упущеної вигоди).

без виклику представників учасників справи

Заступником керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області подано позов в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області до Приватного підприємства Сєвєр про стягнення 6418,35 грн збитків (упущеної вигоди).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, після набуття права власності на нерухоме майно, не оформив права користування земельною ділянкою по вул. Зарічній, 80а в смт. Варва Варвинського району Чернігівської області площею 0,7737 га, на якій це майно розміщено. Користуванням земельною ділянкою без правовстановлюючих документів у період з 17.11.2016 по 29.11.2017 відповідачем завдано збитків (упущеної вигоди) на загальну суму 6418,35 грн, які і просить стягнути заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Також ухвалою від 24.04.2018 встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті: відповідачу - п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та позивачу відзиву на позов з доданими до нього документами.

Відповідно до поштового повідомлення про вручення ухвала суду від 24.04.2018 отримана відповідачем 25.04.2018. Отже, останнім днем строку для подання відповідачем відзиву є 10.05.2018.

Відповідачем у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подано, причини неподання суду не відомі.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши по суті у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.

Як свідчать матеріали справи, Приватне підприємство Сєвєр згідно з договором дарування від 20.06.2013 є власником нерухомого майна за адресою: Чернігівська область, смт. Варва, вул. Зарічна, 80а, загальною площею 7737,11 кв.м.

Площа земельної ділянки, на якій розташоване зазначене нерухоме майно, становить 2,9031 га, кадастровий номер земельної ділянки 7421155100:01:001:0431.

У зв'язку з переходом права власності на нерухоме майно до ПП Сєвєр рішенням тридцять першої сесії шостого скликання Варвинської селищної ради від 27.06.2013 договір оренди земельної ділянки під цегельним заводом за адресою: смт Варва, вул. Зарічна, 80а, укладений 06.02.2006 між ОСОБА_1 та Варвинського селищною радою, було розірвано.

Вказані обставини встановлені рішенням Господарського суду Чернігівської області від 07.02.2017 у справі № 927/28/17. Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Листами від 22.03.2017, 09.10.2017 Варвинська селищна рада зверталася до ПП Сєвєр про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки по вул. Зарічна, 80а в смт. Варва. Проте, таких дій відповідачем не вчинено, у зв'язку з чим використання земельної ділянки здійснювалася без правовстановлюючих документів та сплати орендної плати, що призвело до несвоєчасного та неповного надходження коштів до місцевого бюджету.

Варвинська селищна рада 09.10.2017 звернулася до голови районної комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам з клопотанням про визначення розміру збитків, заподіяних територіальній громаді смт. Варва ПП Сєвєр використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Актом районної комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 29.11.2017, затвердженим розпорядженням в.о. голови Варвинської РДА від 08.12.2017 №332, визначено розмір збитків (недоотриманого прибутку), заподіяних територіальній громаді смт. Варва ПП Сєвєр внаслідок самовільного використання земельної ділянки по вул. Зарічна, 80а в смт. Варва за період з 17.11.2016 по 29.11.2017 із розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 6418,35грн.

На час прийняття судом рішення по справі, 6418,35 грн збитків ПП Сєвєр добровільно не сплачено.

Отже, предметом поданого заступником керівника прокуратури позову є вимога про стягнення з ПП Сєвєр 6418,35 грн збитків у вигляді упущеної вигоди, завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

За змістом положень ст. 122, 123 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Аналогічна норма закріплена у ст. 16 Закону України Про оренду землі .

Статтями 152, 156, 157 ЗК України установлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284, відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

За змістом положень ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Зазначена норма кореспондується з положеннями ст. 224 Господарського кодексу України, якою встановлено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначено у ст. 1166 ЦК України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що саме на землекористувача - ПП Сєвєр покладається обов'язок вчинення певних дій з виготовлення та погодження технічної документації із землеустрою і подальшого звернення до селищної ради про укладення договору оренди земельної ділянки.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги заступника керівника прокуратури обґрунтовані, підтверджені допустимими доказами, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.129 ГПК України, судові витрати покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Керуючись статтями 53, 74, 86, 129, 194-196, 232, 233, 236-238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства Сєвєр (вул. Зарічна,80, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 32535929) на користь Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (вул. Пилипенка, 3, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 04412372) 6418,35 грн збитків у вигляді упущеної вигоди, завдані використанням земельної ділянки по вул. Зарічна, 80 у смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, площею 0,7737 га без правовстановлюючих документів.

3. Стягнути з Приватного підприємства Сєвєр (вул. Зарічна,80, смт. Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 32535929) на користь Прокуратури Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02910114 (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000, р/р 35215093006008, МФО 820172, код 02910114, банк ДКСУ м. Київ) 1762,00 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Чернігівської області.

Повне рішення складено та підписано 22.06.2018.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Ю.М. Бобров

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення22.06.2018
Оприлюднено22.06.2018
Номер документу74842023
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/296/18

Рішення від 22.06.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

Ухвала від 24.04.2018

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Бобров Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні