АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року
м. Харків
справа № 632/1537/17
провадження № 22-ц/790/2806/18
Апеляційний суд Харківської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого: Коваленко І.П.,
суддів: Овсяннікової А.І., Сащенко І.С.,
за участі секретаря: Дмитренко А.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик , Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, Первомайської районної державної адміністрація Харківської області, третя особа Первомайська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права на 1/3 частку земельної частки (паю)за апеляційними скаргами Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області та Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик на рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 28 лютого 2018 року (в складі судді Библіва С.В.) ,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик , Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, Первомайської районної державної адміністрація Харківської області, третя особа Первомайська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права на 1/3 частку земельної частки (паю).
В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що 04.05.2002 року помер її батько - ОСОБА_4 З 03.03.1980 року по день смерті він був зареєстрований та мешкав за адресою: с. Ржавчик Первомайського району Харківської області, вул. Ак. Корольова, буд. 45. Після смерті батька спадщину прийняла його дружина та мати позивача - ОСОБА_5, яка постійно проживала разом із спадкодавцем до самої смерті чоловіка. Після неї залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, яку вона заповіла своїй онуці - племінниці позивача ОСОБА_6 Позивач та її дві сестри - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є єдиними спадкоємцями першої черги спадкування за законом після смерті матері. Всі троє спадщину за законом після матері прийняли. Позивач та її сестра ОСОБА_2 також прийняли обов'язкові частки у спадщині, як повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, та отримали свідоцтво про право на спадщину за законом по 1/6 частці спадкового майна за заповітом. Весною 2016 року позивачу стало відомо, що її батьку ОСОБА_4 належало право на земельну частку (пай), що знаходиться в межах території Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області. ОСОБА_4 був включений до списку громадян-членів КСП ім. Леніна , які мали право на земельний пай, що є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю, виданого КСП ім. Леніна відповідно до рішення Ржавчицької сільської ради народних депутатів. Дане рішення до теперішнього часу не скасовано і є чинним. Проте, ОСОБА_4 немає в списку претендентів на земельні паї затвердженого протоколом загальних зборів членів КСП ім. Леніна та в уточненому списку осіб, які мали право отримати сертифікат на право на земельну частку (пай). Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім'я батька позивача не виготовлявся. ОСОБА_1 звернулася до Первомайської державної нотаріальної контори з заявою для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), у чому їй було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів. У зв'язку з відсутністю документа (сертифіката), який підтверджує право ОСОБА_4 на отримання земельної частки (паю), позивач, як спадкоємець не може оформити спадкові права на неї. Крім того, позивач зазначила, що рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 01.12.2016 року, залишеним у силі ухвалою апеляційної інстанції від 15.03.2017 року, за сестрою ОСОБА_2 визнано право на 1/3 частку від земельної частки (паю) розміром 6,67 умовних кадастрових гектарів, яка розташована в межах території Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області за рахунок земель резерву (запасу) в порядку спадкування за законом після померлої матері, яка у свою чергу таке право успадкувала після смерті свого чоловіка.
Позивач та її представник в судовому засіданні наполягли на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
07.12.2017 року представник Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області надіслала до суду заперечення на вищевказану позовну заяву, в якому просила суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 був помилково і безпідставно включений в списки громадян - членів КСП бо ніколи не був, а ні членом, а ні пенсіонером КСП ім. Леніна . Крім того, позивачем пропущено строк позовної давності для звернення до суду за захистом нібито порушеного права. В судовому засіданні підтримала надані заперечення.
07.12.2017 року представник Первомайської районної державної адміністрації Харківської області надала до суду заперечення на дану позовну заяву та просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 з вищевказаних підстав. В судове засідання не прибула, але у письмовій заяві просила розглянути справу без її участі на підставі раніше поданих заперечень.
26.12.2017 року представник СТОВ Ржавчик надав до суду заперечення проти зазначеного позову, просив суд відмовити у його задоволенні з аналогічних підстав. У судовому засіданні підтримала свої заперечення.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_7 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання двічі не з`явилася з не відомих судові причин, хоча судом належним чином повідомлялася про час, місце та дату розгляду справи, заперечень проти позову не надала, як і не надала заяви про розгляд справи без її участі. Враховуючи неявку вказаної особи, суд ухвалив розглянути справу без її участі.
Представник Первомайської державної нотаріальної контори до суду також не прибув, проте надав заяву про розгляд справи без його участі, при ухваленні рішення поклався на розсуд суду.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 28 лютого 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано за ОСОБА_1 право на 1/3 частку від земельної частки (паю) розміром 6,67 умовних кадастрових гектарів, яка знаходиться в територіальних межах Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, за рахунок земель резерву (запасу) в порядку спадкування за законом після померлої 06.05.2014 року матері ОСОБА_5
Не погодившись із вказаним вище рішенням суду першої інстанції, Ржавчицька сільська рада Первомайського району Харківської області звернулась на це рішення з апеляційною скаргою, в якій, з посиланнями на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказане рішення скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1відмовити.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначав, що паювання земель відбувалось на підставі уточнених списків членів КСП ім. Леніна, які мають право на земельну частку (пай), які утверджувались на загальних зборах членів КСП ім. Леніна Первомайського району Харківської області від 28.01.2000 року до уточнених списків батько позивача ОСОБА_4 не був включений.
Крім того, апелянт вказує, що судом першої інстанції не враховано пропущені строки позовної давності.
Також, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, СТОВ Ржавчик звернулось на це рішення з апеляційною скаргою, в якій, з посиланнями на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказане рішення скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1відмовити. Судові витрати покласти на позивача.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначав, що для вирішення питання про право на земельну частку (пай) необхідно з'ясувати факт виходу на пенсію з КСП ім. Леніна. Однак, до суду першої інстанції не були надані докази, крім довідки, що ОСОБА_4 дійсно був членом КСП і мав право на земельну частку (пай), не було додано трудової книжки де записувались відпрацьовані трудові дні та де вказане останнє місце роботи ОСОБА_4
Також, апелянт вказує, що суд першої інстанції не врахував пропущені строки позовної давності.
10 травня 2018 року до Апеляційного суду Харківської області надійшов відзив ОСОБА_1 на апеляційну скаргу СТОВ Ржавчик в якому ОСОБА_1 вказує, що оскільки право на земельну частку (пай) її батько ОСОБА_4 набув у 1995 році, коли його було внесено до вичерпного списку громадян, співвласників 3574,0 га землі, залученого до Державного акту на право колективної власності на землю від 24.10 1995 року, просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.
14 травня 2018 року до Апеляційного суду Харківської області надійшов відзив Первомайської райдержадміністрації на апеляційну скаргу СТОВ Ржавчик в якому представник Первомайської райдержадміністрації просить оскаржуване рішення скасувати та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
30 травня 2018 року до Апеляційного суду Харківської області надійшов відзив ОСОБА_1 на апеляційну скаргу Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області в якому ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню.
Судовим розглядом встановлено, що 04.05.2002 року помер ОСОБА_4, а 06.05.2014 року померла ОСОБА_5, про що свідчать копії свідоцтв про їх смерть (а.с.14,16). Після померлого ОСОБА_4 спадщину прийняла його дружина та мати позивача ОСОБА_5 Позивач ОСОБА_1 є дочкою спадкодавиці, що підтверджується ксерокопіями свідоцтва про народження та укладення шлюбу (а.с.12,13), та спадкоємцем майна за законом, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 08.09.2015 року ( а.с.17).
Ксерокопією спадкової справи № 360/2014, індекс справи 02-14, достовірно встановлено, що позивач є спадкоємцем майна після смерті спадкодавця ОСОБА_5
Як вбачається з ксерокопії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.10.2016 року позивачу дійсно було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах в КСП ім. Леніна, яка розташована на території Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які підтверджують право на спадкове майно (а.с.36). Відповідно до п. 4.15 п. 4 Глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Міністерством юстиції України 22.02.2012 року, наказ № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Позивач у своєму позові зазначала, що оформити свої спадкові права у державній нотаріальній конторі вона не має можливості, оскільки за життя спадкодавець не зареєстрував своє право на земельну ділянку.
Згідно зі статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку(пай), посвідченого сертифікатом.
Відповідно до указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
За змістом статей 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) та Указу Президента особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Згідно довідки виданої 01 лютого 1962 року за № 13018 Рживчицької сільською радою, ОСОБА_4 є членом колгоспу. Із довідки артелі ім..Леніна від 14.02.1962 року вбачається, що ОСОБА_4 працював у даному колгоспі пом комбайнера 1951 р., 1955 р., прицепщиком 1952 р., 1956, 1957 р.р., з 1958 по 1961 р.р. трактористом, а з лютого 1961р. не працював в зв'язку із хворобою. (а.с. 34-35).
З матеріалів справи вбачається, що перетворення колгоспу імені Леніна в КСП імені Леніна відбулося в 1994 році відповідно до протоколу № 1 Загальних зборів колгоспників колгоспу імені Леніна від 04.02.1994 року. Перетворення КСП імені Леніна в СТОВ Ржавчик відбулося на підставі рішення Загальних зборів 2000 році.
Відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серія ХР - 22-00-000285 від 24.10.1995 року, виданого колективному сільськогосподарському підприємству імені Леніна, землю передано у колективну власність не громадянам, а колективному сільськогосподарському підприємству. До даного Державного акту додається список громадян-членів КСП, які є претендентами, що мають право на земельну частку (пай). До цих списків був включений ОСОБА_4
ОСОБА_4 помер 04.05.2002 року , а паювання земель відбувалось на підставі уточнених списків членів КСП імені Леніна від 05 січня 2000 року. Відповідно до витягу з рішення загальних зборів КСП імені Леніна Первомайського району Харківської області від 28.01.2000 року до уточнених списків ОСОБА_4 не був включений.
При цьому дружина ОСОБА_4 - ОСОБА_5 була включена до вищезазначеного списку.
В судовому засіданні апеляційного суду представник Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області - сільський голова, пояснила, що вона особисто приймала участь у загальних зборах 28.01.2000 року, на яких також була присутня дружина ОСОБА_4 - ОСОБА_5. Сам ОСОБА_4 участі у зборах не приймав і рішення загальних зборів в частині невключення його до списків за життя не оспорював. ОСОБА_5 отримала свій сертифікат на земельний пай особисто у 2000 році, тому вважає, що вона знала, що її чоловіка в цьому списку немає і будь-яких дій щодо внесення до цих списків ні сам ОСОБА_4, ні його дружина ОСОБА_5 не приймали. .
Із копії спадкової справи, що знаходиться в матеріалах справи, вбачається, що після смерті матері ОСОБА_5, померлої 06.05.2014 року, свідоцтво про право спадщину за законом отримали ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.202 т.1).
З даним позовом ОСОБА_1 звернулась у листопаді 2017 року.
До правового режиму спадкування та до правовідносин, що виникли між сторонами у справі слід застосовувати положення ЦК УРСР 1963 року, враховуючи, що спадщина відкрилась до 01 січня 2004 року.
Згідно зі статтею 71 ЦК УРСР від 1963 року загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлювався у три роки.
При цьому зазначений строк мав застосовуватися незалежно від заяви сторони у справі.
Крім того, згідно статті 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Відповідно до статті 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
За правилами частини 3 статті 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Із матеріалів справи вбачається, що представник СТОВ Ржавчик звертався до суду першої інстанції із заявою про застосування строків позовної давності. (а.с.103 т.1).
Оскільки ОСОБА_4 помер 04.05.2002 року, а з позовом до суду спадкоємиця звернулася лише у 2017 році, то колегія суддів вважає, що підлягає застосуванню строк позовної давності як підстава для відмови у позові.
З матеріалів справи вбачається, що при подачі апеляційної скарги Ржавчицькою сільською радою Первомайського району Харківської області було сплачено судовий збір у розмірі 1057, 21 гривень, а СТОВ Ржавчик було сплачено судовій збір 970,50 гривень
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються у разі відмови в позову на позивача.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення суду - скасуванню з відмовою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 367, 368, 376, 379, 381, 382, 383, 384, ЦПК України суд, -
постановив:
Апеляційні скарги Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області та Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик - задовольнити .
Рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 28 лютого 2018 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик , Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області, Первомайської районної державної адміністрація Харківської області, третя особа Первомайська державна нотаріальна контора Харківської області, про визнання права на 1/3 частку земельної частки (паю) - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Ржавчицької сільської ради Первомайського району Харківської області судові витрати в сумі 1057, 21 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю Ржавчик судові витрати в сумі 970,50 гривень.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 23 червня 2018 року.
Головуючий - І.П. Коваленко
Судді - А.І. Овсяннікова
ОСОБА_8
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2018 |
Оприлюднено | 24.06.2018 |
Номер документу | 74888893 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Коваленко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні