Рішення
від 19.06.2018 по справі 596/536/18
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Справа № 596/536/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" червня 2018 р.

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого суду Лисюк І.О.,

за участю секретаря Федорів О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження в селищі Гусятин справу за заявою заступника керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Гусятинська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Оришківської сільської ради, Гусятинського району, Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Гусятинська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою звернувся із заявою та просить винести рішення, яким визнативідумерлою спадщину після смерті ОСОБА_3, що складається із права на земельну частку (пай) площею 2,20 умовних кадастрових гектарів вартістю 61 607,06 грн., яка знаходиться на території Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, право на яку посвідчено сертифікатом на земельну часку (пай) серія НОМЕР_1 від 21.02.1997 року.

В обгрутнування заявлених вимог посилається на те, що дана заява як захід прокурорського реагування подана в інтересах Оришківської сільської ради Гусятинського району, на території якої знаходиться земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 і упродовж 2014-2018 років органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо визнання спадщини відумерлою.

Невжиття Оришківською сільською радою заходів щодо звернення до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою та подальшого оформлення права власності на вказану земельну ділянку порушує інтереси громади та держави в цілому, в частині забезпечення раціонального використання та охорони земель, гарантій прав на землю та в подальшому може призвести до протиправного використання даної земельної ділянки.

Відповідно до ст. 334 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Згідно із інформацією Гусятинського районного відділу реєстрації актів цивільного стану №347/14-01-09.3 від 22.03.2018 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла жителька м. Копичинці Гусятинського району ОСОБА_3, про що складено відповідний актовий запис про смерть №05 від 22.01.2014 року у Копичинецькій міській раді Гусятинського району Тернопільської області.

В день смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за останнім постійним місцем проживання (а саме у м. Копичинці Гусятинського району Тернопільської області) відкрилася спадщина, яка складається із права на земельну частку (пай) площею 2,20 умовних кадастрових гектари, що підтверджується інформацією відділу у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №198/104-18 від 23.03.2018 року та інформацією Оришківської сільської ради №83 від 21.03.2018 року.

Відповідно до інформації відділу у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №198/104-18 від 23.03.2018 року дана земельна ділянка площею 2,20 умовних кадастрових гектари на території Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області належала померлій ОСОБА_3 на підставі сертифіката серії НОМЕР_1 від 21.02.1997 року. Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку не виготовлявся та не видавався, речове право незареєстроване.

Відповідно до інформації відділу у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №199/104-18 від 23.03.2018 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої та території Оришківської сільської ради станом на 01.01.2018 року становить 61 607,06 гривень.

Оскільки дітей та рідних у ОСОБА_3 не було, остання проживала одиноко, заповіт не складався. На даний час вказана земельна ділянка площею 2,20 умовних кадастрових гектари не успадкована, що підтверджується інформацією Оришківської сільської ради №83 від 21.03.2018 року. Відповідно до ст.1220, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України та після відкриття спадщини пройшло вже більше 20 років, проте до сьогодні спадщина ніким не прийнята та відумерлою не визнана, тому згідно з ст.1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Представник заявника Чортківської місцевої прокуратури, представник Оришківської сільської ради Гусятинського району в судове засідання не з явилися, попередньо подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги підтримують повністю, просять заяву задоволити.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, представник третьої особи Гусятинської державної нотаріальної контори, в судове засідання не з явилися, попередньо подали до суду заяви про розгляд справи у відсутності їх представників, не заперечують щодо задоволення заявлених вимог, просять задовольнити.

Суд, перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить повідомлення Гусятинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 22.03.2018 року вих.№ 437/14-01-09.3 та актовий запис про смерть № 5 від 22.01.2014 року виданий Копичинецькою міською радою Гусятинського району Тернопільської області (а.с.22,49).

Як вбачається з інформаційної довідки Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області станом на 20.03.2018 року на території Оришківської сільської ради є дві не витребуваних земельних ділянки за цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які після розподілу земельних часток (паїв) закріплені за громадянами ОСОБА_4 та ОСОБА_3 площею 2,2 умовних кадастрових га кожній та які після їх смерті не успадковані. (а.с.7).

Відповідно до інформаційних повідомлень від 23.03.2018 року № 198/104-18 та № 199/104-18 від 23.03.2018 року Відділу у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) видано сертифікат серії НОМЕР_1 зареєстрованого за № 418 21.02.1997 року на ім я ОСОБА_3, с.Оришківці, селянська спілка Оришківська . Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім я ОСОБА_3 не виготовлявся та не видавався. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Оришківської сільської ради станом на 01.01.2018 року становить - 61607,06 грн.(а.с.9,10,11)

Зі змісту поданої заяви також вбачається, що ОСОБА_3 проживала сама, дітей та родичів у неї не було, заповіту не складала.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Після відкриття спадщини пройшло вже 4 роки, проте до сьогодні спадщина ніким не прийнята та відумерлою не визнана.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Згідно ст. 278 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.

Оскільки з моменту смерті спадкодавця минув понад один рік, спадкоємців за законом чи за заповітом після смерті ОСОБА_3 немає, спадщина не прийнята, то суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Таким чином, у зв'язку з відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом спадкодавця ОСОБА_3 на земельну ділянку розміром 2,20 умовних кадастрових га, яка розташована на території Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області право на яку посвідчено сертифікатом на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 від 21.02.1997 року, суд приходить до висновку, що спадщина є відумерлою і її необхідно передати у власність територіальної громади Оришківської сільської ради.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 328, 1220, 1269, 1270, 1272, 1277 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 265, 293, 338, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву заступника керівника Чортківської місцевої прокуратури (місце знаходження: 48500, м.Чортків, вул.Горбачевського, 2 Тернопільська область) в інтересах держави в особі Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (місце знаходження: 48272, с.Оришківці Гусятинського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 04393002), треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місце знаходження: 46000, м.Тернопіль вул.Грушевського,8), Гусятинська державна нотаріальна контора ( місце знаходження: 48201, смт.Гусятин, вул.Шевченка,4 Гусятинського району Тернопільської області) про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що складається із земельної ділянки площею 2,20 умовних кадастрових га, яка розташована на території Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області право на яку посвідчено сертифікатом на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 від 21.02.1997 року.

Передати у власність Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області земельну ділянку, площею 2,20 умовних кадастрових га, яка розташована на території Оришківської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області право на яку посвідчено сертифікатом на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 від 21.02.1997 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Тернопільської області або через Гусятинський районний суд Тернопільської області.

Суддя - підпис

З оригіналом вірно

Суддя Гусятинського районного суду І.О.Лисюк

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.06.2018
Оприлюднено25.06.2018
Номер документу74895198
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —596/536/18

Рішення від 19.06.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 02.05.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 13.04.2018

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні