Справа № 496/1024/17
Провадження № 2/496/403/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2018 року Біляївський районний суд
Одеської області
в складі: головуючого судді - Трушиної О.І.
за участю секретаря - Горищенко К.І.
адвоката - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом і просить визнати за нею право власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями та земельної ділянки площею 0,0857 га, що розташовані за адресою: вул. Дм. Ульянова, 12 с. Х. Балка Біляївського району Одеської області; поділити в натурі вказаний житловий будинок та земельну ділянку в рівних частинах між нею та ОСОБА_3, виділивши їй ? частину вказаного нерухомого майна, згідно висновку експерта, а також стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що 04.09.1982 року між нею та відповідачем було укладено шлюб, який 18.10.2001 року розірвано. В період перебування у зареєстрованому шлюбі з відповідачем останньому було виділено земельну ділянку площею 0,08 га, для будівництва житлового будинку за адресою: вул. Дм. Ульянова, 12 с. Х. Балка Біляївського району Одеської області. В період з 1988 по 1990 р.р. ними збудований житловий будинок за цією ж адресою. Таким чином даний житловий будинок та присадибна ділянка є об'єктом спільної сумісної власності подружжя. У 2001 році, до розірвання шлюбу, на ім'я відповідача було видано державний акт на право приватної власності на землю. У зв'язку з недосягненням з відповідачем згоди про поділ житлового будинку та земельної ділянки, що є їх спільною сумісною власністю, вона змушена звернутися до суду з вказаним позовом.
Позивач та її представник у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягали і пояснили, що право власності на земельну ділянку відповідач набув в період перебування у шлюбі, в цей же період ними був побудований житловий будинок, а тому вважають ці об'єкти нерухомості спільною сумісною власністю подружжя. Також пояснили, що житловий будинок був зареєстрований за відповідачем після розірвання шлюбу, але оскільки він був побудований в той час, коли сторони перебували у шлюбі, вважають, що позов слід задовольнити. Просили виділити позивачеві ? частину житлового будинку і земельної ділянки за варіантом, запропонованим експертом, як першому співвласнику.
Відповідач у судовому засіданні позовну заяву визнав повністю і пояснив, що право власності на земельну ділянку він набув за час перебування у шлюбі. Житловий будинок був побудований ними разом також за час перебування у шлюбі, він не заперечує проти визнання за позивачем права власності на ? частину вказаного житлового будинку і земельної ділянки та їх поділ за варіантом, запропонованим експертом. Погодився на виділення йому частини цього майна за варіантом, запропонованим експертом, як другому співвласнику.
Вислухавши пояснення позивача, її представника та відповідача, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 22 КпШС України майно, нажите за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самостійного заробітку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 28 КпШС України в разі поділу майна, що є спільною сумісною власністю подружжя, їх частки визнаються рівними. В окремих випадках суд може відступити від начала рівності часток подружжя, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей або інтереси одного з подружжя, що заслуговують на увагу. Суд може визнати майно, нажите кожним із подружжя під час їх роздільного проживання при фактичному припиненні шлюбу, власністю кожного з них.
Як встановлено у судовому засіданні, 04.09.1982 року Новоолександрівською сільською радою Ананьївського району Одеської області між сторонами був зареєстрований шлюб, актовий запис № 3 (а.с.9).
В період перебування у шлюбі сторони побудували житловий будинок з надвірними спорудами, а саме: з 1988 по 1990 р.р., про що свідчить довідка Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області № 701 від 17.07.2017 року. Будинок побудований у 1990 році (а.с. 205).
Відповідно до Вказівок по веденню по господарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених ЦСУ СРСР 13 квітня 1979 року № 11215, визначення в сільській місцевості громадського типу господарства в погосподарській книзі та відомостей щодо членів колгоспного двору було покладено саме на сільські ради.
Належність правовстановлюючих документів встановлюється відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу УРСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року, та інших нормативно-правових актів.
За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами УРСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу УРСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов'язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах. Тобто запис у погосподарській книзі визнавався в якості актів органів влади, що підтверджує право власності.
З технічного паспорту на житловий будинок, виготовленого ПП Одеське БТІ станом на 11.02.2010 року, вбачається, що житловий будинок який розташований по вул. Дм. Ульянова, 12 в с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області складається з таких приміщень: 1-житлова кімната 11,3 кв.м., 2-житлова кімната 15,9 кв.м., 3-житлова кімната 18,6 кв.м., 4-коридор 12,6 кв., 5-житлова кімната 11,1 кв.м., 6-коридор 14,5 кв.м., 7-їдальня 15,1 кв.м., 8-кухня 9,7 кв.м., 9-комора 11,8 кв.м., 10-санвузол 5,3 кв.м., 11-кухня 5,0 кв.м., 12-коридор 5,3 кв.м., з надвірними спорудами: літ. Б - гараж, літ. В - гараж, літ. Г - туалет, літ. Д - душ, № 1-3 - огорожа (а.с.10-15).
03.08.2001 року на підставі рішення Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області від 19.10.2000 року № 186-10-ХХІІІ на ім'я відповідача ОСОБА_3 був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0857 га, цільове призначення - будівництво і обслуговування житлового будинку та господарських будівель, що знаходиться за адресою: вул. Дм. Ульянова, 12 с. Х. Балка Біляївського району Одеської області (а.с. 16).
Як вбачається з акту від 08.08.2016 року, складеного комісією в складі депутата округу № 8 ОСОБА_4, ОСОБА_2 проживає в будинку, який розташований в с. Х. Балка по вул. Дмитра Ульянова, 12 Біляївського району Одеської області побудованому у 1990 році, з липня 1991 року (а.с.17).
Відповідно до довідки Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області від 04.02.2016 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та постійно проживає ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.18).
Згідно довідки, виданої Холоднобалківською сільською радою Біляївського району Одеської області від 04.02.2016 року за № 538 земельна ділянка загальною площею 0,08 га була надана в користування ОСОБА_3 наказом по радгоспу-заводу Хаджибейський № 448 від 23.08.1988 року згідно запису в земельно-кадастровій книзі радгоспу-заводу Хаджибейський під № 700 сторінка 157 (а.с.20).
Як вбачається з витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме мано про реєстрацію права власності, земельна ділянка площею 0,0857 га та житловий будинок з надвірними спорудами, що розташовані в с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дм. Ульянова, 12, належать на праві приватної власності ОСОБА_3 (а.с.257-258).
Відповідно до висновку експерта № 115/2017 за результатами проведеної судової будівельно-технічної, оціночно-будівельної та земельно-технічної експертизи від 04.09.2017 року ринкова вартість оцінюваного житлового будинку, розташованого за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Холодна Балка, вул. Д. Ульянова, 12 (з врахуванням вартості надвірних будівель та вартості земельного компоненту) на момент складання даного висновку 04.09.2017 року становить 1514408 грн., що еквівалентно 58816 доларів США. Експертом запропоновано один варіант розподілу житлового будинку та земельної ділянки. Крім того, при вирішенні питання, кому зі сторін яку частину житлового будинку і земельної ділянки необхідно виділити, суд приймає до уваги фактичний порядок користування будинком і земельною ділянкою, який склався між сторонами, а також узгодження сторін з цього приводу (а.с.201-219).
Оскільки судом встановлено, що сторонами, як подружжям, за час шлюбу, набуто у власність земельну ділянку, на якій вони збудували житловий будинок з надвірними спорудами, що розташований в с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дм. Ульянова, 12, це майно у відповідності до ст.ст. 22, 28 КпШС України (на час виникнення спірних правовідносин) , є спільною сумісною власністю подружжя, тому ОСОБА_2 має право на 1/2 його частину. Крім того, житловий будинок і земельна ділянка підлягають поділу в натурі як спільне сумісне майно подружжя, тому з урахуванням думки сторін та запропонованого експертом варіанту розподілу суд вважає за доцільне виділити позивачеві частину житлового будинку і земельної ділянки як першому співвласнику, а відповідачеві - як другому співвласнику.
Крім того, згідно положень ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2898,97 грн., а з відповідача на користь держави - 2494,03 грн. При цьому суд виходить з наступного.
Згідно висновку експерта вартість житлового будинку і земельної ділянки складає 1514408,00 грн. Вартість ? його частини, на яку претендує позивач, складає 757204 грн., 1% від цієї суми становить 7572,04 грн. Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2898,97 грн. Різниця в частках становить 2179,00 грн. Тому судовий збір, який має бути сплачений відповідачем на користь позивача, становить 2898,97 грн. (згідно квитанцій, наявних в матеріалах справи), а на користь держави - 2494,03 грн. (7572,00-2898,97-2179,00).
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 364, 367 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності, поділ спільного майна подружжя - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами: гараж, гараж, туалет, душ, огорожа, загальною площею 136,2 кв.м., житловою площею 56,9 кв.м., що розташований за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дмитра Ульянова, 12.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частину земельної ділянки площею 0,0857 га, кадастровий номер 5121085400:02:001:0644, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дмитра Ульянова, 12.
Виділити в натурі ОСОБА_2 за запропонованим експертом варіантом розподілу як першому співвласнику ? частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дмитра Ульянова, 12, а саме: з житлового будинку літ. А - 3 - житлова площею 18,6 кв.м. вартістю 33052 грн., 4 - коридор площею 12,6 кв.м. вартістю 22390 грн., 5 - житлова площею 11,1 кв.м. вартістю 19725 грн., 8 - кухня площею 9,7 кв.м. вартістю 17237 грн., 9 - комора площею 11,8 кв.м. вартістю 20968 грн., 12 - коридор площею 5,3 кв.м. вартістю 9418 грн., а також господарські будівлі і споруди: гараж літ. В вартістю 11304 грн., туалет літ. Г вартістю 2829 грн., душ літ. Д вартістю 1945 грн., всього вартістю 138868 грн.
Виділити в натурі ОСОБА_3 за запропонованим експертом варіантом розподілу як другому співвласнику ? частину житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області вул. Дмитра Ульянова, 12, а саме: з житлового будинку літ. А - 1 - житлова площею 11,3 кв.м. вартістю 20080 грн., 2 - житлова площею 15,9 кв.м. вартістю 28254 грн., 6 - коридор площею 14,5 кв.м. вартістю 25766 грн., 7 - їдальня площею 15,1 кв.м. вартістю 26832 грн., 10 - санвузол площею 5,3 кв.м. вартістю 9418 грн., 11 - кухня площею 5,0 кв.м. вартістю 8885 грн., всього вартістю 136689 грн.
Виділити ОСОБА_2 за запропонованим експертом варіантом розподілу як першому співвласнику ? частину земельної ділянки площею 423,5 кв.м. (перша земельна ділянка площею 207,3 кв.м., друга земельна ділянка площею 216,2 кв.м.), що розташована за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області по вул. Дмитра Ульянова, 12, визначивши межі першої ділянки (площею 207,3 кв.м.) наступним чином (перша ділянка):
-від точки 1, по прямій лінії на відстані 26,55 м (до точки 2);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 0,71 м (до точки 3);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстань 4,48 м (до точки 4);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 3,35 м (до точки 5);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 3,45 м (до точки 6);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 2,60 м (до точки 7);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,26 м (до точки8);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 2,10 м (до точки 9);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 1,0 м (до точки 10);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,93 м (до точки 11);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 3,48 м (до точки 12);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 0,60 м (до точки 13);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 2,50 м (до точки 14);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,10 м (до точки 15);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 2,80 м (до точки 16);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 0,34 м (до точки 17);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 1,01 м (до точки 18);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,90 м (до точки 19);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,20 м (до точки 20);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 5,75 м (до точки 21);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 2,82 м (до точки 22);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,42 м (до точки 23);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 2,07 м (до точки 24);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 0,33 м до первісної точки відліку (до точки 1).
Вхід на територію вказаної земельної ділянки організувати з вул. Д. Ульянова через існуючу металеву хвіртку.
Визначити межі земельної ділянки площею 216,2 кв.м. наступним чином (друга ділянка):
-від точки 27, по прямій лінії на відстані 26,01 м (до точки 28);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 7,88 м (до точки 32);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,87 м (до точки 33);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 8,73 м (до точки 34);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 15,49 м (до точки 35);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,80 м (до точки 36);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 5,55 м (до точки 37);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 2,73 м до первісної точки відліку (до точки 27).
Вхід на територію вказаної земельної ділянки організувати з боку вул. ОСОБА_5.
Виділити ОСОБА_3 за запропонованим експертом варіантом розподілу як першому співвласнику ? частину земельної ділянки площею 423,5 кв.м., що розташована за адресою: с. Холодна Балка Біляївського району Одеської області вул. Дмитра Ульянова, 12, визначивши межі земельної ділянки наступним чином:
-від точки 6, по прямій лінії на відстані 2,60 м (до точки 7);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,26 м (до точки 8);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 2,10 м (до точки 9);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 1,0 м (до точки 10);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,93 м (до точки 11);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 3,48 м (до точки 12);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 0,60 м (до точки 13);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 2,50 м (до точки 14);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 0,10 м (до точки 15);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 2,80 м (до точки 16);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 0,34 м (до точки 17);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 1,01 м (до точки 18);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,90 м (до точки 19);
-з подальшим поворотом вправо по прямій лінії на відстані 3,20 м (до точки 20);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 5,75 м (до точки 21);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 2,82 м (до точки 22);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 8,38 м (до точки 25);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 4,04 м (до точки 26);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 5,79 м (до точки 27);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 26,01 м (до точки 28);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 3,66 м (до точки 29);
-далі в тому ж напрямку по прямій лінії на відстані 1,51 м (до точки 30);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 4,96 м (до точки 31);
-з подальшим поворотом вліво по прямій лінії на відстані 1,39 м до первісної точки відліку (до точки 6).
Вхід на територію земельної ділянки, що виділяється ОСОБА_3, організувати з боку вул. ОСОБА_5, через існуючі металеві ворота та хвіртку.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію з урахуванням різниці в частках та сплаченого судового збору 2898,97 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 2494,03 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, через Біляївський районний суд Одеської області.
Повне судове рішення складено 13 червня 2018 року.
Суддя О.І. Трушина
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2018 |
Оприлюднено | 23.06.2018 |
Номер документу | 74855679 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Трушина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні