Рішення
від 12.06.2018 по справі 905/540/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

12.06.2018 Справа № 905/540/18

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

при секретарі судового засідання Нарожній М.С.,

у справі за позовом: Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, 8, код ЄДРПОУ 00131268)

до відповідача: Донецького казенного заводу хімічних виробів (83077, Донецька область, м. Донецьк, вул. Софійська, 1, код ЄДРПОУ 14311844)

про стягнення 230 865, 52 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" звернулось до господарського суду Донецької області до відповідача Донецького казенного заводу хімічних виробів про стягнення 230 865, 52 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №12/83 від 26.04.2005 року щодо оплати вартості поставленої електричної енергії.

.

Представник відповідача у судові засідання не з'являвся, відзив на позов не надав.

За даними з ЄДРПОУ місцезнаходженням відповідача є: 83077, м. Донецьк, вул. Софійська, 1, така саме адреса визначена позивачем у позовній заяві.

У відповідності до листа Харківської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" відділення поштового зв'язку призупинили приймання та пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів Донецької та Луганської областей, у т.ч. місто Донецьк, у зв'язку з чим ухвали суду були розміщені на сторінці господарського суду Донецької області (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет, про що свідчать відповідні копії витягів з сайту.

Також, процесуальні документи були розміщенні в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.

Ухвалою господарського суду Донецької області №905/540/18 від 30.05.2018р. було закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

У судове засідання 12.06.2018р. представники сторін не з'явились, про час, дату та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

26.04.2005р. між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) було підписано договір №12/83 про постачання електричної енергії (далі за текстом - договір), відповідно до п.1.1 якого постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Відповідно до п.2.1.2 Договору постачальник зобов'язався постачати електроенергію як різновид товару в межах 158,5 кВт приєднаної потужності і в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 Договору (Додаток №13 Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу ).

Постачальник наділений правом визначати величини споживання електричної енергії, а Споживач має право на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії - у порядку, визначеному умовами розділу 5 Договору (п.п.3.1.3., 3.2.1. Договору).

Розділом 5 Договору встановлено порядок визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, їх доведення та коригування.

Відповідно до п.4.2.2. Договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії Споживач сплачує Постачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величин. Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пункту 4.2.2. Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або є наслідком дії обставин непереборної сили (п.4.2.5. Договору).

Відповідно до п.9.4 Договору він набирає чинності з дня підписання і укладається на термін до 01.01.2006р.; вважається продовженим щорічно на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано або переглянуто його умови і в інший термін за ініціативою будь-якої сторони у визначеному законодавством України порядку.

Додатком №5 до договору сторони встановили порядок розрахунків.

Договір, Додаток №5 до договору підписано обома сторонами без зауважень та скріплено печатками обох сторін.

Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні будь-які докази припинення дії спірного правочину, суд дійшов висновку, що зобов'язання сторін за вказаною угодою автоматично продовжувались кожний наступний рік та були чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Додатком №13 до договору між сторонами були погоджені договірні величини споживання електричної енергії на 2014 рік.

Як свідчать матеріали справи, за період з вересня по грудень 2014 року електропостачальною організацією поставлено споживачу активну електроенергію на загальну суму 87 577,87 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи актами прийому-передачі товарної продукції (електроенергії), а саме:

- за вересень 2014 року на суму 44 699,08 грн. (30 198 кВт/год);

- за жовтень 2014 року на суму 17 435,28 грн. (11 779 кВт/год);

- за листопад 2014 року на суму 32 807,15 грн. (22 164 кВт/год);

- за грудень 2014 року на суму 17 574,54 грн. (11 640 кВт/год);

- за січень 2015 року на суму 2 947,10 грн. (1 859 кВт/год);

- за лютий 2015 року на суму 878,27 грн. (554 кВт/год).

Як вказує позивач, відповідач встановлений договором обов'язок по оплаті електричної енергії у повному обсязі та у передбачений договором строк не виконав, внаслідок чого Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Донецькобленерго" заявлено вимоги про стягнення боргу за активну електроенергію в сумі 87 577,87 грн.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.

Згідно із ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу норм ч.1 ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

За правилами п.3.1.1 договору постачальник має право отримувати від споживача своєчасну плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами.

Відповідно до додатку №5 "Порядок розрахунків" до договору розрахунки за електричну енергію здійснюються до початку розрахункового періоду шляхом перерахування споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання попередньої оплати обсягу очікуваного споживання електричної енергії, заявленого на розрахунковий період, включаючи ПДВ.

Згідно із п.3 додатку №5 "Порядок розрахунків" до договору за результатми розрахункового періоду споживачем та постачальником електричної енергії визначається фактичний обсяг поставленої споживачу електричної енергії та оформлюється додаток №10 Акт прийняття - передавання товарної продукції .

За приписами ч.6 ст.26 Закону України "Про електроенергетику" у разі перевищення договірних величин електроспоживання споживач зобов'язаний сплатити постачальнику двократну вартість різниці між фактично спожитою та встановленою договірною величиною електроспоживання.

За змістом п.4.2.2 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

Додатком №13 "Договірні величини споживання електричної енергії" до вказаного договору були погоджені договірні величини постачання електричної енергії та потужності на 2014 рік.

При цьому, перевищення договірної величини споживання електричної енергії склало: у вересні 2014 - 13 198 кВт/год; у жовтні 2014 - 6779 кВт/год; у листопаді 2014 - 19664 кВт/год; у грудні 2014 - 9140 кВт/год.

На виконання умов договору позивачем були виставлені відповідні рахунки на оплату активної електричної енергії №12/83 з урахуванням вартості перевищення договірних величин за вересень 2014 року на суму 44 699,08 грн.; за жовтень 2014 року на суму 17 435,28 грн.; за листопад 2014 року на суму 32 807,15 грн. ; за грудень 2014 року на суму 17 574,54 грн., за січень 2015 року на суму 2 947,10 грн., за лютий 2015 року на суму 878,27 грн., які були особисто вручені або представнику відповідача за довіреністю, або директору, також, рахунки були направлені на адресу підприємства листом з описом вкладення.

Відтак, з урахуванням змісту п.3.1.1 договору, п. 4.2.2 договору, додатку №5 "Порядок розрахунків" до вказаного правочину, господарським судом встановлено, що строк виконання зобов'язань відповідача з оплати активної електроенергії та вартості перевищення договірних величин на суму 147 974,99 грн. настав.

Відповідачем сума боргу була частково погашена, у зв'язку з чим, виникла заборгованість в розмірі 87 577,87 грн. по оплаті активної електроенергії, в розмірі 60 397,12 грн. по оплаті вартості перевищення договірних величин.

Проте, за твердженнями позивача, всупереч умовам укладеного договору і положенням ст.ст.526, 692 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, відповідач за одержану електричну енергію у повному обсязі не розрахувався.

За таких обставин, приймаючи до уваги, що позивач зобов'язання за договором №12/83 від 26.04.2005р. виконав належним чином, зауважень щодо кількості та якості спожитої електричної енергії від відповідача не надходило, враховуючи, що відповідачем порушені взяті на себе за договором обов'язки в частині строку їх виконання та у повному обсязі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість в розмірі 87 577,87 грн. по оплаті активної електроенергії, в розмірі 60 397,12 грн. по оплаті вартості перевищення договірних величин, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

За приписами ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на вищенаведене, позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних в розмірі 7 786,55 грн. за період з 23.09.2014р. по 31.10.2017р., за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електроенергії, спожитої у вересні 2014 - лютому 2015 року.

Крім того, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" просить стягнути інфляційну складову боргу у розмірі 75 103,98 грн. за період з 01.10.2016р. по 31.10.2017р. за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті електроенергії, спожитої у вересні 2014 - лютому 2015 року.

Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив, що він є арифметично вірним, позовні вимоги у вказаній частині підлягають задоволенню на визначені позивачем суми, а саме 7 786,55 грн. та 75 103,98 грн.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 13, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -

В И Р I Ш И В:

Позов Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго", м.Краматорськ до Донецького казенного заводу хімічних виробів про стягнення:

1) суми боргу за активну електроенергію у розмірі 87 577,87 грн. - задовольнити;

2) суми боргу за перевищення договірних величин споживання електроенергії у розмірі 60 397,12 грн. - задовольнити;

3) 3% річних нарахованих у період з 23.09.2014р. по 31.10.2017р. за несвоєчасну оплату вартості активної електроенергії у розмірі 7 786,55 грн. - задовольнити;

4) інфляційні втрати нараховані з 01.10.2014р. по 31.10.2017р. за несвоєчасну оплату вартості активної електроенергії у розмірі 75 103,98 грн. - задовольнити.

Стягнути з Донецького казенного заводу хімічних виробів області на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Донецькобленерго" борг за активну електроенергію у розмірі 87 577,87 грн., борг за перевищення договірних величин споживання електроенергії у розмірі 60 397,12 грн., 3% річних у розмірі 7 786,55 грн., інфляційні втрати у розмірі 75 103,98 грн. та 3 462,98 грн. судових витрат.

У судовому засіданні 12.06.2018р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 22.06.2018р.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Позивач - Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Донецькобленерго" (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, 8, код ЄДРПОУ 00131268).

Відповідач - Донецький казенний заводу хімічних виробів (83077, Донецька область, м. Донецьк, вул. Софійська, 1, код ЄДРПОУ 14311844).

Суддя О.М. Сковородіна

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.06.2018
Оприлюднено25.06.2018
Номер документу74895890
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/540/18

Ухвала від 26.07.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 20.07.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 11.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 16.07.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Рішення від 12.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Рішення від 12.06.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 30.05.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 16.05.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Ухвала від 18.04.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні